Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 24.01.2019

Wczorajsza sesja zakończyła się bezapelacyjnym „zwycięstwem” indeksu WIG 20 nad indeksem DAX. Ten pierwszy wzrósł przy skokowo większym obrocie do poziomu 2407 co daje 2.03% natomiast indeks DAX stracił -0.17%. Czy taka rozbieżność oznacza totalne rozjechanie się ostatniego kierunku?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała duża biała świeca z delikatnym górnym cieniem. Najważniejszym efektem takiego wzrostu jest wybicie szczytu ustanowionego w sierpniu. Tak jak wspomniałem w wstępie, dokonało się to przy skokowo większym obrocie co zwiększ prawdziwość tego wybicia i daje wskazania na kontynuację wzrostów. Oczywiście trzeba brać pod uwagę możliwość jakieś korekty ale dopóki pod strefą wsparcia nie pokaże się wyraźne zamknięcie dnia dopóty w grę wchodzi tylko drobna korekta. Przypomnę może jeszcze to co zamieściłem na blogu jakiś czas temu a więc wielkie skupisko geometrii na poziomie ok. 2435. Zatem możliwym jest dotarcie do takiego poziomu i dopiero wówczas wygenerowanie korekty. Jednak czy tak to własnie będzie to już nie można powiedzieć bez „szklanej kuli”. Najbardziej oczekiwane w moim wydaniu, poziomy dla wzrostu w średnim terminie, są stałym czytelnikom znane i dają jeszcze ciekawą przestrzeń dla byków.

O wykresie intra kontraktów na WIG 20 nie ma co zbyt wiele pisać. Tu silny wzrost wykonał bardzo ciekawy zakres a pojawienie się ostrzeżenia przed korektą zmobilizowało mnie do zamknięcia pozycji Dt. Nie jestem skłonny aby powiedzieć, iż teraz na pewno będzie miała miejsce korekta ale faktycznie prawdopodobieństwo jakieś realizacji zysku z L na pewno znacząco wzrosło. W małej skali czasowej , taka ewentualna korekta mogłaby zejść do poziomów ok. 2395 – 2400, w przypadku większej realizacji zysku w rejony 2380-2385. Zejście do tych niższych okolic byłoby dobrą okazją do poszukania ponownego L. W tej chwili „bezpieczeństwo” trendu wzrostowego jest dość spore bo tak naprawdę dopiero wybicie rejonów 2350 mogłoby oznaczać kłopoty dla niego. W przypadku słabej korekty i dalszego kontynuowania wzrostów kolejnego oporu można spodziewać się w wspominanych wcześniej okolicach 2435 a poziom ok. 2470 to kolejny docelowy dla silnego trendu wzrostowego w tym interwale.

Indeks DAX

Odpowiadając na postawione w wstępie pytanie powiem że mimo spadku indeksu DAX , widać wyraźnie, ze nie jest to zmiana kierunku a jedynie testowanie strefy wsparcia. Cały czas można oczekiwać dalszego wzrostu tego indeksu w kierunku 11500 choć na drodze stoi jeszcze jedna luka cenowa  z poziomem ok. 10330. Pamiętajmy, ze na tym indeksie tak naprawdę to mamy trend wzrostowy tylko w ujęciu intra. Na dziennym jak i na wyższych interwałach cały czas znajdujemy się w korekcie trendu spadkowego. Zatem każdy ważniejszy opór z dziennego trzeba traktować dość poważnie. „Traktować poważnie” nie oznacza szukać od razu sygnału do S zwłaszcza, że na wykresie tygodniowym mamy silne sygnały świadczące o możliwości zmiany trendu w tych wyższych interwałach.

Odbicie jakie miało miejsce na wykresie intra kontraktów na DAX po wczorajszym otwarciu notowań nie zdołało wybić strefy oporu na ok. 11130 i cena tego instrumentu odpadła ponownie w dół dochodząc po raz drugi do najistotniejszej obecnie strefy wsparcia z wyższego interwału. Zainicjowane w końcowej fazie sesji odbicie stwarza możliwość „budowania” formacji cenowej DB. Wspomaga to linia trendu a także powstanie dwóch dołków na poziomie OB. Zakładam zatem że jeśli cena nie wybije zdecydowanie poziomu dołków , to będziemy mieli okazje do L np. po wybiciu strefy na 11130 i re-teście. No chyba, że kierujemy się jeszcze niższymi interwałami bo w takim wypadku wybicie 11080 będzie już wstępnym sygnałem świadczącym o możliwości powrotu do wzrostów. Główne założenie to wzrost na nowe szczyty.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ŁiktorTom'asDariusz BartłomiejczakMAXMurgrabia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Murgrabia
Gość
Murgrabia

USD/PLN – i SL wzięte i sporo tego tam było 🙂
https://bankfotek.pl/view/2131508
Ja oczywiście jako heretyk ich nie miałem i jeszcze skorzystałem i otworzyłem dodatkową pozycje.
Dzisiaj dużo danych i konferencja ECB, będzie bujało, nie zdziwię się jak rozgrywający zrobi to jeszcze raz.

Murgrabia
Gość
Murgrabia

No to na drugą nóżkę S po 3,790

Tom'as
Gość
Tom'as

popatrz na D1 to co Ci kiedyś rysowałem
comment image
pozdrawiam

Łiktor
Gość
Łiktor

Ja widzę usd pln na poziomie 3859 . W pierwszym rzucie , Póżniej zobaczymy .

MAX
Gość
MAX

DAX SELL 11132 SL nad 11160

MAX
Gość
MAX

Piszę z pracy z tel. nie mogę nic napisać ale może jeszcze nadbić , wybicie 11160 neguje założenie

MAX
Gość
MAX

i wygląda że może nadbić

MAX
Gość
MAX

Dobrałem SELL dwie poz SL już na 11145 i 11130 łącznie 4 poz.

max
Gość
max

poz. zamknięte ( strata )

max
Gość
max

możliwe że dopiero teraz DAX wykończył C na razie bez poz. obserwuje czy nie wyrysuje pin bara

max
Gość
max

SELL STOP 11136 i 11132