Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 30.07.2019

Podczas poniedziałkowej sesji zarówno indeks WIG 20 jak i indeks DAX nie dały powodów do radości dla inwestorów. Ten pierwszy stracił na wartości -0.86% a ten drugi wynikiem -0.02% niemal nie zmienił swojej ceny.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała czarna świeca, która wybiła linię szyi formacji Korony, tym samym w strefie szczytowej powstał układ, który ma podstawy aby sprowadzić indeks do rejonów 2220. Jedynym ale wyraźnym mankamentem tego wybicia jest wielkość obrotu jaka mu towarzyszyła. Wakacyjna mizeria sprawia , że biorąc pod uwagę fakt , iż spadek od szczytu ma charakter korekty a wybicie odbyło się bez paliwa, należy z dużą dozą ostrożności podejść do tej formacji cenowej. Oczywiście w przypadku re-testu okolic 2300 i potwierdzeniu znaczenia linii szyi nie będzie co walczyć z tym faktem i skupienie na ewentualnych pozycjach na spadki będzie raczej dobrym rozwiązaniem. Jednak jeśli byki zdołałyby wyjść ponownie ponad 2300 w cenach zamknięcia dnia to wówczas w dalszym ciągu powinniśmy mocno brać pod uwagę nowe szczyty.

To co stało się na indeksie nie ma jeszcze miejsca na wykresie intra kontraktów na WIG 20. Innymi słowy , nie mamy tu do czynienia z wybiciem linii szyi typowej RGR , która znajduje się na poziomie 2257. Wczoraj zabrakło do wybicia 5 punktów. Obecna sytuacja wygląda w ten sposób, iż od szczytu mogliśmy spaść w układzie impuls do 2278 korekta i kolejny krótszy impuls albo cały spadek jest jednym dużym impulsem z korektą nieregularną w fali 4. Patrząc jednak od typowo praktycznej strony oceny fal , bez względu na to co mamy na wykresie, dzisiaj powinniśmy rozpocząć sesję od próby podniesienia ceny. Jeśli tak się stanie to istotnym tu będą dwa poziomy . Pierwszy to OB czyli okolice 2278 i drugi wyższy to 2295.Zatrzymanie na tym pierwszym poziomie i powrót do spadku to wskazanie na silne i dynamiczne wybicie linii szyi, zatrzymanie przed drugim poziomem i wejście nawet tylko w większą ale korektę to wskazanie, iż rynek będzie miał możliwość budowania większego wzrostu ale raczej tylko jako korekty całego spadku. Natomiast wybicie drugiego poziomu w jednym swingu impulsowym to najlepsza możliwość dla byków bo dająca poważne szanse na budowanie dużej fali wzrostowej wybijającej szczyt na 2332 a w konsekwencji nawet na atak poziomów z przed niemal 4 miesięcy czyli rejonów 2421.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX mimo wyrysowania świecy w kolorze wzrostu , efekt dalej jest niedźwiedzi. Strefa oporu nie poddała się a wyraźny górny cień wskazuje na możliwość kolejnej przeceny. Zasadnicze pytanie jest takie czy w przypadku spadku będzie to ruch , który zdoła wybić strefę wsparcia i poziom 12172 czy jednak tylko coś mniejszego co pozostawi szansę na dalszy wzrost w kierunku 12900.

Niestety patrząc na wykres intra też nie mamy jasnych podpowiedzi co do dalszych ruchów. Obecny wzrost o dużej zmienności utrzymuje trend wzrostowy ale nosi znamiona korekty w postaci flagi. Zatem spadek który wybiłby linię trendu prowadzącą obecny krótkoterminowy wzrost mógłby być sygnałem do przeceny , która powinna zejść co najmniej do okolic 12260. Z drugiej strony gwałtowny spadek do żółtej strefy wsparcia i wejście w układ „schodkowy” może okazać się początkiem swingu , który eksploduje pionowym ruchem w górę. Tu jednak powinniśmy najpierw zobaczyć wybicie lokalnego szczytu a następnie ewentualnego cofnięcia ale tylko do okolic wybitego szczytu a nie w głąb. Zatem wydaje się, iż z decyzją o zajmowaniu pozycji powinniśmy mimo wszystko zaczekać.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakMarcus Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcus
Gość
Marcus

Darku, czy możemy uznać, że wsparcie na 12172 zostało złamane czy też czekamy na koniec sesji? Masz jakiś pomysł na dalszy rozwój wypadków?