Analiza indeksów: WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 27.10.2020

Pierwsza sesja nowego tygodnia przyniosła na rynki czerwień. Najsilniejszym rynkiem z omawianych okazał się nasz rodzimy rynek indeksu WIG 20, który stracił „zaledwie” -0.83%. Znacznie mocniej stracił S&P bo -1.86% a liderem został DAX z spadkiem -3.71%.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała wczoraj mała szpulka z znacznie większym górnym cieniem. Po raz kolejny wybronione zostało wsparcie 1625-1627 ale powstał również kolejny niższy maks. Tym samym na wykresie mamy wyraźnie widoczny układ trójkąta. Zanim powstał wspomniany układ cenowy mieliśmy spadek a to wskazuje, że z racji iż formacja trójkąta jest statystycznie formacją kontynuacji, powinniśmy doczekać się wybicia w kierunku południowym. Oczywiście w dalszym ciągu inwestorzy maja prawo dopatrywać się możliwości utworzenia DB jednak mimo wszystko, ze względu na szersze spojrzenie czasowe od konsolidacji i jej wybicia, większe prawdopodobieństwo stoi po stronie trójkąta. Tak jak wielokrotnie wspominałem, po wybiciu będzie można oczekiwać na indeks w rejonie 1500-1550 (tak na dobry początek).

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, wczorajsze otwarcie odbyło się dość sporą luką cenową , która nie została domknięta a szczyt korekty na 1646 idealnie wpisuje się w sekwencje coraz niższych szczytów. Całość od kilku sesji tworzy układ trójkąta i lada moment powinno nastąpić jego wybicie a w konsekwencji spadek w kierunku ok. 1550.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX po wczorajszej sesji, doszła nam luka cenowa i świeca spadkowa. Najważniejsze wnioski to układ 1:1 , luka cenowa i wybicie strefy będącej równocześnie linia szyi RGR o teoretycznym minimalnym zasięgu ok. 1100 pkt. Zasięg ten idealnie pokrywa się z strefa wsparcia na ok. 11200 a po drodze jest jeszcze strefa w okolicy 11600. Obecny układ świecowy preferuje spadek i to jest dla mnie bazowy scenariusz. Zmiana tego scenariusza mogłaby nastąpić wówczas, gdyby byki zdołały się pozbierać i wyprowadzić cenę indeksu nad poziom 12720 do czego może zachęcać zakres OB. Bez tego celem jest 11200 z ewentualną próba obrony na ok. 11600.

Na wykresie intra kontraktów na DAX trend spadkowy rozwija się w najlepsze. Kolejne strefy wsparcia padają pod ciężarem ataku niedźwiedzi. Wieczorne zatrzymanie i reakcja popytowa to na tę chwilę nic innego jak korekta która bez wybicia 12394 nie będzie miała szansy zamienić się w coś innego. Najbliższe poziomy godne uwagi do zajmowania S to zapewne okolice 12240 i następnie okolice 12320 oraz 12460. Tu jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wczorajszy dzień wykreował na wykresie intra pełen impuls spadkowy a to skłania do wniosku, że raczej pierwszy z podanych poziomów może służyć ewentualnemu zatrzymaniu obecnego wzrostu ale już nie koniecznie rozpoczęciu swingu na nowe dołki no chyba, że … mamy do czynienia z mocniejszym uderzeniem spadkowym a wspomniany impuls nie jest nim w całości. Innymi słowy zajmowanie S to sprawa sygnału i własnej strategii, natomiast jedno jest w miarę oczywiste, o L można myśleć tylko w przypadku scalpingu i bardzo skromnego Dt i tak dopóki nie zmieni się układ swingowy.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P powstała spadkowa świeca z wyraźnym dolnym cieniem utrzymująca jeszcze w grze strefę wsparcia w rejonie 3400-3420. Jednak tak jak już kilka razy wspominałem, spojrzenie na wykres w szerszej perspektywie składnia do założenia, iż wczorajszy cień to re-test wybitego wsparcia i podstawowym scenariuszem jest dalszy spadek, który ma szansę przyspieszyć jeszcze bardzie po wybiciu wczorajszego minimum. Innymi słowy podstawowym scenariuszem jest zakończona na 3550 korekta a obecnie znajdujemy się w spadku, który powinien zejść w dół i zaatakować okolice dołka na 3209.

Na wykresie intra kontraktów na S&P mamy rozwijający się trend spadkowy, który łamie kolejne strefy wsparcia. Od wczorajszego wieczoru rynek znajduje się w korekcie i tu powyższy wykres mówi wszystko. Bardzo blisko siebie położone: zakres OB, strefa z większego interwału jak i strefa bezpośrednia z 1h czyli okolice 3410-3415 stanowią obecnie idealne wręcz miejsce do szukania S. Oczywiście jest i drugi wariant, mocniejszego odbicia i w nim równie dobrą strefa do szukania S i zarazem ostatnią „linia obrony” przed ewentualną próba złamania trendu spadkowego czyli okolice 3430-3435.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
andyDariusz BartłomiejczakArturcherryMichał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L 1650 odwrócić na S – 14 pkt. od kursu otwarcia.

Filip
Gość
Filip

Wczoraj pytałem o PZU i ALR.
Już wszystko jasne https://stooq.pl/mol/?id=15662

Cisną się pewne słowa, ale nie będę robił polityki u p. Darka odnośnie tej antypolskiej gajzety.

Kris83
Gość
Kris83

Żarty jakieś na 2 spółkach trzyma się wig20

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja S od 1622 na FW20.

Michał
Gość
Michał

Daj Pan spokoj z tym ciaglym odwracaniem pozycji… To system szybkiego wyzerowania portfela. Sygnaly sprzedazy juz byly wiec po co kopac sie z koniem? Czekac spokojnie na dojscie do wsparcia i realizowac zysk

andy
Gość
andy

przecież przymusu czytania nie ma, więc w czym masz problem ? może są inni inwestorzy którym to odpowiada i tacy jak ja którym to nie przeszkadza.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Michał to jest system oparty na wzorze matematycznym ja nie mam tutaj za dużo do powiedzenia.

cherry
Gość
cherry

Witam Michał masz rację, ja wycofuje się z podawania sygnału systemu. Ostatnie wejście, strata 26 pkt.

Podam za to zajętą pozycję, którą pozostawiam w grze.

S 1624, SL (wystawię z rana, 1640? przemyślę ), TP 1588 (zamknę jak wejdzie), następie sprzedam S 1618 i oddam po 1564.

Pzdr

Artur
Gość
Artur

Cherry, dobrze że wróciłeś, liczę na Twoje wpisy i wykresy bo robisz dobrą i wartościową robotę 😉

andy
Gość
andy

o jakich stratach piszecie? pobawiłem się tym systemem i odnotowałem zyski a nie straty , warunki to ograniczona pazerność , obowiązkowy SL ,przerwa w grze między sygnałami./gra min. 2 kontraktami/
gram wg swoich zasad/ elliot. fibony i geometria/ ale zawsze jestem otwarty na różne ciekawostki i inne metody pozwalające skubnąć parę groszy z kasy grubego.

Filip
Gość
Filip

Jutro może być gorąco na otwarciu i może nas czekać spora zmienność biorą pod uwagę udział w indeksie. CDR przekłada premierę gry: https://stooq.pl/n/?f=1383053https://stooq.pl/n/?f=1383053