W dalszym ciągu jesteśmy w sytuacjach w których nie ma głównego faworyta. Rynki nie rozpieszczają inwestorów.
Indeks WIG 20.
Na wykresie dziennym wyrysowała się wczoraj wzrostowa świeca. Plusem dla byków jest kwestia, iż wybiła ona linię szyi DB przy większym obrocie niż miało to miejsce w ostatnich kilku sesjach. Jednak na tym pozytywy się kończą. Na ten moment, wczorajszy wzrost jest tylko re-testem wybitej linii trendu. Dalej jesteśmy w trendzie spadkowym. Dalej brakuje obrotów i potwierdzenia kierunku w rosnącym LOP. Pierwszym potrzebnym elementem jest zdecydowana kontynuacja wczorajszego ruchu. Bez tego nie ma co się zapatrywać na odwrócenie tendencji spadkowej. Można powiedzieć że mały krok w kierunku wzrostów jest zrobiony ale tą szanse należy wykorzystać i to szybko choć na horyzoncie długi weekend.
Na wykresie intra mamy tendencje wzrostową z naruszeniem linii szyi DB ale cały ruch wzrostowy, na ten moment ma tylko charakter korekty. Niestety świeca z ostatniej godziny notowań , przypominająca markowanie popytu z dużym obrotem, negatywnie zareagowała na strefę oporu co zwiększa szanse na rozpoczęcie dzisiejszej sesji od spadku. W takiej sytuacji ważne poziomy to zakres OB i następnie okolice 2254.
Indeks DAX
Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wczoraj spadkowa świeca z początkiem na strefie OLO co daje szanse niedźwiedziom na przedłużenie korekty spadkowej. W dalszym ciągu mamy te same ważne wsparcia , których wybicie może namieszać.
Na wykresie intra kontraktów na DAX po osiągnięciu nowego szczytu , rynek wszedł w fazę ostrego spadku. Na ten moment zakładam możliwość utworzenia korekty 50/78.6 po wyrysowaniu trójkąta początkowego co powinno zaowocować zmianą kierunku w rejonie najbliższej strefy wsparcia. Jej wybicie i w następstwie pokonanie dołka to zapowiedź spadku do okolic najpierw 19330 a przy większej sile do poziomów ok. 19200. W przypadku utrzymania trójkąta początkowego czeka Nas silny ruch z powodzeniem wychodzący na nowe historyczne szczyty.
Indeks S&P
Na wykresie dziennym indeksu S&P wyrysowała się mała wzrostowa szpulka przy wyraźnie wyższym obrocie. Zanegowanie tej świecy będzie wiązało się z zejściem do okolic 5700 jednak wcześniejsze zatrzymanie na strefie i OB preferuje kontynuację wzrostu i to mimo wszystko jest podstawowy scenariusz.
Na wykresie intra kontraktów na S&P mamy od paru sesji sytuacje konsolidacyjną. Rozpatrując poszczególne swingi , przewaga jednak jest po stronie byków. Tu po wyrysowaniu większej korekty pędzącej o której pisałem wcześniej, mamy układ impuls korekta , impuls i obecnie jesteśmy w korekcie. Zatem zagrożeniem dla kontynuacji wzrostu będzie dopiero wybicie żółtej strefy wsparcia.
Sygnał wskoczy na S jeżeli kurs spadnie 22 pkt. od poziomu otwarcia.
Numerologicznie cisza, ale gry liczbowe widzą szansę na chociażby lokalny zwrot jeżeli kurs wyszedłby dzisiaj na jeszcze wyższe poziomy lub zrównał się z wczorajszymi.
Najgorzej, jeżeli będziemy się bujać w ramach wczorajszej świecy…
Panie Darku, ciekawy wpis z tym markowaniem popytu. Jakieś instrukcje do rozpoznawania tego mógłby Pan jeszcze dodać ?
Duża wzrostowa świeca i górny cień albo spadkowa i dolny cień dochodzące do oporu/wsparcia najczęściej są tzw. markowaniem popytu/podaży czyli faktycznie „duża” strona rynku pozbywa się papieru przy oporze bądź bierze przy wsparciu , po czym rynek zmienia kierunek. Oczywiście taka sama świeca może być częścią składową tzw. fali 3 ale wówczas kolejne muszą kontynuować ruch wybijając opór/wsparcie.
Dziękuję
do zgarnięcia kasa= szerkości /min/ prostokąta
Jednak wybrali drogę w dół – w takim razie przy nowych minimach szukałbym dna….
przy nowych minimach tej fali:2246; poprzedniej ok 2180, czy jeszcze niżej 🙂