Analiza indeksu WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 15.04.2021

Wczorajsza sesja była korzystna dla byków ale tak jakby tylko na naszym rynku. Na pozostałych omawianych zmiany niewielkie.

Indeks WIG 20

Wzrost wartości indeksu WIG 20 o 1.89% wyrysował na wykresie dziennym całkiem przyzwoita białą świecę. Podparciem jej znaczenia jest nieco większy obrót. Niestety nie udało się bykom pokonać strefy oporu i wyjść nad szczyt poziomu 2013. Nie ma co ukrywać, że jeśli byki maja jeszcze mieć jakieś profity, to dzisiaj zgodnie z wykresem w nieco dłuższej perspektywie czasowej, powinien być kontynuowany ruch wzrostowy. Brak wyższego poziomu cenowego i zmiana kierunku to mocne zagrożenie dla jakichkolwiek dalszych wzrostów a równocześnie zaproszenie do „niedźwiedziego tańca” najpierw w kierunku 1850 a następnie 1720. Oczywiście podstawowym scenariuszem jest dalszy wzrost docelowo nawet na poziom powyżej 2100 choć po drodze są obszary które mogą to zepsuć a mianowicie ok. 2050 i ok. 2070.

Na wykresie intra po obronie wybitej linii szyi ORGR doszliśmy wczoraj tuz pod ostatni szczyt na 2016. Jednak poziom ten nie został naruszony a to oznacza że otwarty jest scenariusz w którym po ruchu abc w dół mamy abc w górę i przy zmianie kierunku zagrozi nam impuls w dół z wybiciem 1956. To co wyrysowało się wczoraj ma już niemal pełne znamiona całego impulsu od 1964 i jedyne co pozostaje otwarte to to czy jest to fala 3 czy jednak c. Na to dostaniemy odpowiedź za sprawą ewentualnej realizacji ruchu w dół dla którego okolice 1987 są takimi jakby granicznymi w przypadku utrzymania trendu wzrostowego. Granie teraz na L raczej nie ma sensu dopóki nie powstanie jakaś korekta. Jeśli od samego początku sesji znajdziemy się na poziomach niższych niż wczorajsze zamknięcie to taka ewentualność mogłaby mieć miejsce w okolicy 2000 bo nie mogę wykluczyć że wczoraj w pierwszym podejściu do 2005 mieliśmy cały impuls od 1964 a następnie do końca sesji tworzyła się fala 4 w postaci korekty pędzącej. Właśnie zejście w okolice 2000 mogłoby wówczas być falą c w takiej pędzącej a po niej ok. 30 pkt w górę (tyle miałaby pierwsza fala wyższego rzędu w ruchu od 1956.

Indeks DAX

Minimalny spadek wartości indeksu DAX o 0.17% wyrysował małą czarną szpulkę. Można powiedzieć że sytuacja nie uległa zmianie ale wzrosła trochę szansa na wejście w większą korektę spadkową do okolic 14800. Na tę chwilę mamy wąskie pasmo konsolidacji i czekamy na wyraźne jego wybicie.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy zejście w dół z wybiciem dolnego ograniczenia kanału cenowego. Jednak dołek wybicia nie pokonał dołka jaki wcześniej mieliśmy na poziomie 15160. Dopóki ten dołek nie będzie wybity dopóki obecne zejście traktujemy jako korekta w fali 2 impulsu od 15160 po której powinien zagościć dynamiczny i silny ruch w górę. Do takiego rozwiązania potrzebujemy wybicia najpierw 15237 a następnie 15257. Tak jak wspomniałem wybicie dołka na 151600 to zejście co najmniej do 15100 a z dużym prawdopodobieństwem do ok. 15000. Jednak dopóki 15160 nie wybite dopóki przewodzi scenariusz z silnym ruchem w górę w ramach fali 3.

Indeks S&P

Nieco większy spadek jaki wystąpił na indeksie S&P (-0.41%) doprowadził do wyrysowania na wykresie dziennym niewielkiej świeczki w kolorze czarnym. Niestety zasłania ona całkowicie poprzednią świecę wzrostową a to stwarza nam układ Objęcia bessy. Jak dobrze wiemy takich sytuacji mieliśmy już wiele zatem nie jest to jeszcze poważne zagrożenie ale potwierdzenie tego układu w dniu dzisiejszym oznaczałoby ruch w kierunku 4030. Trzeba również przyznać, że chociażby bez takiej korekty trudno jest zakładać jakieś poważniejsze wzrosty na tym wykupionym rynku.

Patrząc na wykres intra który cały czas porusza się w trendzie wzrostowym wykonując po drodze niemal identyczne krótkie korekty, w obecnej sytuacji powinniśmy spodziewać się mimo wszystko ruchu na nowy szczyt. Brak szczytu a w konsekwencji wybicie wczorajszego minimum to sygnał do większej przeceny w tym interwale choć tu akurat poziom 4100 może jeszcze stanowić poważną strefę wsparcia. Do takiego scenariusza ważnym miejscem może okazać się poziom ok. 4130 bądź ok. 4138.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
taki sobie graczNowyDariusz BartłomiejczakPiotrekandy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 1985 odwrócić na S – 23 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade’ów.

Konrad
Gość
Konrad

Numerologicznie: 1969-1970, 2030, 2090
Lotto: 2065, 1955
Systemowo bez zmian.
Krok systemu: 22

Jaro
Gość
Jaro

Pozycja L od 1985, S – 24 pkt od kursu otwarcia.
Pozdrawiam,

andy
Gość
andy

gruby wybrał inną koncepcję,/tr w koszu/ na razie zatrzymał się w punkt na harmonii 2025,ale zasięg dużego orgr-a ,to 2074 i w tamtych okolicach równość fal będzie przyciągać ,trzeba uporać się z oporem na 2030, ale korekta jak najbardziej wskazana.

Artur
Gość
Artur

witajcie 🙂 czy ktoś wie co się dzieje z Cherrym?

Piotrek
Gość
Piotrek

A czy ktoś wie co się stało BttF, bo jako posiadacz akcji zaczynam się martwić, że najzagorzalszy niedźwiedź się poddał…
Lepiej się czułem jak rysował krachy codziennie, mówiąc kontrariańsko.:)

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pany u Darka jest Hyde Park kto chce to pisze a nawet jak zostanie skrytykowany to co się stanie nikomu korona z głowy nie spadnie aktywny trader ocenia swoją grę po depozycie.
pozdrawiam obrażonych

Nowy
Gość
Nowy

Nie przeszedł mój komentarz? Więc jeszcze raz: pytanie do bardziej doświadczonych w bojach z FW20. Po wczorajszym wyskoku porannym 1968 na 2000 zaczął rosnąć LOP (dopiero na tym pułapie 2K+) i urósł wczoraj oraz dzisiaj już dobrze ponad 1500 (prawie 2000 kontraktów więcej). Wszystko w pułapie 2000-2020. Co to może oznaczać? Gruby zbiera sobie spokojnie S-ki i będzie atak na południe? Czy gruby zbiera L (ale czemu nie robił tego chociażby przy 1960-1970? Więc raczej chyba nie? Trzecia wersja, że to my leszcze i drobnica tak potrafimy zrobić że w dwa dni o ponad 2k rośnie LOP, szczególnie po takim… Czytaj więcej »

Nowy
Gość
Nowy

LOP cały czas rośnie już o prawie +2500 LOP. Jestem prawie pewien już że to cisza przed burzą.