Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 29.08.2019

Środa była dniem przeceny, zarówno na indeksie WIG 20 jak i na indeksie DAX. Jednak poważna różnica między tymi rynkami wynikała z wielkości tej przeceny. U nas rynek spadł -2,1% a DAX stracił tylko -0.25%. Skąd taka różnica?

Indeks WIG 20

Odpowiedź na pytanie z pierwszych wersów dzisiejszej analizy jest prosta. Duża czarna świeca to efekt przede wszystkim strachu wywołanego wśród drobnych inwestorów artykułami na popularnych portalach dotyczącymi banków. Tak, największe spadki zanotowały wczoraj banki mocno zasadzone w kwestie kredytów frankowych. Informacja , która dziwnym trafem jest publikowana przy ewidentnym końcu impulsu spadkowego, dotyczyła wyroku sądowego jaki niebawem ma być ogłoszony właśnie w kwestii kredytu „frankowego”. To nie jest kwestia , która nagle teraz się pojawiła ale kwestia , którą nagle teraz postanowiono przypomnieć. No dobrze ale dość tych „pierdół” skoncentrujmy się na „kreskach”. Wykres dzienny pokazuje wyraźnie o czym wspominałem już nieco wcześniej, że z dużym prawdopodobieństwem znajdujemy się w ostatniej fazie spadku swingu od poziomu 2363. Podchodząc do ostatniej części wykresu a więc od momentu ukształtowania się korekty pędzącej (3 zbliżona wielkością korekta w spadku) można uznać , że wczorajszy spadek był tzw. fala 3 co oznaczałoby, iz po próbie podbicia można spodziewać się jeszcze jednego dołka. Tu oczywiście nie wszystko musi zawsze wyglądać idealnie ale faktem jest , ze znajdujemy się w rejonach , gdzie sprzedaż jest raczej nie na miejscu. Warto pamiętać również o tym jak prezentuje się wykres tygodniowy i z czym mamy do czynienia w okolicach 2000-2030.

Na wykresie intra , przy braku wybicia linii szyi układu mogącego być DB doszło do przeceny i w silnym ruchu ukształtował się swing , który ma już pełne znamiona impulsu. Jeśli tak jest to dzisiaj, chociażby przez jakąś część sesji powinniśmy poruszać się delikatnie w kierunku północnym a dokładniej w kierunku poziomu ok. 2080. Osobiście biorę pod uwagę dwa warianty , w pierwszym spodziewałbym się właśnie korekty nie wybijającej okolic 2080 i następnie kolejny spadek raczej już ostatni i nie taki mocny jak wczoraj i drugi scenariusz bardziej optymistyczny w którym to wczorajszy spadek był ostatnim od poziomu w okolicy 2120 czyli od poziomu OB tworzący 5 falę w czymś co można byłoby uznać za klin końcowy. Tu jednak rynek musiałby zdecydowanie wybić 2080 i bez większych cofnięć zawędrować nad poziom 2114.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX nie mamy właściwie żadnej zmiany sytuacji a wczorajszy Pin bar dalej daje szanse na utworzenie formacji ORGR. Oczywiście pamiętamy o tym, iż jesteśmy tu w trendzie spadkowym i brak wybicia linii szyi zakończy się jego kontynuacją na nowe dołki. Szerzej pisałem o tym wczoraj. problemem dla utworzenia formacji cenowej odwracającej jest zapewne układ wykresu intra.

Tu mamy wyraźny swing spadkowy wybijający ostatni potwierdzony dołek, następnie korektę w układzie harmonicznym 61/78 i znowu spadek wybijający ostatni potwierdzony dołek. Wczorajszy ruch w górę jaki miał miejsce w drugiej części sesji , doszedł idealnie do strefy na koronę i wyraźnie odbił co promuje kolejne spadki i to w kierunku dołka z 15.08 czyli w kierunku poziomu 11250. Jedyną szansą dla byków wydaje się być powstrzymanie spadku w rejonie strefy na 11540 lub nieco wcześniej na 11600 i silny ruch w górę wybijający szczyt na wspomnianej strefie na koronę.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tom'asDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam. Bawi się Pan jeszcze w analizy spółek ? bo wynalazłem coś ciekawego i może to drugie JSW się szykuje – ale chętnie poznam Pana opinię
https://www.bankfotek.pl/view/2141687
na D1 był Orgr ale wczoraj mocno nadbili lewe ramię
z góry dzięki za odpowiedź
pozdro