Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 12.09.2018

Zarówno indeks WIG 20 jak i indeks DAX,podczas wczorajszej sesji zwiększyły swoją zmienność. W jednym i drugim przypadku sesje zakończyły się na minusie chociaż indeks WIG 20 na zdecydowanie większym. Dokładnie stracił on -0.99% co dało zamknięcie na poziomie 2248.

Indeks WIG 20

Na wykresie powstała kolejna czarna świeca choć tym razem pojawiły się cienie po obu jej stronach co wskazuje na większą walkę między podażą a popytem. Okazją do powstrzymania spadku na poziomie na jakim pojawił się dolny cień była wewnętrzna strefa wsparcia cenowego nazywana przeze mnie, w takim wypadku „strefą na koronę”. Patrząc „falowo” na obecny spadek można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że impuls dobiega końca bo widać tu już 5 fal. Jednak zagłębiając się nieco w arkana „sztuki elliotowskiej” takie założenie nie byłoby prawidłowe z powodu takich samych korekt w potencjalnych falach 2 i 4. Zatem wydaje się że rynek nie zakończył jeszcze tego spadku. W dół przyciąga wyraźnie okolica 2220. Ruch do góry blokuje strefa oporu. Innymi słowy cały czas mamy trend spadkowy i brak jest jakiś wyraźniejszych oznak, że dobiegł on końca a to nakazuje patrzeć dalej w dół.

Na wykresie intra 1H powstał wczoraj kolejny nowy dołek ale wyraźnie widać, ze jego okolice są mocno bronione przez byki. Zatem w tym interwale czasowym możemy dzisiaj mieć do czynienia z jakąś silniejszą próbą złamania trendu do czego w pierwszej kolejności potrzeba wybicia poziomu 2277. Jednak dopóki się to nie stanie dopóty każdy wzrost należy traktować jako korektę i tu ciekawe miejsca do jej zakończenia znajdują się obecnie na poziomach ok. 2260-2264 a następnie w rejonie wczorajszego szczytu sesyjnego. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż wczorajszy nowy dołek powstał w wyniku spadku w trzech falach co daje nam wskazówkę, iż nawet w przypadku wybicia wczorajszego szczytu dnia i ruchu w kierunku strefy w okolicach 2290 możemy mieć do czynienia z zupełnie czym innym niż łamanie trendu. Mianowicie z jakąś większą korektą nieregularną. Pamiętać musimy o sytuacji na wyższych interwałach i to właśnie w ich świetle analizować wykres intra. No chyba, że gramy typowe Dt gdzie do ewentualnych zagrań na L brakuje zaledwie kilku punktów.

Indeks DAX

Na DAX mamy wyraźną obronę strefy wsparcia w postaci Pin bara co pokazuje na możliwość re-testu strefy oporu w rejonie 12100-12150 podczas najbliższych sesji. Osobiście uważam, że odbicie od górnego ograniczenia strefy wsparcia nie jest najlepszym sygnałem do czegoś mocniejszego i dlatego zakładam, że ewentualne dojście do strefy oporu będzie dobrą okazją do zajęcia S , które będzie miało dużą szansę wzięcia udziału w wybijaniu dołka na 11726. Taka na ten moment jest moja podstawowa koncepcja. Zmiany w postrzeganiu sytuacji można byłoby dokonać dopiero w momencie wyraźnego wybicia strefy oporu a na to mimo wszystko chyba jednak się nie zanosi.

Na wykresie intra 1h cały czas trend spadkowy, w tej chwili tą najważniejsza strefą oporu , której wybicie mogłoby wskazać na możliwość zmiany trendu jest strefa na ok. 12030. Na tę chwilę , wykres intra wskazuje na możliwość tworzenia korekty pędzącej , która oczywiście może się zmienić w nieregularną ale mimo wszystko korekty. Dla mnie oznacza to tyle, że na poziomach ok. 12030 a wyżej na ok. 12080 będę wypatrywał co najwyżej sygnałów do zajęcia S.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

20
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
cherryczytelnikbibi34........jerzycher Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom'as
Gość
Tom'as

Witam. Myśli Pan że przebiją tą strefę tak „bez mydełka” na dax? 🙂
https://www.bankfotek.pl/view/2125158
pozdro

cher
Gość
cher

Witam, sytuacja na fw, aktualizacja na godzinę 9.30, rynek na 2257.

Na fw wczoraj nazwany impuls, był falą c, a nie 1, efektem tego było zejście dt na nowe minima.
ZXamiast opisywać podam trzy wejścia w pozycje na fw, a na koniec sesji podsumuję założenia.

1. teraz do kupna L po 2255, SL 2242, TP 2280

2. oczekujące L po 2237, SL 2230, TP 2295

3. oczekujace S po 2282, SL 2294, TP 2248

Udanych

Pzdr

jerzy
Gość
jerzy

ja oczekujące na 2247 /realizacja klina na m5/

Jerzy
Gość
Jerzy

L 2247/ SL 2236

bibi34........
Gość
bibi34........

Dax wczoraj min. zysk,dziś założenie dzienne już wykonane(teraz po za rynkiem). Mogę iść odpoczywać. ( a możne jeszcze się skuszę na zagranie,tym razem L)
Wybaczcie mi że nie piszę wejść,bo na min . są szybkie zmiany ,i trzeba szybko reagować.
Powtarzam ,min jest super, to moje tempo.

czytelnik
Gość
czytelnik

Panie Darku, podbicie w okolice 53-55 (strefa na koronę) i dalej w dół?

cherry
Gość
cherry

Zakupione L dt wytrzymało, troszkę za głęboko zeszli w fali zakładanej 2. Jeśli to dobre znaczenie to poziom 58 jest kluczem na wyższe zasięgi, z fe wychodzi 2290. Udanych zagrań. Brak siły i tempa w ruchu na 58 zaneguje znaczenie fal i wpis.
Pzdr

Jerzy
Gość
Jerzy

coś mi się wydaje że moje L zamknie się na SL/2236/ na m5 tworzy się flaga

cherry
Gość
cherry

Podsumowanie, dwa wejscia, dwie straty, razem 20pkt.
Obecnie dt odnowiłem po 32 L, SL pod fioletową bandą 2225, kierunek ruchu na szkicu górna fioletowa banda 2252.

fw https://www.bankfotek.pl/view/2125174

Pzdr

Tom'as
Gość
Tom'as

zobaczymy co amerykanie zrobią bo chociaż na h1 nie wygląda dobrze to na D1 możliwa korekta o jakich Pan mówi w weekendowej …
https://www.bankfotek.pl/view/2125178
tutaj trend na razie trzyma ….