Analiza indeksów: WIG 20, DAX oraz S&P przed sesją 15.10.2020

Podczas wczorajszej sesji wyniki omawianych indeksów nieco się „rozjechały”. I tak „najsilniejszy WIG 20 zyskał 0.61% , indeks DAX zmienił swoją wartość o zaledwie 0.07% natomiast S&P stracił -0.66%.

Indeks WIG 20:

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 jeszcze 30 min przed końcem sesji , byki miały radochę bo była na nim formacja Objęcia hossy. Jednak koniec końców na wykresie pozostała mała świeca wzrostowa z dużym górnym cieniem wyrysowana przy wyraźnie wyższym obrocie. Jeśli ktoś oceniałby wykres tylko po kolorze świece to mógłby powiedzieć, że mamy obronę dołka i szansę na formację cenową DB. Niestety tak nie jest, wszystko co widać na wykresie skłania do potrzymania naszego „założenie” z dalszym spadkiem, wybiciem 1657 i zejściem w rejony 1630 a dalej w przedział 1500-1550 choć te ostatnie poziomy mogą być osiągnięte po ewentualnej korekcie.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 również utrzymany jest dołek na 1655 a wczorajsza sesja wyrysowała układ korekty prostej o zasięgu zbliżonym do zakresu OB. Zamknięcie wypadło na 1681 co jest poziomem niższym od widocznego na wykresie. (tu niestety nie ma fixingu). Zgodnie z zasadą OB dzisiaj powinniśmy zmierzać dalej w dół i raczej pokonać wspominane 1655. Negacja scenariusza nastąpiłaby po wybiciu 1711 co raczej jest znacznie mniej prawdopodobne.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym powstała wczoraj mała szpulka a zatem sytuacja bez zmian w stosunku do komentarza z dnia poprzedniego.

Na wykresie intra kontraktów na DAX możemy już mówić o wyraźnej tendencji spadkowej, która sprowadziła cenę do strefy wsparcia opartej na szczycie poprzedniego swingu wzrostowego. Wiemy, że jest to idealne miejsce do odwrócenia i kontynuacji wyższego trendu wzrostowego na nowe szczyty. Tak jak możemy się spodziewać reakcji wzrostowej z obecnych poziomów tak już zmiana kierunku wymaga wyjścia nad poziom 13050. Pierwszym małym sygnałem do takiej zmiany byłoby wybicie 12985. Jeśli obecna strefa wsparcia nie zdoła jednak zatrzymać na dobre niedźwiedzi to możemy spodziewać się zejścia w okolice 12760.

Indeks S&P

Na wykresie dziennym indeksu S&P kolejna spadkowa świeca i tym samym realizowany jest nasz scenariusz z zejściem do zakresu OB. Zatrzymanie na OB i powrót do wzrostu to zapowiedź nowego historycznego szczytu. Brak takowego zatrzymania i wybicie OB to zapowiedź zejścia w rejon strefy wsparcia na ok. 3430 i znaczne zwiększenie prawdopodobieństwa na tworzenie dużo większej korekty spadkowej w której ostatni szczyt wyznaczony na układzie harmonicznym byłby szczytem fali B (lub 2). Ze względu na trend cały czas podstawowe założenie to obrona OB.

Na wykresie intra kontraktów widzimy wyraźną tendencję spadkową, która już zbliżyła się w bezpośrednie sąsiedztwo zakresu OB. Zatrzymanie na tym zakresie i w następstwie ruch w górę z wybiciem 3488 to pierwsze wskazanie na scenariusz z nowym szczytem w ujęciu dziennym i wyższym choć oczywiście po drodze najważniejszy opór na ok 3520. Gdyby jednak byki nie zdołały zatrzymać spadku to kolejny przystanek mógłby wypaść w rejonie 3390 gdzie powinniśmy w takiej sytuacji zejść bez większych problemów.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

27
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
22 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MarcinADAMDariusz BartłomiejczakandyKazimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja L od 1683 odwrócić na S – 20 pkt. od kursu otwarcia.

andy
Gość
andy

drugi zasięg podwójnego dnia osiągnięty prawie w punkt, do harmonii zabrakło 3punkty,może czas na odreagowanie? jeśli nie to dalej 1631-28-25-14-10 powodzenia.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

No i mamy niezłą kaszanę na otwarciu.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Pozycja S od 1649 na odwróceniu w plecy ostrzegałem.

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Wcześniej pisałem, że będziemy mieli podwyższoną zmienność a to jest czyszczenie portfelików dla małych doświadczonych graczy.

andy
Gość
andy

jak widać jeńców nie biora

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Wczoraj S od otwarcia moczył dzisiaj dla równowagi L w plecy i tak to się kręci.

Marcin
Gość
Marcin

Witam Gospodarza i Czytelników
mało piszę ostatnio ale czytam codziennie i bardzo fajnie że Gospodarz dodał jankesów do codziennych analiz.
No i spora trafność prognoz dotyczących daxa 🙂
Czasami trzeba przeczytać dwa razy aby zrozumieć istotę przekazu, ale o rynkach pisać niełatwo a potem i tak każdy się przyczepi bo przecież „najpierw miało iść w górę a potem spadać a tu najpierw spadło potem poszło w górę i dopiero spadło” 🙂
Zdrowia życzę