Zielono jak na wiosnę przystało.

Wtorek, szczególnie w Europie okazał się bardzo przyjazny dla byków. Na naszym rynku mocno się zazieleniło, innymi słowy dalej to co pokazuje wykres działa tak jak działało przez dziesięciolecia.

Indeks WIG 20

Wzrost indeksu WIG 20 o 2.99% i sporych rozmiarów biała świeca to efekt i obraz wczorajszej sesji. Wzrost odbył się przy delikatnie większym obrocie co należy traktować jako jego potwierdzenie i zapowiedź dalszej kontynuacji. Przypomnę, od szczytu na 2100 spadliśmy w dół do poziomu 1868 „trójką” a co równie ważne nie wybiliśmy poziomu 1850, który stanowi poziom ostatniego potwierdzonego dołka. Tym samym na wykresie powstała korekta i zgodnie z tym jak porusza się cena w trendzie od dziesięcioleci, powinniśmy ujrzeć niebawem poziom wyższy niż 2100. Oczywiście nigdy do końca nie jest pewne czy tak będzie czy jednak tak jak ma to miejsce w około 30% przypadków nie osiągniemy szczytu a obecny wzrost stanie się korektą spadku i częścią większej korekty spadkowej. Dlatego też pierwszym istotnym rejonem będą okolice 2030 a kolejny przy poziomie ok. 2070. Ten pierwszy to rejon strefy na koronę i poziomy lokalnych szczytów z lutego i marca zbiegający się z zniesieniem 61.8% ten drugi zaś to poziom układu harmonicznego i zakres minimalnego teoretycznego zasięgu wybicia z powstałej wcześniej ORGR. Wczorajsza świeca jak i obrót nieco większy a nie skokowo większy podpowiadają, że jeśli już obecny wzrost miałby być częścią większej korekty to jednak powinniśmy zawitać w okolicach 2070 i tego będziemy się trzymać jeśli w rejonie 2030 nie padną sygnały świecowe i obrotowe.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 jesteśmy w silnym trendzie wzrostowym, jednak swing od ostatniej największej korekty może powoli dobiegać końca. Wydaje się jednak że nawet w takim przypadku najpierw powinniśmy mieć mniejsza korektę , po niej nowy szczyt i dopiero zejście w rozmiarze „żółtego” OB. Jak widać na powyższym wykresie trochę wyżej niż wczorajsze maksima mamy silną strefę oporu w rejonie 2020 będącą „strefa na koronę”. To może być ten obszar z którego rynek będzie chciał tworzyć większą korektę albo… no właśnie, w złym dla byków scenariuszu, zakończyć obecny cały wzrost. Z punktu widzenia technicznego, najlepszym rozwiązaniem dla byków byłoby początkowe zejście w ramach „czerwonego OB” a następnie kolejny swing wzrostowy, który miałby jeszcze większe szanse na wybicie owej strefy.

Indeks DAX

Wzrost indeksu DAX o 0.7% spowodował, iż na wykresie dziennym powstała kolejna luka cenowa i czarna szpulka. Tu nie ma się co czarować, wykres ostatniego swingu od poziomu 13664 mocno zaczyna wyczerpywać pełne znamiona impulsu. 3 równe korekty jak i ostatni swing niższego stopnia w formie hiperboli idealnie wpasowują się w pełen impuls wzrostowy. Co prawda jego końca jeszcze nie ma jak nie ma wyraźniejszych znamion takiego scenariusza ale kupno w takich warunkach wydaje się już być bardzo mocno obciążone ryzykiem porażki. Obecny poziom maksimum wczorajszej sesji stanowi idealny poziom do wykonania ruchu korekcyjnego w ramach fali 4 wyższego rzędu jeśli obecnie jesteśmy w końcówce 3 fali. Jeśli natomiast jest to już 5 fala od 13310, czego moim zdaniem nie można jednoznacznie wykluczyć to spodziewałbym się dojścia do wyznaczonej strefy oporu na bazie projekcji cenowych bez tworzenia wcześniej korekty na ok. 500 pkt. i zakończenia dużego swingu a nawet całego …… .

