Analiza indeksów: WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 16.10.2020

W czwartek na omawianych parkietach zagościła czerwień z czego największa przypadła na indeks WIG 20, który stracił -2.55%. Następny w kolejce był DAX z spadkiem o 2.49% i ostatni w tym wyścigu S&P z wynikiem -0.15%.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20, po wczorajszej sesji, powstała dość sporych rozmiarów spadkowa świeca, która definitywnie wybiła strefę wsparcia w rejonie 1650-1660. Tym samym indeks wskazuje na dalszą podróż w kierunku 1550-1560. Warto również zauważyć, iż ostatni swing spadkowy cechuje delikatnie rosnący obrót co potwierdza tylko siłę tego spadku. Wczoraj było również tak samo choć słupek obrotów jest znacznie wyższy to nie ma tu mowy o skokowo większym obrocie a to z racji, iż czwartek był pierwszym dniem notowań Allegro w indeksie WIG 20.

Tak jak pisałem już wcześniej, należy zakładać, ze indeks będzie zmierzał co najmniej w kierunku 1550-1560 (bo w ogólnym bilansie to będą raczej inne poziomy ale o tym w weekendowej)/ Można jedynie zastanawiać się czy wczorajszy dzień nie zwiastuje końca swingu i szykowania się do korekty wzrostowej ze względu na fakt utworzenia od szczytu 1884 czegoś co przypomina pełen impuls pięcio- falowy. Jednak tu wyraźnie chciałbym zwrócić uwagę inwestorów. Mianowicie to że wykres ukształtował coś co może być pełnym impulsem nie jest tym co należy zakładać z dużym prawdopodobieństwem. Dlaczego? Przypominam to już od dobrych kilku a nawet kilkunastu sesji. Trzy miesięczna konsolidacja, wybicie dołem na zdecydowanej świecy z wyraźnie największym obrotem, re-test dolnego ograniczenia i spadek na nowy dołek. Ta układanka niesie za sobą ryzyko spadku przypominającego to co mieliśmy na wiosnę. Zatem korekta może mieć miejsce ale wcale nie musi.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, trend spadkowy trwa w najlepsze a ostatni swing czyli cały wczorajszy dzień wybił silnym ruchem wsparcie na linii podwójnego dołka. Ten ostatni swing spadkowy ma co prawda znamiona kończącego się impulsu jednak tego nie wiemy na pewno i nie ma co gdybać. Oporem dla ewentualnej korekty bo raczej na tę chwilę tylko o czymś takim możemy mówić , to oczywiście okolice 1650-1660. Tym co może wspierać ruch korekcyjny to spadający wczoraj od pewnego momentu LOP. Pierwszym oporem jest oczywiście poziom ok. 1640. Pierwsze wskazanie na dzisiejszy dzień będziemy mieli na otwarciu kiedy zobaczymy reakcję na wczorajsze wieczorne podniesienie indeksu S&P i kontraktów na DAX.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX wyrysowała się spadkowa świeca po dość znacznej luce cenowej z widocznym dolnym cieniem będącym reakcją na bliskość strefy wsparcia, której wybicie stałoby się silnym sygnałem sprzedażowym w ujęciu swingowym. Z danych znalezionych w sieci możemy dowiedzieć się, iż podczas wczorajszej sesji mieliśmy skokowo większy obrót a to w połączeniu z taką luką cenową może oznaczać , iż jest to luka startowa co niesie za sobą bardzo przykre konsekwencje dla byków. Również po wczorajszej świecy możemy powiedzieć że wstępny ale dość istotny sygnał sprzedażowy może już powstać na wybiciu wczorajszego minimum. Oporem w tej chwili jest początek luki cenowej i bez jej domknięcia trudno będzie myśleć o powrocie do wzrostu.

Na wykresie intra kontraktów na DAX widzimy silny swing spadkowy i wieczorną korektę, która obecnie zatrzymała się na strefie oporu czyli na dołku pierwszego swingu spadkowego od szczytu na 13422. Do tej pory spadek nie wybił poziomu 12522 czyli można go jeszcze traktować jako korektę w układzie Nietoperza. Tu jednak zwróciłbym uwagę na swingowy układ w szerszym spojrzeniu gdzie ostatnie wzrosty były wyraźnym układem 3 fal czyli utworzyła się korekta co zwiększa prawdopodobieństwo, iż docelowo wspomniane 12522 może zostać wybite a wówczas w górę będzie można liczyć tylko na korekty a cały ciężar ruchu przeniesie się na znacznie większy spadek. Innymi słowy na tym rynku z wyjątkiem scalpingu wszystko podporządkowujemy pod pozycje S a o jakieś zmianie będzie można myśleć dopiero wówczas jeśli odbicie od obecnej strefy oporu nie wybije dołka wczorajszego dnia.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P powstała co prawda świeca wzrostowa ale wyrysowała się ona po otwarciu luką i zdołała ona jedynie domknąć ją. Dlaczego „jedynie”? Bo w takiej sytuacji mamy do czynienia z formacją Pod szyją a nie z formacją Spotkanie i choć ta formacja jest słabszą to jednak wskazuje ona na kontynuację tego co było przed nią czyli spadku. Jeśli zostanie ona potwierdzona to rejony ok. 3430 będą mocno zagrożone a jeszcze bardziej wzmocni się układ Nietoperza. Aby tak się nie stało, popyt musi wyjść nad maksimum poprzedniej czarnej świecy co na tę chwilę może być problemowe a co dokładniej możemy zobaczyć na wykresie intra.

Tu widzimy , wybity zakres OB i reakcję od strefy cenowej mniejszej ważności , dojście do pierwszej istotnej strefy oporu i wyraźne już odbicie. Tym samym rynek nie zdołał wybić w górę poziomu 3494 a co za tym idzie, szansa na dalszy spadek z wybiciem nowego dołka wzrasta.Obecnie ważnym będzie to jak zachowa się cena gdy zejdzie do okolic 3460, bo jeśli tam się zatrzyma i odbije to będzie duże prawdopodobieństwo podejścia co najmniej do okolic 3520 a to byłoby już bliskie wyjściu na nowe szczyty. Jest jeszcze jeden możliwy scenariusz że po krótkim ruchu spadkowym , który nawet się nie zbliży do do 3460 nastąpi ponowny swing wzrostowy, który zaatakuje okolice 3490-3500. Nie mamy szklanej kuli nie wiemy co będzie rozgrywane ale wiemy , idąc od szerszego spojrzenia do węższego , ze pętla nad bykami lekko się zaciska.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

45
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
37 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
TomekrubikkwotjerzyKazimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja S odwrócić na L + 30 pkt. od kursu otwarcia.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja S od 1649.

Tom'as
Gość
Tom'as

Witam.
Mam pytanie : ponieważ zmieniła się struktura wig20 i dwie spółki mają aż 25% udziału w indeksie to
czy będzie Pan analizował allegro w weekendowej ?
pozdro

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Podwyższona zmienność a na koniec wodospad.

Kris83
Gość
Kris83

Żeby fontanna się nie zrobiła:) miejsca na wzrosty jest trochę

Kazimierz
Gość
Kazimierz

System na świeczkach tygodniowych którego teraz testuję trzyma S od 1812 jest to jakiś prognostyk na wodospad.

ADAM
Gość
ADAM

będą stopniować napięcie , na razie tylko 50% Polaków w czerwonych strefach

Tom'as
Gość
Tom'as

mamy orgr-a na us500 jak wypali to może być nowe high

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 1657.

Tom'as
Gość
Tom'as

no ciekawe ….od rana piszesz że S a jak cena urosła to nagle będziesz kupował po wyższych cenach niż rano sprzedawałeś ?

jerzy
Gość
jerzy

Tomas jeżeli Kazimierz wszedł wczoraj po 1649 to sądzisz że po spadku do 1623 nie zamknął z zyskiem tylko czekał aż cena wróci do punktu wyjścia

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Podaję sygnału systemu na zajęcie pozycji można trzymać do odwrócenia ale to nie zawsze się sprawdza lepszym wyjściem jest kasowanie zysków przed opcją odwrócenia ale tutaj trzeba odpowiedzieć sobie na jakim poziomie w niedzielę przedstawię z okresu publikacji ekstrema z sygnałów dodam tylko że miesięcznie jest statystycznie 6-7 sygnałów . Najłatwiej jest krytykować a poza tym nie ma potrzeby korzystać z systemu szczególnie jak się ma swój sposób skuteczny gry to po co szukać gruszek na wierzbie. Przy takiej zmienności rynku w daytradingu można odnieść sukces.

Kris83
Gość
Kris83

Mi Twój system się podoba, co prawda nie gram, w miejscach wskazanych, ale sygnalizuje pewne zwroty po których można próbować zająć pozycję zgodnie ze wskazanym kierunkiem. Jak myślicie dokąd sięgnie odreagowanie?

Kazimierz
Gość
Kazimierz

System oparty jest na wzorze matematycznym tutaj ważne są tylko opcje kupna i sprzedaży
czyli kasa .
Kris83 zatrzymaliśmy się na oporze i tu np. dzisiaj jest problem mamy piątek w poniedziałek otwarcie duża niewiadoma jesteśmy w pandemii generalnie każde systemy rozwalane są przez
otwarcie lukami.

kwot
Gość
kwot

Mnie ten system też się podoba i dziękuję, że Kazimierz go publikuje. Można nawet więcej zarobić niż te 91 pkt. o których pisze Pan Darek zamykając wcześnie pozycje .

Tom'as
Gość
Tom'as

Kazimierz ja nie mam nic do twojego systemu …. mało tego nawet jeżeli okazał by się mało skuteczny to i tak szacunek za to że go przedstawiasz ale ja chciałem przedstawić pewien błąd w logice takiego handlu i nie spotkałem się ze zrozumieniem
ja też mam swoją strategię i wiem jak ciężko jest coś z tego wyciągnąć dlatego zawsze patrzę na wyniki ….to jest z tego tygodnia comment image

strategia na tym koncie ma marginalne znaczenie a głównie skupiam się na obsunięciu kapitału
niestety nie podam ani wejść ani na czym to opieram bo zbyt dużo czasu mnie to kosztowało 🙂
pozdro i życzę sukcesów

Tom'as
Gość
Tom'as

co Pan sądzi o otwarciu w stanach i czy ma to wpływ na formację o której było dziś w komentarzu ?