Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 19.09.2023

Pierwsza sesja tygodnia nie była łaskawa dla byków. Indeksy zwłaszcza Nasz jak i DAX zakończyły dzień wyraźnymi spadkami.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 pojawiła się po wczorajszej sesji, wyraźnie spadkowa świeca. Zgodnie z tym co mówiłem w weekendowej, mamy odbicie od linii szyi i zakresu OB, co wskazuje, iż w najbliższych dniach wybijemy ostatni dołek a z racji RGR mamy poważne wskazanie na ruch w kierunku 1800.

Na wykresie intra wyrysowała nam się silna tendencja spadkowa, która z na ten moment jest korektą swingu od 1935. Jednak patrząc na wykres całościowo , przed wczorajszym spadkiem mieliśmy układ korekty abc po pełnym impulsie spadkowym co otwiera drogę do wykonania kolejnego ruchu w formie impulsu spadkowego. Obecnie wczorajszy spadek ma formę „trójki” co oznaczałoby, iż o definitywnym uznaniu poprzedzającego wzrostu za korektę, cena musiałaby jeszcze wykonać dalszy ruch spadkowy tworzący pełen impuls i tym samym domknąć lukę cenową a najlepiej zejść poniżej wspomnianego 1935. Zmian scenariusza nastąpi , jeśli zamiast spadku rynek dźwignie się i wybije 2022.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wczoraj dużą świeca spadkowa po luce cenowej. Tym samym utworzył się układ Gwiazdy wieczornej w bardzo silnym wydaniu z środkową świecą oddzieloną z jednej i drugiej strony luką cenową. Dodatkowo środkowa (piątkowa) świeca ma charakter spadkowego Pin bara. Innymi słowy na pierwsze nie kwestionowane miejsce, wysunął się scenariusz z atakiem i wybiciem strefy wsparcia na ok. 15577-15579 będącej równocześnie linią szyi małego RGR z zasięgiem na 15100. Skasowanie tego scenariusza wymagałoby odwrócenia kierunku i definitywnego wybicia piątkowego maksimum.

Na wykresie intra kontraktów na DAX wczorajszy dzień wyrysował wyraźną tendencję spadkową zamykającą lukę cenową. Dojście do obecnej strefy wsparcia ma najprawdopodobniej charakter korekty ale wydaje się że wykończenie w postaci pełnego impulsu jest tylko kwestia godzin. Jeśli jednak cena nie osiągnie nowego minimum a wprost przeciwnie ruszy w górę wybijając 15942 to będziemy mogli się spodziewać kontynuacji wzrostu z celem ataku na okolice 16061 bez wybicia których trudno będzie myśleć o kolejnym szczycie.

Indeks S&P

Jedynym indeksem z omawianych, który dzień zakończył „na plusie” jest indeks S&P. Tu powstała biała szpulka z zamknięciem o 3 pkt wyższym niż piątkowa spadkowa świeca. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, iż wcześniej rynek wykonał tylko trójkę wzrostową a obecnie cena znalazła się już poniżej ostatniego potwierdzonego dołka to ruch wybijający 4430 a następnie schodzący do okolic 4300 jest według mnie tylko kwestią czasu i to raczej nie długiego.

Sytuacja intra na rynku kontraktów terminowych na S&P jest zbliżona do tej co na rynku DAX. Tu jednak można dopatrzeć się już pełnego impulsu z 4 jako pędząca. Domknięcie luki cenowej doprowadziło do odbicia które zdołało wybić ostatni potwierdzony szczyt i tym samym dać poważną szansę na wyrysowanie większej korekty wzrostowej po pełnym impulsie spadkowym. Docelowe poziomy dla korekty to widoczne na wykresie strefy oporu choć zanim będzie można o nich pomyśleć należy zaczekać bo najprawdopodobniej czeka nas jeszcze delikatny spadek w ramach fali c po pierwszym odbiciu od dołka. Z resztą samo wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu jest tylko zapowiedzią możliwości zmiany kierunku a nie już jej pewnikiem. Dlatego tym bardziej z decyzjami o ewentualnych L powinniśmy jeszcze zaczekać. Jeśli natomiast cena spadnie na tyle aby wybić wczorajsze minimum to będziemy mieli sygnał do mocniejszej przeceny z kierunkiem na ok. 4445.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
andycherryTsGDariusz BartłomiejczakKiS Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Dziękuję za analizę Panie Dariuszu

KiS
Gość
KiS
cherry
Gość

KiS to nie jest TUK.

Nie są spełnione podstawowe reguły

Tu można doczytać

https://elliottfxtrader.com/2018/01/teoria-fal-elliotta-reguly-trojkatow-ukosnych/

Pzdr