Komentarz giełdowy 15.03.2012

Dzisiejszy dzień nie był już tak emocjonujący jak wczorajszy, jednak wniósł kolejny wzrost na indeksie WIG20. Co prawda to 0.3% wzrostu zawdzięczamy fixingowi ale liczy się fakt. Tym samym „dobra passa” byków trwa nadal i tym samym zbliżamy się coraz bardziej do górnego ograniczenia trójkąta, który stanowi „klucz” do dalszych losów naszej giełdy w dłuższym terminie.

[fumpBegin]

Mała szpulka koloru białego, jaka powstała dzisiaj na wykresie, wskazuje wyraźnie, iż zdecydowanie popytu znacznie wygasło w stosunku do poprzedniej sesji. Dolny cień plus biały korpus to oczywiście w dalszym ciągu przewaga popytu. Pamiętając o „zapleczu” byków (przebita linia trendu, luka cenowa) powinniśmy cały czas patrzeć na rynek pro wzrostowo, oczywiście w krótkim terminie.
Dzisiaj doszedł kolejny „plus” mianowicie MACD dał sygnał kupna a Stochastic chociaż wszedł delikatnie w strefę wykupienia to ma jeszcze miejsce do wzrostu. Innymi słowy nic tylko optymistycznie patrzeć dalej na rynek.
Muszę jednak wspomnieć o „małej” przeszkodzie, która jednak dość często okazuje się przeszkodą nie do przejścia. Mianowicie mam na myśli geometrię rynku (wczoraj napomknąłem o tym w komentarzu do komentarza giełdowego). Obecnie znaleźliśmy się na silnej strefie oporu opartej na 61.8% zniesienia całego spadku z ostatniego szczytu wypadającego na początku lutego. Nakładają się tam jeszcze dwa inne zniesienia z szczytów kolejnych korekt w tym ruchu spadkowym. Sam wzrost od ostatniego dołka przybrał na obecną chwilę postać harmonicznej ABCD. Te wyraźne kwestie mogą zatrzymać wzrost jednak potrzeba do tego jeszcze jakiegoś sygnału płynącego z układu świec, którego na obecną chwilę nie ma. Oczywiście w obecnej sytuacji należy kierować się tym, iż mamy wzrosty i bliżej do ich kontynuacji niż do zmiany jednak warto chyba mieć na uwadze geometrię, która jest chyba jednym z najskuteczniejszych sposobów analizowania wykresów.
Jutro trzeci piątek miesiąca a więc dzień w którym wygasają marcowe serie kontraktów i opcji. To może spowodować różne dziwne zdarzenia zwłaszcza w ostatniej godzinie notowań co z kolei może nieco zaburzyć sam wykres. Może się zatem okazać, że dopiero nowy tydzień wskaże nam dalsze konkretne znaki techniczne.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
wkemo296Rafaltomon20walt Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Gość
Tomasz

Witam,
czy może Pan pokazać jak widzi 61.8% zniesienia całego spadku z ostatniego szczytu wypadającego na początku lutego ?
Pozdrawiam
Tomasz

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Podmieniłem wykres z wyraźnym zaznaczeniem.

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Tak sobie myślę że może lepiej przerzucić się na kontrakt FW40. Tam nie ma takiego niezdecydowania jak WIG20. Z tego co widzę teraz, to mWig40 jest na linii trendu poprowadzonej od szczytu z czerwca 2007 i czerwca 2011. Jak to przebiją to powinno rosnąc dalej

sp500
Gość
sp500

W USA trzeba zaczac sprzedawac 🙂 az sie prosza o kerekte

Tomasz
Gość
Tomasz

Panie Dariuszu w temacie oporu na zniesieniu widać dość wyraźnie że dziś został on pokonany bez cofnięcia.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No to chyba żart? Chyba nie uważasz że 3 punkty przy wartości ok. 2300 to jest przebicie? To nie jest apteka!

marek 1
Gość
marek 1

No właśnie. Korekta w stanach by się przydała. Ale znając amerykańców spadki przyjdą wtedy jak rynek zostanie wymęczony wzrostami i odechce mu się grac na krótko. Tak było na przyklad w tamtym roku. Rośli i rośli w europie była też hossa tak jak teraz( dax lizną 7600 pkt) a jak zaczeli spadac to jak by się świat kończył. Wzrosty są naprawde po krachu w sierpniu 2011 niespotykane. Od dolka we wrześniu to już 32% na sp 500 na nasdaqu 100 futuresach od dołka to 38%( akcje Apple’a pachnął zaj… bańką). Dax też od dolka we wrześniu poszedł do góry o… Czytaj więcej »

Michcios
Gość
Michcios

W USA się proszą o korektę a mimo to rosną. Co ciekawe – na serii czerwcowej kontraktów dwóch grubych trzyma ponad 50% pozycji. Ciekawe którą stronę, bo to zdecydowanie wskazuje, że będzie silny ruch w jedną bądź drugą stronę.

Ben
Gość
Ben

Don`t worry be happy- KUPUJ 🙂 Do usłyszenia do czerwca .Pzdr;)

marek 1
Gość
marek 1

Jeśli sp 500 to już 1400 dax 7150 a nasz wig 20 2344 a Białek przewiduje hossę to coś tu jest nie tak. Przecież euro 2012 już za trzy miesiące i jakoś trudno odczuc szczególne zainteresowanie naszym krajem i warszawską giełdą. Oni ciągle liczą na jakiś cud, który rozbuja naszym parkietem. Ale to się może nie pojawic bo już większośc wzrostów na zachodnich gieldach możemy miec za sobą. Naobiecują a potem jak zwykle się z tego nie wytłumaczą bo nikt tych naszych popularnych analityków nie rozlicza. A moim zdaniem powinni byc zawsze z tego rozliczani i konfrontowani z faktami.

Qba
Gość
Qba

marek1 przestań płakać , zobacz Swig i Mwig to zobaczysz że te indeksy prą tak samo jak DAX i S&P a WIG 20 został w tyle bo skarb państwa chce wywalić dużo akcji no i dużo spółek defensywnych plus okradzenie KGHMu z przyszłych zysków

kolejny dzień bessy , Mwig za chwilę będzie na poziomach z zeszłęgo roku a tu dalej niedowierzanie i zarabianie na S

marek 1
Gość
marek 1

Qba to kupuj te spólki z Mwigu jak widzisz na nich jeszcze potencjal do wzrostu. Za kwartal możemy sie zgadac co do stopy zwrotu jaką osiągniesz. Jak zarobisz to znaczy że jesteś kozak ale ja po tym jak się zachowuje wig 20 nie widzę większego zainteresowania naszą gieldą. Kto zaczyna kupowanie od Mwigu na pewno nie indywidualni a instytucjonalni i to oni stoją za ostatnimi wzrostami. Po fakcie każdy mądry a benchmarkiem dla indywidualnych jest raczej w większości wig 20 dlatego po tym oceniam siłę naszej gieldy.

slow2006
Gość
slow2006

kapitalizacja na swigu i mwigu jest jak z warzywniaka, a ciekawostka zazwyczaj swig wyprzedzal mwig, a tutaj s wig stoi na oporze a mwig wybil sie juz … chyba ktos duzy pcha bo nie wie jak sie gra u nas 😀 pozatym 50% koncentracja… dalej chcialbym widziec rozliczenie czerwcowe ponizej 2000…

jaca
Gość
jaca

Oj Darku na końcówce wzrostów jesteś prowzrostowy a cały wzrost komentowałeś że należy uważać na sygnały odwracające bo jest to jedynie korekta.
To jak to jest są te sygnały czy nie?
Co podpowiada Ci AT? Bo takie podejście chyba nie jest zbyt obiektywne.
Oczywiście inwestowanie nie jest łatwe ale od poziomu 2200 pisanie że każde podbicie jest tylko korekcyjne to troszkę może utrudnić zerkanie obiektywne na rynek.

Rynek
Gość
Rynek

zadałem ostatnio pytanie do Qba czy sprzedał akcje przed sierpnienm 2011 i dokupił je w okresie 09-10.2011 ? Jakoś nie pamiętam. Nie zaprzeczam ,że można było zarobić – można – proszę pokazać to długo trendowcom jakim są ulica i inni inwestorzy , którzy nie kupują spekulacyjnie. Jaka stopa zwrotu jest za okres od rok – 2 – 3 ? Spekulacyjnie to może Pan sobie dziobać – spekulacyjnie !

kwant
Gość
kwant

Może wzrosty na wig20 nie są duże, ale Skarb Państwa się postarał, aby takie były. Jest jeszcze wig40 i wig80, na których wzrosty są. Takie gadanie, że jeszcze się hossa nie zaczęła, bo wig20 nie przebił 2400 rodzi negatywne emocje i trzyma inwestorów w niepewności. To oddala wzrosty i nasila marazm. A przecież to sprawa polityczna. Skarb Państwa musi zadowolić PSL i Kościół, więc robi co może sprzedając akcje blue chipów, aby pozyskać pieniądze z innych źródeł niż kraje niezależne od takich czynników pozyskują. W końcu i wig20 eksploduje. To ma na myśli Białek prognozując hossę. Cierpliwości i uznania specyfiki… Czytaj więcej »

walt
Gość
walt

Moim zdaniem ograniczeniem dla byków może być również linia oporu na WIGu przy której obecnie jesteśmy. Jeśli ją byki przebiją np. dzisiaj to raczej wzrosty jeszcze przez chwilę na WIG20 murowane.

tomon20
Gość

w20 a swig czy mwig to różne indexy. To tak jakby na nasdaq zajmować pozycje patrząc na sp itd.

Rafal
Gość
Rafal

I jaka seria czerwcowa?

kemo296
Gość

…i zaczynamy sie korekcić…

w
Gość
w

Kontynuacja hossy trwa oprócz w20 radzę sobie podarować nasz rynek tak dla spokoju ale powinni równać do zachodu na dniach.