Komentarz giełdowy 23.01.2013

Dzisiejsza sesja przyniosła nam obsunięcie indeksu WIG20 o -0.32% i tym samym zamknięcie wypadło na poziomie 2558. Podczas ponad ośmiogodzinnych notowań mieliśmy do czynienia z mocno rozchwianymi emocjami. Zachowanie inwestorów przyczyniło się do gwałtownych zmian kierunku. W efekcie ……. .

[fumpBegin]

….. nie nastąpiły wielkie zmiany ale postaramy się spróbować wyciągnąć jakieś wnioski na podstawie tego co wyrysowało się na wykresach.

Początkowe niższe otwarcie dość szybko zamieniło się w ruch wzrostowy, który to po dojściu w rejony poziomu 2565 ponownie zgasł i zamienił się w spadek. Widać w ostatnim  czasie, że wspomniany poziom dość skutecznie powstrzymuje byki w wyjściu na wyższe poziomy. Jednak chyba nie to jest najistotniejsze. Według mnie ważniejszym jest to, że w trakcie dzisiejszej sesji ustanowiliśmy nowe minimum a końcówka notowań należała do podaży. Oczywiście „podstawowe” poziomy, o których wspominam już kilka dni czyli ok. 2590 i 2550, nadal nie zostały sprawdzone ale w tym momencie droga do tego niższego jest znacznie bliższa.
Sytuacja na kontraktach, którą przedstawia poniższy wykres intra 1h, jest podobna a wyraźny górny cień świecy która powstała na dzisiejszym szczycie jeszcze bardziej przekonuje mnie o tym, iż w pierwszej kolejności będziemy chyba testowali wsparcie intra.

„Dwukierunkowość” dzisiejszych notowań spowodował powstanie na wykresie dziennym indeksu WIG20 „białego” pin bara, który wskazuje na dalszą przewagę strony podażowej.

Z drugiej jednak strony, byki zdołały obronić wsparcie na wysokości połowy dłuższej białej świecy z 16.01, która razem z poprzednią tworzy jakby nie było wyraźne objęcie hossy. Dopóki nie zostanie wybite minimum dużej białej świecy dopóty to byki są w przewadze na okres nieco dłuższy niż kilka czy kilkanaście godzin sesyjnych.
W tej chwili byki muszą się postarać i to dość szybko ponieważ minimum formacje jest mimo wszystko zagrożone zwłaszcza jeśli spojrzy się na oscylatory szybkie które zmieniły stanowczo kierunek na spadkowy.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

25
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
graczKamilchlorQbaZakochany Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

w USA przegłosowane odsunięcie do maja „tańca z deficytem” (Izba Reprezentantów), Portugalia sprzedała 5 letnie obligacje (powrót na rynek) – reakcji na SP 500 i ED nie daje się zauważyć – wszyscy chyba czekają na wyniki Apple – obstawiam 70% ze czy będzie gorszy od oczekiwań czy zgodny , to będzie impulsem do rozpoczęcia korekty (zasięg to już osobna sprawa) co oczywiście przełoży się na zachowanie W20, jak Pan postrzega takie ” kombinacje ” ?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Wiem tylko że na Apple wczoraj i dzisiaj po kilku dniach wzrostu (niewielkiego) mamy zarąbiście wielkie obroty. Takie rzeczy na wzroście to z reguły dystrybucja a nie akumulacja.

Borse
Gość
Borse

Ostatnio jak się dogadali na koniec lipca 2011r. to pojechaliśmy w dół.

wojkon1
Gość
wojkon1

Dołek(505,75) padł przy zwiększonym obrocie .

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Ale ten wczorajszy był ponad 2.5 razy większy od tego na dołku a dzisiejszy ok 3-3.5 razy.

Kamil
Gość
Kamil

Apple spada ponad 10%, a oni robią i tak nowe maxy! Cały rynek musi być bardzo silny.

NaviFund
Gość
NaviFund

czy masz jakiegoś linka do tańca z klifem. To dość cenna informacja. Chciałbym poznac szczegóły. Dzięki

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

bankier.pl

Piotr
Gość
Piotr

może „wreszcie” się ruszy 🙂 .. gdyby to na parach z JPY mogłoby być ciekawie 🙂

Borse
Gość
Borse

„Kryzys jest w remisji (uśpieniu)”- prof. Barry Eichengreen Uniwersytet Kalifornijski

Piotr
Gość
Piotr
widek
Gość
widek

Witam, Panowie bierzecie pod uwagę wariant, ze wig20 zanurkuje w tym roku do ok 1700-1800 ? Czy raczej to mało prawdopodobne, bo sporo się oddaliliśmy od dna.

Seablade
Gość
Seablade

Jeżeli Angole wyjdą z UE to bedzie początek końca i kto wie. A na razie zarabiamy na hossie

jaca
Gość
jaca

Witam. Tak na szybko. Pinbar w tym miejscu nie ma żadnej wartości. Z mniejszych tf-ów wygląda mi na jakiś ruch wzrostowy. Widzę Darku to tak że ten kanał spadkowy co narysowałeś jest korektą ostatniego spadku po czym może przyjść jakiś ruch w górę.
Warunek to nie pokonanie dołka tego który oznaczyłeś na 62% fibo.

Pozdrawiam i życzę udanych zagrań.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Pin bar? Pytanie o którym mówisz? Jeśli ten na 1h to niestety ale jest on bardzo istotny. Jeśli natomiast chodzi o ten na dziennym to tu już mniej ale górny cień to zawsze efekt silniejszej podaży więc tak całkiem bez znaczenia nie jest.

jaca
Gość
jaca

O ten dzienny. W tym miejscu akurat bez znaczenia. Górny cień co prawda jest tyle że ja na nie nie patrze, oznaczać również dokończenie falki c w B (licząc w dół) i po tym ruch w górę.
Czy się sprawdzi to inna sprawa. Ale takie świece powstają w środku trendu więc nie ma co na nie patrzeć.
Pozdrawiam

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Ja zwracam wagę na takie pin bary kiedy są w jakimś ruchu spadkowym ( odwrotne w wzrostowym) bo najczęściej zapowiadają kontynuację.

wojkon1
Gość
wojkon1
Zakochany
Gość

To co dzieje się na amerykańskim rynku świetnie obrazuje spadek Apple. Tylko czekać kiedy odbije się to na sytuacji w Europie.

Qba
Gość
Qba

z obraniem kierunku trzeba czekać aż LOP wzrośnie do 120 000 , bo inaczej grubas nie ma kogo golić , już ostatnio zaczął rosnąć ,

jak dużo urośnie to wtedy zobaczymy OBRANY kierunek

gracz
Gość
gracz

tylko ze kierunek jest najczesciej obrany przy lopie ok 90 tys przy duzych lopach przewaznie boczniak byl nie liczac moze ostatniego razu

chlor
Gość
chlor

Gruby nadaje kierunek więc tankuje wtedy kiedy są małe wahania,
więc wtedy rośnie LOP. Przy wysokim LOP następuje wybicie, tak jest zazwyczaj kiedy Gruby gra na krótko. Wtedy ma dużo kontraktów a rynek spycha drogimi akcjami, na których realizuje zysk, które kupował kilka miesięcy wcześniej. Po czym realizuje zysk na złotówce i w efekcie jest 3x do przodu.

Qba
Gość
Qba

tak to powiedz ile indeks w grudniu wzrósł a ile LOP ?

gracz
Gość
gracz

napisałem wyraznie ze ostatni raz to byl wyjatek zobacz sobie np ile wynosil lop jaK bylismy na 2900 85-90 tys i z tego lopu byl spadek o 900 pkt takze nie pisz bzdur

Borse
Gość
Borse

A jabsok to jakas dywidende wyplacil?