Analiza weekendowa 16-20.01.2012

Zapraszam na kolejny odcinek Analizy Weekendowej. Zachęcam do pozostawienia komentarzy dotyczących sytuacji na naszej giełdzie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Rahx-9SmV5I[/youtube]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

102 Replies to “Analiza weekendowa 16-20.01.2012

  1. Bo analizy służą tylko do tego aby skonfrontować swoje przemyślenia i ewentualnie otrzymać nieznane dotąd wskazówki, które należy samemu przeanalizować. Nie inwestuje się na podstawie analiz czy opinii do tego służy własna metoda.

    1. Kolego o ksywce Elihua. Po co w ogóle się odzywasz i czytasz czy oglądasz? Próbujesz przy pomocy „wielkich określeń” fachowych zabłysnąć? Jeśli uważasz, że moje analizy nie mają „logicznych przesłanek” to zamieść tu swoje „logiczne przesłanki” i w merytoryczny sposób podważ moje. Jeśli natomiast „setapy” to Twoje jedyne coś co potrafisz i znasz (oczywiście chodzi o słowo) to przestań pisać bzdury. Następny taki komentarz będzie oczywiście zbanowany, bo tu nie miejsce na takie pierdoły.

     1. sam pan ocenil wlasne analizy (cytowalem juz), chcialem przedstawic Annie inne spojrzenie.. po co sie odezwalem ? odpowiedz jest prosta, uwazam ze swoimi analizami i polprawdami nie popartymi ZADNYMI badaniami utrwala pan bledne nawyki, polemika przy moderacji (do ktorej ma pan oczywiscie prawo) stawia mnie z gory w przegranej pozycji, ale.. pierwsze z brzegu, uzywa pan dwoch wskaznikow SlowStocha i MACD uwaza pan to za wlasciwe ? nie sadzi pan ze oba „utwierdzaja patrzacego w swoich wskazaniach” ?

 1. Matematycznie wyglada to tak: Były sobie spadki na W20 umownie nazwane od miesiąca choć mogą obejmować sąsiedni miesiąc. Sierpniowe 2751 na 2115 czyli 636 pkt
  wrześniowe z 2452 na 2019 – 433 pkt
  listopadowe z 2432 na 2116 – 316 pkt
  grudniowe z 2306 na 2091 – 215 pkt
  styczniowe z 2208 na 2119 – 87 pkt. Coś mało miejsca robi się dla misiów. Gdyby nie wykupiony zachód można zwątp[ić w spadki. Pozdrowienia.

 2. Jeśli korekta na indeksach bedzie płytka to czy na pewno bedzie oznaczalo to że będziemy mieli doczynienia z kilkutygodniowymi wzrostami. Dla mnie będzie to trudne do zrealizowania ze względu na zbliżające się terminy rolowania dlugów gospodarek euopejskich. Istnieje bowiem ryzyko że sumy tych rolowań spowodują kolejne spekulacje dotyczące wyplacalności Grecji, Wloch, Hiszpani. Chociaż rynek tego nie pokazuje ale wszystkie sprawy z tym związane pozostały nierozwiązane. Dlatego po ewentualnie krótkiej korekcie nie oczekiwałbym kolejnych kilkutygodniowych wzrostów tylko raczej konsolidację z ewentualnym podażowym zakończeniem. Pozdr

 3. Witam
  Zastanawiałem się właśnie jak wytłumaczone będą te wzrosty mimo, niedźwiedzich komentarzy w tygodniu. Dodam od siebie, że wzrost apetytu na ryzyko jest widoczny również na innych rynkach. Rentowność włoskich obligacji 10-letnich spada. Traci również dolar (można zwrócić uwagę na pary złotowe lub USD indeks). Te tendencje nie powinny zmienić się z dnia na dzień, więc oczekuje, że po korekcie kontynuowane będą wzrosty. Zgadzam się również, że na razie nie ma sygnałów, że to trend średnioterminowy, ale w krótkoterminowym rynek rośnie i da się ten ruch wykorzystać. Pozdrawiam

 4. Panie Darku w mailu z wykresami oznaczyłem dywergencje negatywne na S&P500 oraz DAX i CAC40. Więc ja widzę pierwsze ostrzeżenie o korekcie na tamtych rynkach. O ile się nie mylę. Myślę, S&P500 tylko dlatego rosło, że był czas publikacji wyników i może pod to rośli, a teraz może spuszczą rynek. To takie moje przemyślenie.

 5. Panie Darku,

  widzę na dziennym ewidentną formację odwrócenia trendu ORGR (nic Pan nie wspomina i niej), z zakresem wybijajacą linię trendu spadkowego. Brał Pan to pod uwagę?

