Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 01.08.2019

W dniu decyzji FED na temat stóp procentowych, omawiane indeksy Wig 20 i DAX lekko zwyżkowały. I tak indeks WIG 20 zyskał 0.59% a indeks DAX 0.34%. Zobaczmy zatem jaki ma to wpływ na sytuację techniczną obu indeksów.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała niewielka świeca wzrostowa z wyraźnym górnym cieniem jako efekt fixingu. Obrót jaki towarzyszył na wczorajszej sesji był niemal 3 razy wyższy od tego z dnia poprzedniego co sugeruje , iż wczorajsze minimum nie będzie raczej ostateczne. Cały czas znajdujemy się pod strefa na ok. 2290-2300 , która stanowi opór dla ewentualnych wzrostów. Inną kwestią jest to, iż wybicie tej strefy w dół miało miejsce przy śmiesznie niskich obrotach co nie daje zbyt dużych podstaw do tego aby zakładać, że teraz ten opór jest nie do przejścia. Na obecną chwilę cały spadek od szczytu jest typową korektą i trudno byłoby teraz powiedzieć , że przed nami tylko spadki. Zwrócę uwagę na wykres miesięczny (wczoraj się skończył miesiąc) choć go tu nie zamieszczam, świeca jaka powstał przetestowała połowę białego korpusu z poprzedniego miesiąca której to nie wybiła a układ jaki utworzył się przez dwa poprzednie miesiące ma bardzo byczy charakter. Dlaczego o tym mówię? Bo choć mocniejsze spadki są możliwe to jednak na tę chwilę nie mamy bezpośrednich mocnych wskazówek na taki scenariusz a jeżeli obecne spadki wyhamują i powstanie tylko korekta prosta to wówczas dalej w grze będzie wybijanie 2421.

Na wykresie intra kontraktów terminowych , zgodnie z wczorajszymi porannymi założeniami dotyczącymi praktycznego podejścia do teorii Elliotta, rynek wyhamował spadki i dynamicznie odbił w górę. Jeśli po wczorajszej decyzji FED nie otworzymy się lub nie spadniemy poniżej wczorajszego minimum to moim zdaniem powinniśmy być gotowi na dalsze wzrosty co najmniej w okolice 2290-2300.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym DAX powstała niewielka biała świeczka z górnym cieniem , wygląda to tak jakby w najbliższych 2-3 dniach rynek miał ponownie zaatakować ostatnie minimum. Od zasięgu obecnego ruchu spadkowego będzie zależała nieco dłuższa przyszłość. Zatrzymanie spadku na jednej z najbliższych dwóch stref wsparcia i zmiana kierunku to pożywka dla byków i droga na 12900, wybicie dołka na 11650 to już zapowiedź czegoś czego można się bać jeśli inwestuje się w akcje.

Na wykresie intra kontraktów na DAX , po wczorajszej decyzji FED a więc po zamknięciu regularnej sesji, kontrakty zaliczyły nowe dołki zgodnie z naszymi przewidywaniami wiążącymi się z nieudaną próbą wybicia błękitnej strefy oporu. Obecnie mamy silne odbicie , które zbliża się ponownie do tej strefy. Jeśli sytuacja się powtórzy to przed nami prawdopodobny nowy niższy dołek , natomiast gdyby byki zdołały wyraźnie wybić strefę w górę to powstanie zwiastun dla możliwego odmienienia kierunku. Jednak to co wydaje się bardziej prawdopodobne a wynika to jakby z wykresu dziennego to jednak zejście jeszcze raz na nowy dołek.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o