Komentarz po sesji 09.04.2015

Przed ostatnia sesja tego skróconego tygodnia wreszcie dała trochę emocji w postaci wyraźnego wzrostu cen na naszym parkiecie. Indeks WIG20 wzrósł o 0.7% i zakończył dzień na poziomie 2442. Tym samym …..

[fumpBegin]

… na wykresie dziennym powstała całkiem „fajna” biała świeca która wyraźnie naruszyła górne ograniczenie kanału dając tym samym możliwość tworzenia większego impulsu wzrostowego.

wig20

Jak już wspomniałem, mamy naruszenie górnego ograniczenia kanału a zamknięcie wypadło w istotnej strefie geometrycznej. Mamy również teraz równość fal oznaczoną niebieskimi prostokątami. Jeśli jutro czy w poniedziałek indeks nie cofnie się do kanału tworząc pułapkę na byki to będzie można myśleć o kontynuacji wzrostu do poziomu ok. 2490 gdzie mamy kolejną ważną strefę geometryczną. Taki ewentualny dalszy wzrost spowoduje, że od dołka z stycznia budowałby się najprawdopodobniej impuls wzrostowy a obecny wzrost zapoczątkowany w marcu po korekcie spadkowej, byłby jego 3 falą. Na obecną chwilę nie ma nic co mogłoby choć trochę świadczyć, że wzrost dobiegł końca więc nie piszę nic na temat ewentualnego zakończenia korekty całego spadku od września 2014 ale cały czas mam to mocno na uwadze.

fw20intra

 Patrząc na ostatni impuls wzrostowy kontraktów na wykresie intra 1h wygląda na to jakbyśmy byli w fali 5 tego impulsu. Możemy pokusić się o wyznaczenie poziomu docelowego dla tego impulsu. Na podstawie geometrii wypadł by on w strefie 2420 – 2430 czyli na poziomie 61.8% zniesienia spadku od września 2014. Na tym samym poziomie znajduje się górne ograniczenie kanału wzięte z wykresu intra kontraktów ale wykresu ciągłego nie serii czerwcowej. To ostatnie to tylko taki mały dodatek ale też mający jakieś znaczenie. Wybicie tej strefy to scenariusz o którym wspomniałem wcześniej czyli większego impulsu wzrostowego. Ewentualne zakończenie w tej strefie i zmiana kierunku na spadkowy to moim zdaniem bardzo ważny sygnał możliwości zakończenia korekty abc całego spadku od września 2014 i rozpoczęcie nowego impulsu spadkowego.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

46
Dodaj komentarz

avatar
19 Comment threads
27 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
andyTomekkŁiktormarcinolek37 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marcin
Gość
marcin

Trzeba zauważyć, że w przeciwieństwie do kilku ostatnich lat, to podejście jest budowane inaczej. Tzn. indeks rośnie (i nie tylko WIG20, ale np. mWIG40 też jest tak prowadzony) dzięki kilku spółkom, a kilka pozostałych czeka żeby odpalić (PKO, KGH, PEO) jak dotychczasowi liderzy będą się korekcić. Wydaje się, że największe ryzyko to wyniki amerykańskich spółek i dlatego SP500 nie chce rosnąć za DAX-em (wiadomo, że tutaj drukowanie euro jest najważniejsze i nic się z tym nie może równać). Jak dla mnie to może być ruch, który wyrwie nasz rynek z marazmu na przynajmniej kilka kwartałów. Korekta się pojawi jak wzrost… Czytaj więcej »

Qba
Gość
Qba

zaraz skonczy się paliwówka i banki nie odpalą bo mają kredyty frankowe , poza tym jakoś dziwnie zagranica kupuje a złoty do dolara spada , WIG już prawie na poprzednim szczycie , na WIG 20 nie ma chyba co patrzeć bo tutaj jest od 4 lat cyrk w BOK ,

moi analitycy praktycy którzy grają czekają na dłuższe spadki w USA i na DAxie , ale to pewnie po wynikach w USA bliżej maja , też czekam , jak padnie 2040 pkt na S&P jestem na krótko tutaj

marcin
Gość
marcin

Póki co to w USA wybiło z podwójnego dna. Ameryka jest na poziomach sprzed pół roku, długa i płaska korekta hossy, a hossa kończy się dopiero po podwyżkach stóp, wcześniej to tylko strząśnięcia. Nasz rynek właśnie zacznie dopiero rosnąć, jak do gry wejdą banki, bo to one mają duży udział w WIGach. fDAX na nowym szczycie, potwierdził wyjście z flagi (książkowy ruch powrotny niemal w punkt). Mówi się, że fale 3. to hossy techników, równe i regularne. Coś mi się zdaje, że właśnie z czymś takim mamy do czynienia w szerszym horyznocie.

Łiktor
Gość
Łiktor

Tak było kiedyś , ale dodruk wszystko zmienił i trzeba o tym pamiętać .

Przemo
Gość
Przemo

Ostrożnie bym podchodził do wzrostów na PKO, tak jak się przyjrzeć wykresowi 1h to widać, że rysuje się coś w rodzaju RGR. Prawe ramię zaczyna się robić niesymetryczne, ale sama wymowa kresek na chwilę obecną mi się nie podoba. Jeśli zrealizowałby się scenariusz z RGR to wybicie lini szyi może doprowadzić do testu dołka z marca. Tak mi się wydaje…

marcin
Gość
marcin

Banki powoli odpalają na GPW, ale to naturalna kolej rzeczy, bo najgorsze co bije w banki już jest w cenach tzn. przede wszystkim niskie stopy % (które zmniejszają zyskowność banków, póki co niższe nie będą – chociaż nic nie wiadomo) i kredyty frankowe/ rekomendacje KNF o niewypłacaniu dywidendy. Na moje oko bardziej PEO ma szanse na pociągniecie rynku niż PKO w tej chwili, ale jak wyjaśni się sprawa z wymogami kapitałowymi/dywidendą PKO, wtedy będzie kolejna lokomotywa. Sentyment na rynku nie jest wbrew pozorom euforyczny, o czym świadczy np. zainteresowanie Idea Bankiem, gdzie sztucznie zrobili redukcje dla indywidualnych 75%, podczas, gdy… Czytaj więcej »

czosnek
Gość
czosnek

a na Bułgarskiej 0:1…..

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Spokojnie .

lok
Gość
lok

Pyrlandia też ma swoje QE.

rubik
Gość
rubik

Kolejorz wyjaśnił, że na Bułgarską goście powinni przyjeżdżać z pokorą a nie z podniesionymi głowami.

lok
Gość
lok

I o jednego mniej 🙂

Seweryn
Gość
Seweryn

Najbardziej niepokojący jest powszechny optymizm. Nikt nie widzi oznak zakończenia wzrostów. Chyba znowu jestem w tym osamotniony.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No chyba nie do końca?

Łiktor
Gość
Łiktor

A na usdjpy znów arcy-ciekawie.

Adam
Gość
Adam

Łiktor, a Ty esy na daxie to jeszcze masz?

Seweryn
Gość
Seweryn

To jest droga lekcja, ale może wyciągnie wnioski.

Łiktor
Gość
Łiktor

Severyn młody jeszcze jesteś i nie wierz ,że też oddasz swoje depo , tylko wpierw stracisz kilka lat swojego życia wpatrując się w monitor . Wielu takich w życiu spotkałem co zapisali się na szkolenie i wydawało im się , że już będą zarabiać . Zresztą zapytaj się Qba wygląda mi na kogoś co swoje na giełdzie już przeżył i pewnie i od tego bywa czasem taki nerwowy . Ja przynajmniej wyciągnąłem wnioski ze statystyk i stworzyłem swój system, który 9 razy dał zarobić i 3,3 krotność depozytu o wartości moich rocznych dochodów. Ten raz nie zadziałał przez zwykły błąd… Czytaj więcej »

liktor
Gość
liktor

Wczoraj jeszcze miałem ale dziś boje się tam zagladac .Zajrze po pracy. Niech się dzieje wola nieba.

liktor
Gość
liktor

Eeee przy takiej rakiecie to juz na pewno depo rozwalone .

tommy
Gość
tommy

a dobrze mu tak skoro jest dawcą to niech buli – swoją droga wypisywać na blogu te pozycje ? celowość aby inni kopiowali ? myślę, że macie swoje rozumy 🙂

MAFIK
Gość
MAFIK
Seweryn
Gość
Seweryn

Mafik wieścisz upadek USA, to karkołomne założenie i od 85 lat wszyscy co tak uważali zbankrutowali. Dlaczego nagle mieliby upaść . Bańka może być pompowana przez dziesięciolecia zanim pęknie.

Roland
Gość
Roland

Darku,gratuluję Lecha w finale PP.,ech…ta czerwona kartka.

Qba
Gość
Qba

Borawski sprzedaje akcje które kupował 2 lata temu , statystycznie koło 17 kwietnia na naszym grajdole jest szczyt , radzę wziaśc to pod uwagę i obserwować WIG co zrobi przy szczycie i mWIG 40 bo tutaj jak nie przejdą szczytu tylko zawrócą to gram krótkie

Koala_W
Gość
Koala_W

jakie sprzedawanie ? odkąd połapałem L na fut i porolowało je to non stop na + i jedziem na 2700. W końcu to musiało się stać po takiej stagnacji a nikt nie będzie schodzić na 2000 i niżej jak tutaj się wielu podniecało spadkami 🙂 tak się zarabia guysy 🙂

Qba
Gość
Qba

ty na 2700 to jedziesz 4 rok , 1700 to się zgodzę

Koala_W
Gość
Koala_W

od 2 lat kolego od 2012 jedzie gruby i ja w konsoli od 22xx do 26xx i teraz czas na 2700 !

Qba
Gość
Qba

zobaczcie WIG 5 , tutaj widać słabośc od dawna i nikt przy spadającym złotym do dolara nie powie mi że zagranica wchodzi ,

nasz ostatni wzrost WIG 20 to praktycznie Orlen i PGNiG które już nie mają siły

kj
Gość
kj

Ja powiem.

Koala_W
Gość
Koala_W

przynajmniej jeden to potwierdza. Dzięki kj .

Longin
Gość
Longin

zawsze przy takich poziomach historycznie słabego złotego do dolara i funta kupowało się i powinno się nabywać jednostki akcji oraz kontrakty. Panowie bessa w europie skończyła się w grudniu – relax trend is your friend.

Tomekk
Gość
Tomekk

Dolar jak na być jeszcze droższy to zapomnij o wzrostach na gpw. Zauważ że jak tylko dolar trochę się osłabił to gpw odbijała głownie za sprawą spółek surowcowych.

Qba
Gość
Qba

na WIGu mamy 3 luki hossy do zamkniecia ,

onichimiuk
Gość
onichimiuk

2700??? chyba trochę poleciałeś. max jeżeli będzię to 2450-2500——jezeli będzie (moim zdaniem) aczkolwiek jeżeli złotówa będzie stabilna na obecnym poziomie zwłaszcza do euro to można się spodziewać wwyższych lotów… jak już napisałeś , że straszyli na 2000-2100 to tak samo moze być tym razem , że minimum 2500 w zasięgu i d…a z tego może wyjść. na przykładzie ropy , kiedy wszyscy komentowali to mocno, że ropa nie wróci(NIGDY) już do poziomu 100 dolarów za baryłke i że będzie kosztowała w granicach 20 jak dobrze pamiętam to tak właśie skończyły się spadki na ropie i uważam, że cenę ok 80… Czytaj więcej »

onichimiuk
Gość
onichimiuk

dodam jeszcze , że wszyscy czekają na okolice 3,60 na usdpln na zkończenie korekty. czekają i się mogą nie doczekać bo być może korekta się skoczyła i zawrócili wcześniej…
(mi osobiście to tak wygląda)

uhu-8
Gość
uhu-8

gruby podbiera po kolei na rynkach akcyjnych. Sygnaly kupna są mocne i czytelne do stycznia. Do lipca wzrosty niezagrożone moim zdaniem.

Łiktor
Gość
Łiktor

Wy z Tfi to godności nie macie , żeby tak na żywca ludzi w gówno pakować .

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Nieśmiało zwrócę uwagę na ilość (jak na tego bloga ogromną) wpisów o rozpoczętej hossie i wzrostach jakie dopiero się zaczęły i potrwają do znacznie wyższych poziomów. Czyżby przesilenie?

tommy
Gość
tommy

to fakt nie trudno zauważyć ale i jak skusiłem na się na L u nas 2415 i na daxie. Oby zyski wpadły sowite 😀

marcin
Gość
marcin

DAXa na powrocie do ostatniego szczytu można łykać w ciemno. Za to śmieszy mnie nasz grajdoł, który panicznie boi się… tak tak – wzrostów. Z ogromną niechęcią przychodzą nam te kroczki w górę, i ciągle strach – co widać po zachowaniu LOP, który co trochę wzrośnie, to spada, nikt nie chce zgasić światła:) A to znaczy, że spadku głębokiego nie będzie, tylko płytkie korekty i marsz na północ. Ale tutaj chyba swoją rolę odgrywają TFI, które gorzej od niskich stop zwrotu boją się zmienności żeby nie wystraszyć klientów, stąd nasz rynek ma dużo mniejszą bete na to co dzieje się… Czytaj więcej »

onichimiuk
Gość
onichimiuk

hmmm.
ja nie sądzę, że te wsrosty potrwają jeszcze długo. jesteśmy tuż pod oporem lini trendów prowadzonych ze szczytów 2007 i 2011(WIG20), tak więc najbardziej prawdopodobny scenariusz to jak zwykle nadbicie i z powrotem, poza tym jest po co wracać- parę luk raczej nie zostanie ot tak sobie żeby być

Qba
Gość
Qba

dostałem analizy żeby Orlen i LOtos już sobie darować bo szczyt marży mają za sobą , do tego dzisiaj 3 rekomendacja na kupu 66 zł , każdy robi jak chce , mówiłem paliwówka siądzie i po wzrostach na tym śmiesznym WIG 20 ,

Qba
Gość
Qba

Borawski 4 miesiące trzymał i po cichu sprzedaje , 17 kwietnia ststystycznie u nas było po wzrostach do jesieni

Koala_W
Gość
Koala_W

a kto to ten Borawski? i co mnie to ? 🙂

olek37
Gość
olek37

usa będzie bić w kierunku 2200 na SP 500. L 2090 SL 2060 TP 2175.

andy
Gość
andy

może jeszcze jedno podejście? http://fotodyl.pl/c13fb33506/