  1. Albo opisz ja dokładniej (jaki interwał, gdzie lewe gdzie prawe gdzie głowa itp) albo wrzuć wykres gdzieś np bankfotek.pl bez tego trudno mi jest się ustosunkować bo nic takiego nie widzę

  1. Anno analiza ma sens jesli opiera sie na jakichkolwiek logicznych przeslankach, mozesz na jej podstawie „kotwiczyc oczekiwaniach”, a setapy brac z wykresu.. co zlego jest takim podejsciu ?

 6. Muszę z bólem przyznać się, że po raz pierwszy od dwóch lat uwierzyłem ślepo w komentarz. Zacząłem grać na spadki mimo , że mój „nos” podpowiadał wzrosty. Gram na „czuja” Dwa lata temu też uwierzyłem w komentarz. Skończyło się utratą około 40% środków. Tym razem byłem ostrożniejszy. Utraciłem do dzisiejszego dnia około 5% środków. Akurat tyle zarobiłem od początku roku. Może mało. Mnie ten wynik satysfakcjonował. Jutro znów zaczynam grę na czuja. Muszę stworzyć własny system i zostać zimnym draniem. Ten tydzień mnie wykończył. Obym tym razem dłużej pamiętał błąd i nie powtórzył go trzeci raz . Nigdy nie wypowiadałem się na forum. Uważam , że mam bardzo niski zasób wiedzy i doświadczenia. Mam prośbę, aby używać bardziej przystępnego języka. Chodzi mi o żargon. Często padają słowa których nie rozumiem.

  1. Ja jak czegos nie rozumialem, to mialem okazje do poszerzenia mojej wiedzy, wiec siegalem po literature i wszystko staje sie jasne.
   Zachecam do tego samego.

 7. Tego mniejszego XABC definiujesz źle dlatego że BC powinno sie skończyć w 0,786% XA a tu już jest sporo ponad XA. Ten większy XABC jest jak najbardziej poprawny i wciąż aktualny (przemawiający za spadkiem). Odnośnie MACD, zjedź na wykres H1 i zobaczysz negatywną dywergencję (prospadkową). Dodam jeszcze że jesteśmy przy końcu 5 fali Elliotta stąd korekta jak najbardziej powinna być. Dodałbym na początku filmiku że analiza jest subiektywną oceną prowadzącego, nie jest rekomendacją i autor ponosi on żadnych odpowiedzialności związanych z inwestycjami oglądających – tak dla świętego spokoju żeby Cie ludzie po sądach nie ciągali. Nie przejmuj się krytyką i nie tłumacz się, to są Twoje analizy i Twój subiektywny punkt widzenia, nikt nie musi Cie słuchać ani oglądać. Mam tylko jedną uwagę – filmiki trwają za długo, spokojnie można wszystkie te spostrzeżenia przekazać w 10 minut a pozostałe 10 poświęcić na przemyślenia lub spacer z psem 🙂 Pozdrawiam

  1. Środek komentarza ok. Początek nie, coś pokręciłeś BC idzie w tym samym kierunku co XA. Co do długości filmiku to masz rację ale tak to jest jak pasjonat chce jak najlepiej wytłumaczyć swoją analizę a wie że większość czytelników to mniej doświadczeni inwestorzy. Jednak postaram się to skrócić w przyszłości.

   1. zgadza się. mniej doświadczeni potrzebują dłuższego komentarza, nawet z powtórzeniami, więc głosuję za pozostawieniem tak jak jest:).Szkoda że nie ma w analizie banków i kghm

   2. Chodziło mi oczywiście o CD a nie BC, ah ten pośpiech. W gartley’u D nie przekracza X. Ta formacja o której mówisz na początku to motyl – zwracam honor, jest aktualna. Zatem mamy małego motyla w większym gartley’u i ładnie nachodzące na siebie poziomy decyzyjne, korci short 🙂

 8. słucham pana analize , strasznie długa chyba kolejnej nie dam rady ,

  dla mnie jest proste jak padnie 2226 czyli szczyt fali 1 na H1 to mamy zwykłą 3 w górę i po wzrostach , jeszcze jedno mamy na H1 2 luki , jak jutro zrobią 3 lukę na otwarciu czyli wyczerpania to będziemy robić korekte tego wzrostu

   1. Jak normalnie nie wytrzymuję 5 minut słuchania czyichś analiz, to Pana anlizy słucham od początku do końca, więc nie przychylam się do wniosków o skrócenie. Może jakaś ankieta?

    A do zgryźliwych uwag radzę się przyzwyczaić, mają też pozytywy – stanowią bardzo cenny materiał prognostyczny. Do krótkoterminowej zmiany trendu potrzeba 2 rzeczy: szydzenia z obozu dostającego po tyłku i prześcigania się w zgadywaniu nowych poziomów docelowych. Oba elementy pojawiły się, choć na razie w małym natężeniu. To moze się zmienić po jednej mocnej białej świecy.

