Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 19.12.2019

Środa nie była szczególnie ciekawym dniem na parkietach giełdowych. Zwłaszcza u Nas było widać piętno najbliższego piątku. Indeks WIG 20 niemal nie zmienił swojej wartości osiągając wynik -0.02%, natomiast indeks DAX stracił trochę wyraźniej i z wynikiem -0.49% zakończył dzień.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstał czarny Młotek. Jego dolny cień wskazuje, ze popyt nie ma zamiaru odpuścić mimo wyraźnych oporów jednak fakt zamknięcia poniżej ceny otwarcia podpowiada, że ten sam popyt może nie mieć już takiej siły. Niestety jesteśmy na dzień przed zmianą serii na kontraktach i ten fakt miesza trochę w zachowaniu rynku. Dlatego do efektów sesji trzeba podchodzić z dużą dozą ostrożności.

Tak jak spodziewałem się wczoraj, na wykresie intra po spadku do wybitej strefy rynek odbił i w tej chwili głównym założeniem jest korekta pędząca a co za tym idzie nowy szczyt trendu. Jeśli rynek zdoła wyjść na nowy szczyt to wówczas albo zatrzyma się tuż nad poprzednim i najbliższa strefa oporu zakończy ten ruch albo popyt zdoła dojść do okolic 2190. Gdybyśmy zeszli na jeszcze mniejszy interwał czasowy to dostrzeglibyśmy pewne zagrożenie dla faktu powstania nowego szczytu. Mianowicie po silniejszym spadku z pierwszej części sesji odbicie wzrostowe ma układ klina.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała druga świeca spadkowa, która pokonała strefę wsparcia i tym samym otwarła drogę do okolic 12800. Jednak trzeba tu zauważyć że przy obecnym trendzie wzrostowym już poziom ok. 13170 może zatrzymać spadek jako korektę. Dlatego na obecną chwilę nie warto kombinować z S.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy obecnie tendencję spadkową ale tu już wcześniej wskazywałem na dwa poziomy (najbliższe dwie strefy wsparcia) jako poziomy docelowe dla korekty. Wybicie tej drugiej będzie już mocnym wskazaniem , że rynek rozpoczął drogę do poziomu co najmniej 12800. Najbliższa strefa wsparcia znajdująca się na poziomie ok. 13180 powinna powstrzymać spadek choć na jakiś czas. Wówczas istotnym będzie jaką siła posłużą się byki i czy dadzą powrócić z ceną nad wybitą strefę oporu na której to może wypaść zakres OB. No ale to już dalsze wybieganie w przyszłość.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o