Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 22.08.2019.

Za nami kolejna sesja tygodnia , która na indeksie WIG 20 przyniosła spadek na poziomie -0.2% a na indeksie DAX wyraźny wzrost o 1.3%. Choć w sytuacji technicznej niezbyt wiele się zmieniło to jednak są elementy na które trzeba zwrócić uwagę.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 pojawił się kolejny Pin bar tym razem „pro spadkowy”. Popyt nie zdołał wczoraj utrzymać wyższych notowań i w efekcie zamknięcie wypadło poniżej poprzedniego. Warto tu jednak zwrócić uwagę na kwestię obrotów. Mianowicie w ostatni piątek mieliśmy obroty na poziomie prawie 800 mln przy spadku indeksu do minimów. Poniedziałkowy wzrost odbył się na mniejszych obrotach następnie wtorkowy , wzrostowy Pin bara miał większe obroty i wczorajszy znowu mniejsze. To sugerowałoby, iż w obecnej fazie rynku , popyt jest bardziej zaangażowany i mimo wczorajszego spadku spodziewałbym się kontynuacji wzrostu. Oczywiście wiemy , że obecny trend jest spadkowy a bieżący ruch w górę jest na tę chwile tylko korektą , która może się skończyć i rynek jak najbardziej może podążać na nowe dołki. Jednak obroty jak i układ świec z ostatnich dni pokazuje , że próba zmiany trendu jest jak najbardziej realna.

Patrząc szerzej na wykres intra 1H kontraktów na WIG 20 mamy układ spadkowy od poziomu 2332 , który ukształtował ruch mogący być już pełnym impulsem. Ostatni wzrost doszedł wczoraj do poziomu zasięgu OB a my nie możemy wykluczyć, iż tzw. fala 4 w impulsie od szczytu nie będzie korektą pędzącą co oznaczałoby, iż właśnie korekta dobiega końca i pora na kolejny ruch w dół. Mimo wszystko wzrost z ostatnich kilku dni wykreował na wykresie intra dość istotny układ. Mianowicie pierwsza korekta rozpoczęła się od poziomu ostatniego potwierdzonego szczytu, wczoraj powstał kolejny ruch spadkowy , który na obecną chwilę ma rozmiar zbliżony do poprzedniej korekty i wraz z strefą wsparcia / oporu wskazuje na możliwość utworzenia korekty pędzącej 1:1. W takim wypadku wybicie wczorajszego maksimum cenowego powinno zaprowadzić nas bezpośrednio w okolice najważniejszego poziomu z układu dziennego czyli na ok. 2158. Jak już wiemy dopiero wybicie 2158 (a w przypadku samego indeksu 2153) da nam możliwość zmiany trendu w ujęciu dziennym.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX, zgodnie z przewidywaniami pojawiła się wzrostowa świeca , której zamknięcie wypadło na bardzo istotnej strefie oporu. Bez wybicia tej strefy , cały czas jesteśmy zagrożeni nowym dołkiem. Jeśli uda się pokonać strefę to wówczas powstanie szansa na ruch co najmniej w kierunku 12450. Pierwszy element , który wskazywałby na taka możliwość wzrostu jest już za nami, mam tu na myśli wyraźne wybicie zakresu OB co niektórzy inwestorzy już traktują jako pierwszy ważny symptom możliwej zmiany trendu czy wejścia w dużą korektę całego spadku od szczytu na 12656.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX mamy trend wzrostowy. Tu po drodze mieliśmy dwie korekty o różnych rozmiarach. Obecnie mamy konsolidacje tuz pod najważniejszym rejonem oporu. To co ukształtowało się na wykresie do tej pory, moim zdaniem pokazuje , iż strefa oporu zostanie wybita a cena w dość dynamicznym ruchu dojdzie do kolejnej strefy czyli okolic 11905. Gdyby ktoś dzisiaj zmusił mnie do przedstawienia nieco dłuższej prognozy niż tylko dojście do 11905 to wskazałbym , iż z kolejnej strefy oporu na tym własnie poziomie będzie cofnięcie wielkości niebieskiego prostokąta , powstanie większa korekta pędząca 1:1 i następnie kolejny swing impulsowy w górę właśnie w rejon 12450. To oczywiście jest tylko ewentualna projekcja a na ten moment najistotniejszy jest trend wzrostowy i dopóki nie padnie 11610 dopóty on będzie najistotniejszy.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o