Komentarz giełdowy 25.04.2013

Po dzisiejszej sesji możemy „spokojnie” powiedzieć, że to już druga sesja pod rząd jak indeks WIG20 rośnie. Dzisiaj zdobył kolejne 0.06% co przełożyło się na zamknięcie prawie idealnie na poziomie 2288. Jeśli rynek ma zamiar w taki sposób robić kolejne „kroki” na północ to być może do końca roku osiągniemy pierwszy ważny opór. No dobra, dość żartów, przejdźmy do konkretów.

[fumpBegin]

Kiedy patrzy się na te „wzrosty” jakie przez dwa dni funduje nam rynek to jedyną rzeczą jaka wyzwala odrobinę optymizmu jest kształt świec. Długie dolne cienie to teoretycznie oznaka bytności popytu czyli taki optymistyczny znak. Czy jednak jest to wystarczający powód aby faktycznie mieć optymistycznie podejście do sytuacji? Spójrzmy na wykres intra 1h aby tą kwestię wyjaśnić.

Nawet rosnące innych giełd nie wyzwalają nic więcej jak wyższe otwarcia po których dochodzi do wyprzedaży. Dzisiaj mieliśmy podobnie. Pierwsza godzina przyniosła gwałtowną wyprzedaż po wyższym otwarciu a następnie przez kolejne godziny mieliśmy do czynienia z mozolną wspinaczką która nie potrafiła ustanowić choćby o trochę wyższego szczytu. Całość ta idealnie wpisuję się w scenariusz, który wyraźnie nakreśliłem wczoraj. Zatem w skrócie, ruchy w formie 3 fal przechylają szalę na korzyść stwierdzenia, iż od kilku dni mamy po prostu do czynienia z korekta po wyprzedaży. Dzisiaj już na otwarciu mieliśmy poziom który wczoraj wyznaczyłem sugerując się możliwością powstania korekty one to one. Możemy więc uznać, że „plan” został wykonany.
Zwrócę jeszcze uwagę na to w jaki sposób ukształtował się ruch od dzisiejszego dołka. Jest to ewidentny ruch w trzech falach co po długiej czarnej świecy może oznaczać, iż właśnie dzisiaj rozpoczęliśmy budować kolejny impuls spadkowy w większym wymiarze niż godzinowy. Chcąc to zanegować musielibyśmy jutro wyjść wyżej niż dzisiejszy maks.
Jeśli jednak już dzisiaj rozpoczęliśmy kolejny ruch w dół to jedyną szansą dla posiadaczy akcji jest poziom zaznaczony zieloną elipsą na wykresie dziennym o którym dokładniej mówiłem w ostatniej weekendowej. Wybicie tego poziomu będzie zapewne przykre w skutkach dla posiadaczy akcji.
Moim zdaniem nie ma jeszcze mowy o twardym dnie na poziomie 2251. O ewentualnym zasięgu kolejnej fali wyprzedaży napiszę więcej gdy wybicie ostatniego dołka stanie się faktem co może mieć miejsce nawet już jutro.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

34
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
19 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
GrzegorzJacekRynekmarek 2Michał82 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Borse
Gość
Borse

Ameryka znowu dotarła w okolice szczytów, więc myślę, że zakupami należy sie wstrzymać. No chyba, że gramy intra.

Borse
Gość
Borse

W USA moc a u nas padaczka 🙁

krezus
Gość
krezus

w usa bedzie nie moc , zapowiada sie sell in may , nowe szczyty odwołane do sredniej SMA 200 spadamy

robert
Gość
robert

Nie napływa kapitał do nas. Nasza giełda z zachodnimi się rozjechała. Zauważ że podobna sytuacja jak u nas jest takze na BUX i RTS.

Megi
Gość
Megi

Oj Darku Darku… spadac przed 1 maja i innymi Swietami?? 🙂 niewypada…. nie powinni spadac teraz na swieto i wolne idzie sie w dobrym nastroju ;p;p

Daniel
Gość
Daniel

Swietnie. Sam juz sporo ogarniam, ale ze brak jeszcze duzego doswiadczenia, to czasem cos tam umknie uwadze. A dzieki Pana analizom mozna sie „skorygowac”.
Pozdrawiam 🙂

Robert
Gość
Robert

Coś mi się wydaje, że następnym bankiem po PKOBP do zjazdu szykują PKOSA na fixingu momentami pokazywali -8%. Ostatecznie zamkneli w ok. 151,60 a więc na krawędzi bo od kilku tygodni zakres notowań spłaszcza się w kierunku wybicia w dół.
Mam pytanie do gospodarza czy pod codziennymi komentarzami możemy analizować dany papier z WIG 20, czy tylko w niedzielę po analizie weekendowej?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Robercie zawsze można poruszyć w komentarzach do analizy dnia jakąś spółkę, ja po prostu nie mam czasu na codzienne analizowanie spółek.

podtworca
Gość

Witaj Darku,

Zwróć uwagę na najwyższy od 3 lat wolumen na WIG20 (a tydzień się jeszcze nie zamknął) :
http://stooq.pl/q/?s=wig20&c=3y&t=c&a=lg&b=0

Sytuacja przypomina mi styczeń zeszłego roku, kiedy gruby codziennie straszył zwałą i rysował podobne świeczki, a jak się zapakował, to tak wystrzelił, że miśkom (w tym niestety mi) gacie urwało.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Jeśli chodzi o ścisłość to po pierwsze w styczniu ubiegłego roku nie było takiego słupka, po drugie jeśli chodzi o wielkość obrotu nic takiego nie ma a słupki jakie pojawiają się od dwóch dni na stooq.pl są co najmniej podejrzane a w każdym bądź razie nie ma takiej możliwości że przy tak wielkich volumenach , obrót był prawie stały od kilku dni. Albo jest to błąd albo ewentualnie jest wielka wymiana na spółce z WIG20 której akcje mają cenę kilka złoty.

