Analiza indeksów WIG 20, DAX oraz S&P, przed sesją 22.12.2020

Za nami „czerwony poniedziałek” choć znacznie mniej czerwony niż mogło się zdawać. Mutacja covida w Londynie (i nie tylko) dała ku temu powody. Problem w tym, że taka informacja była już dostępna w ubiegłym tygodniu.

Indeks WIG 20

Po spadku indeksu WIG 20 o -3.26%, na wykresie dziennym powstała dość spora spadkowa świeca z bardzo wyraźnym dolnym cieniem. Dość poważny spadek indeksu przyczynił się do testu strefy wsparcia opartej o letnie szczyty. Test ten na obecną chwilę wypadł pozytywnie dla byków ale nie można powiedzieć, że tak zostanie na pewno. Technicznie rzecz ujmując mamy do czynienia z korektą prostą i jeśli ona się nie rozwinie w impuls to mało tego że będzie można oczekiwać nowego szczytu ale dodatkowo trochę więcej „sił” nabierze scenariusz z możliwością podejścia nawet w okolice 2120.

Na wykresie intra mamy zejście do strefy szczytów z lata tego roku jednak wydaje się, że co najmniej brakuje jednej małej falki spadkowej w celu wykonania pełnego impulsu od poziomu 2017. Trzeba jednak też wziąć pod uwagę możliwość powstania w dużej fali c korekty (jeśli na pewno będzie to tylko korekta) mniejszego układu abc w którym to c miałoby już pełną 5-kę. Na tę chwilę pierwszym istotnym poziomem oporu jest 1916 bez wybicia którego trudno byłoby myśleć o zmianie kierunku. Jednak w przypadku zejścia na jeszcze jeden nowy dołek istotny pozom zmieniłby swoją wartość na tę która wyznaczy szczyt obecnego odbicia w górę. Podstawowy scenariusz na pierwszą część dzisiejszej sesji to realizacja sygnału sprzedaży i zejście do poziomu dołka z wczoraj oraz ewentualne jego wybicie. Zatrzymanie spadku w okolicy 1875 to wskazanie na rozpoczętą budowę impulsu w nowym swingu wzrostowym wyższego rzędu.

Indeks DAX

Przy spadku indeksu DAX o -2.82% na wykresie dziennym powstała spadkowa świeca z wyraźnie dłuższym dolnym cieniem odbijającym od strefy wsparcia z okolic 13000. Tym samym możemy zakładać, iż pojawi się próba pójścia w kierunku nowego szczytu. Jeśli wczorajsze minimum zostanie wybite wyraźnie w cenach zamknięcia to raczej nie będzie już „zmiłuj się” .

Na wykresie intra zwróciłbym największą uwagę na to, że dynamiczny i ostry spadek jaki miał miejsce wczoraj w pierwszej części sesji, nie wybił dołka. Zatrzymanie wyraźnie nad dołkiem i dynamiczne odbicie pokonujące wielkość wszelkich korekt w spadku, dają podstawy do tego aby dalej postępować jak w trendzie wzrostowym w wymiarze swingowym. Obecnie cena delikatnie schodzi w dół i zbliża się do zakresu OB. Utrzymanie go (dopuszczalne delikatne naruszenie) i ewentualne sygnały zakupowe to start do większego swingu wzrostowego, który po pokonaniu wczorajszego szczytu odbicia będzie miał kolejne opory w okolicy 13425 i 13495. Wybicie OB to najprawdopodobniej zejście do wsparcia na ok. 13125, które to jest takim ostatnim miejscem do powrotu tendencji wzrostowej.

Indeks S&P

Spadek indeksu S&P o -0.39% wyrysował na wykresie dziennym świece, która mimo wszystko jest pozytywna. Mam tu na myśli wzrostowego Pin bara.Utrzymane zostało pierwsze bardzo istotne wsparcie na 3633 co oznacza że dalej nie ma żadnych oznak możliwości zakończenia trendu wzrostowego. Świeca i obrona wsparcia dają zatem wskazania na nowy szczyt.

Na wykresie intra kontraktów na S&P, doszło wczoraj do wybicia ostatniego potwierdzonego dołka co może być odebrane jako ewentualna możliwość złamania trendu wzrostowego i próba wejścia w trend spadkowy. Musimy jednak uwzględnić to, iż wybicie dołka nastąpiło w układzie 3 fal a to zawsze jest układ który należy odbierać jako korekcyjny. Zatem bez rozwinięcia tego spadku i wybicia dolnego ograniczenia trójkąta rozszerzającego się, który bardzo dobrze jest tu widoczny a którego dolne ograniczenie skutecznie powstrzymało spadek, nie ma co zbytnio myśleć o spadkach na większą skalę. Z drugiej strony patrzymy również na to , że obecne odbicie ma również układ 3 fal i do tej pory nie wybiło 3712 skąd rozpoczął się najbardziej dynamiczny zakres spadku. Zatem aby grac w górę czekamy na jakiś układ swingowy wskazujący na to, że rynek ten pójdzie w stronę szczytu. Taki układ może powstać po zatrzymaniu obecnej tendencji spadkowej na w okolicach jednego z trzech rejonów, tj okolice 3665. 3648 albo 3625.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

44
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
28 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
noobtaki sobie graczabcKrisFilip Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

Dla mnie kluczowe poziomy na dzisiaj to 1883, 1823, 1805.

cherry
Gość
cherry

Wpis przed sesją, fw20.

open w okolicach 1872-76, uwaga tu 50% korekty ruchu w fali aw4. pisze uwaga bo struktura fali bw4 układa się w trójkę i stąd mogą ruszyć na poziom równości fal a=c czyli nawet na poziom 1922.
Natomiast jeśli przejdą płynnie pokonując 1870 do poziomu 1830, gramy spadkowy impuls, wg szkicu w20 załączonego wczoraj.

Udanych

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja S odwrócić na L + 54 pkt. od kursu otwarcia.
Życzę udanych trade’ów

Slavomir
Gość
Slavomir

Darku, czy przy takiej sesji jak wczoraj (duża zmienność) sztywno się trzymasz 30 pkt na DAX czy też widząc masę okazji do zagrań korzystasz z tego? A te 30 pkt zysku dziennie tak sobie ustaliłeś na bazie doświadczeń i zawsze się tego trzymasz poza pewnymi wyjątkami, o które pytałem wyżej?

cherry
Gość
cherry

Komentarz do porannego wpisu.

Fala cw4, tak jeszcze nazywam ten ruch rozpoczęła się od poziomu 1884, na 38% zniesieniu abc w fali aw4. Nie tak jak zakładałem od 1872-6. Obecnie równość a=c wychodzi na 1934, a 62% na obecnie granym poziomie 1918-1923. Co dalej czekamy na koniec korekty i szukamy impulsu w dół.

Udanych zagrań

Konrad
Gość
Konrad

Skoro wydarli kapcie z rana to ja czekam na 1934, choć już między 1920 a 1934 mogliby zawrócić.

BttF
Gość
BttF

szybki wyskok na początek sesji i powinno wystarczyć : https://invst.ly/t7xcw

coin
Gość
coin

odbicie w stronę 50 % a przy okazji okolice luki i punktu C materializuje się, zwrot na 46-50 ?
zakładam bazowo, że zanim poprawimy dołki to jednak zobaczymy zewnętrzne mierzenia na nowym High.. skoro przed nami koniec świata to wypada spaść z jak najwyższego konia..
zobaczymy..
comment image

cherry
Gość
cherry

Szukając startu impulsu na 1740.

Mamy, być może start fali 1w5. Czyli impulsu na wskazany poziom. Wczorajszy szkic zakładał szukanie 5ciu fal w zakresie 1940-1740. Kosz i zamiana starategii to pokonanie 1950.

Obecnie zainicjowany ruch powinien puknąć 1900 i tu decyzje. Po drodze RGR na zasięg 1898, wybija 1914.

Co dalej – poczekajmy na rozegranie powyższego wpisu.

Kris
Gość
Kris

Cherry, we wczorajszym komentarzy wspomniałeś o dolarze po 3,20. Czy mógłbyś coś więcej rozwinąć? Trzymam fizycznego dolara od 3,80 jako pewien rodzaj zabezpieczenia części środków i taka perspektywa mnie mocno zatrwożyła

jerzy
Gość
jerzy

1914 zatrzymanie/chwilowe ? / realizacja klina na m5

jerzy
Gość
jerzy

drogę na fw na m5 pokazuje dziś precyzyjnie fd30 na m5

Domino
Gość
Domino

Idziemy w górę w kierunku 1950 i stamtąd może dopiero zwrot. Pod to wzialem L po 1915. SL 1905. Czekam do końca roku na poziom 1950

jerzy
Gość
jerzy

klin na m5 był na szczycie trendu/też na m5/ z tego wynika ,że przed spadkowym odwrotem powinien być testowany szczyt -co aktualnie widać

jerzy
Gość
jerzy

Domino ja typuję odwrót na wysokości 1928 /klin pro wzrostowy powinien być testowany na 1928 /

andy
Gość
andy

harmonie 1926;1939;1944;
Jerzy, podaj po jakich punktach poprowadziłeś górne ramię klina?

jerzy
Gość
jerzy

Andy pierwszy klin pro spadkowy/do 1914/ ramię1 świeczka 9.15min. 2-9.45min. 3 10.10min

andy
Gość
andy

Jerzy dzięki ,masz sokole oko, ja dopiero dopatrzyłem się na 1min.

abc
Gość
abc

gdy największy miś (spośród tzw. ulicy oczywiście) martinex wraca do gry i wieszczy mega giga spadki to wiedz, że ostrożność wskazana…

Domino
Gość
Domino

I prawie wszyscy na S. Dlatego mi to wygląda na ubijanie 1920 i potem silny strzał w górę na 1950. Emocje zaczną się jak ruszy kasowy w USA.

andy
Gość
andy

no to dla odmiany wpis nielubianego p. Białka ,,3 historyczne precedensy tak silnego jak ten od końca października wzrostu WIG-u 20 sugerują, że po zakończeniu obecnego spadku czeka nas w ciągu następnych 2 miesięcy jeszcze jeden wzrost. ,, i to by mi bardzo pasowało do szkicu z rozpiską gdzie robimy falę WXY w TR.

bibi....
Gość
bibi....

Nic z tego ,WIG20 jesteśmy w fali C głównego rzędu 2007 r wrzesień koniec impulsu.
Jesteśmy na początku fali C,czas , jeszcze raz czas moi drodzy.

jerzy
Gość
jerzy

Andy sądząc z tego co piszesz zbyt idealnej formacji szukasz /Al Brooks pisze nawet o formacji klinokształtnej która działa jak idealny klin/

andy
Gość
andy

Jerzy nie mam nic przeciwko ,może być i formacja klinokształtna widziałem te wykresy stosowane przez niektórych analityków./, ważny jest kierunek .i przybliżony zasięg

taki sobie gracz
Gość
taki sobie gracz

takie tam malunki mi wpadły
comment image
comment image

Domino
Gość
Domino

No nie wiem, ja nie widzę tych spadków co Wy wszyscy. Cała sesja dzisiaj dla byka 😉 I nie oddam L, poczekam na 1950.

Domino
Gość
Domino

Ciekawe czy zamek na maksach będzie – typuje 1937

noob
Gość
noob

taki@
Wzywa min dotkniecie 1952 ,zyczeniowo nowy szczyt.Spy 378 cel.

Domino
Gość
Domino

No właśnie, rejon 1950 już jutro powinni puknąć. Dzisiaj sporo zebrali w przedziale 1915 – 1925.

Domino
Gość
Domino

No i zanegowali wczorajszą świecę na dziennym. Wczorajszy zrzut to raczej mocne strzepnięcie przed dalszymi wzrostami. No jestem ciekawy jutrzejszej analizy Pana Darka.
Wczorajsza i dzisiejsza sesja dają do myślenia.

bibi....
Gość
bibi....

Właśnie zakończono korektę na koniec sesji.Jeszcze Dax parę punktów skoczy do góry i wszystko wygląda jak należy przed dalszym spadkiem .

andy
Gość
andy

Domino ,imo zrobili formację inside bar , jutrzejszy dzień powinien rozwiązać zagadkę dalszego ruchu

Domino
Gość
Domino

Raczej góra, zwroc uwagę Andy, że wszyscy wieszcza spadki a przecież powinna być jeszcze pompa do góry pod zamknięcie kwartału. SP 500 mogą podciągnąć w rejony 3750 – 3800. Kto pamięta prognozę Goldmana – 3800 na koniec roku, myślę że może się spełnić

andy
Gość
andy

PAMIĘTAM,bo mam zapisane dane w 2018r.gdzie mam zapisane projekcje ścieżki indeksu S&P -2019r.-3000;
2020r.-4000/na pewno nie dojdą/;2023/24r.-5000,oraz wzmiankę że znaczącej korekty należy się spodziewać w 2019/2020r.

andy
Gość
andy

Imo /z rozpiski wykresów które podał GRACZ/ z którymi pokrywa się i moja wynika ze zrobiliśmy korektę płaską A-3;B-3; i teraz robimy C które powinno być impulsem ale brakuje mi podfali 5 ,a podfala 4 podeszła bardzo wysoko ,ale jedna z zasad mówi ,,że korekta w fali 4 rzadko jest samotnym zygzagiem ,, a więc nawet , jeżeli wejdzie w zakres podfali 1 to może gruby będzie próbował rozrysować jakaś formę TR posługując się trójkami.gdzie koniec fali 4 będzie poniżej podfali 1,zresztą jutro się wszystko wyjaśni.,W tej chwili sp jest na małym minusie co na jutro może być dobrym prognostykiem