Komentarz giełdowy 22.04.2013

Dzisiejsza sesja zakończyła się dokładnie na „zero” przy nawet dość dobrym obrocie jak na sesję poniedziałkową. Wczoraj w weekendowej objaśniałem dokładnie jak wygląda sytuacja na indeksie WIG20 a dzisiaj mimo braku zmian w jego wartości postaram się wskazać na inne „podpowiedzi” co do dalszego zachowania indeksu .

[fumpBegin]

Kolejna czarna świeca choć początek notowań mógł zapowiadać coś innego. Niestety dla byków, nie udało się nic zdziałać poza tym że maksimum dzisiejszych notowań przetestowano (z negatywnym skutkiem) poziom oporu wynikający z cen dołka ukształtowanego przed ostatnim dwumiesięcznym rajdem w kierunku północnym (poziom zaznaczony czerwoną , poziomą linią na wykresie).
Taki ruch nie jest pozytywnym sygnałem na kolejne sesje. Choć zapewne osoby, które liczą na „hossę pokoleniową” dopatrzą się siły , w końcu nie spadamy, to jednak prawda chyba jednak wygląda inaczej. Mianowicie dookoła warunki były pozytywne aby rosnąć (kontrakty na S&P) rosły a już na pewno nie spadały a my niestety nic. To moim zdaniem świadczy o tym, że nadal mamy wielką słabość na rynku i trudno będzie myśleć o wzrostach bez jakiś szczególnych „motywatorów”.
No to jak odnieść się do tego, że spadków też nie było? Pomijając fakt, że cały początkowy wysiłek byków spełzł na niczym i niedźwiedzie sprowadziły indeks tam gdzie jego miejsce, możemy odnieść się do „sił zewnętrznych” czyli faktycznego układu na S&P jednak w ujęciu intra.

Analizując ten powyższy wykres kontraktów na S&P można dopatrzeć się że po pierwszej fali spadkowej mamy do czynienia z korekta pędzącą w której „a” i „c” mają bardzo podobną strukturę 3-3-5 (zaznaczone pomarańczową elipsą). To zaś może sugerować, że po jej zakończeniu (raczej to już się stało) może rozwinąć się kolejny impuls spadkowy co zapewne zmobilizuje nasze niedźwiedzie  (powinno zmobilizować) do mocniejszego uderzenia. Zatem myślę że kwestią „godzin” jest test ostatniego dołka, powiem więcej, raczej możemy liczyć na nowy dołek.
Na koniec jeszcze nasz wykres intra 1h.

Patrząc na ten wykres można zaryzykować stwierdzenie, że jeszcze jeden wzrost i to nawet do 2320 byłby możliwy jednak kiedy spojrzymy na wykres intra kontraktów terminowych to widzimy wyraźnie że wzrost od piątkowego popołudnia do dzisiejszego szczytu poszedł układem trzech fal co wskazuje że była to „pełna” korekta i ten fakt przemawia raczej za tym, iż w drugiej części dzisiejszej sesji rozpoczęliśmy kolejny impuls intra w dół.

Podsumowując, można powiedzieć, że obecna sytuacja jest przygotowaniem do testu ostatniego dołka i z dużym prawdopodobieństwem ustanowienia kolejnego niższego. W końcu już od ponad trzech miesięcy jesteśmy w trendzie spadkowym zatem aby pomyśleć o jego choćby chwilowym zakończeniu potrzeba coś więcej niż niemrawy wzrost o 20 czy 30 pkt.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

18
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
gibonGrzegorzmarcinGutekmarek 2 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kondi
Gość
kondi

Czy gospodarz widzi podobieństwo obecnego trendu spadkowego (od początku roku) do tegoż samego okresu roku 2012?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Patrząc ogólnie można i takie porównanie zrobić, jednak w 2012 ruch spadkowy był co po chwilę przerywany korektami , tutaj jest inaczej i mimo wszystko bardziej przypomina to 2007 czy 2011. Ale oczywiście to są tylko „podobieństwa” a nas interesuje to co dzieje się teraz i jak porusza się cena aby móc odpowiednio reagować.

Michcios
Gość
Michcios

Na S&P wyszli w górę, więc podobieństwo struktur zostało zaburzone.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Zgadza się ale nawet w obecnej sytuacji mamy w dalszym ciągu w grze korektę pędzącą z równością fal „a” i „c” . Struktury się poróżniły w falach 4,5 w c.

pirx
Gość
pirx

„hossa pokoleniowa” osoby które to widzą?
któż to taki
no któż
dopatrzył się takiej siły
niech się ujawni
ten któż

omankowski
Gość
omankowski

jaaaaaaaaaaaaaaa

longterm2
Gość
longterm2

hossa pokoleniowa trwa a o tym w 2012 mówił Goldman Sachs nawet

omankowski
Gość
omankowski

jeszcze nie trwa, dopiero od 650pkt na wig20

omankowski
Gość
omankowski

co nie puszczasz mojej mądrej wypowiedzi…

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Myślałem że to żart.

Michcios
Gość
Michcios

Mnie tylko zastanawia jedna sprawa. Od trzech dni stoimy mniej więcej w miejscu a LOP rośnie. Nie wiem, czy to nie jest jednak zapowiedź ruchu do góry.

Gutek
Gość
Gutek

W taki sam sposób rósł na sesji 12.04 a co się potem działo to już sobie sam odpowiedz.

marek 2
Gość
marek 2

…no i jak zwykle,u innych rosnie,a my na czerwono.Wychodzi na to,że większosć czyta ,m.in. Pana analizy i czeka na przewidywane spadki.-)

Michcios
Gość
Michcios

My stoimy a LOP dalej w górę. Obrót nie jest zły, choć do dużego mu daleko, ale myślę, że to dobry sygnał.

marcin
Gość
marcin

Jeszcze z 5 może 10 pkt. na ES.F i to powinno być na tyle.

marek 2
Gość
marek 2

„Główny Urząd Statystyczny przyznał wczoraj, że solidnie pomylił się w obliczeniach dotyczących rachunków narodowych w Polsce. Jak stwierdził, w czwartym kwartale 2012 r. wzrost gospodarczy spadł do skromnych 0,7 proc., a nie do 1,1 proc., jak urząd podał w marcu. „..i tak nas czarują ze wszystkim,a to zielona wyspa,a to że jest lepiej w Polsce niż gdzie indziej w Europie,a u nas prawie że recesja i długu po 23 tys PLN na kazdego Polaka.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

to jest obraz nędzy i rozpaczy co się dziś dzieje na tle wszystkich kluczowych parkietów!!

gibon
Gość

ja zauważyłem ,że macd daje długie sygnały na spadki