Komentarz giełdowy 25.10.2012

Dzisiejsza sesja zakończyła się zmianą indeksu WIG20 o 0.3% a zamknięcie wypadło na poziomie 2329. Może nie wnosi to wiele nowego w panującą sytuację techniczna rynku ale i tak uważam, że warto kilka słów napisać ponieważ…..

[fumpBegin]

Musze przyznać, że dzisiejsze zachowanie graczy wprowadziło mnie w małe zakłopotanie. Szczególnie mam na myśli ostatnie 30 min regularnej sesji, podczas której zamknięto ponad 800 pozycji na kontraktach. Temu „zjawisku” towarzyszył skok ceny o kilka pkt ale dzisiaj akurat kilka pkt w krótkim czasie to było bardzo emocjonujące zjawisko.
No nic pomijając własne odczucia muszę powiedzieć że sam wykres sugeruje możliwość dalszej korekty wzrostowej. Być może podbicie na fixingu miało właśnie o tym świadczyć. Jednak w dalszym ciągu sytuacja techniczna „obstaje” za dalszym spadkiem. Na taki wariant zdecydował się wykres kontraktów, który na fixingu zamiast dodać kilka pkt (tak jak indeks) odjął je i tym samym baza zmniejszyła się do zaledwie 6 pkt.

Patrząc na wykres intra kontraktów nie możemy oczywiście odrzucić możliwości kontynuacji korekty. Zawsze możemy mieć do czynienia z podwójnym dnem i podejściem pod poziom na którym znajduje się linia równoległa do tej poprowadzonej po szczytach a a nawet kilka pkt wyżej, zgodnie z minimalnym zakresem wybicia z takiej formacji.

Jak wskazuje powyższy wykres dzienny indeksu WIG20 w dalszym ciągu brakuje przekonania wśród naszych inwestorów. Kolejna szpulka z cieniami to najlepszy wyraz obecnego niezdecydowania. Patrząc jednak na układ ostatnich świec można „obstawić”, iż jutro będziemy mieli to samo choć trochę wyżej aby powstała formacja kontynuacji. Jaka? Niech to będzie pytanie „konkursowe”.  Oczywiście naszych decyzji nie możemy opierać na takich zgadywankach. Zatem trzeba powiedzieć jasno wybicie któregokolwiek z końców ostatniej długiej czarnej świecy powinno być sygnałem mocniejszego ruchu w tym kierunku.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

36 Replies to “Komentarz giełdowy 25.10.2012

 1. Amerykanie ciągle są w trendzie, ogólne wyprzedanie rynku powinno doprowadzić do większego wzrostu aby podnieść morale inwestorów jak chcą prowadzić dalszą dystrybucję.
  Ciągle może powstać 5 fala na s&p500 i innych rynkach. Czwarta zazwyczaj jest dziwna i skomplikowana.
  (większość pomyśli co ten znowu pierdzieli 😉

  No i jeszcze sentyment wśród inwestorów indywidualnych w USA wynosi obecnie 43% niedzwiedzie i 29% byki , taki przyrost powinien przynieść jakieś wnioski.
  Pozdrawiam

  1. popatrz sobie na „sentyment” ( dziwne określenie bo go możesz mieć do innych rzeczy ) jaki był od 08 -09. 2008 do 03.2009 może wyciągniesz jakieś wnioski. Zazwyczaj kierowało to do ataku byków ale czy zawsze ? Grając od po qe3 na S można było już skasować krocia na indeksach giełdowych czy pojedynczych spółek. Cóż każdy kowalem swojego portfela.

   1. taki udział był tydzień temu też zapewne zagrałeś L kiedy ja dobrałem S. Reguła tego ,że musi odbić bo jest za mało byka nie zawsze działa i trzeba mieć to na uwadze + okoliczności jakie są w prasie internecie na kupuj bo taniej nie będzie i już jest hossa. To wszystko ma miejsce od po qe3. Dalej wniosków niektórzy nie potrafią wyciągnać mimo swego stażu gry.

    1. Nie przesadzaj z tymi L-kami…
     W ogóle pisanie ” też zapewne zagrałeś L kiedy ja dobrałem S” jest mało merytoryczne.
     Zresztą po odbiciu na S&P trzy razy od 127,2% fibo ostatniego wzrostu było by trochę dziwne.

     1. radze się wrócić do moich komentów sprzed dni wielu dni coś po qe3. Nic Rynek nie okłamał was. Po co się kopać z grubym i jego nowymi pozycjami ? hej czerwiec-wrzesien już minął a wielu zaklina od tamtego okresu tylko wzrosty. Niestety dlatego jest jak widać.

     2. W ogóle bawią mnie prognozy, że ktoś coś kiedyś napisał i miał racje. Chyba ważne jest tylko to aby chronić kapitał i zarabiać.
      Zazwyczaj analitycy są słabymi technikami bo lubią prognozować i marzyć, kto zna prawą stronę wykresu?

      Ja gram na stałe układy, formacje harmoniczne i dobrze mi jest jak jest 😉

      A moje uwagi w pierwszym poście mają luźny charakter, nic na siłę.

      Będzie spadać to fajnie, będzie rosnąc też fajnie.

  2. Udział inwestorów indywidualnych na wszystkich rynkach to już nie to samo co kiedyś. W dobie „czarnych skrzynek” i walczących tuzów finansowych giełdy również nabierają innego wymiaru. Powiem tak. Analiza wypowiedziach na forach i blogach wskazuje, że na rynku – inwestor indywidualny, to osoba która od lat ma akcje a teraz stara się uśrednić po niższych cenach. Jeśli to jest rzeczywistością to musi spaść aby i oni się poddali i aby mogła urodzić się prawdziwa wieloletnia hossa.

   1. nie widać paniki ani straszenia w prasie a tutaj sentyment mało zdziałać może. Gdyby straszyli to już byśmy się odbijali a tak od tygodnia schodzenie w dół.

 2. Witam

  Dzisiejszy fixing jest zagadką, żeby nie powiedzieć , że dla mnie nowy rynek. Są dwa możliwe rozwiązania:
  1. Koniec fali 4 na wig20, realizacja bullish bar na s&p500 (jeżeli dobrze go wyrysowałam), i dobre jeszcze większości nieznane wyniki apple.
  2. Wywalili dziś S, aby rano po otwarciu podciągnąć rynek i wyżej nabrać kolejnych S, a może po to aby przejechać po SL tych , którzy spodziewali się abc ostatniej fali spadkowej? Podciągnęli dziś nieco akcje, jutro jeszcze tchną nadzieją, nabiorą S i sru.?
  Jest jeszcze jedna wersja kontynuacji trendu spadkowego , od rana jutro będzie spadać?

  O trójce bessy zaraz poszukam i poczytam.

 3. Nie twierdze, że nie spadniemy, zresztą tak to wygląda, że jednak spadniemy. Tylko „smart money” powinno teraz trochę podnieść indeksy aby optymizm doprowadził do tego, że to korekta i jedziemy dalej up. Tak się często dzieje gdy indeksy są przy swoich szczytach.
  Chyba nie myślicie, że polecimy zaraz jak w 2008.

  Ci co mają akcje to zapewne się łudzą nadziejami, że będzie bogato, ale taki ich los.
  Jednak po 2008 rynki trochę się zmieniły, bo jest sporo strachu w świadomości po ostatnim krachu. A duża część inwestorów jaka jest na rynkach to wieloletni, oczytani technicy. Trochę mało zwyczajnego „tłumu do rżnięcia” i to jest problem banków nawet przy pięknych wykresach giełdowych rysowanych przez komputery za ” sztuczne” pieniądze .

  1. „Tylko „smart money” powinno teraz trochę podnieść indeksy aby optymizm doprowadził do tego, że to korekta i jedziemy dalej up.” Wybacz ale to zawsze kojarzy mi się z tymi którzy nie zdołali sprzedać i teraz zaklinając wszystko aby choć trochę wzrosło i móc sprzedać wyżej.

  2. Michał ja nie przecze podbitki bo ładnie by to wyglądało. Co do sytuacji jak w 2008 tylko KJ coś napomniał. Wiele blogów nic na ten temat. Wiele serwisów www – dobre okazje trwają na rynkach itp. Zatem dlaczego nie black swan ? Nikt w to nie wierzy kiedy rok temu i w maju wrzało na ten temat. Teraz cisza w temacie a cisza lubi takie incydenty:-)

 4. popatrzcie na indexy: miedz na wsparciu po sporym spadku, wig na rocznym wsparciu, wig banki jw , apple na linii trendu, s&p wig20 tak samo , nastroje masakryczne , fundamenty tak samo, teraz juz bedzie spadac – wiekszosc tak to widzi, kreski pokazuja spadki. Rynek zagra na odwrot zalecam duza ostroznosc. Pawel Szczepanik powiada ze dopoki wig jest powyzej 42000 nie grajcie krotkich. Od jutra najdalej od pon wzrosty . Nasz rynek ruszy wczesniej wiec pewnie juz jutro. A jesli nie to znaczy ze nie miałem racji 🙂 pozdrawiam

 5. jeżeli jutro sp500 nie spadnie (po prognozach Apple, i w ogóle) to misie będą biedne w kolejnych tygodniach. Wsparcie na tygodniowym sp500 ciągle aktualne, a koniec roku zwykle jest byczy … Tym razem mamy wybory, fiscal cliff i tego typu ryzyka, co teoretycznie przemawia na korzyść niedźwiedzia. Ale czy byki oddadzą całoroczne zyski tuz przed końcem roku ? Zobaczymy.

    1. przynajmniej wiadomo kiedy dołek bo sentyment jest zbyt niedzwiedzi na blogach. Też dokupiłam trochę akcji polskich i na rynku futures na DAX mam pozycje wzrostową , zatem misie do lasu 🙂

 6. S&P dzisiaj raczej pójdzie do góry. Po pierwsze są na bardzo silnym wsparciu na esf, a po drugie jakoś nie chcą już spadać razem z EUR/USD
  No ale oczywiście zobaczymy wieczorem 😉

 7. Ok, popatrzmy jedynie w kreski:
  1) Długi dolny cień na AAPL.US. Cień wygenerowany dojściem do dokładnie 61,8% zniesienia wzrostów maj-wrzesień. Kilka dni wcześniej kilka czarnych świec, ale bez pogłębienia spadków. Zbliżenie się od góry do SMA200 (mocne wsparcie).
  2) SPX doszedł do ROCZNEJ linii wsparcia. Mocnego wsparcia. Nastąpiło odbicie (wyrysowanie cienia dolnego).
  3) EURUSD też nie wygląda źle (dla byków)

 8. Witam

  Ostatnio zaintrygowały mnie formacje harmoniczne.
  A może grany jest bullish bat na wig 20 do 2282? a na kghm bullish gartley do 150,50?.
  A dziś i być może jeszcze w poniedziałek niewielkie wzrosty to była fala 4?

  1. Cześć Jo Anka !!!
   Zanim połapiesz się, czy jest to krab, motyl, nietoperz czy Gartley , już będziesz bez gotówki 🙂 Niektórym się wydaje, że znaleźli Św.Graala, ale to nie jest prawda. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *