Komentarz po sesji 16.12.2013

Wczorajsza sesja zakończyła się minimalnym wzrostem indeksu WIG20 o 0.16%. Zamknięcie wypadło na poziomie 2433 co w dalszym ciągu wskazuje na brak chęci do jakiegokolwiek, zauważalnego odbicia korekcyjnego. Może być to o tyle niepokojące, że …..[fumpBegin]

w dniu dzisiejszym mieliśmy dość znaczne odbicie w USA ale na naszych rodzimych inwestorów to nie zadziałało. Najwyraźniej wszystkie oczy i uszy ukierunkowują się na środowy komunikat FED a zachowanie LOP na kontraktach może sygnalizować silną reakcję na „to wydarzenie”. Tak jak wzrost LOP o 10 tys szt. na serii marcowej nie dziwi ani trochę tak już taki sam wzrost w dwie sesje na serii grudniowej „nie jest często spotykane. Jakby nie patrzeć to zostały tylko 3 sesje do wygaśnięcia tej serii.

wig20intraPatrząc na wykres intra zdaje się wyjawiać scenariusz, w którym fala 5-ta impulsu spadkowego układa się w tzw. TUK. Ten klin kończący ma w tej chwili 4 fale a zatem dzisiaj powinniśmy być świadkami jeszcze jednego spadku do poziomu ok. 2400. Idąc dalej „tym tropem”, ewentualny silny ruch na jaki wskazywać może rosnący LOP, powinien odbyć się w kierunku północnym (brak ograniczenia dodruku dolara?).
Oczywiście szykowanie się do udziału w takim ruchu to raczej czysto spekulacyjne zajmowanie pozycji (mam tu na myśli drobnych graczy). Jakby nie było od ostatnich dni listopada znajdujemy się w wyraźnym trendzie wzrostowy, mocno wskazywanym na dziennym ADX. Zatem ruch w górę należałoby potraktować jako potencjalna korektę wzrostową po której nastąpi powrót do wyznaczonego w ostatnich tygodniach kierunku. Taki odbiór wykresów zdaje się być uzasadniony w świetle przełamanych wsparć, co niemal do zera ograniczyło możliwość budowy dużego impulsu wzrostowego na indeksie WIG20. Oczywiście w takim wyraźnym trendzie nie można odrzucić możliwości dalszej rozbudowy układu falowego co mogłoby skutkować gwałtownym ruchem w kierunku południowym. Tak jak jednak już wyżej napisałem, wygląd „elliottowski” ostatnich spadków sugeruje większe prawdopodobieństwo gwałtownego odbicia co z resztą wpisywałoby się w zachowania zarządzających funduszami a o czym mówiłem już w weekendowej.
Na koniec wykres dzienny ale już bez opisu słownego bo tu akurat nie mamy jakieś zmiany, która mogłaby wnieść coś nowego do naszych analiz.

wig20[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
rubikPiotrWOKDariusz Bartłomiejczakpeterd12 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
optimdent
Gość

Jesteśmy niewolnikami czasu. Czekamy na analizę.

peterd12
Gość
peterd12

Może ma Pan jakieś sugestie dla wysokiego LOP-u na FW20Z13. Z góry dziękuje.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Tylko takie że nie pamiętam takiej sytuacji i według mnie wskazuje ona, iż jeszcze w tym tygodniu może być silny ruch. Problem, w którą stronę? Rozwiązanie – decyzja FED?

Piotr
Gość
Piotr

Giełda to jednak dom wariatów! przecież wiadomo? że krzywdy nie będzie z QE przed świętami i z tych wykresów wywalą do góry z prezentem od GWIAZDORA; od euforii do histerii to normalne w domu wariatów;

Piotr
Gość
Piotr

mam pytanie jak będzie wyglądała ta ostatnia? fala spadkowa od 2440 po abc od 2415 kto ma pomysł ?

WOK
Gość
WOK

2397

Piotr
Gość
Piotr

brak pomysłów ??? w tym gronie ???

rubik
Gość

Dzienny ADX wskazuje na trend spadkowy raczej.