Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 20.01.2022

Na parkietach niezbyt udane próby powstrzymania spadków sprawiają, że trudno jest już myśleć o ich zakończeniu.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała co prawda wzrostowa świeca ale z dużym górnym cieniem i zamknięciem na minusie w stosunku do poprzedniej sesji. Równocześnie wybity został zakres OB. To wszystko sprzyja dalszemu spadkowi tym razem wybijającemu strefę na ok. 2290 i podążającemu w kierunku strefy na ok. 2250. Co prawda „biały” korpus wczorajszej świecy pozostawia trochę nadziei na inne rozegranie ale tu potrzebna byłaby dzisiaj kolejna, tym razem znaczniejsza wzrostowa świeca.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy cały czas trend spadkowy choć z poziomu odpowiadającemu „harmonicznej formacji” powstało dość silne odbicie. Niestety to odbicie nie zdołało wybić ostatniego potwierdzonego szczytu i dlatego zakładam, że jest ono tylko częścią korekty spadku. Dzisiaj można chyba spodziewać się początkowego ruchu w dół w ramach korekty odbicia do okolic ok. 2320 bądź ok. 2306 następnie powinien rozwinąć się kolejny impuls wzrostowy wybijający wczorajsze maksimum i zmierzający w kierunku ok. 2380. Po dojściu w te okolice spodziewałbym się rozpoczęcia nowego większego impulsu w dół z celem ok. 2260 czy nawet i ok. 2220. Aby taki scenariusz złamać i nie dopuścić do niego potrzebne byłoby wyjście nad wczorajszy max i wykonanie spadku jako drugiej korekty od dołka a następnie wybicie jej początku.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wczoraj biała świeca jednak choć jej zamknięcie wypadło lekko powyżej zamknięcia sesji poprzedniej to wyraźny górny cień wskazuje raczej na skuteczność strefy do której indeks doszedł od dołu. To wskazuje że podstawowym scenariuszem jest dalszy spadek do okolic 15500 choć nie wykluczone, że dzisiaj będziemy mieli próbę ponownego ataku strefy i ruchu w kierunku 16000 gdzie jest ważniejsza strefa oporu i zakres OB w spadku. Dopiero ewentualne wybicie 16090 dało by możliwość całkowitego zakończenia korekty spadkowej i powrotu do głównego trendu z celem na nowe szczyty.

Na wykresie intra mamy wczorajsze dynamiczne odbicie tworzące impuls wybijający ostatni potwierdzony szczyt a następnie korektę prostą schodzącą do poziomu 61.8%. Obecnie odbicie po tej korekcie oscyluje w okolicy OB ale wydaje się z niższych interwałów , iż powinno dojść do jego wybicia. Jeśli w takim wypadku okolice 15863 nie powstrzymają wzrostu to będziemy zapewne szli w kierunku 15990. Jednak dopóki nie zostanie wybity pozom ok. 16077 dopóty cały wzrost będzie tylko korektą przed kolejnym spadkiem w rejon ok. 15470 co wydaje mi się w dłuższej perspektywie niż jeden dzień najbardziej prawdopodobne.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P mamy kolejną spadkową świecę i niemal zerowe szanse na powstrzymanie spadku w obrębie OB. Przed nami co prawda silna strefa wsparcia w okolicy 4500-4540 ale pytanie czy jest ona w stanie powstrzymać podaż? Jeśli nie to zejdziemy w kierunku 4400 i tym samym zostanie wzmocnione zagrożenie dla wybicia dołka na ok. 4288. Jeśli skutecznie strefa w połączeniu z OB jednak zatrzyma spadek to wówczas niepozostanie nic innego jak celować w nowe historyczne szczyty.

Na wykresie intra kontraktów na S&P mamy cały czas trend spadkowy. Dotychczasowe minimum cenowe wypadło niemal idealnie na strefie wsparcia opartej o dołek z 20.12 i na zakresie OB. Jednak o tym że to zatrzymanie będzie ewentualnie skutecznym końcem spadku będzie można myśleć dopiero wówczas kiedy cena wyjdzie nad ok. 4572 a następnie wybije okolice 4602. Bez tego każdy ruch wzrostowy należałoby traktować jako korektę przed kolejnym spadkiem w rejon 4490.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

29
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
bibiJarekandyALFDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Po wczorajszej luce bandy przesunęły się na 2213 i 2437. Najważniejsze opory/wsparcia stoją dopiero 57 pkt. wyżej/niżej. SL ustawiam tradycyjnie (w swoim przypadku) na pierwszym zamknięciu świecy 5 min. powyżej 2382 lub poniżej 2268 – o ile kurs aż tyle szarpnie. Pierwsze w kolejności to 2326, 2337, 2364, 2376, 2382*, 2385 oraz 2324, 2313, 2286, 2285, 2268*, 2265. Wczoraj w EP losowali same nieparzyste liczby (częściej sprzyja to powstaniu białej). Tak czy siak, spodziewałbym się dzisiaj walki byków – czeka nas raczej sesja podobna do wczorajszej. No i mamy układ 4 czarnych z rzędu więc opory to połowy ich korpusów,… Czytaj więcej »

Konrad
Gość
Konrad

Wczoraj także w amerykańskiej Powerball losowali same nieparzyste liczby (bez dodatkowej). Ostatnio takie coś miało miejsce 30.08.2021 – bardzo blisko szczytu i (o dziwo!) toż to te same poziomy 😉

Domino
Gość
Domino

Na Allegro latają pakietówki – przed chwilą widziałem jak weszło zlecenie na 1000000 sztuk akcji.

Jarek
Gość
Jarek

I co w związku z tym?

Rafał Zaorski wczoraj odrobił 500 koła do 2 mln zysku a dzisiaj kolejne 200 000 zł na Nasdaq

rubik
Gość
rubik

Dax od czerwca 2021 już robi czwarty niższy szczyt i czwarty niższy dołek. Niebawem spadki powinny przyspieszyć. Ale żeby to zobaczyć trzeba spojrzeć na jego wycenę w USD a nie EUR.
https://ibb.co/Jk6J5Nv

rubik
Gość
rubik

Do jutra do południa zapewne potrzymają jeszcze rynek, do rozliczenia opcji miesięcznych. Potem jakieś mocniejsze uderzenie w dół.

TsG
Gość
TsG

cisza na blogu lub Darek na rybach…mój warsztat skalpera jak czasami udaje sie człowiekowi odczytać intencje rynku..miałem dziś dwa wejścia na S i na L już po grze czas na relaks
https://ibb.co/gwhn4mk

ALF
Gość
ALF

Widzę że ciągnie wilka do lasu, czyżby to już koniec tygodnia ?? żart oczywiście, no ale TF 30sekund!!! kosmos

TsG
Gość
TsG

ALF kosmos chyba nie jest dla Ciebie taki straszny, imo nie ważne ile razy się przewróciłeś ważne że wstajesz i idziesz dalej!!!

bibi
Gość
bibi

Witajcie ,jak zwykle walczycie o parę punktów. A TU POCIĄG NABIERA ROZPĘDU.

https://stooq.pl/q/a/?s=^dji&i=w&u=bwdyq9h7em44ak94za00uiyu