Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 13.01.2021

Na rynku, zwłaszcza naszym powiało mocniejszym zagrożeniem. Czy wczorajsza sesja kończy dobre czasy dla byków?

Indeks WIG 20

Czarna świeca na wykresie dziennym indeksu WIG 20 to efekt spadku jego wartości o -1.12%. Taki widok zwłaszcza w rejonach ważnych poziomów oporu na pewno nie napawa optymizmem ale czy jest już powodem o to aby się bać silniejszej przeceny? Na tę chwile powiedziałbym że nie. Mamy co prawda układ 4 ostatnich świec, których „wymowa” jest bliska formacji Gwiazdy wieczornej ale tak jak wspominałem już w weekendowej, tu konieczne jest potwierdzenie a tak na dobre to wybicie 1982. Dlaczego? Obecnie mamy w dalszym ciągu re-test wybitej strefy oporu która zamieniła się w strefę wsparcia i utrzymany w cenach zamknięcia OB. Na wielu spółkach z indeksu WIG 20 taki ruch spadkowy idealnie wpisuje się w układ fali 4 impulsów jakie mogą być rysowane od ostatniej dekady grudnia. Oczywiście zagrożenie jak najbardziej jest ale tak jak wspomniałem do jego ziszczenia potrzeba coś więcej. Jeśli inwestor reaguje panicznie na takie „sygnały” to zapewne nie ma najmniejszych szans na korzystanie z dobroci długich trendów.

Na wykresie intra dokładniej widać, iż pogłębiony spadek ma znamiona korekty prostej. Ta oczywiście może przekształcić się w coś znacznie poważniejszego ale na tę chwilę trudno jest mówić o czymś większym niż tylko korekta. Miejsce wczorajszego zatrzymania spadku nie jest jak widać przypadkowe i to za sprawą geometrii jak i ceny. Układ świecowy w ujęciu 1H utworzył formację odwracającą. Zatem jeśli dojdzie do jej potwierdzenia to powinniśmy zobaczyć wzrost, dla którego najistotniejszymi rejonami oporu będą okolice 2054-2058 i kolejne na ok. 2064. Zatrzymanie na jednej z nich i w następstwie spadek wybijający nowy dołek już znacznie mocniej stanie się zagrożeniem dla dalszej kontynuacji byczych nastrojów.

Indeks DAX

Po symbolicznym spadku indeksu DAX o -0.08% na wykresie dziennym powstała mała świeczka spadkowa z dolnym cieniem, która nic a nic nie zmienia w sytuacji jaka opisałem wczoraj. Zatem przejdźmy od razu do wykresu intra.

Na wykresie intra widać że ugrzęźliśmy w zwężającej się konsolidacji. Jeśli obecny ruch cenowy zdoła wybić 13948 to powstanie możliwość ataku na 13990 a tym samym powróci do gry nowy szczyt. Brak wybicia pierwszej strefy jaką podałem to najprawdopodobniej zejście w kierunku 13760.

Indeks S&P

Na indeksie S&P symboliczna zmiana wartości o 0.04% sprawiła że wykres wzbogacił się o nic nie zmieniające małe doji.

Na wykresie intra kontraktów na S&P mieliśmy wczoraj realizację zakładanego scenariusza czyli zejście do strefy wsparcia 3770 i osiągnięcie OB. Rynek dynamicznie odbił od strefy tworząc sporego Pin bara a następnie potwierdził go dając nam Gwiazdę poranną. Do pełni szczęścia dla byków potrzebne jest wyjście nad poziom 3810 zanim nastąpi ewentualna większa korekta. Jednak tutaj podstawowym scenariuszem na obecną chwilę jest ten z nowym szczytem ale tak jak wspomniałem bez wybicia 3810 może się to zmienić.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

61
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
50 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ŁiktorjerzyKonradBttFKazimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja S od 2044 odwrócić na L +33 pkt.
Życzę udanych trade’ów.

Konrad
Gość
Konrad

Kazimierz, podawałeś gdzieś ten wzór?

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Nie

Konrad
Gość
Konrad

To skąd poprawki od innych wczoraj?

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Konrad masz odpowiedż niżej od BttF osobiście system wygarnąłem z opcji anglojęzycznej. Poza tym systemów jest moc ten jest akurat dość prosty ale trzeba umieć z niego korzystać.
pozdro

BttF
Gość
BttF

podawałem już kilka razy , ale dla nieuważnych ponawiam :

https://www.fotosik.pl/zdjecie/bb08c42fd9394cd7

+ studencka rada : 3xZ – zakuć/zdać/zapomnieć 🙂

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Ja jak studiowałem było czwarte Z : zapić.
pozdro

Konrad
Gość
Konrad

Rozumiem, że Kazimierz dysponuje lekko zmodyfikowanym wzorem względem tego.
Rozumiem też, że pierwszy wiersz to maksima 3 ostatnich sesji, a drugi wiersz to najniższe minimum dla 3 ostatnich sesji?

BttF
Gość
BttF

Żadnego zmodyfikowanego wzoru nie ma, a rzekomy system z „Londynu” to nic innego jak dawny system Pana Pawła R. publikowanego lata temu na portalu Bankier.pl
Tak , max z trzech ostatnich sesji w każdym górnym wierszu , low z trzech ostatnich sesji w każdym dolnym wierszu – reszta w widocznej formule.

Sugeruję z dużym dystansem podchodzić do wpisów Kazimierza , bo poza wpisami z sygnałem systemu ( jak dobrze już wiemy nie własnej „produkcji” nie zauważyłem żadnej propozycji zagrania/analizy/założenia/wykresu.

Jedynie co dostrzegam to nieudolną próbę kreowania się na wielkiego „znawcę” , których jak wiemy w sieci na licznych forach jest wielu 🙂

BttF
Gość
BttF

Na początek dnia aktualizacja pozycji US : ” S s&p500 fut : 3814 S nasdaq fut : 13050 S russell2000 fut : 2109 S dow fut : 31119 4x 100k w grze i czekamy co przyniesie los ” w powyższym zestawieniu nastąpiła jedna zmiana : S russell2000 fut wyleciało na BE i zostało ponowione dziś 2129 , pozostałe pozycje zabezpieczone SL na BE. aby zwizualizować histerię jaka panuje na rynku małych spółek , napędzaną kolejnym pakietem stymulusu dla pajama traders – Robinhood , załączam ostatni „hit” po Twitterowym wpisie Elona Muska (TESLA/SPACE-X) apropos używania innej platformy niż Twitter , w… Czytaj więcej »

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Osobiście uważam, że system jest w jakimś sensie terapią dla zafiksowanych na L lub S żeby odnieść sukces na futures trzeba opanować zajmowanie pozycji na S i L nawet w trendzie zdaje to egzamin my nigdy nie wiemy co się może wydarzyć w danym dniu giełda to jest tak potężny konglomerat dlatego tak mało ludzi to ogarnia. Statystyka dla traderów jest okrutna.

Domino
Gość
Domino

Ponownie na S od 2044

Domino
Gość
Domino

SL 2064, być może nadbija 2057

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Domino poczytaj Darka osobiście uważam, że ma racje.

Domino
Gość
Domino

Ok, oddalem po 2043. Poczekam na poziomy 2057 – 2064

Domino
Gość
Domino

Wydaje się to dziwne, ale po wyjściu nad 2050 ustawilem zlecenie na 2043 licząc na podwójny dołek. Często tak robi gruby jeśli chce zmienić trend i pójść wyżej, w kierunku 2064. To wynika z obserwacji

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Super, czasami warto posłuchać zawodowców w moim przypadku nie tak do końca 11 rok na futures brakuje 9 lat wedle statystyki ale już z górki :).

BttF
Gość
BttF

nie pozostaje nic innego jak przytoczyć słowa gospodarza :


Jeśli inwestor reaguje panicznie na takie „sygnały” to zapewne nie ma najmniejszych szans na korzystanie z dobroci długich trendów.

czyżby uległ Waść impulsywnym sugestiom innych …. ?

Motto starego tradera : patience ! my young padawan 🙂 i więcej wiary we własne analizy/decyzje !

Kazimierz
Gość
Kazimierz

BttF cierpliwość może drogo kosztować szczególnie na rynkach amerykańskich.
Jak Jankesi odpalą to możesz mieć problem jak wirtualny to w porzo jak z kasą to portfelik przewietrzony sorry że używam czasami takich porównań ale z natury jestem z humorem.

BttF
Gość
BttF

Wydawało mi się ze wyraziłem się jasno apropos pozycji US wiec po co ta mowa.

Czuwaj !

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Spoko Bttf przede wszystkim odniosłem się do Twojego zapisu w opcji anglojęzycznej dotyczącego cierpliwości znam tradera który przez Swoją cierpliwość nie miał co do garnka włożyć ale on grał bez stopa u Ciebie jest inna sytuacja SL jest i spoko jak się zwali czego Ci życzę to podejrzewam, że zastosujesz stop kroczący i nogi na biurko.
pozdro

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Spoko czasami warto posłuchać mądrych ludzi, odbicie zatrzymało się na pierwszym oporze wsparcie jest na wczorajszym dołku i narazie w tej opcji wahań można próbować szczęścia dotyczy daytradingu emocje tu nie mają żadnego zastosowania.

BttF
Gość
BttF

Odnośnie krajowego rynku założenie S w grze aktualne.

Po zaliczeniu zasięgu 2T wczoraj mamy korektę i czekamy na kolejny ruch na południe : LUKI czekają

https://invst.ly/tf-yj

patience ! 😉

BttF
Gość
BttF

no i mamy kolejne awarie w BM … czyli wiem że nic nie wiem , brawo MY ! ;(

Domino
Gość
Domino

Jeżeli nie zejda poniżej 2039 to jest szansa na kierunek 2057 – 2064

BttF
Gość
BttF

BM ruszyło , aplikacja mobilna wciąż nie … idziemy zgodnie z założeniem : południe

https://invst.ly/tg06t

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Zmień firmę i po sprawie.

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

andy przepraszam …poniosło mnie ,,masz rację -nie zrozumiałem Twojego pytania.. patrząc od strony TFE co wyrysował nam Grubas to jak nic widac na ten moment że mamy ruch 3 falowy..aby myślec o zmianie trendu potrzebny jest impuls w dół , patrząc szerzej mozliwe że zrobimy 5 falę która powinna byc najkrótsza z uwagi że jedynka jest wydłuzona….tak to może wygladąć,,
comment image

andy
Gość
andy

Gracz jest O.K. wystarczyło jedno z magicznych słów.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Na pierwszym oporze byki na obecną chwilę ponieśli porażkę ale to nie koniec zabawy na pewno system jest na pozycji wygranej a co będzie dalej zobaczymy.

Domino
Gość
Domino

Zaryzykuje 1 L po 2026 wystawiam z krótkim SL 2021

BttF
Gość
BttF

IMO luki wzywają … pierwsza na horyzoncie : https://invst.ly/tg26b

patience ! my young padawan 🙂

Konrad
Gość
Konrad

Ja ponowiłem S na 2027 😉
Minimum spodziewałbym się gdzieś po przebiciu W20 wartości 0,618 z wczoraj czyli 534,064,636.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Domino odpuścić Sobie dzisiejsze zagrywki, żebyś nie oddał tego co wczoraj zarobiłeś.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Wsparcie 2025 przebite jak nie wrócimy nad 2025 to możemy puknąć w 2 tysiaki.
System pokazał swój power.

Domino
Gość
Domino

Wywalilo mnie i już nie gram. Chyba, że zejda w rejony ok. 2000 to wtedy można pomyśleć o L z krótkim SL

Domino
Gość
Domino

Skoro już tyle zjechalismy to powinni już dzisiaj przetestować okolice 1980- 2000. Może stamtąd nastąpi odwrót? Co myslicie ?

BttF
Gość
BttF

na każdym podbiciu w oporek tylko S : https://invst.ly/tg35t

zasięgi na szkicu

BttF
Gość
BttF

kolejne podbicie do oporku i czas na reakcję : S

https://invst.ly/tg4ts

Konrad
Gość
Konrad

U mnie brak jakiś bliskich wsparć numerologicznych, jak i dat numerologicznych, więc jakieś odreagowanie może będzie, ale na większe szansa tradycyjnie w piątek. Na razie jestem na plusie ponad 30 pkt. i nadal łapię S, choć po przebiciu wspomnianych wyżej 534,064,636 może poszukam spekulacyjnie jakiegoś L.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Domino to jest wróżenie z fusów dla systemowców i szorciarzy w porzo a kiedy przymykać to już decyzja należy do tradera.

andy
Gość
andy

wczoraj podawałem możliwe poziomy przed przystankiem

andy
Gość
andy

imo od 2055 zrobiliśmy 1-2-3-teraz 4 i pozostaje 5.?
ciekawe miejsce to poziom1950

Domino
Gość
Domino

Dzięki Andy, jak tak patrzę na wykres dzienny to faktycznie 1950 idealne miejsce na odbicie.

Domino
Gość
Domino

Konrad, spekulacyjne L szukalbym dopiero w przedziale 1980 – 2000. No i oczywiście niewielki SL

andy
Gość
andy

tak dla ciekawości to dzisiaj przypada nów księżyca/jego specjalność to dołki, choć często bywają przesunięte w czasie/

BttF
Gość
BttF

Jeśli już to szukamy zwrotu : szczególnie w US po szaleństwie pajama traders na Robinhood :

S s&p500 fut : 3814
S nasdaq fut : 13050
S russell2000 fut : 2129
S dow fut : 31119

4x 100k w grze i czekamy co przyniesie los

w PL jak zwykle jest ruch wyprzedzający – ze względu na płytkość rynku i zbieranie pozycji S na rosnącym zachodzie – rośnie LOP

czekamy na trigger …. 20.01.2021

BttF
Gość
BttF

dla fanów DAX’a przypominam … LUKI czekają 😉

https://www.fotosik.pl/zdjecie/0646f8728509550e

Konrad
Gość
Konrad

Ja sobie zaryzykowałem zgodnie z wcześniejszym wpisem L po 2013.

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

taka propozycja …..
comment image
lub 1A/2B/3C i do góry

andy
Gość
andy

Darek i Ty też masz rację pisząc o tym poziomie , ale trzeba pamiętać że przy scalpingu imo nie da się zyskownie skalpować nie opierając się na rozrysowaniu falek i geometrii , ale może ja się mylę.

jerzy
Gość
jerzy

Kto skalpuje fw na m5 świetnie podpowiada co zrobi fus 500 też na m5,wcześniej dobrze obserwować było fed 30 na m5

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Na M5 czasami przycinam na nasdaqu i to działa w obydwie strony na S i L.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

O 15.00 poszedł sygnał na L po 12880 prawie 100 pipsów już dał zarobić można przymknąć i do realizacji targetu bliżej.

BttF
Gość
BttF

Mamy decyzję NBP : https://www.money.pl/gospodarka/rpp-zakonczyla-posiedzenie-jest-decyzja-w-sprawie-stop-procentowych-6596737577266144a.html

czyli całe straszenie w grudniu miało na celu wyłącznie osłabienie PLN w celu uzyskania „papierowego” zysku NBP do wypłaty tegorocznego budżetu ( o czym zresztą wspominałem swego czasu ) … o kolejnych obniżkach nie ma mowy, pomimo sugestii o ich możliwości wówczas.

Wiarygodność NBP spadła do 0 , co zresztą nie jest nowością. Brawo MY !

Łiktor
Gość
Łiktor

S us500 3816

Łiktor
Gość
Łiktor

Sl3822

andy
Gość
andy

ciekawostka od p, Białka ,,wzorzec sezonowy dla WIG-u 20 sugeruje jego słabość do końca marca, kiedy inwestorzy z Wielkiej Brytanii i Japonii kończyć będą swoją „optymalizację podatkową”, natomiast analogia pomiędzy obecnym ruchem w górę trwającym od przełomu październiku i listopada (kiedy do odkupować akcje sprzedawane we wrześniu w celu realizacji podatkowej straty zaczęli inwestorzy z USA) i tym rozpoczętym w marcu sugeruje, że do lokalnego szczytu podobnego do tego z pierwszej połowy czerwca ub. r. zostało jeszcze 6-10 sesji.,, ,pożyjemy zobaczymy jaka jest sprawdzalność.