Komentarz po sesji 15.04.2014

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o -1.37%  z czego prawie 1/3 przypadła na sam fixing. Tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2407 a powstała świeca zdaje się, że …..[fumpBegin]

…. potwierdziła formację Rozstania jaka miała miejsce po wczorajszej sesji (ta formacja w idealnym wyglądzie jest na WIG a na WIG20 zakłócał ją dolny cień).

wig20Dzisiejsze zamknięcie naruszyło zniesienie 38.6 i daje podstawy aby sądzić, iż ten ostatni spadek będzie miał jeszcze niższy dołek. W tej chwili sytuacja na wykresie dziennym nie wygląda dobrze dla posiadaczy akcji. Już kilka dni temu zwracałem uwagę na podwójny szczyt zbudowany na bazie formacji odwracających trend a wszystko to miało miejsce w bardzo wyraźnej strefie oporu. Oczywiście nie mamy możliwości jednoznacznego stwierdzenia czy obecny spadek to korekta poprzedniego wzrostu czy jednak kolejna fala trendu spadkowego, który tak naprawdę trwa u nas od listopada 2013. Mimo wszystko można chyba dalej trzymać pozycję S i nie podejmować działań na rzecz zajmowania pozycji L. I tym samym przejdźmy do wykresu intra 1h kontraktów na WIG20.

fw20intraPo dzisiejszej sesji pozostały, już tylko mikro szanse na to że obecny spadek jest 4 falą w impulsie od 14.03. Wszystko zdaje się wskazywać na to że na poziomie 2469 rozpoczął się nowy impuls spadkowy bądź korekta poprzedniego wzrostu.
Dwa dni temu jeden z czytelników – Mariusz, zamieścił komentarz a w nim zwrócił uwagę na możliwość powstania formacji RGR . Dzisiaj zdaje się, że można już powiedzieć że ta formacja powstała a jej zasięg (minimalny) to poziom niższy od dzisiejszego zamknięcia czyli ok 2373 (pionowy, niebieski prostokąt). Realizacja tego zasięgu oznaczałaby wybicie kolejnej strefy wsparcia na której to dzisiaj zakończył się fixing. Swoją drogą jaka ta geometria jest piękna w końcu poprzednia strefa zdołała powstrzymać spadek aby zrobić korektę dochodzącą do strefy oporu oznaczonej w dniu wczorajszym (czerwony długi prostokąt) i tym samym mamy sytuację, która spowodowała zmianę mojego oznaczenia fal w ruchu spadkowym. Kto używa narzędzi z geometrii nie miał dzisiaj chyba żadnego problemu aby znaleźć odpowiedni moment na wejście (jeśli jeszcze nie miał albo chciał dobrać) w „S”. Nie dojść że ruch korekcyjny poszedł idealnie do oporu to jeszcze dokładnie co do punktu stworzył większą korektę 1:1 również oznaczoną na wykresie zielonymi kreskami. Fixing zrealizował 2/3 zasięgu wspomnianej RGR (na wykresie obok dolnej strefy wsparcia w kolorze zielonym jest pozioma kreska oznaczająca zamknięcie). Zatem jutro powinniśmy zrealizować cały minimalny zasięg. Patrząc na układ świec dziennych jestem dość mocno przekonany, że spadek zajdzie dalej co najmniej w rejony 2330- 2340.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

40 Replies to “Komentarz po sesji 15.04.2014

 1. Jeśli obecna fala jest korektą to spadek powinien się zakończyć niewiele niżej . Niższe zejście zmniejszy szanse następnej fali wzrostowej. Na razie padło pierwsze wsparcie więc nic złego się nie dzieje. Pamiętajmy, że 3% wyżej giełda wyglądała na bardzo mocną, nikt nie sprzedawał. Teraz wszyscy rzucili się do sprzedaży i giełda znów zaczyna wyglądać słabo, a to może być najlepszy moment do zakończenia spadków.

   1. Obrót to jest pewna wskazówka, ale nie jest to warunek konieczny do zatrzymania spadków. Często na końcu jest tzw. strząśnięcie , panika na fiksingu mogła tym być.

    1. Oczywiście nic nie jest 100% pewne także i kwestie dotyczące obrotu, jednak jeśli rynek miałby ruszyć na nowe szczyty powyżej 2520 czy 2630 to ten obrót musi być i to na takiej świecy jak dzisiaj albo na jakimś pin barze. I w tej kwestii trudno o coś innego. No chyba że mówimy o wzroście który będzie korekcyjny to już coś innego.

     1. Rynek może ruszyć na nowe szczyty nawet z obecnego poziomu. Darek zobacz sobie świecę i obrót na korekcie 05,06,2012
      Moim zdaniem właśnie mały obrót podważa wiarygodność dzisiejszej świecy i wskazuje na jej korekcyjny charakter, ale zobaczymy bo pewności nie ma .

     2. 5.6.2012 obrotu nie było niemal wcale i to jest jak najbardziej powód pokazujący że nie ma już podaży i można robić rajd. Chcę jednak abyś dobrze mnie zrozumiał, nie twierdzę, że przy takim obrocie jak dzisiaj na pewno nie był to dołek ja tylko stwierdzam że najprawdopodobniej nie jest to dołek.

 2. Taak, na kontraktach poruszamy się co do punkta wg tej RGR oraz wąskim kanałem spadkowym (zatrzymaliśmy się akurat na jego dolnym ograniczeniu). Jutro może na chwilę odbijemy do 2390-2400 i dalej w dół, no chyba, że wcześniej dojdziemy do zakresu RGR i kanał wybijemy górą, co moim zdaniem byłoby możliwe tylko przy oficjalnym zakończeniu kryzysu na Ukrainie. Nie zanosi się na to (a wręcz przeciwnie), więc wspomniany przez Darka zakres 2330 też uważam za minimalny, a już na 2320 mamy linię szui dużej RGR z zakresem na 2090. Aż strach się bać…
  http://bankfotek.pl/view/1707869

 3. Być może nie jest to dołek i Darek masz rację, bo prawdopodobieństwo, że przy zamknięciu na dołku, następnego dnia, przynajmniej otwarcie będzie jeszcze niżej jest podobno 80%. Ja po obserwacji naszego rynku stwierdzam, że większe niż 50%.

  1. Trzeba jednak przyznać że po dzisiejszej sesji w USA to jutrzejsze niższe otwarcie jest mało prawdopodobne. Strefa wsparcia znowu zadziała?

   1. Choć trzeba przyznać, że końcówka była u nas nazbyt emocjonalna, te -0,5% podczas fixingu (na kontraktach też) to były chyba obawy o to, co się stanie wieczorem na Wschodzie. A wygląda na to, że dziś był kolejny strachliwy impuls i teraz znów kilka dni spokoju (wzrostów?)…

    1. Wziąłbym jeszcze pod uwagę fakt, że jeśli chodzi o S&P to dzisiejszy ruch spowodował że doszli do idealnego 1:1 z poprzednią dwudniową korektą wzrostową. Na intra mamy ją w postaci trójkąta rozszerzającego się. Robi się ciekawie bo jak jest tak jak myślę, że to korekta na S&P (od 08.04 do dzisiaj) to wówczas najciekawszy ruch w dół dopiero przed nami. Oczywiście jutro na otwarciu a może i dłużej powinniśmy być wyżej bo w świetle zakończenia sesji w USA to zbyt mocno nasi zjechali w dół jednak to że będziemy wyżej nie oznacza że spadek się zakończył.

   2. U mnie wsparcie jest 2410-2420 więc jest naruszone ,ale drugie wsparcie mam niewiele niżej 2390-2400,tak więc jest to strefa dla mnie dość znacząca i według mnie tu zaważą się losy całego wzrostu od marca. Dopóki utrzymają się te poziomy jestem prowzrostowy bo po prostu nie mam podstaw aby wieścić jakieś wielkie spadki. Jeśli sytuacja się zmieni to będzie to widać.
    Tak na marginesie Stany wyglądają tak jakby chciały wrócić luką w obszar konsolidacji, albo robią takie wrażenie.

 4. jutro raczej dzień do szukania okazji choć wzrost w usa może odciąć byki od poszukiwania dołków,może coś w trakcie sesji-musi wg mnie dojść do uspokojenia

  1. Przeholowali, bo zobaczyli helikopter nad jakimś miastem we wschodniej Ukrainie, o którym tydzień temu nie mieli świadomości że istnieje, a którego nazwy za dwa miesiące nie będą w stanie sobie przypomnieć.

 5. Nie bądźcie naiwni że to Ukraina za tymi spadkami stoi – wczoraj w oparciu o dane z 2-3tygodni podano że do OFE w tym tempie co do tej pory zapisze się 200 tys ludzi na 15mln – to chyba bardziej orze psyche zagranicy niż lokalne zamieszki w Ukrainie.
  Już w tym roku OFE będzie musiało sypać akcjami bo będzie płatnikiem netto podobno.

 6. Poza tym całe Emerging Markets wyrysowało brzydką dużą czarną na sporym obrocie a tam wchodzą nie tylko kraje graniczące z UK.

 7. a ja Wam tylko radzę dobrze przeanalizować wolumen na KGHMie , ale nie analiza Dareczka bo ta jest błędna , podam tylko żebyście zobaczyli wykres KGHMu z wolumenem w 2009 roku

  1. No i co z tego porównania ma wynikać? Znowu coś próbujesz zamieszać tylko brak Ci jakichkolwiek rzeczowych argumentów. Zobacz sobie jak wygląda miedź (nie KGHM) zobacz jak wybili wsparcie z 3 ostatnich lat , jak zrobili ruch powrotny i odbili się jak od ściany. Przestań motać tymi swoimi głupotami tylko jak chcesz to pokazuj konkrety a potrafisz tak bo ostatnio pokazałeś linie na wig20.

   1. Jeden – piętek też mają wolny jak my (tylko Azjaci chyba nie pauzują- inna wiara)
    Gdyby nie wyraźna zieleń na WIG6 to bylibyśmy ze 20 pkt niżej jak nic. No mocy nie ma żadnej chyba boją się że SP500 zaliczy 50% i nazad zrobi do 38,2% czyli 1838

     1. a ok. No na upartego to DAX zrobił 5-ke w dół chociaż raczej zakładam że to jest teraz korekta nieregularna i jeszcze pójdzie strzał w dół. Zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *