Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 14.08.2019

Za nami sesja , która w drugiej części wlała w serca byków wiele nadziei i to zarówno na indeksie WIG 20 jak i indeksie DAX (choć tu nieco słabiej). Odpowiednio indeksy wzrosły o 1.44% i 0.6%. Jednak skupmy się na wykresie a nie na nadziei.

Indeks WIG 20

Na dziennym wykresie indeksu WIG 20 powstała wysoka biała świeca z cieniami po obu stronach , która swoim korpusem zasłoniła całkowicie całą spadkową świecę z poprzedniej sesji. Odbicie nastąpiło niemal idealnie od dołka z października 2018. Innymi słowy silna formacja objęcia hossy na wsparciu czyli faktyczna szansa na zmianę trendu. Pamiętajmy jednak , ze jeśli chodzi o formacje to powinny one być potwierdzone zanim bardzo poważnie je potraktujemy a sama cena na naszym wykresie musi wybić 2185 i już nie spaść na nowy dołek. Jak widać powyżej zasięg białej świecy na skokowo większym obrocie (to nie jest idealne rozwiązanie) wpisał się w zakres OB co tym bardziej powinno wzmóc oczekiwanie na potwierdzenie formacji. Problemem naszego rynku jest to, iż czwartek jest dniem wolnym co sprawia , że „długi weekend” nie będzie sprzymierzeńcem dla większej aktywności.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 , widać wyraźnie jak cena po wystrzale w górę zatrzymała się idealnie na OB. Delikatne naruszenie ostatniego potwierdzonego szczytu jest tu moim zdaniem zbyt małym wskazaniem na ewentualność zmiany trendu. Dodatkowo cały ostry wzrost , który spokojnie można było wychwycić mając świadomość i umiejętność wykorzystania formacji Korony + obroty , które na wzroście w pierwszej godzinie sesji były rosnące a na spadku wyraźnie malejące z odpowiednimi pikami w odpowiednim miejscu, miał miejsce przy malejącym LOP. Innymi słowy wzrost nie był wynikiem napływu kapitału a jedynie ucieczki z krótkich pozycji. To zaś sugeruje , że niedźwiedzie mogą jeszcze namieszać. Dodatkowo świeca jaka powstała na wykresie i obrót jaki jej towarzyszył idealnie wpisuje się w okres jaki nastaje od dnia dzisiejszego, czyli kwestia „długiego weekendu”.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX powstała również biała świeczka z cieniami po obu stronach , której minimum wypadło na poprzednim dołku. Tym samym powstał zaczątek formacji cenowej DB. Mimo wszystko trzeba do tej formacji podchodzić z ostrożnością ponieważ wczorajsze zamknięcie nie zdołało wybić połowy czarnego korpusu z poprzedniej sesji. Czyli bez kontynuacji tego wzrostu trudno będzie zakładać skuteczność ewentualnego DB. Jeśli jednak rynek wykona dalszy ruch wzrostowy i wybicie w cenach zamknięcia linię szyi to można spodziewać się jeszcze większego wzrostu ale nie można zapomnieć o OB. Innymi słowy powstanie DB da zapewne ruch do strefy na ok. 12000 ale czy będzie to więcej i czy pojawi się wskazanie na zmianę tendencji spadkowej? Zobaczymy.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX widzimy nieco inną sytuację niż na indeksie a to za sprawą różnic w notowaniu obydwu instrumentów i tego co najczęściej działo się po zakończonych sesjach regularnych. Tu cena odbiła od dołka na strefie wsparcia w rejonie 11550 i zrealizowała zasięg do strefy oporu z wyższego interwału znajdującej się na wysokości zakresu OB. Na tę chwilę , chociaż odbicie nastąpiło z idealnego poziomu nie mamy nowego szczytu. Wydaje się, że taki powinien mieć miejsce dzisiaj. Jednak pamiętając o sytuacji dziennej indeksu , wybicie na kontraktach nowego szczytu i dojście do brązowej strefy nie da nam jeszcze szansy na zmianę trendu w ujęciu swingowym. Jednak w Dt jest jeszcze potencjał wzrostowy a wspomniane wcześniej miejsce rozpoczęcia ostatniego swingu wzrostowego daje do tego jak najbardziej solidne podstawy.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ŁiktorLingwistaObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

Witam ! „Keep America Great !” – „Sprawmy, aby Ameryka wciąż była wielka” to wyborcze hasło Trumpa na 2020 r. Ale jak to zrobić? Spójrzmy na wykres S&P 500 – w lipcu br. w układzie miesięcznym uformowała się formacja spadającej gwiazdy z luką, a to w moim przekonaniu złowieszczy znak o dużym prawdopodobieństwie odwrócenia tendencji wzrostowej. Przypomnę, że podobna formacja miała miejsce we wrześniu 2018 r. co implikowało korektę – 20 %. Wczorajszy wzrost indeksu przy b. mizernym wolumenie, i bez przełamania lokalnego szczytu potwierdza moją tezę. W okresie I.2018 – VII.2019 z łatwością możemy zidentyfikować formację rozszerzającego się trójkąta… Czytaj więcej »

Łiktor
Gość
Łiktor

Ja dziś zamknąłem S na NAS100 po 7500 i otworzyłem L po tej samej cenie . Szaleństwo ? Jak wczoraj już wszyscy widzieli same wzrosty mi cały czas brakowało muśnięcia tego poziomu przed wystrzałem w górę i to mnie utwierdzało w przekonaniu , że ten wzrost nie ma prawa chyba być kontynuowany bez testu tego poziomu . Mamy teraz na dziennym piękne objęcie bessy i jeśli się ono utrzyma wracam szybko na S .

Łiktor
Gość
Łiktor

Fakt , że nie testowaliśmy od dołu oporu na przynajmniej 7820 i odpadliśmy w dół każe przypuszczać , że jeszcze tam wrócimy .

Łiktor
Gość
Łiktor

Tyle , że biorę pod uwagę , że wzrost nie zacznie się z mojego poziomu ,a 7360.

Łiktor
Gość
Łiktor

Sl krótko 7469.

Łiktor
Gość
Łiktor

Jak patrzę na UsdPln i GbpPln to wiara we wzrosty ze mnie uchodzi . pierwszy wybił z kanału , a drugi wszedł do kanału z zasięgiem na ok. 35gr

Łiktor
Gość
Łiktor

liczę na pinbara na H4 jeszcze dokupiłem po 7845 . Sl jak poprzednio

Łiktor
Gość
Łiktor

cichą nadzieję na zakończenie spadku daje zaś UsdJpy utrzymując sie na średnioterminową linią trendu , którą wyznaczyłem w czerwcu tego roku.

Łiktor
Gość
Łiktor

pinbara nie było więc zamknąłem kram z 13 pkt stratą, bo przy takim układzie możliwe jest otwarcie minimalną luką w dół.