Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 16.08.2019

Przed nami ostatnia sesja tygodnia, podczas której będzie zapewne wielu inwestorów , którzy mocno oczekują zmiany kierunku. Indeks WIG 20 przed wolnym czwartkiem spadł prawie 3% i zszedł pod dołek z października 2018. Indeks DAX natomiast spadł również i wczoraj o -0.7%.

Indeks WIG 20

Patrząc na wykres dzienny indeksu WIG 20 można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, iż znajdujemy się gdzieś w okolicach dołka obecnego swingu spadkowego. Mamy już drugą korektę o niemal identycznej wielkości a zatem mamy oznakę wyczerpania potencjału impulsu. Oczywiście to jest tylko pewne założenie , które trudno jest wykorzystać w działaniu ponieważ jak wiemy takie korekty mogą być 3. Jednak jedno jest dość wyraźne , mianowicie pozycje krótkie na dłuższy okres nie powinny już raczej nikomu teraz do głowy przychodzić. Indeks WIG 20 wybił dołek z października, jednak ta sztuka , na tę chwilę , nie udała się jeszcze na indeksie WIG i na kontraktach.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 widać dokładnie jak to wyskok z wtorku był korektą o takim samym potencjale jak korekta z drugiej połowy lipca. Spadek jaki zaliczyliśmy w środę osiągnął nowy dołek a jego przebieg ma symptomy niemal wykończonego impulsu. Zatem być może nawet dzisiaj będziemy mieli jakieś odbicie , które jednak nie jest raczej tym co mogłoby zachęcać do zajmowania L na dłuższy okres czasu. Innymi słowy w obecnej chwili, chcąc zająć pozycję na kilka , kilkanaście dni raczej powinniśmy stać z boku i się przyglądać. Tu nie ma teraz miejsca na takie pozycje ani w dół ani w górę. O czymś dłuższym w górę będzie można myśleć kiedy cena wybije 2158 natomiast o jakieś dłuższej krótkiej dopiero wówczas kiedy wyrysuje się korekta nie wybijająca tego poziomu. W krótszym Dt ważną strefa do podjęcia decyzji jest obecnie ta znajdująca się w rejonie 2108-2113.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX , dwie ostatnie sesje to kontynuacja spadku i oczekiwane zejście do strefy w okolicach 10300. Wczoraj pojawiła się tam świeca spadkowa z dużym dolnym cieniem wskazującym na próbę obrony tej strefy. Cały duży swing spadkowy jaki do tej pory się wyrysował ma już znamiona wyczerpania jednak to zbyt mało aby postawić pieniądze na większą zmianę kierunku. Tu poziomem „kulminacyjnym” jest rejon 11850. Zatem sporo miejsca zostało do tego aby wykres wskazał nam na możliwość zmiany trendu. Trzeba sobie jednak wyraźnie powiedzieć , ze tak jak moment wyczerpania obecnego spadku jest już raczej blisko tak w dłuższej perspektywie mamy wyraźne wskazanie na możliwość rozwinięcia znacznie większego trendu spadkowego po wykonaniu korekty, która ma miejsce nawet do 12400.

Kilkukrotnie już wspominałem, ze wykres intra kontraktów na DAX, ze względu na znacznie dłuższy czas notowań niż sam indeks, ma nieco inny wygląd. I tak jak po wtorkowej sesji wskazywałem na duże prawdopodobieństwo zejścia na nowy dołek po zrealizowaniu OB w postaci drugiej takiej samej korekty, tak się stało. Teraz nie mamy jeszcze wskazania , że impuls spadkowy z środy i czwartku dobiegł końca, ba na tę chwilę wygląda to tak jakby jeszcze jeden dołek był przed nami ale tu zachowałbym ostrożność a mocno zmienił podejście po ewentualnym wybiciu poziomu 11570.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ŁiktorDariusz BartłomiejczakRichard Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Richard
Gość
Richard

A dlaczego bratnia Węgierska giełda trzyma się dobrze w porównaniu z Polską? Gdzie polski WIG przez cale 3 tygodnie spada!? A węgierski tylko 2 razy!? To taka polska gospodarka ??? Ktoś z rządzących bardzo sciemnia???

Łiktor
Gość
Łiktor

Poziom zatrzmania spadku na Nas100 wyznaczyłem niemal idealnie na 7360 i index doszedł do 7377 i tym sposobem zlecenie kupna zostało na peronie 🙂 , a index już zrobił ponad 2%

Łiktor
Gość
Łiktor

Osobiście uważam , że teraz jest dołowanie rynków EM , które dysponują zapleczem surowcowym w ramach korekty przed zapomnianą hossą surowcową , która jest naturalnym wykończeniem wzrostów . Więc przed PiS jeszcze dwa lata świetnej koniunktury , czy to się komuś podoba czy nie . Ale najpierw korekta . I proszę zauważyć , że miedzy Wegrami , a Polską jest duża rozbieżność jeśli chodzi o surowce . Jedynym zagrożeniem na dziś mogą być ceny emisji , gdyż poprzednie rządy brały kasę z Uni na modernizację , a ponoć i elektrownie atomową udało im się zjeść u Sowy. Pieniądze te wydali… Czytaj więcej »