    Pozdrawiam

    1. Wiem o tym i nawet mam pewną teorię na temat wpływu rodzajów komentarzy na przyszły przebieg notowań giełdowych. Na obecną chwilę z samych komentarzy wynika że długość weekendowej nie będzie specjalnie skracana.

 9. Jest oczywistym, ze nie mozna ślepo kierować się tym co jakikolwiek analityk radzi. Przecież kazdy odpowiada za swoje decyzje finansowe. Jesli prognozy p.Darka będą się sprawdzać, propozycje jego płatnych szkoleń będą oblegane. Jeśli będzie się mylił mało kto będzie chciał się zapisywać.

  1. Z tymi szkoleniami to nie jest tak jak myślisz. Gdyby tak bardzo mi zależało na sprzedaży szkoleń to jak sądzisz czy nie reklamowałbym ich non stop? Chociaż namawiają mnie do tego czytelnicy to mam wielkie opory.

 10. Z układu średnich wykładniczych, które to z żelazną konsekwencją ignorujesz wynika, że w USA korekta będzie b. płytka i zatrzyma się w okolicach 45-tki po czym dalej w górę. To co zdarzy się u nas można sobie łatwo dopowiedzieć.

 11. Witam
  Zerknijcie sobie na indeks naszego sąsiada DAX i porównajcie sobie koniec roku 07 z obecną formacją, podwójny szczyt a potem … . To samo jest na Wig 20 w analogicznym okresie mamy lukę następnie podbitkę o ok.200 pkt. i w dół. Każdy wyciagia wnioski sam.
  Ameryka gra pod QE3 i nie ma wątpliwości że QE3 nastąpi ale będzie to skup aktywów skoncentrowany na papierach powiązanych z rynkiem nieruchomości.
  Pozdrawiam

 12. ja tez narazie licze na spadki ale bede patrzył jak sie indeks zachowa w rejonie 2210 .moze byc tak ze zamknie luke i pojdzie na ponad 2300 takze taki scenariusz tez mozliwy

 13. panie Darku, ale ten kaszel to nie ładny, trzebaby sie na elektroniczne paieroski przerzucić bo szkoda zdrowia
  gra „na czuja” co to takiego ?

 14. Witam
  Dodałbym oscylator stochastyczny w obszarze wykupienia i po jego ewentualnym sygnale sprzedaży otrzymamy sprzyjające warunki do wykonania jakiegoś cofnięcia i po ile jego sile jak Pan wspomniał będziemy mogli coś oceniać więcej. Na tą chwilę byczki (na fw) w powolnym tempie zyskują kolejne punkty.

 15. Mi sie podobają sa prowadzone w bardzo naturalny sposob i czuć tutaj pełne oddanie Pana w swoją pracę , a chyba nawet pasję . tez oczekuję spadkow ktore niebawem powinny nastąpic . oby depo wytrzymało . Cenię Pana komentarze ,slucham ,czytam regularnie i dlugość ich mi wcale nie przeszkadza , niech Pan bedzie sobą jak do tej pory i mowi z glowy a nie z kartki . pzdr.

  1. Marta absolutnie stwierdzenie że może depo wytrzyma pokazuje że źle postępujesz ,

   zanim wejdziesz na rynek miej z góry określony poziom wyjścia przy stracie , i na chama się go trzymaj , tutaj nie ma czegoś takiego że wierzymy że cos wytrzyma ,

   NIE DOPUSZCZAJ STRATY KAPITAŁU BO NIE BĘDZIESZ MIAŁA CZYM GRAĆ , ŻADNE UPIERANIE SIĘ PRZY STRACIE ,

 16. Brawo Panie Darku. Bardzo rzetelna analiza. Chcę też Panu przypomnieć, że przed tygodniem mówił Pan o możliwości wybicia górą i dlatego z niczego nie musi się Pan tłumaczyć. Ja obecnie jestem bykiem od kilkudziesięciu godzin ze świadomością tego, iż po kilkudziesięciu minutach sesji poniedziałkowej mogę na powrót stać się misiem. Jednego jestem pewien. Nic nie jest przesądzone a elastyczność w zajmowaniu to długich, to krótkich pozycji pozwala mi na pewne zarobki. Pozdrawiam

 17. Ja też wrzucę swoje „trzy grosze” odnośnie formy komentarzy. Jak ktoś jest leniwy i nie chce mu się poświęcić 1/2 w weekend na wysłuchanie analizy to nie nie słucha. Albo sobie przewinie, jest tam taki magiczny pasek przewijania :). Także jak dla mnie tak trzymać!

 18. Witam,
  Uważam, że każdy szanujący się inwestor nie powinien kierować się żadnymi opiniami, czy też analizami, nawet jeżeli przeprowadza je osoba, która jest tak doświadczona jak Pan Dariusz. Przyznam jednak, że te analizy są przydatne, ale najlepiej skonfrontować je z wybranymi wskaźnikami i ze swoim własnym systemem inwestycyjnym. I dopiro po takiej konfrontacji na pewniaka można podjąć decyzję. Ja po takiej konfrontacji zagrałem na S&P500 na wzrosty w tamtym tygodniu i jestem zadowolony z wyniku… A w tym tygodniu przyznam, że na 90% analiza powinna się sprawdzić. A konkretnie to od połowy tygodnia powinna być korekta w USA i na WIG20…
  Pozdrawiam

 19. Panie Darku w piątek miało na fw20 serii H i M powiększony LOP w pakietówkach po 3tys.szt , jak Pan sądzi co to może oznaczać bo takie ruchy są dla mnie dość zadziwiające może Pan z dlugim stażem giełdowym coś podpowie co to może zwiastować , dodatkowo po tym fakcie kiedy LOP na serii H wzrósł , od tego momentu zaczął powoli acz systematycznie maleć gdzieś około 1000-1200szt do fixingu( na fix z reguły zawsze są ruchy dlatego napisałem że LOP malał przy prawie tej samej cenie) cena po jakiej zawarto pakietówki to dla fw20 2260……

  1. Nie bardzo wiem jak to wytłumaczyć i co to może oznaczać ale pod czwartkowym komentarzem jeden z czytelników napisał coś w tej sprawie.

 20. Witam,

  Dobrze Pan to przeanalizował. Logika nakazywała wyczekiwać korekty w USA co przeniosłoby się na nasz parkiet i to z konkretną nawiązką spadkową. Tak się nie stało,bo rynek po prostu czasem zaskakuje i tyle. Ludzie z dużą forsą wiedzą też i znają się na trendach i analizie technicznej. Ich zadaniem jest po prostu jak najbardziej oszukać i nagiąć system i wprowadzić zamęt. Wtedy grubi zarabiają. Jedna zasada. Jak gruby porządnie nie gra, to pozwala delikatnie stymulować małymi kwotami, żeby plankton układał rynek. Przy dobrych prądach plankton podąża powoli do góry (podążą na powierzchnie) – konsekwencje są tragiczne. Ludzie tego nie kumają (nie wiem dlaczego?) , że wzrost przy małych obrotach to d… nie wzrosty..

  W każdym razie (nie) szkoda mi jest frustratów którzy bezmyślnie inwestują swój kapitał ślepo wierząc komuś innemu! Każdy, ale to każdy kto ma pretensje do analityka oto że go posłuchał i jeszcze pisze na forum i zadaje jakieś bzdurne pytania w stylu „poco Pan robi mętlik w głowie ludziom 🙂 ” , powinien dać sobie spokój z giełdą, przynajmniej na jakiś czas. Ale ludzie już tacy są. Chodzą do wróżek nawet żeby im prognozowały kurs akcji. A jak już znajdą coś co pomoże im podjąć decyzje i ileś razy z rzędu bezbłędnie dzięki temu zagrali (w tym wypadku był to Pan), to myślą że znaleźli kurę znoszącą złote jaja.
  Przecież gdyby tak było, to wystarczyłoby wchodzić na forum Dariusza Bartłomiejczaka i już byśmy wiedzieli jaki będzie jutro kurs. Czyż to nie piękne? Każdy by wchodził do Pana na forum i każdy by dobrze zagrał! Cała Polska, a później cały świat by wygrywał. Tylko kto by przegrywał? Bo ktoś musi 🙂

  Okej, trochę się rozpisałem. Reasumując. Proponuje olać temat. Nie tłumaczyć się że rynek zachował się inaczej niż analiza techniczna na to wskazywała. W końcu analiza techniczna ma to do siebie, że czasem się nie sprawdza. Robić dalej swoje, czyli analizę po naniesieniu nowych danych.

  Ja osobiście wchodzę na Pana forum i słucham tego co Pan napisał TECHNICZNIE o rynku w danej sytuacji +komentarze ogólne też są wartościowe, jednak technika Pana to dla mnie priorytet. Dzięki temu nie muszę tego sam robić 🙂 bo w technicznej analizie nie ma Pan sobie równych. Do tego czytam nie techniczne analizy i wypowiedzi ekspertów ds. gospodarki (a dokładnie trzech), do tego komentarz wybranego zagranicznego „obserwatora”. Do tego dokładam swoje przemyślenia. Może to zabrzmi głupio , ale gram tylko po przemyśleniu w Poniedziałki i Piątki (no chyba że dzieje się katastrofa, to ingeruje) i ….i jakoś na tym źle nie wychodzę (jak narazie).
  Ktoś kto opiera się TYLKO i wyłącznie TYLKO na czyjejś analizie powinien naprawdę dać sobie spokój lub dodać do tej analizy bardzo ważny czynnik: swój mózg.

  Pozdrawiam

  P.S. Dla mnie weekendowa jest super. Mogła by być dłuższa.
  Dla nie chcących słuchać, to proponuje w pierwszej minucie powiedzieć jaki będzie prawdopodobny ruch a potem opisywać dla chcących słuchać dalej…

  1. Po prostu swietny komentarz ja ze swej strony pragnę jeszcze dodać że grubasy są świetnymi malarzami świeczek jak trzeba to namalują tak aby plankton miał co analizować a że robią to na małym obrocie więc mogą tych świeczek namalować całe mnóstwo …………….

 21. Oczywiście się zgadzam z Marta że niech Pan robi swoje za darmo przekazywać takie informacje ? Naprawdę pełny szacunek dla Pana inne portale biorą za takie info nie małe pieniądze ! Pozdrawiam i życzę dużo sukcesów.

 22. Witam,
  ja również dziękuję za dotychczasową pracę i proszę byś pozostał taki naturalny w przekazie jak dotychczas. Co się zaś tyczy analiz… każdy dostał od Boga mózg po to, żeby go używać, a nie wyłączać i ślepo reagować na przekazy. W porównaniu pewnie z wiekszością na tym szacownym forum jestem bardziej zielona niż szczypiorek na wiosnę w tej materii, co nie przeszkadza mi czasami nie zgadzać się z jakimś Darka zdaniem i wtedy czekam na weryfikację sygnałów (w końcu jak sam Darku mówiłeś „lepiej poczekać dłużej na ten tramwaj, niż wsiadać do niego w biegu”).
  Pozdrawiam 🙂

 23. No Panie Dariuszu, wygląda na to że jak w końcu zmieniłeś zdanie na pozytywny obraz rynku to w końcu zaczniemy spadać od dzisiaj 😉 Dla mnie jednoznaczną informacją o zmianie trendu będzie dopiero przebicie 1316-20 na SP500 i 6450 na DAXie

  1. Czy Ty umiesz słuchać ze zrozumieniem? Takie teksty trochę denerwują ale najgorsze jest to że ich autor ośmiesza się i to w miejscu, które czyta każdego grubo ponad 1000 osób.

 24. TO już wiadom odlaczego analiza była w niedziele. Z pesymisty na optymiste to wymagane było troche czasu, aby się przestawić. Jakoś nawet nie może się Pan przyznać do zmiany

  1. Zastanawiam się Marku ile masz lat. Twoja głupia wprost opinia upoważnia mnie aby uznać że jeszcze chyba „nie masz dowodu osobistego”. Proponuję słuchać krótkich wypowiedzi np. w TV i tłumaczyć sobie co one oznaczają. Chociaż tego powinieneś nauczyć się już w szkole podstawowej no ale może bezstresowe wychowanie sprawiło, że trudno było Cię spotkać na lekcjach z j.polskiego.

   1. Tak jak myślałem nie potrafi się Pan przyznać do błędu. Pisze Pan niby, że w tygodniu to ma Pan kilka minut na analizę. To dziwne jest bo kiedy indziej powtaża Pan, że inwestuje Pan jest to Pana praca. Czyli zajmuje się Pan tym cały czas a na analize poświęca kilka minut.
    Co do języka polskiego, zanim Pan innych obraża warto się zastanowaić dlaczego tak piszą. Ja nie urodziłęm się w Polsce, więc wydaje mi się że mam prawo popełniać błąd.
    Dokładnie racje masz, nie było mnie w szkole na lekcjak z j. polskiego i zostawa moje wychowanie w spokoju!!!

    1. Marku nie czepiam się Twojej pisowni tylko rozumienia co się do Ciebie mówi i tu Cie nie usprawiedliwia fakt że nie urodziłeś się w Polsce, że żyjesz gdzieś indziej. To nie jest blog o wszystkim i o niczym tylko o inwestycjach (branżowy). Nikt nie zakazuje Ci czytać ale jeśli nie rozumiesz to nie wypowiadaj czegoś co jest wierutną bzdurą. A to że nie rozumiesz jest pewne ponieważ nigdzie nie powiedziałem, że o spadkach już nie ma mowy i teraz będziemy rosnąć. Jak chcesz to możesz cofnąć się w komentarzach i zobaczyć oraz usłyszeć, że takie „wybicie” brałem pod uwagę. To byłoby na tyle. Już więcej na ten temat nie będę z Tobą dyskutował. Na inne możemy.

 25. nie chce być nieuprzejmy , ale jeżeli ktoś potrzebuje pół godzinnej analizy to znaczy że ABSOLUTNIE KONTRAKTY TO DLA NIEGO NA RAZIE ZA WYSOKIE PROGI

  więcej już nie zamierzam nic pisać ,

  1. Quba ale zdajesz sobie sprawę, że tu nie zaglądają tylko Ci którzy „walczą” na kontraktach? Powiem więcej tu przeważająca część czytelników inwestuje w akcje.

 26. tak jak pisałem była konsolidacja i wybicie z niej daje zakres 100 pkt czyli 2320 pkt i tam jest akurat spadkowa linia oporu ,

 27. Zauważyłem jedno, że póki ktoś piszę o kierunku który później sprawdza się to jest ok, wynoszą go pod gwiazdy i komplementują. Jak coś pójdzie nie tak to dzięki anonimowości w necie jeżdżą po człowieku jak po gównie, za przeproszeniem. Oczywiście uważam że autor strony przesadził z tym mocnym spadkiem o 200-300 pkt w momencie który ten spadek zupełnie był pozbawiony argumentów- wedle mojego odczucia, od razu zaznaczę…
  Nie oszukujmy się, będąc od dłuższego czasu w trendzie bocznym szanse na wyjście w górę jaki w dół były 50/50, ja w ostatnich tygodniach zauważyłem większe prawdopodobieństwo wyjścia w górę. Według mnie oceniając szanse jednej czy drugiej strony należy mierzyć je w miarach prawdopodobieństwa i stosując proste techniki bo im bardziej komplikujemy analizę czy system to tym więszy mentlik po tym w głowie zostawiamy. Pozdrawiam

 28. Ludzie weźcie się sami do roboty,a nie czepiacie się człowieka z pasją.myśle że co niektóre komentarze piszą miernoty co same nić nie potrafią.A GDZIE Pan Darek zmienił zdanie to jest raz,powiedział że dopiero zmieni je powyżej 2400 po drugie kto nie zmienia zdania na giełdzie to wychodzi bosy.
  I może coś na temat,ja wiem że przy porządnych wzrostach to rośnie pomimo że wskaźniki są pod ,,sufitem” Ale wig 20 dzienny:
  po sierpniowych spadkach rsi ok 40 przy 2450,ok60 przy 2430 i w piątek ok 60 przy 2260 to gdzie będzie przy wartości indeksu powyżej 2400
  Dla mnie to typowe wyciąganie wskaźników przed dalszymi spadkami,a do czasu kiedy one nastąpią pewnie jeszcze nieraz powiem jutro to już na peeewnooo poleci,a tu guzik.
  marek

  1. Każdy ma prawo pisać sowje zdanie. Ale warto by było przyznać się do błędów a nie tłumaczyć brakiem czasu, jak to Pan Darek zrobił.

   1. Błędem było to że tak mocno zaakcentowałem spadek o 200- 300 punktów i to wytłumaczyłem. Niestety wbrew temu co piszesz nie zrobiłem nic za co miałbym przepraszać a już tym bardziej nie widzę jakichkolwiek podstaw aby przyznać się do jakiś wielkich błędów. I na koniec. Zgadza się że każdy ma prawo pisać swoje zdanie jednak nie ma prawa do kłamania (jak widzisz doceniam słowną demokrację i Cię nie banuje). The End!

    1. 50pkt straty to dla mnie za dużo, musiałem zamknąć. Swoją drogą widzę że nie chce się Pan przyznać do błędu… Sam Pan wie że czytają Pana także mniej doświadczeni, którzy kierują się wskazówkami. Także pisanie komentarza po sesji tak na „odwal się”, bez przemyślenia i przeanalizowania nie bardzo ma sens bo efekt jest jaki jest… Tym bardziej że jak Pan sam pisał na giełdzie nie ma nic pewnego, a Pana niemalże 100% pewność co do spadku trochę zamydliła co niektórym oczy

     1. No cóż Kamilu. Staram się zawsze jak najdokładniej opisać i wywnioskować. Nie jestem nieomylny i czasami może się coś przytrafić. Ty zaś masz nauczkę i domyślam się że nie pierwszą, iż na giełdzie nie ma miejsca na amatorstwo i trzeba mieć metody które wyznaczają co i kiedy zrobić. Inwestowanie tylko w oparciu analizy i komentarze nie jest zapewne nawet w połowie profesjonalnym podejściem do tego biznesu.

 29. Te 3 świece na luką mają tak negatywną wymowę, że prędzej czy później rynek z niewielkiego poziomu wyżej się zawali. Chciałby ktoś kupować akcje mając na uwadze taki techniczny obraz? Niektórzy zachowują się tutaj jakby w ciągu miesiąca rekord na Wig20 miał paść. Darek dobrze powiedział, to idealne poziomy na wchodzenie na krótko…

  Tak optymistyczne nastawienie, widok trendu hossy daje nadzieję na realizacje z analizy Darka i to powinno cieszyć.

 30. Witam,
  mogę zadać pytanie natury ‚głupi początkujący „inwestor”‚?
  co stoi na przeszkodzie aby to, co się dzieje na S&P nazwać 3. falą teorii Elliotta?
  wg. mojego „czuja” tak to się układa…

  1. Arku nie jestem specjalistą w tej materii jednak wiem że na wykres trzeba patrzeć w całości i tu od szczytu mamy raczej 5 w dół a na obecną chwilę jest 3 w górę. To 3 w górę może być 3 w 5 ale to nie pasuje do 5 spadkowej. Może jednak znajdzie się jakiś elliotowiec i wypowie się tutaj w tej kwestii.

 31. panie Darku jeżeli ktoś nie zna analizy technicznje i to z kilkuletnim doświadczeniem to absolutnie teraz na rynku gdzie nie ma trendu nie powinien spekulować bo zostnie ogolony

 32. Witam
  Niedźwiedziej stronie rynku proponuję zerknąć na BUX wraz EURHUF ( klasyczny objaw odwrócenia trendu – panika zakupów walut na Wegrzech) oraz na nasze małe i średnie w kompresji tygodniowej. Tam wzorcowe dywergencje hossy i do tego dywergencje między indeksami. Nie będzie łatwo bo nigdy nie jest, ale byk ma przewagę i wkrótce ( po korkecie) to potwierdzi.
  Pozdrawiam
  PN

  1. 3 dni temu nie widziałeś zachowania EUR/HUF a dzisiaj widzisz?.Przecież każda korekta w/g Ciebie na parze EUR/USD powinna być wykorzystana do brania S-ek. Co się takiego fundamentalnie zmieniło od piątku, że o 180 stopni zmieniasz swoje stanowisko? No to w tym tygodniu jeszcze 4 zmiany i weekend.

 33. Darku, jakim programem nagrywasz filmiki?
  Zdarza się, że musisz nagrywać od nowa? (w nawiązaniu do Yorkisia 🙂
  Na jakim programie pokazuje dane sesyjne?

 34. Dlaczego wszyscy skupiają się na WIGu20 skoro europa też rośnie. Wiadomo jest że WIG nie będzie na minusie skoro europa rośnie cały tydzień. AT można sobie wsadzić w d… bo nasza giełda zachowuje się jak dax

  1. A czemu AT można sobie wsadzić w d?? od 2117 nie było ani razu niższego dołka – sekwencja dołków (ja o fw) 2117-2135-2163-2224-2226-228-2250. Czy z tego wynikało granie krótkich pozycji?? Czerwony kanał u mnie na blogu cały czas cena się w nim znajduje – granie krótkich pozycji na górze kanału – przy potwierdzeniu np przez oscylator w sekwencji godzinowej to agresywna strategia i dla umiejętnie zarządzającego pozycją dawała rezultaty. Gdy rynek rósł cały 2010 rok również w wielu miejscach czytało się, że AT nie działa. Ale AT nie dawała sygnałów (pierwszy był przy 2360 i spadek wystąpił do 2170) na większą przecenę. To, że jest jakaś formacja odwracająca trend to nie znaczy, że ten trend od razu się odwróci jeśli występuje jej potwierdzenie to większe szanse mamy na to ale od tego jest sl by eliminował pomyłki w takich wypadkach oraz fałszywe sygnały. To taki szybki komentarz w kwestii nieskuteczności AT.

   1. Jeszcze tylko mi się przypomniało, często osoby które na podstawie AT chcą wyłapać szczyt twierdzą, że AT nie działa. Pozdrawiam i sukcesów życze.

 35. Panie Dariuszu nie zgodzę się z tym, że SP500 robi wzrosty na niskich obrotach. Przykro mi to pisać ale wprowadza Pan ludzi w błąd powołując się na coś co przeczytał Pan na serwisie Bankier.pl. Wystarczy spojrzeć na wykres SP500 ( http://stooq.com/q/a/?s=^spx ) – obroty nie są rekordowe ale też nie są niepokojąco niskie.

  ps. opinii z Bankiera nie brałbym do siebie ;/

  1. Maklere nikogo nie wprowadzam w błąd. Stooq to serwis w którym można znaleźć również wiele błędów zwłaszcza dotyczących obrotów. Dla mnie miarodajna jest http://www.marketwatch.com/Default.aspx?refresh=on z przebiegiem notowań na żywo. Warto zajrzeć na wykresy w odpowiedniej skali i będzie wszystko jasne. Prawda jest taka jak powiedziałem.

