Komentarz giełdowy 20.08.2012

Dzisiaj indeks WIG20 zmienił swoja wartość o -1.38% i zakończył dzień na poziomie 2282. Oczywiście większość z tej spadkowej drogi to „zasługa” PGE, który dzisiaj był już notowany bez dywidendy. W wyniku tej zmiany ceny odniesienia na jednej z pięciu największych spółek indeksu WIG20 na wykresach powstała luka cenowa. Jej znaczenie jest jednak raczej czysto teoretyczne. Tym niemniej musimy uznać, że ….

[fumpBegin]

….. poziom 2300, który był znaczącym wsparciem został pokonany już na samym otwarciu sesji.

W pierwszym ruchu korekcyjnym, co widać na powyższym wykresie, testowaliśmy 300 od dołu i to był najwyższy poziom dzisiejszych notowań. Dalsza część sesji przyniosła to już osuwanie do poziomu nieco niższego niż minimum pierwszej godziny.
Czego możemy spodziewać się jutro? No cóż na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na wykresie intra 1h możemy dopatrzeć się już pełnej „piątki” spadkowej po której jutro można byłoby oczekiwać korekty wzrostowej. Jedyne czego brakuje do tego wariantu to zmienności korekt w impulsie co może znaczyć, iż „cały spadek” od piątku (godz. 14) do dzisiaj (godz. 12) był korektą pędzącą a to oznaczałoby, że jutro będziemy dalej kontynuować spadki. W tej chwili możemy wyznaczyć opór na poziomie 2300 a najbliższe wsparcie na poziomie ok. 2270, które zbiega się z poziomem linii trendu wzrostowego (dolne ograniczenie klina rozszerzającego się). Patrząc jednak na geometrię rynku to najbliższe ważne wsparcie znajduje się ok 20 punktów niżej czyli w okolicach 2250.
Patrząc na rynek od strony wsparć i oporów, odbicie z obecnych poziomów mogłoby zaowocować wyjściem nad 2300 a to oznaczałoby, że rynek jest jeszcze silny i tym samym również ostatnie szczyty byłyby w zasięgu byków. Osobiście obserwując dzisiejsze zachowanie w takcie sesji wydaje mi się bardziej prawdopodobne przebicie linii trendu i zejście do poziomu strefy wsparć wyznaczonej technikami Fibonacciego czyli miejsca z którego moglibyśmy mieć korektę będącą ruchem powrotnym do przebitej linii. To jednak są pewne domysły a w inwestycjach trzeba reagować a nie przewidywać zatem wszystko „w rękach” oporu – 2300 i wsparcia 2270. A jak dzisiejsza sesja wpłynęła na układ dzienny?

Czarna szpulka która „na styk” doszła do linii krótkoterminowego trendu wzrostowego to obraz na wykresie dziennym po zakończeniu dzisiejszych notowań. Zatem formacja objęcia bessy została potwierdzona. Potwierdzenie formacji odbyło się luką, która jednak ma mniejsze „właściwości” prognostyczne (odjęcie dywidendy na PGE).
Znaleźliśmy się zatem w miejscu z którego byki mogą próbować przejąć ponownie kontrolę. Czy im to się uda? Sądzę że jeśli nawet to tylko na jakiś niewielki ruch wzrostowy. Bardziej prawdopodobnym jest przebicie linii trendu (mocno nachylona w górę) zejście poniżej szczytu z początku lipca i dojście do poziomu ok. 2220 gdzie znajduje się strefa wsparcia wyznaczona technikami Fibonacciego z całego ruchu wzrostowego od maja 2012. Zapewne w takim rozwiązaniu pomocne mogą być oscylatory które tak na dobrą sprawę dopiero dzisiaj dały wyraźne sygnały sprzedaży.
W tym miejscu zwrócę jeszcze uwagę na wewnętrzną linię trendu która widoczna jest na wykresie i znajduje się w okolicach 2250 co pokrywa się ze strefą wsparcia wykresu intra 1h.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

65 Replies to “Komentarz giełdowy 20.08.2012

 1. Darku jeszcze jedno pytanie, chodzi o interpretacje futures do indeksu, w ciagu dnia jak index byl na -1,38 to futures 2275 zaliczyly, na fiksingu jak sie zamknal to futures zaliczyly 2290 i teraz jak to interpretowac? (poszly w przeciwnych kierunkach) czasami jest tak, ze futures wyprzedza index a czasami podaza za nim, czasami jest na rowni, czy sa jakis zaleznosci, wskazowki co do inteerpretacji takiego zachowania (zachowaniach)? (np ze w wiekszosci przypadkach jak ma taka sytuacja miejsce to rano jest luka albo cusik innego?)

  1. Moim zdanie to za dużo mataczy jest u nas na rynku a rynek zbyt płytki aby się im jakoś przeciwstawić. Zatem trudno jest prognozować na podstawie fixingów. Ostatnio ruch na indeksie najczęściej był zgodny z tym co na drugi dzień ale naprawdę w żaden sposób bym się tym nie kierował.

 2. Darek spieszę się by Cię poinformować że w Rankingu Blogerów Niezależnych u Logterma zająłeś 11 miejsce .
  Zastanawiam się czy to dobrze czy żle bo z jego oceną rynku wogóle się nie zgadzam ???

  1. lubię blog longterma ale czepianie się Darka, że cały czas na spadki nastawiony a sam od roku ogłasza hossę co parę dni. Jak sam pisał ponad rok temu-sierpień 2011 to miało być kilkutygodniowe tąpnięcie, wig20 do końca 2011-3000pkt. Ogólnie radziłbym większości(blogerów i forumowiczów) trochę mieć więcej pokory, indeks 100-200pkt w górę lub w dół od razu początek hossy albo bessy. Gdyby pokazać tym wszystkim pewnym swojej racji wykres wig20 i powiedzieć, że to jest wykres jakiejs amerykańskiej spółki to kazdy by powiedział, że jesteśmy w trendzie bocznym(trójkącie zniżkującym/prostokącie/konsolidacji) od roku. Ale to jest on live i nami targają emocje!. Trend boczny nikomu „nie pasi”, kupi się akcje, trochę się albo i nie zarobi i SL wyrzuca, z kontraktami to samo. Dlatego każdy większy ruch indeksu identyfikuję się jako początek większego, długoterminowego ruchu. Według mnie póki ZDECYDOWANIE nie wyjdziemy poza kanał około 2000-2450 nie ma co mówić o przynajmniej średnioterminowym trendzie innym jak boczny. Pozdrownienia dla Darka i reszty czytelników oraz spojrzenia na wykres zawsze chłodnym okiem

 3. Darku, moim zdaniem mówienie o potwierdzeniu formacji objęcia bessy jest trochę na wyrost. Niestety te luki wynikające z obcięcia dywidendy mocno zaciemniają obraz. Czy nie lepiej wówczas posługiwać się wykresem kontraktów? Na nich nie było ani objęcia bessy, ani tym bardziej potwierdzenia.
  Mnie tylko zastanawia fakt (już raz to poruszałem, ale nikt nie potrafił mi tego wytłumaczyć), że pozostaje jeszcze dywidenda z PZU a kontrakty tego nie uwzględniają. Czy to może wskazywać, że czeka nas jednak ruch w górę?

  1. A ja już odpowiadałem, że zazwyczaj baza jest dodatnia. Na tej serii z racji dywidend była ujemna. Zatem fakt dodatniej bazy (po uwzględnieniu PZU) nie jest niczym co mogłoby „prorokować. Co innego gdy baza robi sie mocno dodatnia (kilkadziesiąt punktów) bądź mocno ujemna tylko wtedy jest to zazwyczaj zupełnie czegoś innego niż można byłoby wnioskować po samej bazie.

   1. Ale właściwie czemu zazwyczaj baza jest dodatnia (dla ustalenia uwagi dodatnią bazę rozumiem jako FW-WIG20>0)? Z tego co pamiętam, to w poprzedniej serii baza była ujemna. Ale mogę się mylić.

    1. Tak u nas zazwyczaj bywa, też się czasami dziwię bo w USA np. cały czas jest „-” ale my zawsze musimy się czymś wyróżniać.

  2. Fakt, że na kontraktach nie ma jeszcze potwierdzenia ale na WIG jest a to indeks dochodowy czyli uwzględniający dywidendy jak wielu tutaj już podkreślało.

 4. Czy ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć różnice w budowie świeczek bieżących między brokerami którzy defakto udostępniają notowania na tej samej platformie MT4. Takie notowania USD/PLN ostatnia bieżaca świeczka która się jeszcze nie uformowała inaczej wygląda w XTB a inaczej na BossaFX. O co chodzi? Dodam że różnica wynosi 30pkt. to dużo jak na FOREX.

  1. Być może różnica powstaje z powodu innych spreedów w XTB jest 100 pipsów (przy tak dużej różnicy ceny kupna i sprzedaży to 30 już nie wygląda tak tragicznie).

   1. no tak ale spred i tak jest liczony jakoby odzielnie czasami przy transakcji cena jest powyżej albo poniżej świeczki spred nie ma na to wplywu . tylko że później analiza czegoś takiego nap formacji zasłony ciemnej chmury jest bez sensu. Spred nie jest związany z budową świeczki poprostu z rachynku zabierają odpowiednią ilość kasy przy zmknięciu bądź otwarciu i tyle

    1. Dopiero to zuważyłem do tej pory korzystałem z XTB i np. ze Stooqiem i warsetem wszystko się zgadzało. Teraz dopiero naściągałem se rachunków demo na MT4 aby testować automaty i dziś rzuciło mi się to w oczy różnica jest kolosalna ale tylko jak narazie w tej chwili na dwóch ostatnich świeczkach. Zastanawiam się teraz który wykres jest prawidłowy i który broker ma prawidłowe dane.

    2. Tak ale chodzi mi o to, że w ciągu dnia na różnych platformach spreed ulega zmianie (ważne dane, godziny mniejszego handl itp)

  2. Ogólnie XTB startuje z opóźnieniem względem faktycznego startu giełdy i sporo kantu jest w ich świecach. Nawet Dow Jones u nich startuje w innych godzinach niż na bossa… stąd szereg różnych świece związanych z otwarciem, zmaknieciem itd.

  3. ja od dawna testuje na platforma i XTB i bossa i IronFX i na alior banku, wszędzie prawie są różnice, na jednej wyjdzie ładna świeczka u innego z ogonkiem, na minutówce na jednym już leci do góry na drugim dopiero po 5/10sekundach i automatycznie tworzy się inna świeczka, ja wnioskuje jedno, tak jak wszędzie tak i tam po prostu chcą nas wydymać na maksa, nie dość że płacisz spread, SWAP to ONI po prostu nam szarym żuczkom sprzedają i zarabiają na tym, pomyśl, wystarczy ułamek sekundy aby ich automat sprzedał klientom, to są różnice czasami liczone w mikro piksach ale łyżeczka do łyżeczki i mamy już potężny obrót, nie raz jak zamykałem transakcję to zamiast mi ją zamknąć wisiało, wisiało i wisiało po czym dup zamknęło ale już nie potem cenie co chciałem albo wisiało dalej a kurs już sobie leciał.. to samo dzieje się na automatach, te same ustawienia identyko, żadna różnica a u jednego brokera kupi a u innego nie, u drugiego dawno sprzedał a u innego jeszcze trzyma bo „nie zdążył”, wszystko wielkie G.. jak jesteś żuczek to nic innego nie pozostaje jak samemu pilnować wszystko i zmienić brokera jak tylko jakiś okaże się lepszy

   1. A jest możliwość że brokerzy się mogą zczaić że klijent gra robotem. Roboty to czysta matematyka-równania, też zauważyłem że czasami zadziała nawet jak nie są spełnione warunki. Na wykresie np. nie widać żeby warunek został spełniony a robot zamkną pozycję. Od spełnienia warunku dzieliło kilka pipsów ale nie był spełniony. Na to wychodzi że to co pokazują klijętom różni się od tego co mają we własnych wewnętrznych systemach. Może to nie są duże różnice ale na 0.20 lota na starcie na samym spreedzie 60 zł. kosztów przy dzwigni *100 to wcale nie jest mało. Kilka takich tranzakcji pod rząd i strata robi się spora.

   2. A mam do Ciebie pytanie jak połączyć warunki dla zamknięcia pozycji. Np. w tej chwili robot zamyka mi pozycję w następnym barze jak close zrobi się mniejsze bądź większe zależy od pozycji od szybkiej średniej. Czasami jest to zbyt daleko od ceny aktualnej. Chciałbym dodać do tego np gdy zawiera transakcje żeby w nastepnym barze zamkną pozycje gdy tylko close zamknie się poniżej ceny otwarcia. Ale gdy tylko zaczyna pozycja zarabiać żeby ten warunek ignorował. Z otwierania pozycji jestem zadowolony robocik rozpoznaje trend średnioterminowy zadeklarowany argumentem dł. średniej i otwiera pozycje tylko wtedy gdy fast>slow && close[0]>fast && close[0]>close[1] i odwrotnie dla Shortów. To dobre rozwiązanie żeby robocik nie tańczył wokół szybkiej i nie otwierał zbyt dużo przeciwstawnych pozycji w boczniaku grał tylko w jednym kierunku. Ale przydało by sie żeby reagował szybciej gdy tylko pozycja przynosi straty i nie czekał na argument z fastMA.

    1. nie wiem czy Cię zrozumiałem ale ja dodatkowo do robota piszę sobie kroczący TrailingStop, piszę jakie parametry powinien zawierać, i gdy np. zrealizuje mi TakeProfit (który również ustawiony jest z automatu) to zamiast zamykać pozycję przy TP to ustawia mi kroczący co 1pips TrailingStop o wartości dla przykładu 25pipsów wyżej od TP, ustawienia trailingStopa to kwestia gdzie to ma być czy na FW20 czy też na EUR/USD i kwestia na jakim interwale oraz NAJWAŻNIEJSZA kwestia jaki jest trend średnioterminowy, wszędzie mam inaczej ustawione ale testowane zawsze na demo oraz testerem, a czy broker wie czy grasz na automatach? mimo, że kod leży na twoim lokalnym dysku twardym a nie na ich serwerze to wystarczy mała analiza twoich transakcji np. z ciekawości bo dziwnie i ładnie „ten klient” zarabia i broker będzie wiedział wszystko 🙂 i powiem Ci już z własnego doświadczenia iż roboty to nic pewnego, jak wdepną to wdepną dlatego dobrze sprawdzają się w godzinach gdy jest mały ruch, czyli nocą do 12.00 i od 18.00, też im mniejszy interwał tym lepsze zarobki ale częste wpadki robota, nie chwaląc się na FW20 mam napisanego robota który testuje od marca tego roku na demo i nie przyniósł mi ani jednego piksa straty, fakt, że interwał 4godzinowy i robi średni 3-6transakcji na miesiąc no ale cóż.. warto czasami i tak

 5. W koncentracji biorący na 90% S się zredukował, a dopiero co brał!! Oj misie miodku nie będzie…ale potrzebne jesteście jako dawcy.

 6. Mała łyżka dziegciu . W/g mnie mieliśmy do czynienia ( od 24 maja ) z piątką w górę, trójką w dół i trzy w górę , wypadałoby więc, gdzieś z poziomu 2250-2280 rozpocząć jeszcze jedną brakującą falę w górę z zasięgiem 2400-2430.

  1. Nie można wykluczyć ale przydałby się wykres zamieszczony chociażby na bankfotek.pl, różnie odczytywany jest układ fal.
   Można uznać iż od 24.07 do 30.07 była „1” następnie trzy sesje korekty, dalej od 3.08 do 9.08 „3” jedna sesja korekty i 13,14 i 16.08 „5”.

  2. będzie problem bo PZU jeszcze musi oddać dywidendę w poniedziałek , nie wiem czym bez dywident mogliby te 2430 zrobić ,

   Jacek Borawski pisał że możemy dojść do 2360-2380

 7. dokładnie misie dacie nam zarobić śmiało bierzcie S a wam jutro L zasadzę. Poziomy pod odbicie gotowe. Będzie rakieta w górę.

 8. Każdy z nas włącznie z gospodarzem wystawia analizy po zakończeniu sesji są one raczej dla rynku o różnej sile prognostycznej , kto nie wierzy niech spróbuje na tym zarobić trochę forsy a będzie wiedział co mam na myśli, poznanie intencji grających graniczy z cudem, gdyby było inaczej to nie byłoby tylu przegranych , sam zastanawiam się po co o tym piszę, zbyt dużo forsy straciłem aby wierzyć o tym co tutaj każdy z nas wypisuje, momenty graniczne zapewne każdy potrafi rozpoznać ale co dalej ??? zbyt wcześnie raelizuyjemy zajęte pozycje aby potem popeniać serie pomyłek to one w większości pozbawiały mnie zysku i doprowadzały do mylnych decyzji, rozpoznanie takiej sytuacji we własnym postępowaniu to według mnie sukces na rynku, gospodarz tego bloga wie co mam na myśli stąd jego i nie tylko SUGESTIE I ANALIZY CO DO KIERUNKU RYNKU, ale czy będą słuszne to dopiero pokaże przyszłość a ona jest różna , po co o tym piszę ??? mnie osobiście denerwuje atakowanie gospodarza tylko i wyłącznie dlatego że widzi rynek wyłacznie pod względem spadków, rynek niedzwiedzia jest rynkiem najbardziej zyskownym pod względem czasu , budowanie wzrostu to zajęcie nudne i pracochłonne oraz obarczone dużym ryzykiem że coś sie może stać złego STRACH jest największym stanem psychicznym nawet CHCIWOŚĆ tego nie jest w stanie pokonać ale myślę że piszę tak oczywiste rzeczy każdy może mi zarzucić czepianie się ,,,, po prostu tak mnie naszło i dzielę się swoimi reakcjami ….to są jedne z ostatnich moich wpisów ponieważ uważam że aby wygrać z rynkiem jest się osamotnionym w swoich zagraniach … a pokazywanie swoich niby zagrań niczego nie zmienia w stanie portfela… spadam do podziemia aby tam budować swoje imperium …. pozdrawiam wytrwałych…

 9. grubas z Londynu ma 40% w koncentracji i siedzi na L na tej serii , chyba nikt nie ma wątpliwości , więc jak nie chcecie tracić to żadnych analiz Dariusza nie słuchajcie

   1. @Panie Darku myślę, że warto obserwować kghm dla dalszego zachowania naszego rynku, bez większych spadków na tej spółce raczej nie ma co liczyć na duże spadki na wig20. Spółka ta była głównym motorem wzrostów 2009/2010 i na razie w tym ruchu wzrostowym również przoduje i to ona powinna pokazać ewentualną słabość/siłę. Jeśli rynek nie przejdzie (fw) zdecydowanie 2310-12 to z dużym prawdopodobieństwem wróci do wsparcia 2273-75 (być może pokona wybijając wtedy potencjalny rgr). wtedy pozostanie nam obserwacja poziomów wynikających z geometrii w skali h1. To samo tyczy się ruchów na Apple za oceanem to taki barometr u nich jak kghm u nas.
    Amerykanie i dax pokonali krótkoterminowe opory w postaci ograniczeń konsolidacji i można powiedzieć, że stoją – lekko rosną nad nimi (tu skala krótkoterminowa). Jeśli nastąpi szybki powrót do obszarów konsolidacji z jednoczesnym wybiciem dołem to wyjście w górę będzie można traktować jako fałszywkę i znacznie zwiększy się prawdopodobieństwo większego cofnięcia.
    Co do ujęcia falowego naszego rynku to próbowałem je przedstawić w tym wpisie http://abc-rynku.pl/2012/08/analiza-fwig20-po-sesji-20-08-2012/ jest kilka wersji i nie ma jednoznaczniej na tą chwilę o większym prawd. niż pozostałe.

 10. luka na wig 20 zamknięta , na sp500 5 zrobiona , można spadać ile ? tyle ile po 5 się spada , no teraz to i ja czekam na spadki , zgadzam się TERAZ z Gospo 🙂

    1. To przeczytaj analizy z tamtego okresu i wtedy chyba Ty się zdziwisz. Zakres wzrostu do 2250 – 2300 był wymieniany nie jednokrotnie a to że po drodze starał się wskazać zagrożenia to chyba wyraźnie (tak dużymi literami) wytłumaczyłem w ostatniej weekendowej. W średnim terminie mamy boczniaka a w dłuższym terminie (ponad rok i więcej) spadkowy.

     1. Zgadza się byliśmy i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W końcu nie zawsze trafia się na punkt. Za to bardzo się cieszę, że tak bronisz wzrostów, tak trzymać.

 11. aż strach pomyśleć co będziej jak pan zmieni zdanie no bo na razie można szanownego Pana traktowac jako bardzo dobry anty wskaźnik spadku

 12. Witam
  Panie Darku Pana impuls spadkowy do kosza, ceny już wyżej niż w kwietniu. Na naszym WiG też Pan widzi już 5 od 24.07 bez zachowania jakichkolwiek proporcji korekt 🙂 Jeszcze chwile i Pana 5 wzrostowa na WIg20 też do kosza, kwestia kilku sesji. Z tym PGE w weekend też Pan przegiął. Kilka dni zbierania i góra podobnie jak KGHM ruszył po odcięciu kilka dni później. Niech Pan korzysta z wykresu skorygowanego o dywidendy a nie podnieca się łamaniem linii trendu odcięciem dywidendy.
  Ten Pana pinabar na tygodniu z białym knotem, po drugie niech Pan zerknie na pinbar od 24.07 i serie białych, wtedy się Pan tak nie podniecał jak teraz jedną tygodniową w sumie nic nie mówiącą. To popyt cały czas ma przewagę i wkrótce ponownie przejmie inicjatywę.
  Ciekaw jestem Pana zdania o SP500 i co teraz Pan wymysli.
  Pozdrawiam
  PN

  1. A co mam wymyślać? Tu nie trzeba nic wymyślać. Widzisz gdzie nasi maja ich rekord? W USA już dyskontują cały dodruk który jak będzie to już nie wiele zdziała a jak go nie będzie to szkoda mówić. Dzisiaj najprawdopodobniej kończy się Apple. Trudno jest mi zrozumieć Twój tekst dotyczący KGHM ,jeśli nie słyszałeś w weekendowej to Ci przypomnę że właśnie tą spółkę wskazywałem jako jedyną która może podnieść indeks. Co do PGE to też mi jest Ciebie trudno zrozumieć, czym się podniecasz? 0.6% w górę to ma coś oznaczać? No i jeszcze do pinbara, wskazujesz jakiś jeden przykład a nie bierzesz pod uwagę kilka innych które były w ostatnim roku? To chyba coś nie halo? Tak rozumuje technik? No może ale chyba nie jest to zgodne z regułami aby wzorować się na wyjątku (które potwierdzają regułę. Najpierw musimy go wybić w górę abyś mógł zwątpić w to co powiedziałem.

  1. Ale gdzie bo chyba nie masz na myśli naszej giełdy? Na obecną chwilę nasi grajkowie mają w głębokim poważaniu rekordy w USA.

    1. To jest bardzo prawdopodobne. Myślę,że warto prześledzić wykres Apple bo to ich barometr od kilku miesięcy.

     1. U nas zamkna luke na KGH i zbiora dywidende z PZU i sie byk zdziwi. Usiaki nowe szczyty a my nizej i to bez obrotow.

  2. a jak się schodzi na nowe dołki to byk jest w tarapatach ? kolego na takim pykającym trendzie w górę to jest najlepsza okazja na spokojną dystrybucję i nagły odwrót. Wszystko to jednak może sobie wisieć i pykać w górę kilkanaście albo i więcej sesji.

 13. Panie Darku skąd Pan wie, że Apple się kończy? To chyba Pana chciejstwo i nie ma nic związanego z AT. O KGHM mi chodziło jak odcieli dywidendę a nie teraz. To samo będzie z PGE, odcięcie dywidendy, chwile w miejscu .
  Nasi mają w poważaniu rekordy wUSA jak Pan to ujął. Rynek po prostu odpoczywa, zrobiliśmy 260 pkt w kilkanscie sesji to chyba należy się przystanek.
  Ja po pinbarze z lipca widzę długie białe. Po tym szzczególnie podkreślanym przez Pana nie widzę jeszcze nic. Jak zobaczę to zmienię zdanie, ale wyciąganie wniosków, że taki pinbar spowoduje mocne spadki jest naciągane i wynika bardziej z chciejstwa niż kanonów AT.
  Pamięta Pan koszyki kupna w poprzednich latach i co z nich wynikało?, dawno ich nie było a teraz się pojawiły, reszte niech Pan sam sobie ułozy

  1. To nie jest tylko pinbar to po pierwsze, po drugie mówię nie z całą pewnością a z dużym prawdopodobieństwem a co do Apple to wystarczy policzyć fale które są chyba dość dobrze widoczne oraz zniesienia zewnętrzne kolejnych fal oraz tej teraz.

   1. Zagra Pan krótką na Apple pod to co Pan pisze?? Jestem ciekaw czy postawi Pan na to pieniążka??
    Wiem jest pinbar i Gartley o którym wie cały świat od Londka po Warszawę i górna banda trójkąta.

    1. I dlatego gdybym działał na rynku CDF na akcje to zapewne wziąłbym shorta jeśli dzisiejszy dzień zakończy się odpowiednią świecą a jeśli będzie szpulka to zaczekałbym do jutra i wziął po ewentualnej czarnej świecy.

 14. Grubas z Londynu co ma 40 % koncentracji na L ciągnie KGHM , Pekao i TPsa , i tak tą serię rozliczy bo nasze OFE ani KGHMu ani TPsa nie mają

 15. Darek już nie pamięta jak mu pisałem że spekulant z LONDYNU nie odpuści dywidend , nawet moje wpisy zablokował ,

  no i się sprawdziło , ale jak zwykle Darek gra na kontraktach w obie strony

  1. Jesteś co najmniej mocno niesprawiedliwy. Dobrze wiesz że zablokowałem Twoje 3-4 wpisy które zionęły chamstwem na odległość a nie wpisy w których wypowiadałeś się na temat rynku. Oczywiście z kontraktami znowu pudło bo nawet w ostatnim czasie pisałem że stronię raczej od naszych futures i spekuluje prawie wyłącznie na Forex. Zatem widzisz, to co pisze nijak się ma do rzeczywistości a ten Twój spekulant z Londynu to zapewne zadzwonił Ci i powiedział co i jak?

   1. dokładnie pamiętam , wypisałem spółki z WIG 20 i dywidendy i tego postu nie wstawiłeś , dokładnie pamiętam

    PKO bp nie zrobiło impulsu w górę a zwykłą 3tke , bo szczyt fali pierwszej przebili,, także nie ma już czym ciągnąc , a PZU w poniedziałek już bez dywidendy i Tisk sypnie znów pakietem dlatego też wywalają

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *