Komentarz giełdowy 13.03.2012

Dzisiaj indeks WIG20 wzrósł o prawie 0.3% przy skokowo większych obrotach od tych z dwóch ostatnich sesji. W efekcie na wykresie powstała świeca doji z wyraźnie większym, dolnym cieniem.

[fumpBegin]

Jak widać na powyższym wykresie, dzisiejsza świeca obrazująca niezdecydowanie i widoczne rozchwianie emocji, powstała na górnym ograniczeniu kanału cenowego. Stało się to przy znacząco wyższych obrotach, które były efektem „wymiany” na fixingu na czołowej „6”.
Na obecną chwilę sytuacja techniczna nie zmieniła się. Można uznać, że na górnym ograniczeniu kanału nastąpiła wyrzutka akcji jednak ostatecznie musimy zaczekać na dzień jutrzejszy a właściwie na dzisiejszy wieczór. Przed nami decyzja FED i od reakcji na nią może zależeć najbliższe kilka dni. Gdyby inwestorzy odebrali komunikat pozytywnie to dzisiejszy dzień mógłby być dobrym startem do ataku na linię trendu spadkowego a następnie na górne ograniczenie trójkąta. Jeśli jednak komunikat FED nie wywoła euforii za oceanem to z dużym prawdopodobieństwem właśnie na tamtejszym rynku rozpocznie się prawdziwa korekta i powstanie podwójny szczyt w ujęciu dziennym. To zapewne odbiłoby się mocną czkawką na naszych inwestorach posiadających w swoich portfelach akcje.
Na koniec chciałbym jeszcze raz zaznaczyć, iż z powodu coraz większej ilości komentarzy, które nie zawierają żadnej wartości merytorycznej i najczęściej są tylko „docinkom”(nie tylko dla mnie) wprowadzam większą selekcję komentarzy. Każdy może na moją głowę wylać wielkie „wiadro pomyj” ale musi to uzasadnić merytorycznie. Każdy ma prawo wypowiedzieć tu swoje zdanie na temat sytuacji ale nie ma prawa nikogo obrażać! Od dzisiaj tylko komentarze wnoszącego wartość do wpisów!

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

31
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
PaganwRynekSławekBen Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafal
Gość
Rafal

Dokładnie Darku, trzeba po prostu banować takich gości. Ja nie jestem super doświadczony i dobrze wiesz o tym. Natomiast wczoraj miałem dość robienia szamba z tego bloga i wypowiedziałem się. Niech będzie normalna inteligentna rozmowa, a nie bełkot jak na bankierze.

Raf
Gość
Raf

Panie Darku,

A jak można interpretować to , że na kontraktach wyszliśmy ponad linię trendu spadkowego ? Przeczucie mi mówi, że to tylko zmyłka i to, że paru inwestorów się zagalopowało pod koniec sesji.
Mój system dał sygnał sprzedaży dzisiaj, ale niestety wywaliło mi bardzo ciasno ustawionego stopa. 🙁

http://img215.imageshack.us/img215/338/fw20analiza.jpg
Osobiście uważam, że jeśli przetniemy linie tego mini trendu wzrostowego na wykresie cenowym jak i RSI, to będzie to niezły sygnał sprzedaży. Sytuacja wygląda całkiem podobnie do 28-29 lutego.

Michcios
Gość
Michcios

A o której będzie komunikat FEDu? Ciekawa sytuacja się zrobiła, bo znów baza na kontraktach się rozjechała a to przecież piątek tuż tuż. Pytanie – czy tym razem indeks, czy kontrakty wskazały dobry kierunek.

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Na tą chwilę odbiór komunikatu jest ok.

Qba
Gość
Qba

panie Darku , wkleiłem tabelę w której podane są wszystkie rynki , surowce , indeksy światowe i polskie , waluty, wszędzie trendy wzrostowe więc chyba pan nie zrozumiał

jeszcze jedno , ponieważ pan ciągle pisze że gra na kontraktach na FW 20H więc tam dzisiaj ten wykres i kanał wygląda zupełnie inaczej bo opuściliśmy go górą , fakt że po fixie ale jednak górą

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Gdzie dałeś te wykresy?

Qba
Gość
Qba

acha jeszcze jedno , chyba raczej wątpliwe żeby w USA tą serię zamknęli z zyskami S-kowicze ,

a jak tą serię zamkną duzymi zyskkami S-ki to może w kolejnej serii w końcu doczeka się pan tej upragnionej korekty ,ale już teraz mówić o formacji podwójnego szczytu w USA to chyba lekka przesada , żeby grać na jakąś formację musi się ona narysować a to że odpanie od szczytu to chyba jeszcze nie formacja podwójnego szczytu

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No i co to ma wspólnego z moją wypowiedzią. Lingwista czy ty ciagle jesteś na „gazie”?

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Wygląda na to że korekty na S&P jeszcze nie będzie 😉 Czyli można się spodziewać wzrostów u nas?

pawel_hbg
Gość
pawel_hbg

Amerykanskie indeksy mocno zwyzkuja i caly czas poprawiaja wyniki. Czy uwazacie, ze w koncu strach przestanie na naszym parkiecie panowac i jutro mocno wystrzelimy?

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Chyba sam dałeś sobie odpowiedź?

enigma78
Gość
enigma78

Jak interpertować spadek EUR/USD i mocny wzrost w USA? Tam chyba nie wywalają akcji na górce tylko systematycznie kupują. Byc może dziś ostatni dzień są te zakupy, ale na chwilę obecną na spadki się nie zanosi.

marek 1
Gość
marek 1

No to mamy u Amerykańców hossę że aż strach pomyślec, Co dalej na sp500 1420, 1450 a może 1500. Po co się napalac na korekty jak oni i tak zrobią nas jak będą chcieli. Dzisiaj miała byc realizacja zysków a tu prawie każdy indeks poszedł 2% do góry. Nie mówię tu o gospodarzu tylko ogólnie o większości analityków którzy tak prognozowali. Pytanie co dalej. Jak długo w Ameryce można rosnąc bez korekty?

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Widocznie widzą miejsce do wzrostów i brak zagrożeń póki co

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

No chyba wystarczy trzeźwe spojrzenie na wykres. Po takim wzroście w USA jutro u nas musi być strzał do góry. Jeśli „nie” to chyba raczej ktoś może więcej niż to mogłoby się wydawać.

Kamil K.
Gość
Kamil K.

Pewnie otworzymy się luką do góry. Warto wtedy wchodzić czy poczekać aż spadnie i wziąć Lki? Tylko nie pisze mi Pan o systemie bo go nie mam póki co 😉

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

I dla tego w efekcie końcowym stracisz!

Kamil K.
Gość
Kamil K.

I dlatego zapisałem się na szkolenie u Pana 😉

Michał82
Gość
Michał82

Prawdopodobnie S&P 500 pokazało kierunek dla WIG20 na parę dni. Tylko jeszcze kwestia jak „duży” chce rozliczyć kontrakty w piątek? Skoro WIG20 jest jednym z najsłabszych indeksów na świecie w ostatnich tygodniach.

Michcios
Gość
Michcios

No właśnie to jest najciekawsze. Zrolował część pozycji, bo na czerwcowej serii mamy koncentrację ponad 30%. Pytanie z czym pozostał na marcowej. Jak Skami, to myślę, że będzie ostre blokowanie wzrostów. Niewykluczone też, że jutro będzie otwarcie luką, ale potem jazda w dół. Już raz tak było, jak Mario Monti został premierem. Duża luka i w dół. Poczekamy – zobaczymy.

tomon20
Gość

Również uważam, że należy zachować teraz szczególną ostrożność. Teoretycznie po wybiciu 2310 miesca troszkę do wzrostów powinno być ale ze względu na tydzień 3W mogą być różne „cuda”.

Sławek
Gość
Sławek

Michał dokładnie. W tygodniu wygasania pochodnych nawet „usiaki” nie będą w stanie rozruszać rynku jeżeli ktoś będzie go trzymał w ryzach za gębę!!! Jeżeli „grubi” siedzą na S , a z doświadczenia i stażu jestem wręcz o tym przekonany to nie ma bata, rozliczenie FW20 w okolicach 2250-2300..I nie czytam tych poziomów z wykrersu tylko bazuję na wieloletniej obserwacji rynku..Dziś większość widzi wczorajszy UP u „usiaków” i dlatego podpala się a co z ostanimi minionymi 2 tygodniami? Wystarczy spojrzeć na wykres S&P i wyraźnie widać że oni cały czas rosną a my wręcz się cofnęliśmy… Mój plan na dzis??? Serię… Czytaj więcej »

Sławek
Gość
Sławek

I jeszcze jedno. Czy ktoś z Was obserwował koncentrację na kontraktach jak rosła wraz z liczbą LOP w ostatnich 2-3 tygodniach?? Ja obserwowałem i skoro LOP przy poziomie okolic 2400 mocno rośnie i LOP również a za moment wygasanie serii H to niech mi nikt nie mówi że „grubas” brał wtedy L-ki ….Czasem warto odejść od typowych technik AT i spojrzeć na rynek logicznym i chłodnym rozumowaniem..

tomon20
Gość

Ale nikt nie mówi, że brał wtedy L-ki z tym, że w przedziale 2260-2290 mieliśmy zamykanie bardzo dużych pozycji – w zeszłym tygodniu przy znaczącym spadku lop. Czy to nie ten sam grubas który pakował pod 2400?? pozdrawiam

wino18
Gość
wino18

Hmmm zbyt duży entuzjazm na forach wśród graczy. Do tego zastanawia mnie słabość złotówki i sygnał kupna na USD INDEX chociażby. Czy aby nie za wcześnie ta radość? Czekam do końca tego tygodnia z oceną sytuacji krótkoterminowej. Za dużo mam znaków zapytania…
Pozdrawiam
🙂

jaca
Gość
jaca

Nie wiem na co liczycie. Zdaje się że wrzucałem kilka dni temu wykres gdzie pisałem że powstał krótkoterminowy sygnał kupna. A forum dalej S. Oczywiście nie mówię że będę miał racje i że mam monopol na dobre sygnały. Druga kwestia, na logikę, jeśli jest 2 -3 dni do rozliczenia i rynek w usa wzrasta prawie 2 % u nas dalej konsola z tendencją wzrostową i dzisiaj dodatkowo wybija opór to nie rozumiem ( w zasadzie rozumiem, trzeba sobie jakoś wytłumaczyć te S w portfelu) skąd takie myślenie życzeniowe że od jutra będzie spadało. I to nawet teraz kiedy widać mocne… Czytaj więcej »

Ben
Gość
Ben

wzrosty będą do połowy czerwca 2012 .Amen. Pisałem wam że przebicie 12900 to sygnał kupna? Nie widzicie, że ktoś włączył przycisk „kupuj”? Nawet ta dziadowska Europa z DE na czele idzie do góry. Dzisiaj naprawdę żal było patrzeć na pseudo prognozy ZEW z -55 w grudniu na +22 w marcu. Żart roku, przy recesji w DE, ale ktoś się uparł i koniec rozważań. Co do wig20 nie wiem, bo coraz mniej kupują wrzaski Vincenta przy tej inflacji. Pzdr Rynek.

Michał82
Gość
Michał82

Teraz pytanie czy dziś „grube ręce” puszczą indeks WIG20, czy do piątku będzie zgodnie z „wymuszonym” trendem od pozostałych rynków? (pod wygasanie kontraktów). Patrząc jak amerykanie rysują S&P 500 to aż się prosi aby z wigu uciekały s-ki, które liczyły na korektę przy szczytach w USA. Co myślicie?

Rynek
Gość
Rynek

no to już wiedzą i czytają ,że mamy L również zatem czerwiec to dywagacja ale pozdrawiam Bena

w
Gość
w

pisałem ,że idziemy na 1410 na sp , Wy naprawdę tego nie widzicie ? spadki odeszły w zapomnienie na dłużej. Jedyna szansa wykorzystać to.

Pagan
Gość
Pagan

Proponuje obserwować w najbliższym czasie najsilniejszy index akcji jakim jest bez wątpienia Nasdaq100. Własnie mija tam rocznica rozpoczęcia 3 letniej hossy. Index ten porusza sie od początku 2012 hiperbolicznie w skali tyg.
Dociera wlaśnie do strefy 2700-2730 gdzie grupują sie b.ważne i nieprzypadkowe zniesienia i projekcje całego ruchu od marca 2009.
Moim zdaniem duże prawdopodobieństwo rozpoczęcia dużej korekty na tamtym rynku…