Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 27.09.2019

Czwartek był dniem w którym oba omawiane indeksy tj. Indeks WIG 20 i indeks DAX zyskały na wartości. Ten pierwszy wzrósł o 0.59% a ten drugi o 0.44%. Zobaczmy co z tych wzrostowych sesji wynika technicznie.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała świeca wzrostowa, która jednak nie dała rozstrzygnięcia co do najbliższej przyszłości. Tu dalej czekamy za wybiciem w cenach zamknięcia poziomów granicznych czyli 2139 i 2183.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mieliśmy w początkowej części sesji wzrost w kierunku domknięcia luki cenowej co powiodło się przez dobicie do poziomu 2185. Następnie rynek zszedł korektą prostą do poziomu 2170 i w końcówce sesji wraz z fixingiem ponownie zawitał przy szczycie na 2184. Taki układ przemawia za tym aby w dniu dzisiejszym osiągnąć poziom 2188 a następnie podjąć próbę wybicia 2197 by dokładniej dojść do strefy oporu wyznaczonej przez linię szyi RGR jaki powstał na szczycie. Strefa linii szyi jest moim zdaniem bardzo istotnym rejonem ponieważ samo dojście do niej i odbicie w dół wyrysuje duża korektę prostą, która może być przerywnikiem przed znacznie większym spadkiem niż ten który zaczął się w połowie września.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mamy potwierdzenie Pin bara broniącego zakres OB i tym samym silne przesłanki do ruchu na nowy szczyt i dojście do okolic 12600. Z drugiej jednak strony musimy zauważyć , iż wczorajsza świeca ma górny cień, który wskazuje wyraźnie aktywność podażową na wewnętrznej strefie oporu cenowego, na którym to mamy również linię szyi formacji DT. Zatem dzisiaj rynek DAX musiałby kontynuować wzrost tak aby zamknięcie dnia wypadło już nad tą strefą. Czy tak będzie?

Sytuacja na wykresie intra 1H kontraktów na DAX pokazuje że tak może się stać. Reakcja w dniu wczorajszym na zakres OB nie dała rady wybić strefy wsparcia a długi cień dolny jaki powstał na jednej ze świec walczących z tą strefą jednoznacznie pokazał że byki nie skapitulowały. W efekcie mieliśmy wybicie szczytu a po nim korektę odpowiadającą OB jaki prowadzi ostatnie wzrosty. To wskazuje że wyjście nad wczorajszy maks jest jak najbardziej w grze. Trzeba jednak dostrzegać , że na obecną chwilę mamy już 3 korekty o podobnej wielkości a jak wiemy praktyczna teoria Elliotta mówi nam , ze w impulsie są dwie lub trzy podobne korekty i koniec impulsu. Zatem wyjście na nowy szczyt może być ruchem do okolic 12350 i dalej może nastąpić zmian kierunku chociażby na jakiś czas. Oczywiście jesteśmy tu w trendzie wzrostowym i łapanie szczytu nie ma sensu tym bardziej , że od strony statystycznej układu jaki tworzą dwie ostatnie korekty spadkowe możemy spodziewać się całkiem sporego wystrzału w górę , który nie tylko przejedzie wspomniane 12350 ale poradzi sobie z jeszcze ważniejszym poziomem czyli 12390.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tom'asŁiktor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łiktor
Gość
Łiktor

Zamykam Dax po cenie wejścia

Łiktor
Gość
Łiktor

zamknięta długa pozycja zleceniem TP na USDJPY tak jak wcześniej pisałem 108,000.

Łiktor
Gość
Łiktor

Pięknie się dziś wbiłem na nas100 z sl10pkt 🙂 niestety bez dax próbowałem ale nie wszedł .

Tom'as
Gość
Tom'as

dax dziś jak od linijki – zrobiony pełen zasięg Orgr i odwrót 🙂comment image