Na co może liczyć minister Rostowski po nałożeniu daniny na KGHM?

Pamiętam jak wiele lat temu „fajnym wskaźnikiem” dla spekulantów rynku terminowego w Polsce była zmiana wielkości depozytu zabezpieczającego przez KDPW. Kiedy większa zmienność powodowała szybsze znikanie złotówek z depozytu na kontach inwestorów, KDPW podnosił wielkość minimalnego depozytu i był to sygnał do zmiany trendu. Oczywiście był to sygnał „nieformalny”. Nie wiem jak to jest teraz ponieważ kontraktami na WIG20 operuję na platformie Forex ale przypuszczam, że nic się tutaj nie zmieniło.
Dlaczego taki wstęp?

W ostatnim czasie, z powodu „przewlekłej choroby” braku gotówki w kasie państwowej, nasz minister finansów postanowił nałożyć „daninę” na spółki wydobywcze w postaci podatku od kopalin a konkretniej od miedzi i srebra. Nie trzeba być geniuszem aby wiedzieć, iż tym sposobem Pan Rostowski zapragnął przygarnąć dużą kasę kosztem KGHM. Najwyraźniej same dywidendy, które w ostatnich latach są łakomym kąskiem, mu nie wystarczają.
Takie zagranie spowodowało spadek cen akcji koncernu miedziowego a mnie „zmusiło” do głębszej analizy, którą poniżej przedstawiam.
Na początek rozpocznę od samego metalu – miedzi, której wykres oparty jest o notowania CDF na LME (London Metal Exchange).

Jak widać na powyższym wykresie w ujęciu dziennym, od pierwszej dekady lutego 2012 tworzy się formacja trójkąta rosnącego (prostokątnego). Ostatni szczyt w tej formacji to świecowe Spotkanie, które idealnie zadziałało. Teoretycznie większe szanse są na wybicie z tego trójkąta górą jednak należy pamiętać, iż trójkąty są jednymi z najmniej pewnych formacji (choć w przypadku trójkątów prostokątnych ta „pewność” jest nieco większa). Jeśli uda się wyciągnąć ceny w górę i wybić z trójkąta to powstanie szansa na dojście do górnego ograniczenia kanału w jakim miedź porusza się od października 2012. Ten kanał tak faktycznie, na obecną chwilę ma postać klina jednak wystarczy lekkie jego naruszenie górą (co może wynikać z zasięgu wybicia z trójkąta) aby stał się idealnym równoległym kanałem cenowym.
Na przeszkodzie wzrostom cen miedzi i wybicia z trójkąta może stanąć „geometria rynku”. Choć jest to wspaniała i bardzo skuteczna technika wyznaczania punktów zwrotnych to jednak w tym przypadku nie można tak do końca określić czy zadziała tu Gartley czy Nietoperz (oczywiście nie ma pewności, że którakolwiek z tych formacji powstanie i zadziała). Może wstawię wykres abym łatwiej mógł wytłumaczyć o co chodzi z tymi formacjami harmonicznymi.

Jak widać na powyższym wykresie notowania cen miedzi doszły do silnej strefy oporu wyznaczonej technikami Fibonacciego z całego ruchu od szczytu jaki powstał w lutym 2011. Tym samym można powiedzieć, że powstała harmoniczna formacja XABCD – Gartley (zaznaczona na wykresie liniami koloru zielonego). Często powtarzam, że giełda to nie apteka i właśnie to jest najlepszy przykład tego co mam na myśli. W idealnie teoretycznej formacji fala oznaczona jako AB znosi 61.8% fali XA. W naszym przypadku jest to zniesienie 56.4% czyli nieco mniej niż 61.8%. Obecnie ceny zawędrowały do strefy oporu a na niej mamy równieŻ zniesienie 78.6% fali XA. Dlatego uważam, że można mówić o formacji Gartley. Jednak tak jak wspomniałem, AB zakończyło się na 56.4% czyli można również założyć, że AB spełnia warunek z formacji Nietoperza (AB znosi XA  w przedziale 38.2%- 50%). W takim przypadku jeśli nastąpi wybicie z trójkąta i ceny miedzi dojdą do górnego ograniczenia klina spełniony zostanie warunek Nietoperza co do fali CD. Chciałbym zaznaczyć, że na tym wyższym poziomie znajduje się kolejna silna strefa oporu z całego spadku od lutego 2011.
Dlaczego wskazuje na możliwości utworzenia formacji harmonicznych sięgających stref oporu? Dlaczego chcę wykazać, iż nawet jeśli uda się wybić z trójkąta to i tak rynek cen miedzi będzie miał powody do spadania? Myślę że odpowiedź na to pytanie dobrze przedstawię na podstawie wykresu miedzi w ujęciu tygodniowym.

W tej chwili już chyba każdy widzi co mam na myśli? Tak, na wykresie tygodniowym rysuje się „coś” co z dużym prawdopodobieństwem mocno zaczyna przypominać formację RGR. I to jaką?!
Zmiana kierunku w krótszym terminie, zapoczątkowana jedną z wymienionych formacji harmonicznych XABCD (zwróć uwagę jak ta geometria dobrze działa, na wykresie tygodniowym oznaczenia literowe w kolorze czerwonym są na nim od wielu miesięcy, nie są zrobione po czasie co łatwo sprawdzisz odnajdując analizy miedzi jakie zamieściłem kilka miesięcy temu),  rozpocznie budowę spadkowej części prawego ramienia. Jeśli ta formacja ukształtuje się w pełni i dojdzie do jej realizacji to ceny miedzi, na przestrzeni kilku miesięcy mogą spaść do poziomu dzisiaj niewyobrażalnego czyli ok. 3000 (taki byłby teoretyczny, minimalny zakres wynikający z tej formacji. Dla tych, któży dzisiaj nie są w stanie uwierzyć w taki spadek cen miedzi mam dwa pytania na które każdy niech odpowie sobie sam. No może 3 pytania. Kto dzisiaj jest największym odbiorcą miedzi? Co może się stać jak okaże się, iż sygnalizowane już mocno spowolnienie gospodarcze nie jest zwykłym spowolnieniem tylko czymś więcej? Jak będzie się kształtować cena miedzi jeśli dolar amerykański będzie rósł w siłę?
Oczywiście są to tylko pytania na obecną chwilę retoryczne. Zapewne wielu jest takich, którzy w żaden sposób nie uwierzą, iż to może nastąpić. Jednak AT zdradza nam często to w co wielu nie potrafi uwierzyć a na pewno jeszcze więcej  o tym nie wie. Dlatego kocham AT i uważam, że to jest jej największą przewagą nad AF.
Wróćmy jednak do tematu i zadajmy sobie pytanie. Czy KGHM choć w jakimś małym stopniu zdaje się potwierdzać ten mały armagedon na miedzi?

Powyższy, dzienny wykres naszej „szlagierowej” spółki giełdowej, wskazuje wyraźnie na to czemu raczej nikt nie jest w stanie się przeciwstawić. Od lipca 2011 KGHM znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym. Linia tego trendu, z jednym małym wyjątkiem kiedy to została naruszona, skutecznie powstrzymuje jakiekolwiek zapędy byków, którzy przez ostatnie lata przywykli do tego aby każdy spadek na tej spółce natychmiast wykorzystywać do zakupu akcji w promocyjnych cenach. Niestety, życie nie jest takie proste i wszystko kiedyś ma swój kres. Obecnie na KGHM, po przebiciu krótkoterminowej linii trendu wzrostowego można wyraźnie dojrzeć formowanie się RGR z linią szyi na poziomie ok. 139zł. Również układ obrotów odpowiada tworzącej się formacji RGR. Jeśli dojdzie do realizacji wspomnianej formacji wówczas zasięg spadku jaki z niej wynika to poziom ok. 122zł. Oczywiście taki spadek to jeszcze nic strasznego bo to w końcu „tylko” nieco ponad -15%. Jednak spójrzmy teraz na wykres tygodniowy.

Widzimy tutaj dokładnie, że w tej chwili najsilniejsze wsparcie w średnim i dłuższym terminie to poziom ok. 110zł na którym znajduje się linia poprowadzona po dołkach z lutego i lipca 2010 oraz przez ostatni dołek z grudnia 2011. Można zatem powiedzieć, że zasięg wynikający z RGR nie uczyni krzywdy w tym wymiarze i nie spowoduje zejścia poniżej ceny 110zł. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze zejście do poziomu ok. 122zł to technicznie minimalny zasięg wynikający z formacji. Jednak nie stanowi to żadnej przeszkody do większego ruchu. W końcu RGR to formacja wierzchołkowa która potrafi rozpoczynać znacznie większe spadki niż minimalny zasięg wybicia.
Jednak ten sposób tłumaczenia byłby mocno niefachowy zatem zwróćmy się w stronę konkretów. Od szczytu z kwietnia 2011 ceny KGHM spadły „piątką” w której fala 3 była wydłużona i składała się również z wyraźnych 5 fal. To raczej optuje za „czymś mocnym”. Od dołka z grudnia 2011 ruszyła fala wzrostowa która doszła do poziomu 50% zniesienia całego spadku gdzie uformowała się formacja objęcia bessy. Taki obraz wskazuje że najprawdopodobniej była to tylko korekta spadku, która się zakończyła (ceny musiałyby wyjść nad poziom 155zł aby scenariusz uległ zmianie). Jeśli takie spostrzeżenie na całość wykresu nie jest błędne to oznaczałoby to, iż jesteśmy na początku kolejnego większego spadku. Teoria równości fal nakazywałaby dostrzec końca tych ewentualnych spadków na poziomie ok. 60zł (czerwona gruba linia na wykresie). Taki ruch to nie byłby już spadkiem o „jakieś” -15% tylko oznaczałby stratę o prawie -60%.
Jak zatem widać, zarówno wykres samej miedzi jak i KGHM wskazuje na mocne spadki. Jeśli taki scenariusz się zrealizuje (jest to moim zdaniem bardzo prawdopodobne) to jaką odpowiedź będziemy mogli dać na pytanie zadane w tytule tej analizy? Czy ta kwestia potwierdzi skuteczność sygnałów wynikających nie koniecznie z AT, o których pisałem na samym początku? No i czy można sobie wyobrazić hossę na naszym rynku przy tak spadającym KGHM?
Na te pytania musicie odpowiedzieć sobie już sami, może na spacerze świątecznym?

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

53 Replies to “Na co może liczyć minister Rostowski po nałożeniu daniny na KGHM?

 1. KGHM przebił trend spadkowy na przełomie stycznia i lutego a potwierdził to tydzień potem, pozdrawiam i Wesołych Świąt!

 2. Panie Darku, jak to jest z analizą techniczną wykresu, gdy dla danej spółki są przeprowadzane operacje typu: dywidenda, prawo poboru itp. i następuje „odcięcie” od kursu? Taka sytuacja dotyczy właśnie powyżej KGHM (dywidenda w lipcu). Wykresy, które Pan przedstawił dla tej spółki, zarówno ten w interwale dziennym jak i tygodniowym nie są skorygowane o dywidendę. Dla KGHM wizualnie odcięcie nie jest tak duże (widoczne tylko na dziennym), ale na niektórych spółkach robi się przepaść po odcięciu, np z 2 PLN jest „odcięcie” na kilkadziesiąt groszy. Czy zatem analiza na takich nieskorygowanych wykresach jest poprawna? Z portali, które znam to jedynie na Stooq.pl wykresy są na bieżąco korygowane.
  Życzę rodzinnych Świąt Wielkanocnych!

 3. Witam ,wspomniano w powyzszym tekscie o formacjach gartley i nietoperz ,czy mozna podac cos wiecej o tych formacjach ,wspólczynniki wystepujace w nich a przedewszystkim zasiegi po ich zrealizowaniu.Z gory i pozdrawiam

  1. Formacje te sygnalizują odwrócenie natomiast jaki zasięg to już nie jest tak prosto. Zalecenia gry na takie formacje ma różne TP najczęściej nie wychodzące poza obszar formacji co nie jest tożsame z tym że tylko takiej zmiany możemy oczekiwać.

 4. Panie Darku, wielki szacunek i wielkie podziękowania dla Pana za Pańską pracę na tym blogu. Muszę powiedzieć, że akurat ta analiza miedzi wydaje mi się trochę zbyt pesymistyczna i przeczuwam, że zanim mogłaby się spełnić może nastąpić na rynkach wiele wydarzeń, które to spełnienie się utrudnią lub uniemożliwią. To jednak jest już poza analizą techniczną, którą przeprowadza Pan niewątpliwie bez zarzutu. Mimo wszystko składam wyrazy wielkiego uznania i jednocześnie przy okazji najlepsze życzenia świąteczne.

 5. jestem jak najbardziej za… nie wiem czy to bedzie oznaczac armagedon (spadek zapewne) na w20, zobaczymy. jezeli rozpoczniemy dlugi spadek conajmniej pol roczny, to nie dziwie sie naganianiu przez Bialka i jemu podobnym , bo nadal twierdzi ze idziemy na 2700 do czerwca. nigdy tak kategorycznie nie pisal, wiec albo… to bedzie baaardzo dlugi powolny spadek, albo szybki ale morderczy ;] i tak jak mowisz miedz to tylko jeden symptom… a patrzac na transakcje naszego KGHM z kupnem quadry to piekny interes… strata 50% w 3-5 lat ? raptem 5 mld tyle co ulga prorodzinna… pozdrawiam.

 6. Zgadzam sie, to jest i tak ostrozna analiza, gdyz podczas jej realizacji na surowcu okaze sie, ze KGHM sprzedawac bedzie ponizej kosztow. Nie wiem ile one teraz wynosza, ale smialo mozna powiedziec, ze powyzej 3000$ za tone, pamietam 14 lat temu koszt wydobycia KGHM wynosil 1500$, ale duzo sie zmienilo, bardzo wzrosly koszty stale, inflacja, roszczenia zwiazkowcow itd. Szkoda bo mogla to byc naprawde super spolka, gdyby nie sitwiarskie zarzady. Wystarczy jak ceny postoja na dnach kilka miesiecy i rezerwy KGHM zostana przejedzone, tym bardziej, ze sie wizeli za kupowanie konkurencyjnych kopalni zamiast wyczekac, az padna i za grosze kupic w kryzysie.

 7. człowieku idź do lekarza , KGHM wypłaci 18 zł dywidendy i spadnie do 60 zł , skoro ie lubisz fundamentow to powiedz ile % to jest 18 zł z 60zł ?

  i to wróżenie z fusów i rysowanie formacji których na chwilę obecną nie ma , i ciągle DOŁOWANIE , kiedys spadnie po nawiększym wzroście S&P w historii w 4 miesiące

  1. Chłopcze a Ty znowu wróciłeś aby obrażać innych swoim prostackim językiem. Szkoda mi Ciebie. Jednak zdrowych i spokojnych.

 8. tylu pesymistów to nie pozostaje mi nic innego jak grac przeciwko .w poniedziałek na zachodzie zwała a my we wtorek juz nie powinnismy tak bardzo zdołowac i bedzie to dobra okaza to wejscia w rynek .mysle ze do poznej jesieni czyli wyborów w usa bedzie uP.czas pokaze co bedzie i trzeba sie skupic narazie najbardziej na najblizszych sesjach

 9. Po dzisiejszych danych z rynku pracy w Ameryce robi się wszystko coraz bardziej czytelne. Rynek tylko czekał na jakiś negatywny news no i ten przyszedl. Reakcja na kontraktach była jednoznaczna. Sp 500 ponad 1% pod kreską. To może oznaczac że wkroczyliśmy w kilku-kilkunastotygodniową korektę. Jeśli w poniedziałek kontrakty pojadą jeszcze w dół o jakiś procent to mamy 2 procentowe otwarcie i jeśli dowiozą taką przecenę do końca sesji to Europa we wtorek otworzy się przynajmniej 2,5 procentową przeceną i już nie będzie tak wesoło. Jeśli Dax przebije 6570 to w przypadku kilkunastotygodniowej przeceny nawet linia trendu na 6270 może byc zagrożona. I tak może byc bo jeśli Bernankie ma zareagowac jakimś dodatkowym programem typu QE3 to na giełdach powinno byc naprawdę źle i giełdy mogą tp sprowokowac.

  1. Na razie chyba przetestujemy wsparcie wynikające ze szczytu z kwietnia 2011 roku. Czy będzie to udany atak to się przekonamy w następnym tygodniu. Może znowu będziemy mieli szczęście, że jesteśmy poza rynkiem (jak w listopadzie) i w poniedziałek ES.F pojedzie niżej, a we wtorek będzie odreagowanie.

 10. wiadomosci.stockwatch.pl/kghm-wbil-sobie-noz-w-gardlo-prognoza-wynikow,akcje,18898

  wyglada na to ze fundamenty potwierdzaja AT Darka

   1. Dokładnie to jutro jest pierwsze święto, dokładnie to dzisiaj jest Wielka Sobota! Taką wypowiedzią możesz tylko rozśmieszyć. Gdybyś podał jakieś konkretne argumenty przemawiające za tym Twoim pobożnym życzeniem to co innego.

    1. rynek zweryfikuje kto ma racje i nie bede sie tu spierał bo nie ma o co .rownie dobrze ja moge pisac ze spadki to pobozne zyczenia .

     1. gracz nie ma się co upierać kto ma rację bo sam dobrze wiesz że to nie ma sensu rynek jest niepodzielny i samoistny i nikt nie ma racji , ważne aby w porę ulec presji runku czy też trendu i iść z nim , granie przeciw to kopanie się z koniem , sądzę że nasze wypowiedzi na nic nikomu się nie przydają bo nie mamy autorytetu dla innych , jesteśmy tylko jednymi z wielu, w tej ilości wypowiedzi są to zazwyczaj bardzo lakoniczne analizy zawierające się w paru słowach ….ostatnimi czasy to lepiej nic nie pisać bo założenia wbijają się w nasz osąd co do rynku a wiadomo przeświadczenia to porażka …osobiście to czytam ten blog jak i parę innych z opóźnieniem tak aby sprawdzić trafność prognoz i wiesz jakie mam wnioski…???? zróbcie to samo!!!! pozdr. dla wszystkich

     2. irtek ja tam narazie nie narzekam i wiekszych wtop nie mam ale fakt ze lepiej czytac niz cos pisac i sie z kims wyklucac o cos co nie jest oczywiste.a co do blogów to widze ze nikt nic nie wie i opiera sie na swoich doswiadczeniach .a swiniak jak to swiniak robi wszystkich w balona .mimo wszystko jestem narazie optymista i mysle ze pod wybory w usa katastrofy nie bedzie w tym roku

  1. ale nastroje złe to teraz do końca roku 3000 na W20 jak w banku. Kto nie kupuje ten frajer ! Zresztą tutaj wieje takim nastrojem od dawna. To świadczy o akumulacji.

   1. A ja bym powiedział że sposób w jaki wyrażasz się na tym forum jest nie do przyjęcia, więc następnym razem stonuj swój komentarz.

 11. Czytam Pana komntarze i analizy prawe od samego początku ich publikacji.Mnie osobiście bardzo interesuje rynek forex i poszczególne pary walutowe. Wspominał Pan o anlizie ,programie gry giełdowej na foex,jezeli Pan takową posiada czy mógłbym poprosić o przesłanie na mój adres.Staram się opracować własny system analiz ,który już wdażam . Awaria mojego sprzętu i dylematy platformy Meta Trader 4 AS.Wyczściły mnie finansowo o ile będzie odpłaność to poroszę o przedłużeni terminów płatności.Załączam serdeczne życznia świąteczne dla całej PANA RODZINY.Stefan Dla mnie jest to spawa pilna,nie cirpiąca zwłoki.

 12. Witam
  Analiza wydaje sie być rzeczowa i być moze „geometria rynku” wskazuje na cenę 60 zł za akcję KGHM ale trudno mi w uwierzyć w to, ze spółka wypłacająca regularnie sowite dywidendy moze spaść do ceny zysku netto za ubiegły rok.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia i optymizmu na nadchodzące Święta.

  1. Rozumiem że wydaje się to s-f kiedy wypłaca dywidendy na takim poziomie ale chyba przez te ostatnie kilka lat większość zapomniała, że dywidendy wypłaca się wówczas gdy jest zysk. Jeśli ceny miedzi będą realizować taki scenariusz jaki wynika z AT to siłą rzeczy ewentualny zysk KGHM będzie znacznie, znacznie mniejszy i od czego będzie płacić dywidendę? Jaką dywidendę będzie mógł zaproponować? Nie ma zysku nie ma dywidendy.

 13. odniosę się merytorycznie ALE NIEDŹWIEDZIE I TAK TEGO NIE POJMĄ

  KGHM sprzedaje przede wszystkim miedź w dolarach , każdy spadek miedzi od razu widać na złotym ponieważ żeby spadała miedź dolar musi się umacniac

  a więc obecnie 8400$ X 3,2 za dolara = 27000 zł za tonę , jeżeli przy dodruku kilku bilionów $ na świecie ktoś liczy na tanie surowce to jego sprawa

  KGHM obecnie jak podawał w raportach ma zabezpieczoną cenę miedzi czytaj zahedżowaną na 2 lata na obecnych poziomach , złotówkę też hedżuje ,MAM NADZIEJĘ ŻE UCZNIOWIE wiedzą co to jest

  zysk za 2011 to 13 mld zł , przy 200 mln akcji daje 65 zł zysku na akcję czyli zysk na 1 akcję jest większy niż CENA p0dana przez p Darka

  KGHM posiada obecnie Qadrę czyli jedne z najtańszych i największych złóż na świecie , 10% Tauronu , czyli to wyceniane jest na ZERO przez AT

  a teraz najlepsze widzieliście na świecie spółkę której cena akcji jest równa gotówce w kasie za 1 rok , jak można być tak nieobiektywnym

  oczywiście Tusk okradł KGHM z 60% zysku ale nie ma lepszej spółki na GPW , przy cenie 60 zł jak to prognozuje pan Darek KGHM wypłaciłby 30% dywidendę czyli tyle ile na lokacie ma się po 8 latach , JA WEZMĘ MILIONOWE KREDYTY NA CAŁĄ RODZINĘ JEŻELI PRZED DYWIDENDĄ TA CENA SIĘ POJAWI , DO KOŃCA ŻYCIA NIC NIE BĘDĘ MUSIAŁ ROBIĆ

  nie chce mi się więcej pisać , podam tylko że przy cenie 20 zł przy krachu idioci sprzedawali akce KGHmu za prawie równowartość wtedy wypłaconej dywidendy ,

  KGHM to już nie ta sama spółka , tutaj są najlepsi specjaliści od zabezpieczania surówca i PLNa w Polsce , zresztą wyniki mówią same za siebie

  nie wiem czy 90% niedźwiedzi to pojmuje o czym ja piszę , KGHM w tym roku dał zarobić 50% jak ktoś kupił za 100 zł no ale jak zwykle na rynku RZĄDZI CIĄGLE NIEDŹWIEDŹ , i zapamiętajcie to raz na zawsze , rynek jest benczmarkowy więc 90% wszystkich uczestników zarabia tylko i wyłącznie jak rynek rośnie , koniec kropka

  Wesołych Świąt i życzę wszystkim wziąść się do nauki albo darować sobie zarabianie na GPW

  1. I to jest wypowiedź merytoryczna i godna uwagi. Szkoda tylko, że i przy takim komentarzu musisz zawsze „wbijać szpilkę”. Sformułowania typu „mam nadzieję że uczniowie wiedzą co to jest” ;”życzę wszystkim wziąść się do nauki albo darować sobie zarabianie na GPW” itd. A teraz krótko ustosunkuje się do Twojej wypowiedzi od strony tego co jest najważniejsze. Po pierwsze giełda dyskontuje przyszłość a nie przeszłość. To co piszesz o dywidendach, zyskach itp to już było a czy będzie w przyszłości to tego nie wiesz. Po drugie to co wydaje się nie możliwe potrafi stać się prawdziwe, wystarczy spojrzeć na wykres a co gorsze dla Ciebie sam o tym dobrze wiesz a głupoty piszesz. Wiesz o tym, że KGHM kosztował 20 zł w 2008 i zapewne wiesz ile kosztował rok prędzej (gdybyś nie wiedział to podpowiem – 145 zł). W 2007 zapewne tez miałeś tak wspaniałe spojrzenie na KGHM i co z tego, że w 2011 cena wyniosła 200? Kto z inwestorów przetrzymałby spadek z 145 na 20? Po trzecie w ogóle nie bierzesz pod uwagę tego że jak „klękną” Chiny to zapotrzebowanie na ten surowiec spadnie tak jego cena również zleci na łeb na szyję. Z tego co się orientuje to KGHM nie zarabia na tym że miedź wydobędzie na wierzch (mówiąc najprościej) tylko z tego że ją sprzeda. Jak nie będzie popytu to bez względu na to co maja zakontraktowane nie będą mieli sprzedaży a jestem pewien że ewentualne kary wynikające z nierealizowania umów w żaden sposób nie pokryją nawet części tego co mieliby gdyby sprzedaż była ok. Po czwarte nikt z Tobą nie polemizuje na temat tego czy kupno po 60 byłoby korzystne, na dzisiaj na pewno tak. Tu chodzi o sprawę zupełnie odwrotną. I na koniec pamiętaj o jednym giełdy „chodzą” od skrajnego niedowartościowania do skrajnego przewartościowania i odwrotnie, właśnie dlatego że 90% zarabia na wzrostach i w przeważającej większości są to drobni inwestorzy tak się dzieje bo do głosu dochodzą skrajne emocje. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie aby KGHM kosztował nawet 60 (jakby nie było jest to dużo więcej niż 20). Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci Wesołych Świąt bez docinki z nauka bo to sam musisz wiedzieć czy już wszystko wiesz czy może jeszcze trzeba się w czymś podszkolić.

   PS Może nie do wszystkiego co napisałeś się odniosłem ale chciałem Ci wskazać Twój mimo wszystko błędny tok myślenia.

