Analiza indeksów: WIG 20, DAX oraz S&P, przed sesją 23.10.2020

Wczorajsza sesja należała do tych , które niewiele zmieniły w sytuacji technicznej ale mimo wszystko dały kilka wskazówek. Indeks WIG 20 zmienił swoją wartość o 0.08% indeks DAX o -0.12% natomiast S&P, który miał największą procentowa zmianę zyskał 0.52%.

Indeks WIG 20

Choć na godzinę przed zamknięciem sesji byki miały powody do radości to jednak na zakończenie dnia wykres dzienny indeksu WIG 20 wzbogacił się o świecę z dużym górnym cieniem co raczej nie cieszy strony popytowej. Za sprawą wzrostowego małego korpusu jest jeszcze szansa na utworzenie DB jednak z szerszej perspektywy czasowej zdaje się to być dość trudnym zadaniem.

Od 4 sesji przy kolejno niższych zamknięciach dnia mamy delikatnie rosnący obrót co raczej jest sprzymierzeńcem dalszej przeceny do której moment wybicia ostatnich minimów może być sygnałem do przyspieszenia spadku. Zatem byki, jeśli chcą uniknąć małej katastrofy muszą zawalczyć o wyjście górą nad poziom 1681 co moim zdaniem jest znacznie mniej prawdopodobne niż wspomniane wybicie podwójnego minimum z ostatnich sesji.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 cały czas utrzymany jest trend spadkowy a zawężająca się konsolidacja z ostatnich kilku sesji przybiera postać trójkąta z prostopadłym bokiem do osi ceny na dole. Statystycznie wyjście z takiego trójkąta najczęściej odbywa się własnie przez „prostopadły” bok.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX po otwarciu luką cenową powstała biała świeca domykająca ją z zamknięciem na poziomie minimum czarnej świecy z poprzedniej sesji. Tym samym powstała formacja kontynuacji taka sama jaka miała miejsce kilka dni wcześniej na S&P. Potwierdzenie tej formacji , które jest konieczne byłoby już równocześnie wybiciem strefy wsparcia, która wczoraj utrzymała się po słabym otwarciu. Takie potwierdzenie byłoby również silnym wskazaniem na realizację spadku do poziomów o ok. 1200 pkt niższych czyli do okolic 11100-11200. Zatem mamy formację kontynuacji i po jej potwierdzeniu nastąpi realizacji dużej formacji cenowej jaka tworzy się od lipca.

Na wykresie dziennym po dojściu ceny do poziomu strefy opartej o dołek z 25.09 nastąpiło dynamiczne odbicie, jednak dotychczasowy jego zasięg nie jest niczym innym jak tylko swingową korektą. W ujęciu Dt powstała nam tendencja wzrostowa ale do rozwinięcia trendu potrzebne jest wybicie wczorajszego maksimum. Do zmiany trendu w ujęciu swingowym potrzebne jest na początek wyjście nad poziom 12670. W obecnej sytuacji spodziewałbym się jednak ruchu w kierunku 12443 a więc poziomu, którego wybicie raczej przekreśli szanse na kolejne szczyty intra a potwierdzi jedynie, że na obecną chwilę kierunek jest jeden.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P powstała wzrostowa świeca z dolnym cieniem broniącym strefy wsparcia. Niestety na tę chwilę jest to odbicie, które nie wybiło górnych cieni poprzednich dwóch świec i z tego powodu nie mamy tu nic innego jak korekta w spadku. Jeśli indeks zdoła wybić poziom 3480 w cenach zamknięcia to będzie można mówić o DB na koniec korekty spadkowej i będzie to związane również z bardzo realnym powrotem do wzrostu w celu kreowania nowego szczytu. Bez tego możemy patrzeć tylko w dół a wybicie poziomu ok 3415 będzie najprawdopodobniej sygnałem do dalszej i szybszej przeceny w kierunku 3330-3350/

Na wykresie intra kontraktów na S&P po dojściu ceny do strefy szczytu z wiosny tego roku mamy kolejne odbicie wzrostowe, które na tę chwile jest tylko korektą i w dodatku tworzy ono, według mojej opinii , falę c większej korekty. Korekta wyższego rzędu ma znamiona korekty pędzącej 1:1 i skuteczny zawrót z obecnej strefy oporu i zasięgu OB a w konsekwencji ruch w kierunku wybicia ostatniego dołka będzie miał okazję przemienić się w coś znacznie mocniejszego właśnie po ewentualnym wybiciu tego ostatniego dołka. Do złamania tego scenariusza potrzebne jest teraz wybicie poziomu 3470 choć wówczas i tak nie będzie jeszcze jednoznaczne to z całkowitą zmianą i powrotem do trendu wzrostowego.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Kris83KonradMariuszwwlKrisADAM Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 1650 odwrócić na S – 21 pkt. od kursu otwarcia.
życzę udanych trade’ów.

cherry
Gość
cherry

Witam, na dzisiaj pytanie z rana :

Co musi zrobić fw20, żeby dzisiaj pokazało poziom nad 1680-90. Jakie jest Wasze zdanie?

Moja odpowiedź poniżej:
Byk ma plan (patrz wczorajszy mój wpis po sesji), tutaj napiszę w skrócie. Obserwuje poziom 1858-62, po jego wybiciu musi być dynamika i jakość ruchu, inaczej będzie to spalony ruch (nie ten o którym myślę).

Jeśli spełni te wybicie założenie jakościowe mamy drogę otwartą na wspomniane poziomy, nawet witając 1700.

Poziom dzisiejszego dołka lepiej już nie ruszać, mogą ale dla jakości ruchu, przyjąć należy, że dołek za nami.

udanych

Pzdr

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Na fajerwerki bym nie liczył Zachód wymięka poza tym dzisiaj piątek a koronawirus szaleje.
Bardziej optuje za powtórką z wczorajszego dnia .
pozdro

ADAM
Gość
ADAM

ja tez na weekend przed ogłoszeniem zamknięcia gospodarki sie nie piszę dlatego na koniec dnia będą wychodzić z pozycji bo za duże ryzyko zostania na weekend

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Zgadza się w piątek mam wszystkie kontrakty pozamykane i spoko.

Mariuszwwl
Gość
Mariuszwwl

Witaj cherry, fajnie że znowu jesteś z nami

Konrad
Gość
Konrad

Moje obserwacje:
-wczorajszy fixing: mimo większej liczby sprzedaży kurs zamknął się wyżej, aniżeli początek fixingu – to z reguły zapowiada duży ruch w kierunku obrany kolejnego dnia, czyli dzisiaj. Jak zamkną się na plusie, to w poniedziałek byłaby szansa na zryw – ale jest na to czas tylko w poniedziałek;
– kreator świec jest jak na razie bezlitosny – do wtorku włącznie wskazuje na możliwość powstania świec czarnych. Póki co, dzisiaj na razie powstaje biała, więc robi się rozbieżność, ale sesja trwa.
– na poniedziałek mam sygnał zmiany kierunku – ale, które ekstrema wybije wtedy kurs?

ADAM
Gość
ADAM

O 11 premier ma ogłosić nowe zakazy , zobaczymy wtedy jak BYK zareaguje , ja czekam na silną euforie i biorę S na 1680-1690 jak coś narysują dla misia

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Ja już L z otwarcia część przymknąłem na reszcie stop żeby zostało na lody i można zająć się czymś innym.

ADAM
Gość
ADAM

Wygląda że cdred i Allegro już nie będą ciągnęły WIg 20 , pewnie boją się tego co robi Nasdaq bo już wczoraj wybił 11 600 ale jeszcze walczą .

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Na obecną chwilę na WIG20 mamy boczniaka Euroland z USA broni wsparć co z tego będzie zobaczymy.

Kris
Gość
Kris

Na moje czucie do okolic wyborów w USA, czyli 2-4 listopada rynki pociągną jeszcze do góry, później Śnięty Mikołaj i defekt stycznia. Pozdrawiam Gospodarza i Forumowiczów!

ADAM
Gość
ADAM

Ja też na to stawiam ze teraz dystrybucja w USA .

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Wypłaszczenie na FW20 nie ma co robić.
Miłego weekendu przede wszystkim w dobrym zdrowiu.

Kris83
Gość
Kris83

Dziękujemy, wszystkiego dobrego

Kris83
Gość
Kris83

S 1660 na zamknięciu, rozjechało się to z wig20, kto kogo pociągnie?