   1. Panie Darku obroty nie są powalające na rynku amerykańskim to prawda ale to nie przeszkodziło im odrobić większość spadku z roku 2011. Rysował Pan kiedyś pewien diament (na S&P)ale odszedł Pan od tego pomysłu mogę wiedzieć czemu??

    1. Zgadza się, ale potwierdza to tylko moje częste wypowiedzi, iż na małych obrotach może rosnąć jednak w 9 na 10 przypadków są to „sztuczne” wzrosty i kończą się gwałtowniej niż można przypuszczać. Co do diamentu to w jednym z wcześniejszych komentarzy powiedziałem że wybicie nastąpiło w górę. Zatem w czym rzecz?

     1. Wzrosty może sztuczne, ale gotówka zarobiona prawdziwa. Poza tym z tym 9 na 10 to nieprawda. Wszystko zależy od tego w jakiej fazie cyklu pojawiają się małe obroty. Jeśli po dłuższym okresie wykupienia rynku to może nawet zgoda. Ale zarówno u nas, jak i w USA miały one miejsce na początku względnie w środkowej fazie obecnej fai wzrostowej. Przypominam moje posty po 17 grudnia.

    2. Diament jest jak najbardziej dalej w grze ponieważ – wybił gorą. Panie Dariuszu naprawdę z całym szacunkiem ale Pan bardzo chce widzieć spadki a ich nie ma. I ta kwestia diamentu niestety to potwierdza – kiedy miał przynieść spadki to był w grze. Odkąd diament wybił górą zniknął z Pana kresek i nie bierze Pan pod uwagę wynikającego z niego zasięgu…

     1. Wybił górą i co? Na wykresie tygodniowym S&P dalej on jest zaznaczony. Nie bardzo wiem o co chodzi?

  2. Drogi kolego na stooq ostatnio jakieś 10 dni temu pokazywane były dużo mniejsze obroty na kreskach po czym zwiększyli ich długość co optycznie od tamtego momentu daje widok dobrego obrotu. Szkoda ,że nie mam Printscreena ale tak to wyglądało obroty schodziły od końca grudnia w dół i to bardzo a teraz jakieś 10 dni temu ktoś je podmalował na stooq właśnie. Ktoś ewidentnie robi kogoś w balona i takie serwisy nie są wiarodajne.

 36. @Kamil K
  Obok Tomka stanę w obronie AT. W postach powyżej napisałeś, że 50 pkt straty to dla Ciebie za dużo. 50 pkt to około 2%. Powiedz mi na podstawie czego chcesz spekulować na rynku pochodnych jeśli 50 pkt to dla Ciebie za dużo. Zapewniam, że AF nie da Ci tej szansy. Grając na takie SL tylko AT, nie widzę innych możliwości chyba, że ktoś mnie oświeci. Przemyśl Money Managment – to jest klucz

  Pozdrawiam
  PN

 37. Dobra panowie, sprawdza się jak do tej pory moja analyza. Jeśli down przekroczy 12800 to dla mnie to jest silny sygnał sprzedaży i od tego momentu trzeba uciekać. Idealna euforia, marzenia o hossie i takie tam, piękny dziwny trend. Popatrzcie sobie na nasdq tam zobaczycie te swoje szczyty idące coraz wyżej. Symetria wymaga dojscia do kolejnego, tym razem ostatniego szczytu ok 2466. Darek się stara, ale starania tu nie wystarczą. Trzeba moim zdaniem wyczuć przewodnią ideę, strategię tego całego cyrku zwanego giełdą. Jak popatrzycie na kghm czy bank of ameryka to włos się jeży, 30-50 % w 3 tyg??! ryli? uważacie że to git? wiem, że na tym zarabiacie, ale serio to ABSURD:) albo ktoś normalny pozamyka a przynajmniej ograniczy giełdy to instytucjonalnych inwestorów albo to się źle skończy.

  1. Pozbyłem się wszystkiego co ma nazwę made in america L i udaję się na wakację. Wystarczy – trzeba wiedzieć kiedy powiedzieć dość. Łatwo przyszło zatem żegnam. Close L sp 500 close L dj od polowy listopada. Dziękuję i tą dziwną hossę ala dziwną wojnę niech sobie sami kontynuują.

 38. Mało udzielam się tutaj,ponieważ moja wiedza o rynkach jest zbyt mała, ale chciałbym zwrócić uwagę na parę EURO/USD.To ta para nadaje ton naszej giełdzie.Po przebiciu 1,29 powinna dojść do 1,33.Komentarze Pana Darka są bardzo dobre i nic nie trzeba zmieniać,ani czasu trwania, ani formy.

 39. uważam, że należy obserwować zachowanie się indeksów w USA w końcowych fazach sesji. Moim zdaniem o sile popytu wskazuje jej końcówka. Od dłuższego czasu popyt w stanach robi na parkiecie co chce. Idzie HOSSA !!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *