Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 18.07.2019

Wczorajszy dzień, zarówno na indeksie WIG 20 jak i na indeksie DAX należał do niedźwiedzi. Warszawski parkiet spadł o -0.64% natomiast niemiecki o -0.72%. Ten, może nie zbyt wielki spadek ma duże szanse wywołać znacznie coś większego.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 pojawiła się czarna świeca , która zbliżyła się dość niebezpiecznie do strefy wsparcia na poziomie ok. 2300 będącej równocześnie linią szyi ewentualnej formacji RGR. Wspomniana strefa jest tą która stanowi ostatnią barykadę przed wejściem w większe spadki. Wybicie strefy oznaczać będzie, że indeks za kilka dni znajdzie się w okolicy 2220. Patrząc na największych przedstawicieli indeksu , wydaje się , że nie ma innego rozwiązania jak wybicie strefy wsparcia , zmiana trendu na spadkowy i ….. Aby taki scenariusz się nie spełnił, byki musiałyby obronić wsparcie w cenach zamknięcia a następnie wybić w górę 2340. Na dzień dzisiejszy wydaje się to mało prawdopodobne.

Na wykresie intra doszło w końcu do wybicia dołem konsolidacji układającej się w trójkąt. Czyli nastąpił ruch, który dwa dni wcześniej określałem jako ten bardziej prawdopodobny. Przed niedźwiedziami ostatnia zapora w postaci dołka na 2257. Jej wybicie , skuteczne wybicie nie pozostawi już niemal żadnych złudzeń co do tego w jakim kierunku będziemy poruszać się przez kolejne godziny i nawet dni. Na poziomie 2250 mamy coś co może zatrzymać spadek ale raczej tylko na jakąś chwilę. To zaś oznacza , iż na dzień dzisiejszy , po tym co na innych parkietach, nie powinno być zdziwienia po otwarciu luką w dół. Jeśli w początkowej fazie sesji dojdzie do wybicia 2257 to właśnie poziom 2250 może być tym który wywoła korektę w celu re-testu linii szyi, w tym przypadku formacji DT.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX, spadkowa świeca jaka wczoraj powstała jest wyraźnym wskazaniem na dużą wagę wybitej wcześniej strefy wsparcia. Tym samym indeks DAX rozpoczyna drogę która sprowadzić go powinna w okolice 11600-11850 choć oczywiście po drodze byki będą miały argumenty za tym aby powstrzymać spadki. Pierwszy w okolicach 12200 a kolejny na ok. 12000. Zatem nastał czas kiedy to niedźwiedzie będą miały pole do popisu w ujęciu intra i to zarówno Dt jak i swingowym. A skoro już mowa o „intra” to spójrzmy na wykres intra kontraktów na DAX.

Dzisiaj wykres 4h aby można było lepiej dostrzec to co najistotniejsze. Cena spadła do strefy wsparcia i jest prawdopodobieństwo wystąpienia odbicia . Jednak układ jaki powstał – Korona wersja 2 wskazuje na to, iż ewentualny ruch w górę może zrobić re-test żółtej strefy oporu to jest poziomu ok. 12280-12300 i następnie wrócić do spadku. Gdyby byki zdołały wyjść nad wspomnianą strefę to wówczas ruch w górę mógłby dojść do okolic 12350. Powyżej przy analizie wykresu dziennego pisałem wyraźnie , że przyszła pora na spadki tu jednak zwrócę uwagę na małą szansę przed ucieczką od takiego scenariusza. Jak widać na wykresie intra cena doszła do strefy i jej nie wybiła , jeśli teraz byki dałyby z siebie wszystko to mogłoby to zadziałać nawet tak , że za kilak dni mielibyśmy nowy szczyt. Tu jednak warunek jest jeden , ani kroku w dół tylko góra z wybiciem 12465 na początek. Jest to jakiś scenariusz , który można mieć gdzieś z tyłu głowy ale mimo wszystko, wydaje się on być mało prawdopodobny.

I na koniec to o czym zapomniałem wczoraj a o co prosiliście mnie:

Wyjątkowo przedstawiam swoje zdanie na temat spółki PZU. Wiele osób ulega zbyt szybko silnym ruchom jednodniowym. I po świecy jaka miała miejsce w wtorek zobaczyło już rajd na północ tej spółki. Niestety te osoby nie dostrzegły , ze struktura całego ruchu wzrostowego jaki maił miejsce od połowy maja wyczerpała znamiona impulsu a na przestrzeni od 8.07 cena swingowo dała sygnał sprzedaży i wskazała na możliwość zmiany trendu. Wczorajszy dzień był dla mnie pierwszym potwierdzeniem tego. Dojście do strefy na Koronę i wielki obrót czyli na tę chwilę dużo pary mały efekt. Teraz mamy dużą świecę wzrostową, wyraźny górny cień i opór, układ idealnie wpisujący się w tzw. markowanie popytu. Moim skromnym zdaniem trudno będzie zrobić coś innego niż spaść do okolic 40.5 no chyba , że dzisiaj byki zdołają wybić w cenach zamknięcia ostatni szczyt. Tak na marginesie , w tym wszystkim jest jeszcze element linii trendu.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tom'asDomino Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Domino
Gość
Domino

Panie Dariuszu. Na spokojnie wczoraj przeanalizowałem PZU i faktycznie wydaje się, że jest to tylko powrót w okolice 45 zł. Zmylila mnie ta sesja wtorkowa na PZU. Dzisiejsza sesja będzie bardzo ważna niemniej jednak będziemy chyba spadać i to dość mocno.
Pozdrawiam

Tom'as
Gość
Tom'as

Witam. Ponieważ były problemy z moimi komentarzami (na bieżąco) chciałem tylko pokazać że rgr-y na Dax działają i mają się dobrze … ostatni szczytowy h1 ( prawe ramię w cenach zamknięcia ):comment image
oraz mniejszy z m15 który był sprawcą ostatniej korekty z h4comment image
pozdrawiam
mam nadzieje że komentarz zaskoczy 🙂

Tom'as
Gość
Tom'as

…no to może jeszcze odnośnie układów harmonicznych … jest to jeden z fajniejszych rozpoznanych ostatnio przeze mnie długoterminowych układów odwracających trend – dotyczy srebra z W1 oraz układ Leonardo comment image
pozycja została wzięta idealnie niestety zbyt wcześnie zamknięta 🙂