Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 21.08.2019

Za nami druga sesja tygodnia podczas której indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.37% natomiast indeks DAX oddał -0.55%. Tak naprawdę to wyniki tej sesji nie wpłynęły znacząco na sytuację techniczną ale myślę że jest kilka „drobiazgów” na które warto zwrócić uwagę.

Indeks WIG 20

Wzrost indeksu WIG 20 przyczynił się do „wyrysowania” na dziennym wykresie świecy Pin bara z wzrostowym korpusem. Formacja ta powstała po poniedziałkowej wzrostowej świecy i zgodnie z statystyka powinniśmy oczekiwać na kontynuację wzrostu w kierunku 2150. Problemem może być poziom zamknięcia wczorajszej sesji , który zbiega się idealnie z zakresem OB . Mamy zatem powód dla niedźwiedzi aby zepchnąć indeks na nowe minima. Mimo wszystko sama świeca z potwierdzeniem w obrotach daje przewagę dla byków i jeśli tylko zdołają obronić przy ewentualnej próbie spadku, poziom jej minimum to wkrótce powinniśmy być w okolicy 2150.

Na wykresie intra kontraktów na indeks WIG 20 mamy wzrost który wybił ostatni potwierdzony szczyt i tym samym dał podstawę do ewentualnej zmiany trendu. Wyraźna biała świeca wybiła strefę oporu ale sama końcowa część sesji sprowadziła ceny ponownie na strefę. Trudno jest jednoznacznie określić czy jest to re-test od góry czy mimo wszystko nie ma wybicia strefy , w zależności od wykresu czyli od godzin w jakich powstają świece ta sytuacja wygląda inaczej. Na obecną chwilę istotny poziom wsparcia to 2085 czyli minimum wczorajszej korekty , jego wybicie to sygnał do zamknięcia luki cenowej z poprzedniej sesji jak i zagrożenie zejściem na nowy dołek. W przypadku kontynuacji wzrostu , kolejnym ważnym poziomem będą okolice 2127 gdzie mamy OB i zniesienie do geometrii harmonicznej ruchu wzrostowego jako korekty ostatniego swingu spadkowego. Docelowo najważniejszym poziomem dla byków jest cały czas 2158 bez wybicia którego nie może być mowy o zmianie trendu w ujęciu swingowym (w Dt trend wzrostowy już faktycznie jest).

Indeks DAX

Na dziennym wykresie indeksu DAX powstała mała czarna świeczka będąca obecnie re-testem poziomu dołka z 3.06. Nie wiemy oczywiście czy wczorajszy spadek będzie kontynuowany ale w świetle samego wykresu i tak powinniśmy mieć jeszcze co najmniej jedno wyjście na nowy szczyt. Zatem dzisiaj może być próba domknięcia luki cenowej jednak w perspektywie 2-3 sesji spodziewałbym się wyjścia na nowe maksima obecnego ruchu wzrostowego. Tak jak na indeksie WIG 20 najważniejszym poziomem dla byków jest 2153 (kontrakty 2158) tak na DAX jest to 11866. Dopóki ten poziom nie zostanie wybity dopóty obecny ruch wzrostowy należy traktować w kategorii korekty.

Wykres intra kontraktów na DAX po wyrysowaniu układu harmonicznego 38/88 wykonał spadek do strefy wsparcia na poziomie 11610. Równocześnie wybity został ostatni potwierdzony dołek co sprawia , iż mamy ostrzeżenie o możliwości zmiany trendu na spadkowy. Faktem jednak jest to że spadek od strefy oporu nie wybił OB i jeśli cena dzisiaj wybije 11679 to w kontynuacji wzrostu przeszkodzić może okolica strefy na Koronę czyli ok. 11735. Z racji , iż na wykresie intra mamy obecnie dwa dołki na tym samym poziomie czyli na 11610 , ich ewentualne wybicie byłoby sygnałem do realizacji zasięgu OB a z dużym prawdopodobieństwem dalszego spadku co najmniej do strefy na ok. 11515. To zaś byłoby mocnym wskazaniem na nowe dołki.(tak samo jak wzrost do strefy na Koronę i zmiana kierunku).

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakTom'asŁiktorObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

Witam ! „Nienawidzący Trumpa podsycają recesję, podczas gdy prawdziwa gospodarka kwitnie!” W niedzielę, na kanale Fox News Channel, w programie „The Next Revolution”, ubiegłotygodniową mini panikę na Wall Street, prowadzący Steve Hilton tak komentował : „W zeszłym tygodniu widzieliśmy całą tę rozmowę o recesji, nie z powodu, że wydarzyło się coś w realnej gospodarce, ale z powodu fałszywej gospodarki – tej wyczarowanej przez panicznych idiotów i algorytmy na Wall Street. Naprawdę nie są zbyt mądrzy. Z pewnością nie są życzliwi. Często są słabo wykształceni, w większości nieświadomi, zawsze zainteresowani sobą i chciwi. W zeszłym tygodniu wpędzili cały świat w panikę… Czytaj więcej »

Łiktor
Gość
Łiktor

Sl do gbpusd podnoszę do 12100

Łiktor
Gość
Łiktor

Bbiorę profit do L na gbpusd po 12123 . zwątpiłem w wybicie poziomu o którym pisałem wczoraj .

Tom'as
Gość
Tom'as

Hej. Ja nie widzę powodów do zamykania pozycji ale patrzę z wykresu W1
https://www.bankfotek.pl/image/2141463
a więc na historycznym wsparciu mamy formacje odwracającą a w tym tygodniu ją testują … nic nie robimy i czekamy na popyt 🙂
pozdro