Michał82
Gość
Michał82

Dokładnie Darku tą spółką jest Boryszew. To są wielkie zlecenia jednak czy są jakieś inne (ukryte) intencje aby miały wpływ na WIG20 to trudno określić.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Jaki wpływ na indeks może mieć Boryszew? Żaden. Tak to widziałem bo inną możliwością byłby tylko błąd na stooq.

Borse
Gość
Borse

Wolumen może i większy, ale obrót nie wzrasta. Tak przynajmniej u mnie na Statica (niestety nie potrafię wrzucić wykresu).

podtworca
Gość

Faktycznie argument z obrotem fałszywy – nie wiem po co wolumen na wykresach, skoro potrafią go zupełnie zakłócić spółki groszowe (w zeszłym roku taki numer był na biotonie – rekordowy wolumen pod ema180 na mwig40, z którego nic nie wynikło).

Odnośnie wyglądu kolejnych świec – przypomina mi się sytuacja z tego okresu:
https://dariuszbartlomiejczak.pl/komentarz-gieldowy-19-01-2012/

Gruby narysował 3 prawie takie same świece jak wtedy i podobnie jak wtedy jest dość silne przekonanie wśród inwestorów i blogerów, że spadki będą kontynuowane, a gruby tylko wycina stopy.

Przy okazji – patrząc na liczbę komentarzy na blogach giełdowych w tamtym okresie, widać że bessę niewielu przetrwało.

Rynek
Gość
Rynek

podobnie było na złocie w obrocie i urwało po lekkich spadkach i dużym obrocie jeszcze więcej w dół razem ze srebrem.

Borse
Gość
Borse

TKO 2267

Borse
Gość
Borse
marek 2
Gość
marek 2

Czy KGHM odbija,czy to tylko korekta spadków?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Dopóki nie wyjdzie nad ok. 152 to wszystko jest tylko korektą.

Jacek
Gość
Jacek

No to czekam do ilu spadnie…

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Darku mam pytanie które dla mnie jest istotne z punktu widzenia właściwych oznaczeń. Czy z Twoich obserwacji wynika że obecna fala to nadal fala C dużej korekty czy budujemy już piatą falę a trzecia zakończyła się 4 kwietnia ?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Dla mnie trudno jest na to odpowiedzieć . Tu może być kilka wariantów które można dopasować, dlatego Elliott to dla mnie wielka pomoc ale w ujęciu traderskim a nie w rozszyfrowywaniu całych wykresów.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

ja bardziej skupiam się na porównywaniu długości poszczególnych fal ze sobą niż na samym Elliocie stąd pytanie. Ale dziękuję za odpowiedź. 🙂

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Grzegorzu to też jest dla mnie główne zadanie ale dokładniej robię w weekend więc oglądaj najbliższą weekendową , zapewne usłyszysz jak to widzę.

Borse
Gość
Borse

A LOP cały czas rośnie. Będzie się działo.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Może po danych o PKB w USA?

Borse
Gość
Borse

Edward pewnie pierwszy ruszy!?

Grzegorz
Gość
Grzegorz

tylko w którą stronę ? bo mi wskaźnik wskazuje by na S wsiąść teraz ale coś z kolei chęci do osuwania nie ma

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No cóż tu do końca nie wiadomo, bo może być jakiś strzał po to aby wybić SL , ale tak jak nie ma chęci do spadania tak też nie ma do wzrostu. W tej chwili S&P futures rysuje na godzinnym „wzór” który b. często po wybiciu poprzedniego większego dołka zamienia się w jedną albo i dwie długie czarne świece. Jednak tu zawsze jest niepewność że wybicie z „schodów” bo tak to nazywam może być górą. EUR/USD jest ustawiony pod spadek i tu widać to wyraźniej ale dane to są dane.

marek 2
Gość
marek 2

..dzięki za za ustrzeżenie mnie od kupna KGHM

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Pełne uznanie że masz jeszcze zdrowie do amerykańskich indeksów, ja po kilku próbach stwierdziłem jednoznacznie że się na tym nie znam 🙂 Dawniej dzięki korelacji można było przynajmniej utwierdzić się w jakim kierunku grac u nas a teraz ?? Jedynie w błąd można się wprowadzić.

Borse
Gość
Borse

@Grzegorz
To odwrotna korelacja. Oni UP a my DOWN 🙂

Grzegorz
Gość
Grzegorz

dziś to chyba wyjątkowo akurat się sprawdza 🙂

Borse
Gość
Borse

Pięknie 🙂 W kilka sekund 36 pipsów do przodu. Rynek uczy cierpliwości.