Patrząc na wykres intra kontraktów na DAX , który znajduje się w bardzo silnym trendzie wzrostowym, otrzymujemy podpowiedź, że bliżej nam do tego drugiego rozwiązania z układu dziennego czyli do osiągnięcia strefy oporu bez większej korekty (ok. 500 pkt). Tu widać że rynek jest już gotowy do wykonaniu kolejnego swingu na nowy szczyt. Gdyby jednak nastąpiło wybicie ostatnich minimów to mielibyśmy podstawy do oczekiwania kontynuacji spadku w rejon 15100 i dopiero z tych poziomów startu kolejnego swingu na nowy szczyt. No oczywiście rynek zawsze może nam spłatać figla i wymyślić jeszcze inny scenariusz ale my musimy trzymać się tego co pokazuje obecnie.

Indeks S&P

Indeks S&P stracił wczoraj minimalnie tj. -0.1% co spowodowało, iż na wykresie pojawiła się mała Doji na poziomie zamknięcia z poprzedniego dnia. Jednak to nie daje nam żadnych wskazań o dużej wartości ponieważ, jak dobrze wiemy, kiedy my świętowaliśmy to w Lany poniedziałek USA działało i to mocno byczo działało. Zatem odbieram wczorajszą sesję jako czekanie na inne rynki. Oczywiście od strony szerszego spojrzenia na wykres trzeba dostrzegać zagrożenie dla dalszego wzrostu , wyraźnego wzrostu i nie można przekreślić, iż to „czekanie” zamieni się w jakąś realizację zysku. Jednak póki co mamy trend wzrostowy w każdym rozmiarze i trzymamy się tego.

Na wykresie intra również dokładnie widać, iż trend wzrostowy nie jest zagrożony na tę chwilę a jedynie można zadawać sobie pytanie czy utrzymanie małego OB będzie ostateczne czy jednak indeks ten zechce wykonać coś większego w ramach „błękitnego OB”. Jest coś na co trzeba zwrócić uwagę a mianowicie na to, iż obecnie jesteśmy gdzieś przy końcu fali 3 lub c ruchu od 3842 . Piszę „może c ” bo pamiętajmy że szerokie spektrum czasowe wykresu pokazuje wyraźne poruszanie się w trójkącie rozszerzającym a to preferuje ruchy „trójkowe”.

Podsumowując jednym zdaniem, wykresy są po stronie byków ale ten kto nie przyjmuje do wiadomości silnego naprężenia tej byczej sprężyny może się w pewnym momencie zdziwić.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

29
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
16 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
DominojerzyandymorfffeuszBttF Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Systemowo bandy do gry przesunęły się na poziomy 2105 od góry oraz 1927 od dołu. Silniejsze 2091 oraz 1941. Wartości do wyliczanki jak ktoś chce samemu spróbować: 2016 i do tego/od tego dodawać/odejmować na zmianę (10,21,44,14).
Numerologicznie: 2028, 2078, 2052, 1978, 1972
Lotto: 1983, 2049.
Krok systemu u mnie to 29.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 1986 odwrócić na S – 32 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade’ów.

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

witam ….jak ktos nie prowadzi swojego dzienniczka to dobrym pomyłem poczytac sobie wpisy własne z przed paru dni i wtedy sami zobaczycie jak bardzo sie mylimy w osadach co do kierunku na poczatek proponuje cofnać sie do 25-6 marzeec i co wtedy pisalismy…ja sam grałem na S(26.03) a o wzrostach ravczej wtedy nie dawałem szans i żle rozpisałem sobie fale bo czekałem na jeszcze jedno cofniecie by dopiero potem pójść do góry a luka tzw. startowa az krzyczała ze idziemy w górę…
mała luka w dół na open wiec gram S zgodnie z luką….

BttF
Gość
BttF

Wczorajsza szarża byków osiągnęła zasięg 1:1 więc dziś czas na rewanż misia :

https://invst.ly/ud-cp / https://invst.ly/ud-ak

Wciąż tkwimy w konsolidacji więc z wnioskami o dużych wzrostach poczekałbym na ewentualne wybicie jej górą , póki co mamy założenie główne w grze : czekamy na spory spadek – luki czekają.

Udanych zagrań 😉

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

zagrożeniem dla wzrostów są perturbacje polityczne szczególnie zwołana na 21 kwietnia posiedzenie TK (w sprawie skargi TSUE do PE odnośnie śądów ).. ze zgodność z naszą Konstutucją.. a w komisji TK Pawłowicz Piotrowski i jeszcze 3 powołanych przez PIS…

morfffeusz
Gość
morfffeusz

fundamentalnie wzrosty nie mają żadnego uzasadnienia ze względu na bieżace i nadchodzace gospodarczo skutki pandemii (lockdown, tarcze itp), ale technicznie wyglada to inaczej i spekuła robi to co chce. Ja z tym próbowałem i dalej boleśnie próbuje dyskutować, ale z trendem się nie dyskutuje 🙂

andy
Gość
andy

masz rację z trendem się nie dyskutuje , a kasę wszyscy drukują bez opamiętania i to ona w dużej mierze zasila rynek bez względu na to co dzieje się w gospodarce

morfffeusz
Gość
morfffeusz

tak. papierki nie pieniądze, ale ktoś w końcu powie sprawdzam… stąd pompowanie balona w nieskończoność. Niestety wiara w racjonalne ruchy na giełdzie pozostaje w sferze wiary. Czekanie na cud to kwestia raczej religii nie strategii 🙂

jerzy
Gość
jerzy

prędzej lub póżniej początek kanału będzie testowany comment image

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

comment image

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

wsparcie 1998-potrzeba wybic …..gram S jedno dość fajnie od rana na drugim omało mnie nie wywaliło (SL 2011) a TP plaseję na 1997…

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

co prawda 1993-4 wypada równość 1/1 wiec może tu przesune TP…

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

SL na 2000 TP 1994…i niech juz tak pozostanie..co pieerwsze to wejdzie…
wyglądem coś na kształt korekty wiec o L na końcu trza zagrać bo to moze nie byc konca do wzrostów…
pozycja wylweciała na SL profitujacym….pod rozwage biorę L….

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

pozycja L po 1998…godz.14.19…SL pod spodem -1pkt..

jerzy
Gość
jerzy

Gracz ja z L czeka w okolicy 1984/87

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

wyleciałem na SL…..szkoda.. na dziś kończę…jerzy powodzenia…u mnie z małego tf rozpiska była błedna…

jerzy
Gość
jerzy

powinno być jeszcze jedno pchnięcie w dół

andy
Gość
andy

Jerzy czaję się na odwrotkę na poziomie 1985 ,palec na enter ,brakuje mi jeszcze jednej podfalki.?, harmonia na 1975

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

jak mamy trend wzrostowy i dziś robimy 4-kę to L-ka zapłaci w piątej fali do góry…brak 5-ki do góry oznacza że to tgylko korekta ABC i ponownie spadamy ..pytanie jest takie co tenn grubas kombinuje?..
aby namieszać w głowach to 2 i 4 powinne sie róznic od siebie i OB nie powinien być zachowany…

jerzy
Gość
jerzy

Andy jeśli masz drugi ekran obserwuj co zrobi FUS 500 nasz fw skopiuje

jerzy
Gość
jerzy

Andy do godz.14.00 rządzi DAX od 15.00 FUS 500-czli rządzi Ameryka

andy
Gość
andy

czasem porządzimy się sami , ale rzadko nam się to zdarza .
drugi komp wczoraj mi padł i spece radzą kupić nowy.

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

dla porównania nałożyłem dax i SP500 z naszym fw20…patrząc co robią to IMO dax i us chodzi w duecie a nasz grajdoł ???…
comment image

jerzy
Gość
jerzy

zobacz jak u nas czekają co zrobi Ameryka

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

jerzy imo do fixingu raczej nic sie nie wydarzy…moga być zbierana koniki pod jutrzejszą grę, gdyby tak sie stało to 203x powinna peknać w next ruchu…a jesli to nie akumulacja to tez trzeba brac to pod uwage,,,spokojnie czekam na fix…

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

gruby to cwaniak ponownie oszukał grajacych..wcxześniej ruszył do góry…no cóż czekam na fix moze cos da nizej na L….jaklbty co to do jutra..pozdr.

jerzy
Gość
jerzy

mini konsolidacja oczekiwanie na ruch Ameryki comment image

Domino
Gość
Domino

Jeśli dadzą biorę L po 1998, nie sądziłem że tak szybko. Jestem na L od 1998

jerzy
Gość
jerzy

Andy na FUS500 na m5 wyrysował się klin pro-spadkowy to pokazywało ,że fw musi się cofnąć