Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 04.09.2020

Czwartek okazał się dniem, w którym wyraźna dominacja stała po stronie podaży. Indeks WIG 20 stracił 0.91% natomiast indeks DAX znalazł się niżej o -1.4%. Czy to już ten moment na który czekają niedźwiedzie?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała spadkowa świeca, która jednak nie zdołała wybić poziomu dołka na 1762 o 1735 nie wspominając. Równocześnie na świecach dziennych możemy odczytać impuls spadkowy od poziomu 1858 , który na obecną chwilę stanowi falę c korekty od szczytu z dnia 13.08. Dodatkowo należy zauważyć, iż 4 ostatnie sesje oznaczają się wyraźnie wyższym obrotem a najistotniejsze wsparcia są na tę chwilę nie pokonane. To pozwala na założenie, iż popyt jeszcze ma spore szanse na kreowanie ruchu z celem na nowe szczyty. Trend spadkowy w żaden sposób nie został złamany. Oczywiście dalszy ewentualny spadek z wybiciem 1735 zmieni to , tylko czy on nastąpi?

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mieliśmy wczoraj korektę do zakładanych poziomów w okolicy 1810 po której cena ponownie wróciła do spadku i kontynuowała trend spadkowy. Minimum sesji wypadło na poziomie 1762 a więc na poziomie dołków z 30 i 31 lipca po czym na samym fixingu cena powędrowała 8 pkt. wyżej. Ostatni swing spadkowy wydaje się jednak nie dokończony a podbicie na fixingu, na obecną chwilę, odbieram jako falę 4 w tym swingu. Zwróciłbym uwagę również na fakt, iż podczas wczorajszej sesji przy wejściu w spadkowy ruch do 1762 nastąpiło pierwsze poddanie się strony długiej rynku obrazowane spadkiem LOP. I jeszcze jedna kwestia o której pisałem w poprzednich dniach tj. zasięg RGR który w swoim założeniu nie powinien wybić 1735. Podsumowując , zejście na nowy dołek czy ewentualnie na ten sam co wczoraj wydaje się mocno prawdopodobne ale już spadek mogący stać się zmiana trendu z wyższego interwału raczej nie.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała wczoraj dość spora spadkowa świeca, która w całości zasłoniła świecę wzrostowa z dnia poprzedniego. Czyli z jednej strony możemy mówić o dość silnym Objęciu bessy. Jednak są dwie kwestie, pierwsza to wyraźnie większy obrót na wczorajszej sesji, który nie jest sprzymierzeńcem dla formacji i druga to zasięg wczorajszego spadku, który idealnie wpisuje się w zakres OB . Jeśli dołożymy do tego fakt, iż miedzy wczorajszym spadkiem a tym z przed kilku sesji o zakresie OB mamy „trójkę” to są spore szanse aby wczorajszy ruch był strzepnięciem po którym indeks będzie dalej szedł droga w kierunku nowych szczytów. Zagrożenie dla takiego scenariusza pojawi się dopiero w momencie wybicia 12850 i dalej 12633. Jest jeszcze coś ale o tym już poniżej w części dotyczącej wykresu intra.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy silny spadek. Jego dynamika jak i układ impulsu mogłyby stanowić początek większego ruchu spadkowego jednak idealnie wpisują się również (i to ma większe znaczenie ze względu na kierunek trendu wyższego rzędu) w falę c korekty pędzącej 1:1. Zatem na obecną chwilę podstawowym scenariuszem jest własnie układ 1:1 a pierwszym sygnałem jego realizacji będzie wybicie 13150 i brak nowego dołka po ewentualnym spadku z poziomu wyższego niż 13150. Zakładany scenariusz zostanie mocno zagrożony w przypadku zejścia na nowe minima i wybicia poziomu 12844.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JerzyKazimierzKrzysztofDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Dzień Dobry.
System: pozycja S od 1831 pkt. Jeden z lepszych sygnałów.
pozdrawiam

Krzysztof
Gość
Krzysztof

A
Ja dzisiaj L 1761

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Odnośnie systemu po kilku sygnałach skomentuje jak osobiście
zamykam pozycje ponieważ z odwróceniem nie zawsze wychodzi.
Można spróbować na początku wirtualnie a potem z kasą.
pozdrawiam

Jerzy
Gość
Jerzy

Zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, rachunki, na których są zapisywane instrumenty pochodne dopuszczone do obrotu zorganizowanego, prowadzone wyłącznie przez domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, banki powiernicze, zagraniczne firmy inwestycyjne i zagraniczne osoby prawne prowadzące działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w formie oddziału – jeżeli oznaczenie tych rachunków pozwala na identyfikację osób, którym przysługują prawa z instrumentów pochodnych dopuszczonych do obrotu zorganizowanego są:
A. rachunkami derywatów;
B. rachunkami papierów wartościowych;
C. rachunkami zbiorczymi
Takie pytanie było na egzaminie na syndyka.
Jak Pan by odpowiedział?.