Komentarz po sesji 16.12.2013

Wczorajsza sesja zakończyła się minimalnym wzrostem indeksu WIG20 o 0.16%. Zamknięcie wypadło na poziomie 2433 co w dalszym ciągu wskazuje na brak chęci do jakiegokolwiek, zauważalnego odbicia korekcyjnego. Może być to o tyle niepokojące, że …..[fumpBegin]

w dniu dzisiejszym mieliśmy dość znaczne odbicie w USA ale na naszych rodzimych inwestorów to nie zadziałało. Najwyraźniej wszystkie oczy i uszy ukierunkowują się na środowy komunikat FED a zachowanie LOP na kontraktach może sygnalizować silną reakcję na „to wydarzenie”. Tak jak wzrost LOP o 10 tys szt. na serii marcowej nie dziwi ani trochę tak już taki sam wzrost w dwie sesje na serii grudniowej „nie jest często spotykane. Jakby nie patrzeć to zostały tylko 3 sesje do wygaśnięcia tej serii.

wig20intraPatrząc na wykres intra zdaje się wyjawiać scenariusz, w którym fala 5-ta impulsu spadkowego układa się w tzw. TUK. Ten klin kończący ma w tej chwili 4 fale a zatem dzisiaj powinniśmy być świadkami jeszcze jednego spadku do poziomu ok. 2400. Idąc dalej „tym tropem”, ewentualny silny ruch na jaki wskazywać może rosnący LOP, powinien odbyć się w kierunku północnym (brak ograniczenia dodruku dolara?).
Oczywiście szykowanie się do udziału w takim ruchu to raczej czysto spekulacyjne zajmowanie pozycji (mam tu na myśli drobnych graczy). Jakby nie było od ostatnich dni listopada znajdujemy się w wyraźnym trendzie wzrostowy, mocno wskazywanym na dziennym ADX. Zatem ruch w górę należałoby potraktować jako potencjalna korektę wzrostową po której nastąpi powrót do wyznaczonego w ostatnich tygodniach kierunku. Taki odbiór wykresów zdaje się być uzasadniony w świetle przełamanych wsparć, co niemal do zera ograniczyło możliwość budowy dużego impulsu wzrostowego na indeksie WIG20. Oczywiście w takim wyraźnym trendzie nie można odrzucić możliwości dalszej rozbudowy układu falowego co mogłoby skutkować gwałtownym ruchem w kierunku południowym. Tak jak jednak już wyżej napisałem, wygląd „elliottowski” ostatnich spadków sugeruje większe prawdopodobieństwo gwałtownego odbicia co z resztą wpisywałoby się w zachowania zarządzających funduszami a o czym mówiłem już w weekendowej.
Na koniec wykres dzienny ale już bez opisu słownego bo tu akurat nie mamy jakieś zmiany, która mogłaby wnieść coś nowego do naszych analiz.

wig20[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
lingwistarubikPiotrWOKDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
optimdent
Gość

Jesteśmy niewolnikami czasu. Czekamy na analizę.

peterd12
Gość
peterd12

Może ma Pan jakieś sugestie dla wysokiego LOP-u na FW20Z13. Z góry dziękuje.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Tylko takie że nie pamiętam takiej sytuacji i według mnie wskazuje ona, iż jeszcze w tym tygodniu może być silny ruch. Problem, w którą stronę? Rozwiązanie – decyzja FED?

Piotr
Gość
Piotr

Giełda to jednak dom wariatów! przecież wiadomo? że krzywdy nie będzie z QE przed świętami i z tych wykresów wywalą do góry z prezentem od GWIAZDORA; od euforii do histerii to normalne w domu wariatów;

Piotr
Gość
Piotr

mam pytanie jak będzie wyglądała ta ostatnia? fala spadkowa od 2440 po abc od 2415 kto ma pomysł ?

WOK
Gość
WOK

2397

Piotr
Gość
Piotr

brak pomysłów ??? w tym gronie ???

lingwista
Gość
lingwista

Jak byś uważnie czytał, co tu choć rzadko pisze lingwista to byś na brak pomysłów nie narzekał. Mnie nie interesują day traderowe ruchy robaczkowe. Od końca listopada czekam konsekwentnie na wyprzedanie rynku na dziennych oscylatorach i podobną sesję jak 5 września i wtedy dopiero wchodzę z impetem w głąb. Przypuszczam, że może to nastąpić 19 grudnia (imieniny Dariusza) analogicznie jak dwa lata temu. Żeby uwolnić gotówkę na ten dzień realizuję stratę na Enerdze w którą dałem się pochopnie zapakować. Ale jak przyjdzie odbicie to wolę mieć bardziej skoczne akcje niż tego żółwia.

rubik
Gość

Dzienny ADX wskazuje na trend spadkowy raczej.