Komentarz przed sesją 02.03.2018

Zanim zacznę krótka informacja. Już w najbliższy weekend do wszystkich osób, które skorzystały z formularza zapisu znajdującego się w prawym pasku bloga, roześlę pierwszy raport z okazjami inwestycyjnymi.

Wczorajsza sesja przyniosła nam kontynuację spadku a zatem miesiąc rozpoczęliśmy od straty na indeksie WIG 20 w wielkości -1.24% co spowodowało, iż zamknięcie wypadło na poziomie 2335. Tym samym definitywnie mamy wybite dołki z grudnia 2017 i pierwsze poważne ostrzeżenie o możliwości zmiany trendu jaki na rynku gości od 2016 r.

Na wykresie dziennym indeksu pojawiła się czarna świeca z dolnym cieniem, której towarzyszył wysoki obrót jak na nasz rynek (nie jest to pierwszy raz w ostatnich kilku , kilkunastu dniach). Tym samym zbliżyliśmy się do strefy w okolicach 2280-2300 która to nie tylko jest strefą cenową ale również znajduje się tam wybita linia trendu poprowadzona ze szczytu z 2011. Bliskość takich wsparć, choć wywołała jakąś delikatną reakcję popytu to jednak nie zmieniła nawet w najmniejszym stopniu tendencji spadkowej, która jeszcze zapewne się nie zakończyła. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż od 6.02 mamy sporo sesji na których wykreował się znaczący obrót. Zapewne można tu brać pod uwagę, że pierwsze duże obroty pojawiły się po „mega” luce cenowej i wygląda to jak „odcięcie prądu”, ale warto również dostrzec, że w całym spadku mamy już 3 luki cenowe a to też ma swoje znaczenie. Kolejne wsparcia , oprócz tego które już wymieniłem to poziomy ok. 2260 i 2180. Dlaczego o nich wspominam? Uważam, że nawet jeśli wybicie dołka z grudnia miałoby oznaczać zmianę wielomiesięcznego trendu (a nie jest to wcale takie pewne) to i tak powinniśmy mieć korektę całego spadku. Poziomy o jakich wspominam są idealne do zmiany tendencji spadkowej na wzrostową i gdyby powstały sygnały świadczące o zmianie tendencji to mogłyby to być fajne okazje inwestycyjne. Oczywiście nie można tu w ciemno wchodzić w inwestycje ale po oznakach zmiany trendu jak najbardziej. Trochę więcej w temacie trendu i jego przyszłości powiem w „weekendowej”.

Na rynku kontraktów , jak pokazuje wykres intra , cały czas obowiązuje S . Nasze zadanie powinno polegać na poszukiwaniu w odpowiednich miejscach sygnałów do zajmowania właśnie takich pozycji. Te miejsca obecnie to poziomy 2360 i 2380. Zwłaszcza ten wyższy poziom jest atrakcyjny na obecną chwilę a to ze względu na ewentualną równość fal czyli podręcznikową „pędzącą” 1:1 z poziomem zmiany biegunów na czele.

Na DAX po wejściu w obszar konsolidacji na sesji środowej, wczoraj nastąpiło gwałtowne wybicie dołem i na wykresie powstała świeca „mrożąca krew w żyłach”. Trudno jest oprzeć się wrażeniu, że tu rynek idzie na nowy dołek jednak warto obserwować to jak się będzie indeks poruszał i co kreślił bo mimo wszystko może Nas zaskoczyć w okolicach 11900.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy już dość silny trend spadkowy, który nie wykazuje znamion wyczerpania a to przekładać się powinno na szukanie okazji do podłączenia się pod niego z obserwacją najbliższych wsparć. Taka okazja mogłaby się pojawić w momencie osiągnięcia przez kontrakty poziomu ok. 12150 choć jak widać obecny poziom też może być zaczątkiem kolejnej fali sprzedażowej. Wiemy że wykres kontraktów wygląda inaczej niż indeksu a tak naprawdę to ten drugi niby decyduje i pierwszym i dlatego grając na DAX warto chyba koncentrować swoją uwagę na obydwóch wykresach równocześnie.

 

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

62 Replies to “Komentarz przed sesją 02.03.2018

 1. Panie Darku – KGHM – korekta wybiła wczoraj ważne zniesienie 78,6 poniżej wypadło też zamknięcie. Z drugiej strony zjazd na zdecydowanie wyższym obrocie odbił się od dolnej bandy tr. Pytanie techniczne czy zamknięcie świecy dziennej pod 78,6 neguje układ Leonardo / w domyśle szansę na odreagowanie z tego wybitego poziomu / ?

  1. Moim zdaniem zamknięcie poniżej eliminuje dany układ ale patrząc od strony geometrii może być nietoperz.

 2. Oznaczenie fal które przedstawił wczoraj cherry uważam za bardzo dobre, fala 1 lub a . Wniosek jaki się nasuwa jest jeden, trzeba oczekiwać dużego ruchu korekcyjnego wzrostowego w ramach fali 2 lub b .

  1. Seweryn tylko zastanawiam się jak to się ma do WIG i czy na pewno dotychczasowy spadek nie jest 4 w wielkim impulsie od początku 2016. Niewątpliwie wybity dołek z grudnia jest wyraźnym ostrzeżeniem ale głowy nie postawiłbym na to że już nowego szczytu nie zobaczymy zanim zacznie się jakaś faktycznie wielka korekta. Tak czy siak uważam że nawet gdyby to była 1 lub a to i tak mocny wzrost gdzieś na horyzoncie.

   1. To się zgadza, oczywiście nie można też wykluczyć nowego szczytu ale dla mnie to bardzo mało prawdopodobne . Jest to rok podwyżek stóp procentowych w Stanach więc gdyby rynki poszły na przekór to by było duże zaskoczenie. Chociaż z drugiej strony dotychczasowa fala wzrostowa tak wysokiego stopnia może zaskakiwać.

   2. Darek po Twojej aktualnej weekendowej, posłucham co mówisz o wigu, odpowiem po przemyśleniu jaka jest korelacja wig/wig20. Na szybko Darek dodam tylko, że w tej fali spadkowej lepiej jakbyśmy znaleźli falę A, a nie impuls w fali 1. Fala A jeśli mamy mówić o wzrostach a nie o korekcje obecnego spadku, pozwoli nam szukać fali B, a fala B może iść nawet nad szczyt do 20 % wartości fali A. Przemyślę i odpowiem w przyszłym tygodniu.

    Obecnie na fw oczekujące L do zakupu na 2312 i 2308, udanych

    Pzdr

 3. Tom’as napisał(a):
  28 lutego 2018 o 15:51
  rozumiem że trend na dax trzyma OB z h1 w/g Pana ale czy nie jest to czasem dobre miejsce do “S” ?
  http://www.bankfotek.pl/view/2112082

  Teraz Tomas już wiemy że to było dobre miejsce na S pytanie tylko czy po tamtym wpisie depozyt jest większy czy mniejszy.

  1. Niestety nie wykorzystałem całego ruchu ale jest ok , lepsze wejście dał Nas 100 i tu jeszcze trzymam …. a nóż to już ta bessa w Usa o której tyle pisaliście …
   Pozdro

   1. Jestem na 90% przekonany, że to „tylko” korekta, może nawet duża fala 4 w USA ale na pewno nie bessa. Z drugiej strony w momencie gdy jestem tego tak bardzo pewien zapala mi się czerwona lampka.. Takie rozdwojenie jaźni troszkę 😉

    1. zaczyna się wojna cłowa, wzrastają stopy %, ciekawe jak bedzie wyglądała obsługa długu rożnych bankrutów, przy druku i zero % stopach i ujemnych dawali sobie radę. żeby się nie skończyło wojną, zadłużenie osiąga poziom z I i II WW. Teraz testy podłogi korekty, stawiam na zarwanie i lot do piwnicy. Zaorski dobrze wyczaił, sprzedał górkę… trend dawno się zmienił, a tu zaklinanie rzeczywistości, życzę powodzenia grania pod prąd.

 4. Witam, założenie dla naszego fw na dzisiejszy dzień, tak jak pokazują na tko poziom 2305 do 2310, to w tej okolicy zakupuje L, jeśli otworzą neutralnie szukam S w okolicach 2340 +- 5 pkt. Zależy co wybiorą, zakładam dzisiaj odreagowanie w kontekście całej sesji do 2360, a mniejsze ruchy falowe wpiszę w trakcie, jeśli zajmę pozycję, udanych zagrań.

  Pzdr

 5. Mam L po 2313, czekam testu 2345, z terenu wpisze jak się pozbędę.

  Jeszcze spostrzeżenie do sp, gdzie zakładam ruch na 2720 w ramach fali 3w5w3, rozpiszę dzisiaj jak z dt wyjdą nad 2685 i pokażą jakość ruchu do 2700, pzdr

 6. Darek troche nie czaje Twojego podejścia, niby piszesz, że grając daxa nalezy obserwować zarówno indeks jak i kontrakty. Nieco wyżej piszesz, że dax może nas zaskoczyć na poziomie 12190 (w sensie, że zatrzyma się spadek) ale wczoraj kontrakty spadły prawie 200pkt niżej przecież.

  1. No i właśnie o to chodzi , różnice w wykresach są ogromne i trudno jest jednoznacznie coś powiedzieć , dlatego trzeba dwa wykresy podglądać.

 7. no tak, zgadzam sie z tym, dziwi mnie tylko, że piszesz, że 12190 może zatrzymać spadek indeksu podczas gdy kontrakty balansują tuż nad 12050

 8. Jeżeli strefa 2310 o której pisze Cherry wytrzyma to można się spodziewać ruchu w okolice 2360-2380 o których wspomniał Darek.

 9. I teraz po wczorajszej korekcie intra mamy 5 w dół , zatem dopiero teraz można łapać nóż choć nie wiem czy to jest dobre. 🙂

 10. Zdradzę mój najbardziej prawdopodobny scenariusz na DAX . Wykres tygodniowy , według mnie jest szansa że kształtuje się RGR który zapoczątkuje gigantyczne spadki , większe niż zasięg tego RGRa bo będzie to jedynie formacja szczytowa . Problem w tym że zakres prawego ramienia może pokonać 13000

  http://www.bankfotek.pl/view/2112206

  1. no takie coś to już do mnie przemawia tylko zastanawiam się po co ściemniasz że nie ma wsparć/oporów albo że nam się tyko wydaje że są …. ?

 11. Sytuacja na fw20, kliknęli w zakładany zakres 08 i obecnie traktuje to jako dołek dla spadkowej fali gdzie jest fe100 fali a do falą c i być może, jak tak zostanie mamy falę A. Zejście pod dołek to rozwinięcie spadku, jednak przyjmnijmy, że spadki dt za nami, więc pozostaje obecnie do obserwacji spadkowy zakres fali c od 2480 do 2308. Mamy 170 pkt spadku, odreagujmy na poziom 2350 (ok. 40 pkt / 24% wartości spadku) i wtedy można wrócić do założenia oceniając tempo (poziom 1/3 i 2/3 wartości obserwowanej fali), jakość ruchu, strukturę i czas. Udanych zagrań

  Seweryn nie mam SL, bo mam tylko 2 sztuki L, dt nie stawiam SL dla takiej ilości.

  Opis jest tylko podsumowaniem mojego założenia, będą pytania dopowiem.

  Pzdr

 12. Wpis z pytaniem. Co nie pasuje grubemu, że nie korzysta ze słabości zachodu i nie jedzie jak misiek w dół? Macie przemyślenia? Ja uważam, że jest już gotowy na czyszczenie świeżych S. Proszę o sugestie. Pzdr

  1. Wydaje się że bez względu na to co to jest mamy rejony gdzie powinna zawitać na rynek co najmniej korekta , wczorajsze zamknięcie w ostatniej godzinie ponad 2000 pozycji i dzisiejsze otwarcie niemal takiej samej ilości też chyba coś podpowiada.

 13. To teraz petrzymy na nas100 powinien nam z wyprzedzeniem pokazać czy będzie wzrostowe odreagowanie na WIG 20 . Bo tak jak już wczoraj pisałem , trwałe pokonanie poziomu na którym teraz się znajdujemy zaowocuje dużo mocniejszy zjazd w dół . Ja osobiście obstawiam kierunek północ tyle że nie wiem jeszcze na jak długo .

  1. Patrząc na eurusd to słabo to widzę – wygląda na to że na eurousd jest niewielkie odbicie, ale to już wszystko i obstawiam dalszą zwałę na eur. Co oznacza też dalszą zwałę na plnusd. W takiej sytuacji wig20 też spokojnie może dalej spadać, co najwyżej teraz może być korekcyjne odbicie zdechłego kota, a potem dalej zwała. Wcale nie pomaga to że w tym roku fundy muszą przekazać do ZUS około 8 mld zl o ile pamiętam. Sprzedają akcje bo muszą. Napływ kapitału to tylko zachód, ale temu nie pomaga właśnie umacniający się dolar. Jeśli nadal się będzie umacniał, to będą stali z boku. Potem jak wyceny c/z na wig20 spadną za bardzo to wrócą z zakupami, niezależnie od dolara.

    1. Dlatego poddaje ten rejon obserwacji i piszę trwale , bo wybicie i powrót nad niego to najbardziej prawdopodobne scenariusz .

 14. Cherry ja mam takie przemyślenia że rynek owszem wytrzymuje do pewnego momentu jednak jeśli dax pójdzie jeszcze ze 100-200 pkt w dół to i u nas niektóre grubasy wyrzucą ,ale trzymam kciuki. U mnie na razie pozycja się utrzymała zabrakło 2 pkt do SL ale może jeszcze wszystko przed nami : )

  1. PKC rozumiem, że masz S i wirtualnie zarabiasz, napisz gdy zaksięgujesz zysk, tylko nie po czasie i nie na dołku. Zostaję z L na weekend, nie wykazuje objaw paniki, bo nie gram pod korek i życząc udanego weekendu uciekam zakończyć tydzień łykiem wody ognistej. Obstawiam zakończenie sesji nad 2310.

   Pozdrawiam zarobionych

  2. Anty wskaźnik to jesteś Ty 31.10 niemal na szczycie ładowałeś się po korek w L a następnie od grudnia pisałeś „tylko spadki” defekt stycznia itp. Jak już Cię zjedli przeżuli i połknęli to teraz wojujesz pisakiem.Szkoda mi Ciebie Panie PKC ale ten Twój skrót którym się podpisujesz wiele mówi.

 15. Moim zdaniem okno czasowe, któremu zawdzięczamy obecną korektę zamknie się dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Niewiadomą są tylko poziomy na których to nastąpi. Uważam, że marzec to będzie bardzo dobry miesiąc dla byków. A na razie L tylko intra.

  1. Na tygodniowym Nas100 mamy aż dwa piękne objęcia bessy i jak tu brać L pod trend z dłuższą perspektywą ?

  1. Łiktor zbyt mocno się podpalasz zauważ że spadek z przed kilku tygodni był najprawdopodobniej 3 a to oznacza że ostatni wzrost był impulsem w fali wyższego rzędu. Zatem teraz może być korekta tego impulsu. Na rynek trzeba patrzeć nie tylko przez pryzmat swoich inwestycji ale w interwale znacznie większym.

  1. Warto mieć to na uwadze . Ja sam wcześniej stawiałem tylko na odbicie , ale po piątkowym zamknięciu pięknym młotem i wymazaniu objęcia bessy z tygodniowego obstawiam nowy szczyt . Spójrz jeszcze na ten młot z miesięcznego . Historycznie bessa nie następowała po takiej formacji na szczycie. Może nie jestem do końca obiektywny ,bo mam ładną L-kę i chcę z niej wyciągnąć jak najwięcej . Na korzyść twojego rysunku przemawia jedynie piękne foremne objęcie bessy na dziennym ,o którym wspominałem . Dzięki za rysunek .

   1. Jeszcze inaczej sprawa wygląda jeżeli przeanalizujemy wskażniki wyprzedzające w USA . Tu nie mam wątpliwości , że te swój szczyt mają już za sobą . Tylko jak to przełożyć na timing?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *