Komentarz po sesji 10.12.2014

Dzisiejsza sesja przyniosła nam kontynuację spadku. Trudno się temu dziwić skoro po takich dwóch dniach jak poniedziałek i wtorek ciągle jest masa chętnych na zajmowanie pozycji L. Indeks WIG20 stracił dzisiaj -1.11% i zakończył dzień na poziomie 2371. Najgorsze dla byków jest to, że zakończenie spadku dla byków nadal pozostaje a w każdym bądź razie powinno pozostać w strefie marzeń i to mimo, iż został osiągnięty …

[fumpBegin]

… zakładany minimalny poziom spadku przedstawiany od kilku dni na stronach tego bloga. Niestety osiągnięcie tego poziomu nie wiąże się z jednoznacznym określeniem czy ta przecena dobiegła końca.

wig20

Czarna wyraźna świeca bez jakiegokolwiek dolnego cienia i to bez skokowego wzrostu obrotu a nawet wręcz przeciwnie na mniejszym obrocie niż wczoraj to raczej zapowiedź dalszej przeceny niż oznaka zakończenia spadku. Znaleźliśmy się co prawda trochę nad minimum październikowego dołka ale geometria i sam wygląd wykresu zdaje się podpowiadać, że trzeba coraz poważniej myśleć o poziomie co najmniej 2280 (2150 równie jest możliwe). Zatem jeśli dołek na 2353 nie wytrzyma to witamy 2280. Tak jak pisałem w pierwszych zdaniach, powalająca jest ilość graczy wchodzących non stop w pozycje długie. Takie zachowanie to najczęściej zapowiedź dalszego spadku. Możemy jednak zastanowić się czy ten spadek mocno prawdopodobny będzie natychmiastowy. Pomoże nam w tym (no chyba że nie) wykres intra.

fw20intra

Jak dokładnie starałem się zaznaczyć na wykresie, nie jest dla mnie do końca jasne w jakiej konkretnie fali się znajdujemy. Przedstawiony wykres daje kilka możliwości, które starałem się jak najdokładniej oznaczyć. Być może został wykończony dzisiaj (albo jeszcze tyci tyci ruch w celu jego wykończenia) impuls spadkowy od 2464. Niestety nie ma co do tego pewności bo również układ w którym mogliśmy zbliżyć się do końca fali 3 takiego impulsu jest równie prawdopodobny. Oznaczenia jednak są na wykresie i każdy może spokojnie zapoznać się z nimi. Również próba wyciągnięcia ostatecznych wniosków na podstawie geometrii nie jest jednoznaczna. Tzn. moim zdaniem albo faktycznie „za chwilę” skończymy tą falę albo czeka nas w niedalekiej przyszłości spadek do 2345. Bez wątpienia najbliższy opór to 2390. Jeśli przed nami jeszcze 5 fala dużego impulsu to jest to chyba poziom o jakim maksymalnie mogą myśleć byki.  Co innego jeśli cały impuls dobiega już końca wówczas śmiało można byłoby myśleć o ruchu w kierunku wybitego dolnego ograniczenia kanału. Jednak jakby nie spojrzeć to jutro powinniśmy choć na chwilę odczuć przyciąganie „bieguna północnego”.
Podsumowując, byki dalej powinny zachować mocny umiar i dopóki po ruchu w górę (ewentualnym) nie dojdzie do spadku nie wybijającego ostatniego dna, nie powinni angażować się w tą stronę rynku. Tu dalej obowiązuje S.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

20 Replies to “Komentarz po sesji 10.12.2014

 1. Witam
  A taki scenariusz.
  04.08.14 rozpoczął się impuls, który piątkę zakończył 08.09.14 . Następnie korekta abc, jako dwójka do 16.10.14. Rozpoczynamy trójkę. W góre do 04.11.14 i z tego miejsca korekta abc zakończona dziś. Wg. tego scenariusza od jutra powinno być odbicie do poziomu ok 2494.

  Dzięki za opinie i z góry przepraszam za brak obrazka.

  1. Ten brakobrazka to jest mocne utrudnienie do oceny a wystarczyło wgrać wykres na bankfotek.pl . Oczywiście postaram się to przeanalizować.

  2. Tak w ramach tej dużej konsoli taki scenariusz jest możliwy ale pod warunkiem że już niżej nie spadną.

 2. LOP dzisiaj GRUBAS zrolował 0 3000 więc teraz postoimy pewnie w jakimś boczniaku i rolowanie ,

  przeważnie od poniedziałku w tygodniu wygasania rosło , zobaczymy ,

  USA też już prawie na wsparciu w postaci poprzedniego szczytu , zobaczymy czy coś odbiją

 3. Fakt, nie mogą wybić dołka z 16.10. Dzisiejsza świeca mnie niepokoi, przydałby się chociaż ogonek od dołu.
  Położyłem na ten scenariusz pieniądze. Jutro dzień prawdy.

  1. Niestety testowanie dołka z 16.10 wydaje się być nieuniknione . Jeśli wszystko zamyka się na minimach warto uciec z L chociażby po to aby otworzyć niżej następnego dnia . Jeśli jutro nie uzyskamy średnioterminowego dołka to prawdopodobnie i tak będzie on już na wyciągnięcie ręki.

 4. A dlaczego nie wziąć pod uwagę prawie dwuletniej linii trendu wzrostowego W20? (2009pkt w 2012 r.)
  Ok. 2355 – to już możliwe na otwarciu, ryzyko ograniczone, dolar nie rośnie, wybiórczo zajmowanie długich już widać – np KGH, wcześniej PKN, JSW. Spójrzmy na 3 – letni wykres PEO! Wątpliwości przed zajmowaniem pozycji – JAK NAJBARDZIEJ! Udanych zagrań!!!

 5. niżej już nie zejdą u nas trzymają i szykują się do rajdu do końca roku zresztą to samo na daxie i w usa. Panowie czekamy na mocną zieleń do przełomu stycznia/lutego i tam zamykamy długie z zyskami 🙂

   1. jestem pewien swojego a póki trend wzrostowy niezagrożony to są to okazje pod zakupy i rajd na zakończenie roku – wall street zawsze zamyka rok wysoko !

  1. też dobrałem na sępie, daxie i u nas. Do rolowania fut powinni mocno podbijać w górę i przytrzymać to do końca roku bo premie czekają na inwestycyjnych bankierów. Inaczej się nie da a grudzień zawsze w usa jest wzrostowy po lekkiej korekcie a taka już się kończyła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *