Komentarz giełdowy 19.03.2012

Dzisiejsza sesja przybliżyła nas do realizacji scenariusza wywodzącego się z dość skutecznej geometrii rynku. Oczywiście nie zostało jeszcze wykonane to co ostatecznie powinno przechylić szale na korzyść niedźwiedzi ale widząc cały przebieg sesji nie można oprzeć się wrażeniu, że to tylko kwestia dni i to najbliższych.

[fumpBegin]

Mówiąc o braku ostatecznego rozstrzygnięcia mam na myśli lukę cenową z czwartku, której dzisiaj jeszcze nie próbowano zamknąć. Jednak, jak wskazuje wykres, stało się już coś w tym kierunku, mianowicie została potwierdzona formacja harami jaka towarzyszy nam od piątku na silnej strefie oporu.
Równocześnie z dzisiejszym spadkiem cen, w dół poszedł Stochastic, który dał sygnał sprzedaży. Zatem technika powoli lecz stanowczo zwraca się w kierunku podaży. Tak samo wygląda z „odczuciami” kiedy obserwowało się dzisiejszą sesję. Mimo tego, że amerykański S&P od samego początku regularnej sesji rozpoczął ruch na nowe szczyty, nasze indeksy prawie nie reagowały na to „zjawisko”. To raczej nakazuje upatrywać kolejnej okazji na następnych sesjach do ruchu w kierunku południowym.
Choć inne indeksy naszego rynku nie są tematem moich komentarzy to jednak z racji ciągłego ich pojawiania się w komentarzach pod wpisami zwrócę dzisiaj uwagę na pewne fakty, które mogą zaowocować tym, iż cała nasza giełda wchodzi w gorszy okres dla posiadaczy akcji. W największym skrócie. WIG – formacja gwiazdy wieczornej i uformowanie drugiego szczytu ewentualnej formacji cenowej, mWIG40 – gwiazda wieczorna i sWIG80 właściwie to samo co na WIG.
Taki „natłok” nie najlepszych (delikatnie mówiąc) sygnałów ma dużą szansę na wywołanie czegoś znacznie mocniejszego niż dwa czy trzy dni spadków. Innymi słowy najprawdopodobniej nadchodzi dużymi krokami test dolnego ograniczenia trójkąta.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

60
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
32 Comment authors
Tom63Rafwino18wfahrren Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafal
Gość
Rafal

Dziś wysłuchałem tego video:
http://gielda.onet.pl/przed-nami-potezne-spadki-na-gieldzie,18726,5062848,1,news-detal
Ciekawe spostrzeżenie Rybińska przedstawił. W sumie mówi o tym samym co Darek.
Ponad to zauważyłem mocny skok obrotów na wig20 po koniec sesji. koło 16 było 400 mln, a o 17:20 było 720 mln. nie wiem jak wytłumaczyć fakt podnoszenia się indexu w górę, a na fixingu troszkę opadł index i obroty nie wzrosły znacząco.

arek
Gość
arek

🙂 Też go słuchałem i nie polecam słuchać go większych ilościach. Jak bym nie oprzytomniał że to tylko skrajna opinia mega niedźwiedzia to bym sobie żyły otworzył 🙂 Odrzucam skrajności.
A co do komentarza Pana Darka to jednak mam nadzieję, że będziemy testowali w tym tygodniu górne ograniczenie trójkąta.

Dobromir
Gość
Dobromir

O tym to my wiemy, jest to wszystko prawda tylko, aby sie madrzyc trzeba cos precyzyjniej przewidziec.

arek
Gość
arek

Masz rację, dlatego też się nie mądrzę i nie piszę nic więcej poza nadzieją, choć nie za bardzo wiem co do której części mojego wpisu się ten zarzut odnosił.

Dobromir
Gość
Dobromir

Chodzilo o wpis poczatkowy a nie o Twoj, chociaz sie z nim nie zgadzam, mialem na mysli ze Rybinski opowiada rzeczy banalne, ale sluszne, tylko o tym wiedza wszyscy co chociaz troche kumaja.

arek
Gość
arek

a to przepraszam

renom
Gość
renom

No Panie Dariuszu istnie niedźwiedzi wpis. Jednak zastanawiam się czy bez Amerykanów jesteśmy w stanie spadać. Osobiście udzielam się na pewnym forum zza wielkiej kałuży i to co tam się dzieje przerasta nawet ich… Trzeba dodać ,że nie są to amatorzy a nowe szczyty nie ułatwiają roboty. Coraz częściej można spotkać komentarze typu „I was a bear. I gave up.” Czy to jest wojna na wyniszczenie niedźwiedzia ? Szczerze przyznam ,że jeśli taki był ich plan to po woli udaje im się mnie złamać i za chwilę sam napiszę BYŁEM NIEDŹWIEDZIEM – PODDAŁEM SIĘ

marek 1
Gość
marek 1

A co z sp 500 i daxem. Kiedy tam Twoim zdaniem dojdzie do przynajmniej 4-5% korekty. Czy takie pytanie jest wogóle uzasadnione.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Wczoraj pod weekendową dorzuciłem wykres który moim zdaniem moze mieć duże znaczenie a sam w sobie ma odpowiedź na Twoje pytanie.

22kk
Gość
22kk

Jedno z bezpieczniejszych podejść do rynku: wykorzystanie dużej bazy na Fmw40 w stosunku do Fw20 – obie serii M. Szorcik na mwig 40 + longas na w20. Co prawda pozycja nieco pokrętnie skorelowana ale za to ryzyko bardzo ograniczone. Odchylenie %-owe wzajemnie tych indeksów i kontraktów daje prawdopodobieństwo sukcesu. Czy też ktoś tak myśli?
Bieżąca luka jeśli nie zostanie zamknięta może stać się bardzo ważna luką, jak ta z połowy stycznia. Pozdrowienia dla Gospodarza i aktywnych uczestników!

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Oby jutro „nie została” zamknięta przez kolejną, tym razem w druga stronę.

Tomasz
Gość
Tomasz

Hej Darku Nieczęsto dokonuje tu wpisów, ale czasami jak coniektórzy tu wypisują głupoty i obrażają nie tylko Ciebie ale i innych to włos się jeży, żadnych merytorycznych wpisów, ale to nie na temat. Co do wykresu, jestem zgodny, że zostaje tylko zamkniecie luki, i jeśli się faktycznie coś nie stanie – pozytywnego oczywiście, to w okesie tygodnia, dwóch bykom kopyta poodpadają. Martwi mnie jedna kwestia tylko, a mianowicie EUR/USD. Czyżby potwierdzi sie RGR na EUR/USD, jesli tak to widze to jakieś muśniecie w okolicach 1,33 , pierwszy przystanek 1,3060 i zjazd na minima 1,2650. Idąc tym tropem, należałoby sie przypatrzec… Czytaj więcej »

mariuszp
Gość
mariuszp

Jeśli chodzi o eurusd to mam pewną propozycję http://www.bankfotek.pl/view/1211208, nie gram na walutach więc to tylko w pewnym sensie zabawa ale gdyby ten impuls był prawidłowy to zniesienie 61.8% wypada na 1.33.

Tomasz
Gość
Tomasz

dokładnie jak podałem 🙂

Dobromir
Gość
Dobromir

Ostatni wzrost to zagranie z wora do wora, wywalili stopsiarzy i teraz moze spadac, takie wygniatanie przy 1.3030 to bylo na sile normalnie byloby odbicie wczesniej do powiedzmy 1.3145 i dalej spadki, ale grubaski musza pomiwszac i sobie wymienili aby potrzasnac i zrobic 1.3265 i na bocznym podawac do ostatniego frajera.

Dobromir
Gość
Dobromir

Wracajac do USD/PLN to 3.15 zanosi sie na dzisiaj a tydzien wyzej niz 3.21 jak dla mnie 3.24 cieniem 3.26.

Gość
Gość
Gość

hmm jeszcze dyweregencje na oscylatorach warto by dodać, na małych i średnich.
Wg. niektorych b. mocny sygnał kupna lub sprzedaży. W tym wypadku sprzedaży.

irtek62
Gość
irtek62

Czy ktoś za was zwrócił uwagę na indeks VIX jest na bardzo niskim poziomie a przecież nazywany jest on indeksem strachu….czyżby w USA wiara we wzrosty była tak silna że nie ma obaw co do przyszłości…Panie Darku jakie mam Pan zdanie na ten temat, a co myślą inni forumowicze???

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

To jest poziom na jakim VIX był w maju 2011 a więc wszyscy powinni wiedzieć co działo się w kolejnych miesiącach. Ta wartość VIX bardzo mocno zwiększa prawdopodobieństwo końca dobrych czasów dla byków.

renom
Gość
renom

Wiem ,że jest Pan niedźwiedziem z krwi i kości i gdyby przyjrzeć się VIXowi to można zaobserwować lokalny dołek na poziomie 14. Więc poziomy te były widziane raczej w 2007 roku. Jednak nie generalizujmy sprawy jakoby miało to o czymś przesądzać bo niestety tak nie jest. Zachód już dawno to widział i rozmawiano o tym nie od wczoraj…

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Oczywiście w TV , pisano by w gazetach i ostrzegano wszystkich gdziekolwiek by się dało.

renom
Gość
renom

Jak sam zauważyłeś VIX jest indeksem strachu. W przeszłości bardzo często dochodziło do korekty właśnie na tych poziomach. Niestety problem polega na tym ,że VIX sobie a giełda sobie… Współczynnik strachu działał w przeszłości wiele razy i Amerykanie to zauważyli. Przez to na chwilę obecną nie przywiązuje do niego większej wagi.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Mocne stwierdzenie. Jednak to się dopiero okaże.

tippo
Gość
tippo

Ta sytuacja, szczególnie w Stanach, jest zadziwiająca. Wszyscy jak gdyby uparli się, że udowodnią światu, że drzewa rosną do nieba. I jak zwarli szyki tak trzymają i ciągle im się zdaje, że to możliwe. Wydaje mi się jednak, że w pewnym momencie drzewo się zachwieje i wtedy wszyscy zaczną tym prędzej uciekać. VIX jest tak nisko i to dziwne ponieważ moim zdaniem te masowe dodruki powodują w dłuższym terminie większe rozchwianie rynków. Dlatego właśnie spadki w sierpniu były tak gwałtowne. A obecne wzrosty też należy uznać za gwałtowne. Dlatego po nich spodziewam się ponownie gwałtownych spadków.

gracz
Gość
gracz

irtek ja mysle ze do połowy kwietnia powinno tam rosnac

irtek62
Gość
irtek62

widzisz gracz mam podobne odczucia sądzę że w usa po lekkiej korekcie s&p500 ponownie ruszy na północ u nich po prostu jest hossa a nasz wig+wig20 jest oceniany tak sobie bo po euro12 nie widać coby miało pchnąć nasz rynek do wzrostów…..pozdr.

irtek62
Gość
irtek62

Zapomniałem o jednym taką sielankę w stanach może zburzyć pewnie tylko….atak terrorystów lub wojna…

gracz
Gość
gracz

ja to mysle iz jeszcze dzis moze beda wyciagac nasz indeks narazie wsparcie 2299-2303 perfekcyjnie zadziałało .nie zdziwił by sie tez jak by w stanach była mała korekta a u nas wzrosty

atomek0
Gość
atomek0

Nadal optuję za tym ze bedziemy testowac górną bande co pozwoli zamknąć strukture ostatniej fali wg.teorii Elliota. Podobno na Wig20 „dolarowym” jest mocny sygnal sprzedazy-przecięcie się średnich 50 i 200 sesyjnych. Nie mam dostepu do dolarowego wykresu Wig 20 ,czy ktoś mógłby to potwierdzic?

Michcios
Gość
Michcios

Ciekawi mnie jednak dość istotny fakt. Jeśli rzeczywiście ma spadać, to czemu gruby nie ciągnął indeksów w dół na rozliczenie, ale w piątek sesja była wyjątkowo nudna? Bo jeśli by miało spadać, to myślę, że przy rolowaniu podciągnąłby indeks w górę.

tomon20
Gość

Ciekawa rozbieżność pojawia się między audusd a s&p500 http://stooq.pl/q/?s=^spx&d=20120319&c=1y&t=c&a=ln&b=1&r=audusd do tej pory szły dość równo od jakiegoś czasu sp robi kolejne szczyty podczas gdy audusd pozostaje w tyle.

Qba
Gość
Qba

jak Was czytam to po rajdzie kilkadziesiąt % na spółkach jak przyjdą kiedyś spadki to powiecie , a nie mówiłem że spadnie , także zerknąć na roczne wykresy spółek i się nie ośmieszać jak to niedźwiedź zarabia bo mozna boki zrywać , korekta będzie ale trend jaki jest to chyba każdy widzi , oczywiście można przespać całą hossę i pisać ciągle że zaraz spadnie – to też jest system , pan Darek ma system ale ja nigdy tutaj nie widziałem żeby kiedyś napisał L przy takim i takim poziomie , stop loss taki i taki , i odwrotnie , tylko… Czytaj więcej »

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No zgadza się że każdy kto gra na akcjach tak jak Ty, z powodów które sam opisujesz, widzi hossę bo w przeciwnym razie nie zarobi nic ba nawet straci bo portfel pęka od akcji.

piotr
Gość
piotr

A okaże się myślę że już w tym tygodniu rajd na 2400 zdziwieniem będzie jak to będzie zjazd w dół ; nie rozumie tylko jednego dlaczego na tym blogu jest tylko gra w jednym kierunku ?

danielle
Gość
danielle

Darku( oraz inni forumowicze) jestem ciekaw Waszej opinii na temat tego jak zapatrujecie się na przyszłe ceny surowców, w szczególności ropy ?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No cóż ropa jeśli wybije się z obecnej konsolidacji góra to ma prawie pewny test szczytu z lipca 2008.

Elegancko
Gość
Elegancko

@renom moglbys podac link do jakichs ciekawych zagranicznych for ?

wojkon1
Gość
wojkon1

@Qba
Cały czas atakujesz p.Darka nie oszczędzając też forumowiczów będących w tzw. obozie niedzwiedzi.Najdziwniejsze jednak jest to że jesteś prawdopodobnie najgorętszym(sądząc po liczbie wpisów) czytelnikiem tego bloga.Twoje zachowanie przypomina mi trochę sytuacje ,gdy kiedyś puściłem pornosa teściowej.Cały czas go krytykowała i dziwiła się jak ludzie mogą coś takiego oglądać ,ale filmu nie opuściła i obejrzała go do końca.

Marek
Gość
Marek

On tylko pisze to co widzi przez ostatnie 3 miesiące, urosło i tyle. Spadki niedługo przyjdą i pewnie będą takie jak i te wzrosty… A Ty dla uspokojenia obejrzyj pornosa z teściową i będzie git 🙂

wojkon1
Gość
wojkon1

@Marek
Jeżeli pornos Cię uspokaja, to została Ci już tylko giełda:)

Marcin
Gość
Marcin

Komentarz prof. Rybińskiego mega niedźwiedzi, niestety mam jednak wrażenie, że więcej w tym polityki, niż zdrowego podejścia do do rynku.
Całe szczęście jego przepowiednie się nie sprawdzają ponieważ Rybiński zakłada zawsze najczarniejszy z możliwych scenariuszy… Pozdrawiam byki !!!

Rynek
Gość
Rynek

Chiny wam wszystko pokażą a nie gospodynie z usa.

Alosza
Gość
Alosza

wojkon1
Niestety zgodzę się z Oba. Nie ujmując nic gospodarzowi, ale nie da się na tych analizach zajmować pozycji. Jeśli ktoś się ze mną nie zgodzi to proszę podać przykłady w którym dniu na podstawie tych analiz zajął ktoś pozycję i zarobił na nich?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

I bardzo dobrze że nie da się zając pozycji na podstawie analiz bo pozycje zajmuje się na podstawie systemu!!!!

ortheus
Gość
ortheus

Panie Darku,
Niech Pan W OGÓLE nie odpowiada na tego typu zaczepki. Wielu uczestników GPW aktywnie spekulujących na kontraktach szuka takiego guru, który bo powiedział im kiedy mają wejść na rynek, na jakim poziomie ustawić SL oraz na jakim poziomie wyjść z rynku. Ja nazywam takie osoby „dawcami kapitału”, bo w 90% nie mają one sytemu i kierują się emocjami, bądź wypowiedziami blogerów i forumowiczów.
Osobiście jestem graczem, który po b. długiej przerwie (8 lat) wrócił na rynek kontraktów i widzę że ludzie się nie zmieniają 😉
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za KAWAŁ DOBREJ ROBOTY!!!

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Lingwista jak chcesz możesz brać udział w jakimkolwiek konkursie i udowodnić jak jesteś wspaniałym graczem. Ja nic nikomu nie muszę udowadniać a już na pewno nie Tobie czyli osobie, która oprócz tak głupich tekstów jak ten Twój ostatni, nie potrafi napisać nic innego.

pk
Gość
pk

a wig20usd nie rzuca nieco innego swiatla?
Moze warto od czasu do czasu wrzucic go pod analize?

mariuszp
Gość
mariuszp

Warto posłuchać tego wywiadu z Rybińskim, daje odpowiedź na pytanie dlaczego nasz rynek jest tak słaby.

Qba
Gość
Qba

jeżeli pan Darek szkoli za pieniądze to chyba ma system , więc powinien podać poziom wejścia , poziom stop Loss przecież systemu nie ujawnia

tak pokazuje pan Jacek Borawski , można się dużo nauczyć a pan Darek po prostu opisuje wykres po fakcie i nic więcej ,

Qba
Gość
Qba

wojkon1 pisze:
Marzec 20, 2012 o 5:46 am

@Qba
Cały czas atakujesz p.Darka nie oszczędzając też forumowiczów będących w tzw. obozie niedzwiedzi.Najdziwniejsze jednak jest to że jesteś prawdopodobnie najgorętszym(sądząc po liczbie wpisów) czytelnikiem tego bloga.Twoje zachowanie przypomina mi trochę sytuacje ,gdy kiedyś puściłem pornosa teściowej.Cały czas go krytykowała i dziwiła się jak ludzie mogą coś takiego oglądać ,ale filmu nie opuściła i obejrzała go do końca.

typowy zarobiony niedźwiedź od pół roku , z teściową ogląda pornosa , MERYTORYCZNA WYPOWIEDŹ

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Qba albo się uspokoisz albo już nigdy żaden Twój komentarz nie pojawi się na tym blogu. Pieprzysz cały czas głupoty, to że widzisz od pół roku hossę nie uprawnia Cię do tak zadziornych tekstów. To jest moje pierwsze i ostatnie ostrzeżenie!

fahrren
Gość
fahrren

Panie Darku proszę takie osoby jak Qba i lingwista banować, raczej większość użytkowników blogu nie ma chęci na czytanie ich żenujących tekstów.

Pozdrawiam,

wino18
Gość
wino18

lingwista to zakompleksiony internauta o marginalnej wiedzy.Niech pisze, może potrzebuje sie w jakis sposób dowartościowac, lubie sie posmiac z jego „wymazów”:)
to tak na marginesie. pozdrawiam

wojkon1
Gość
wojkon1

@Qba
Jestem bp.

Qba
Gość
Qba

od września 2011 kiedy był dołek na WIG 20 na poziomie 2100 mamy 4 dołki i każdy wyżej , do tego bronimy lukę na 2200 , teraz druga luka na 2300 też broniona a wszyscy tutaj ciągle zarabiają na S , kiedyś spadnie i tego nie neguję ale na razie to nie ma najmniejszych przesłanek , o Mwig i Swig i WIg nie piszę bo przecież tutaj nikt nie kupuje bo co to za spółki wyceniane na kilka miliardów zł wcale się nie zdziwię jak na koniec kwartału nas jeszcze podciągną , tak czy siak żeby powiedzieć że zarabiają misie… Czytaj więcej »

tomon20
Gość

@Qba bardzo fajnie, że masz inne view na rynek. Małe i średnie dały fajnie zarobić. Ale na w20 za dużych zarobków byki z akcji nie miały (nie licząc kghm).

atomek0
Gość
atomek0

Były analityk Goldmana ,ktory 2 lata naprzod przewidzial kryzys w 2008 r,prognozuje ze pod koniec tego roku Dow spadnie do poziomu 5000 pkt. Przewiduje tez ze zanim to nastapi Dow osiagnie 13000 pkt. http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/byly_analityk_goldman,p1658326430

w
Gość
w

To jest science – fiction ? a co ma spowodować takie załamanie ? wylądowanie UFO czy napaść iranu na usa ? hehehe

Raf
Gość
Raf

Ja też takie załamanie widzę, ale bardziej w rejonie 2014 czy nawet 2015 roku. Wynika to z cykliczności relacji dji/cena zlota

Ale w 2012/2013 też takie coś jest możliwe.
Wystarczyłoby nałożenie się 2 z tych 4 czynników:
-Wojna z iranem
-Ropa po 200$
-Bankructwo Włoch
-Spowolnienie w chinach

Tom63
Gość
Tom63

O powodach spadku dowiemy się jak Dow Jones będzie w okolicach 7000-8000, czyli blisko prognozowanego dna.