  2. Tak sobie popisze bo mi się nudzi 🙂 , a nawet fajny wpis Quby
   1.”KGHM obecnie jak podawał w raportach ma zabezpieczoną cenę miedzi czytaj zahedżowaną na 2 lata na obecnych poziomach , złotówkę też hedżuje ,MAM NADZIEJĘ ŻE UCZNIOWIE wiedzą co to jest”
   Naprawdę wierzysz że że jak jakiemuś urzędnikowi pracującemu w KGHM wydaje się że cena miedzi będzie na tych samych poziomach to tak naprawdę będzie , on to może mieć gdzieś uda się albo nie pensja mu leci 🙂
   2.”zysk za 2011 to 13 mld zł , przy 200 mln akcji daje 65 zł zysku na akcję czyli zysk na 1 akcję jest większy niż CENA p0dana przez p Darka ”
   To fakt zarobili kupę kasy tylko dlatego KGHM kosztuję za akcje tyle kasy co teraz , było kupować i przewidzieć to jak KGHM kosztował 20 , a teraz na co liczysz bo nie bardzo rozumiem podwoją zysk ?
   3.”KGHM posiada obecnie Qadrę czyli jedne z najtańszych i największych złóż na świecie , 10% Tauronu , czyli to wyceniane jest na ZERO przez AT”
   Sorry nie znam się ,pewnie dlatego był tylko jeden kupiec jak dla mnie znależli frajera z Polski coś jak możejki
   4. „oczywiście Tusk okradł KGHM z 60% zysku ale nie ma lepszej spółki na GPW , przy cenie 60 zł jak to prognozuje pan Darek KGHM wypłaciłby 30% dywidendę czyli tyle ile na lokacie ma się po 8 latach , JA WEZMĘ MILIONOWE KREDYTY NA CAŁĄ RODZINĘ JEŻELI PRZED DYWIDENDĄ TA CENA SIĘ POJAWI , DO KOŃCA ŻYCIA NIC NIE BĘDĘ MUSIAŁ ROBI”
   ZROZUM TUSK CHCE OGRABIĆ KGHM z zysku który już był albo myśli że tak już będzie zawsze a to nie jest takie proste skąd wiesz czy za 2 lata KGHM nie będzie przynosił starty i nie będzie trzeba go dotować
   5.”a więc obecnie 8400$ X 3,2 za dolara = 27000 zł za tonę , jeżeli przy dodruku kilku bilionów $ na świecie ktoś liczy na tanie surowce to jego sprawa ”
   Następny komuch się znalazł ,naprawdę liczysz od dodruku hajcu bierze się bogactwo , sory może to będzie dla ciebie szokiem ale bogactwo bierze sie z pracy!!!!!!!!

  3. Panie Qba, czy czytał Pan prognozę zysku KGHM na rok 2012 podaną przez zarząd? To jest ok 3,5 mld PLN przy założeniu ceny miedzi na poziomie 8000 USD/t. To co było w 2011 nie ma już żadnego znaczenia.

 14. Dziękuje za świąteczną analizę, czytuję od dawna, jeśli nie od prawie początku i jestem pod wrażeniem Pana pracy i wiedzy. Pozdrawiam serdecznie i najlepszego życzę!

 15. Qba jaki ty naiwny ,ja tzw.uczen powiem ci jedno co z tego ze masz racje wez kredyt i zobaczysz jak bedzie jeszcze nizej od twojego wejscia ze sto procent jak zwariusz i rozpieprzy ci sie zycie ,zato bedziesz mial racje juz nie bedziesz taki hardy i nie bedziesz pakerzyl wiec nie podniecaj sie nad kgh lepsze spolki szmacono.pozdrawiam

 16. Nie wypowiadam się na w/wym. temat z prostej przyczyny, jestem za cienki bolek żeby podyskutować merytorycznie /a tylko takie komentarze są oczekiwane i słusznie/
  Ale bardzo chętnie czytam i analizuję /uczę się /
  Z okazji świąt życzę panu Darkowi oraz wszystkim czytającym i komentującym ZDROWYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT.

 17. QBA moim skromnym zdaniem ma racje malo tego ja uwazam ze KGHM idzie na cene 250-300 zl za kazcje w ciagu -2-4 lat, nikt nie zauwazyl ze kgh az zrywa sie do lotu? ta spola chce latac, co ja politycy ciagna w dol to za chwile sie podnosi, wiadomo gdzie polityka sie wpieprza tam profesjonalizm umiera ale tusk wiecznie nie bedzie rzadzic 🙂

  1. nie no 200 zł bez problemu na KGHM do końca roku będzie. Po to kupowałem akcje po 120 – 130 zł i śpię spokojnie.

 18. wchodze na tvncnbc i analityk jest pozytywnie nastawiony do akcji ze skarbca, oni kupuja 😀 mimo iz nie ma pieniedzy w tfi 😀 whcodze na superfund, fundusz inwestujacy na dlugo i krotko najnizsze poziomy od lat, tzn ze zle dobrali pozycje, co to oznacza… wszyscy analitycy tfi zaklinaja rzeczywistosc dla mnie… a na kghm 60 zl z lekka bedzie jak spadnie copper i wycena quadry, na co trzeba poczekac z 3-4 kwartaly, tak samo jak wyciagneli kghm na 200 zl i 2 kwartaly pozniej byly rekordowe zyski… co bedzie za 4 kwartaly tylko tegie glowy wiedza ;] ale jak tu kupowac miedz gdy produkcja spada, bezrobocie rosnie ? logicznie myslac ;] pozdrawiam

 19. Przepraszam że nie w temacie ale w pt USA nie grało? S&P futures zamkneło się po 15 po walnięciu w dół – czy to po danych z rynku pracy? Pytam bo zostałem z S’kami na święta i nie wiem czy mam się cieszyć czy martwić 😉

 20. Qba, zahedzowac nie da sie na wszystkie warinaty, gdyby to bylo mozliwe wszyscy byliby odporni na kryzys. A z praktyki sobie wyobrazam tych „specjalistow” pewnie ograniczyli sie na wzrost wartosci PLN wiec na wzroscie USD juz nie zarobia, podobnie surowiec (chociaz watpie w realnosc tych raportowych zapewnien) jak surowiec pociagnie inflacja to juz na nim nie zarobia a straca wtedy na wiekszych kosztach w inflacyjnym wariancie na PLN bo tam maja tame na jego aprecjacje. Oni sie zwyczajnie zabezpieczyli na wariant w skali korporacji co w normalnych czasach daje zarobic, ale nie na czas bezprecedensowego kryzysu jaki jeszcze da o sobie znac.
  Co oznacza kryzys? Bardzo duza zmiennosc warunkow gry i taki moloch jak KGHM nie nadazy bo jego produkt i struktura jest dobra tylko na czas boomu gospodarczego, w kryzysie kopalnie sa zazynane a kupowanie teraz zagranicznych kopalnianych aktywow na maksie cenowym to zwyczna glupota, to sie robi wtedy, jak wszyscy zdychaja, kupujac ich za grosze. Tauron tez moze sie okazac kolejnym goracym kartoflem. Kryzys to czas kiedy ludzie sa opodatkowani przez glodny rzad i nie konsumuja tylko oszczedzaja a musza jeszcze utrzymac w rodzinach tych bez pracy, musisz to sobie uswiadomic.
  KGHM ma olbrzymie koszty stal,e wiec jak surowiec spadnie (chiny juz zwalniaja i beda zwalniac wraz z reszta BRIC) to bedzie w kilka miesiecy na granicy bankructwa a dotychczaowe wyniki to zaden sukces, gdyz sie sam napedzal, sukcesem bedzie jak przetrzyma perfect storm a na to sie nie przygotowal, sadzac po krolewskim rozmachu inwestycyjnym w ta sama branze, przeczytaj o kryzysie lat 80-tych, gdy caly blok wschodni zbankrutowal, gdy surowce spadly, a wlasnie ci goscie z KGHM-u powielaja te same bledy komunistow.

 21. Jeszcze jedno, zwroc uwage co robi firma z branzy aluminiowej, dobrze zarzadzana, chodzi o Alcoa. Zamykaja huty w panstwach drogich typu USA, Francja, Wlochy a otwieraja ostroznie tylko tam, gdzie maja gwarancje niskich kosztow dajace przetrzymac kryzysowe ceny, w ich przypadku chodzi glownie o energie 45% kosztow i otworzyli na Islandii a obecnie sa w trakcie realizacji na Grenlandii, ale sa to kraje gdzie za 1 KWh placa 2-3 centy $. Mimo to Alcoa bedzie w kryzysie chodzila 70% nizej niz obecnie.

 22. KGHM nie spadł piątką z bardzo prostej przyczyny : fala określona jako (2) była w rzeczywistości lekko załamaną (5) poprzedzającej fali wzrostowej . To zmienia oczekiwania wobec przyszłości . Aż strach się bać na myśl o wydłużeniu fali rozpoczętej w okolicy 102 zł. Nawet przyjmując , że piąta fala wzrostowa wzniesie się tylko jak 0.618 jedynki to również daje „skromne” 400 %.Pozdrawiam

  1. Zakładając, że w punkcie 102 zł wystąpi złoty podział, to zasięg wzrostów wynosi 242 złote , czyli 87 złotych od 15 i 140 zł od 102 , to daje 242 .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *