Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 05.12.2019

Środa była dniem, w którym zupełnie inaczej kształtowała się sytuacja na omawianych indeksach. Indeks WIG 20 mimo próby wzrostowej stracił na wartości -0.38% natomiast indeks DAX skutecznie zwiększył swoją wartość o 1.16%.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 dorysowała się świeca Spadająca gwiazda, która zapowiada dalszą przecenę indeksu co nas nie dziwi bo wiemy że ewentualny poziom docelowy znajduje się niżej od wczorajszego zamknięcia. Oczywiście jakaś tam szansa dla byków jest ale tu już dzisiaj musiałaby powstać biała świeca i to wybijająca połowę czarnego korpusu z wtorku. Na taki wariant brakuje dużego , wyraźnie większego obrotu na wczorajszej sesji. Patrząc na spadek jako całość zakładam, ze dalej jesteśmy w 3 fali tego niedźwiedziego impulsu i trudno oprzeć się wnioskom, iż w tej sytuacji dołek z sierpnia będzie atakowany.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy cały czas silny trend spadkowy. Od wczorajszego maksimum dnia do zakończenia sesji raczej nie możemy mówić o wykończonym swingu impulsowym. Zakładam , że po ewentualnym podejściu pod 2093 będzie jeszcze jeden ruch w dół (tu rzeczowym poziomem dla dołka wydaje się być 2068) i dopiero po nim będzie można liczyć na ok. 40 punktową korektę wpisującą się w fale 4 całego dziennego swingu spadkowego. Trzeba brać również pod uwagę to, że ta ewentualna większa korekta może być tylko falą A korekty pędzącej co przy tak silnym rynku niedźwiedzia nie byłoby niczym dziwnym, W takim wypadku ostateczny dołek swingu znalazł by się zapewne poniżej 2000 pkt.

Indeks DAX

Dotychczasowy trend wzrostowy na DAX okazuje się mieć takie wsparcie , iż indeks ten zdołał wczoraj wyrysować świecę wzrostową z zamknięciem nad poziomem połowy czarnego korpusu z poniedziałku. To może oznaczać zakończenie korekty prostej jaka w tej chwili widnieje na wykresie. Jednak zanim tak stwierdzimy z większym przekonaniem pozwólmy pokazać to wykresowi intra.

Na powyższym wykresie widać , iż w godzinach porannych rynek uderzył w dół chcąc pokazać utworzoną korektę pędzącą 1:1 wykonując tym samym zmyłkę (podejrzany był silny spadek o godz. 8:00 czyli jeszcze przed regularną sesją) by następnie ostro ruszyć w górę i dojść niemal do zniesienia 61.8%. Patrząc na wyrysowany układ można wyciągnąć następujące wnioski. Jeśli ma to być początek większego ruchu na nowe historyczne szczyty a tym samym koniec korekty z wykresu dziennego to po lekkim zejściu do zasięgu OB powinniśmy być świadkami kolejnego wzrostu wybijającego obecny szczyt wczorajszego ruchu. Jeśli natomiast cena zejdzie wybijając OB i nowy szczyt się nie pokaże to będziemy mieli tylko korektę ABC i kolejny silny spadek wybijający minimum z wtorku. Wracając jeszcze do pierwszego scenariusza, tu warto pamiętać , że w przeważającej większości przypadków, po pierwszej fali mamy głębokie zejście w fali 2 (61.8- 100%). Dlaczego o tym wspominam? Bo nawet jeśli wyjdziemy na nowy szczyt intra to najprawdopodobniej następnie będziemy mieli spadek do okolic 13060 jeśli nie niżej np. do ok. 13000.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

9
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakKrzysztofNowyDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

Łatwo już było na FW20 , teraz wykoszą grających w 2 strony ,dziwna tylko jest ta siła PLNa na takiej wyprzedazy Wig 20,wsparcia są dość mocne na 3075 i 3050 i tutaj już MIŚ nie ma takij przewagi , usd/pln 3,85

Krzysztof
Gość
Krzysztof

sorry oczywiście 2075-2050 wsparcie WIG 20

Dariusz Bartłomiejczak
Gość
Dariusz Bartłomiejczak

Na naszym „wigowym” można rozpoczynać kolejne ok. 100 pkt spadku

Krzysztof
Gość
Krzysztof

no nie wiem dla mnie teraz szybciej zrobią 100 do góry na 2180 ,