Komentarz przed sesją 01.03.2018

Miesiąc zakończyliśmy przytupem niedźwiedzi, które doprowadziło do spadku indeksu WIG 20 o -2.36% i zamknięcia dnia na poziomie 2364. Wczorajsza sesja doprowadziła do sytuacji w której wybity został dołek z grudnia i tym samym ostatni potwierdzony dołek w całym ruchu wzrostowym od 06.2016 (na to warto zwrócić uwagę zwłaszcza w kontekście różnicy między WIG a WIG20).

Wyraźna czarna świeca jaka powstała na wykresie dziennym indeksu WIG 20 , musi zaświecić w naszych głowach lampką silnie ostrzegawczą, wskazującą na możliwość zmiany trendu w dłuższym terminie. Gdyby nie to co miało miejsce w czerwcu 2016 byłbym już bardzo „za” rozpatrywaniem takiego scenariusza, jednak w świetle różnic jakie miały miejsce między indeksem WIG a WIG 20 , nie przekreślam jeszcze wyjścia za jakiś czas (i nie chodzi tu o miesiące czy lata) na nowy szczyt. Innymi słowy obecne spadki swoją wielkością odpowiadają spadkom z okresu kwiecień- czerwiec 2016. No dobrze ale co teraz na WIG 20. W obecnej sytuacji po wybiciu ostatniego dołka rynek powinien zejść co najmniej w okolice 2350 a dalszy spadek w kierunku 2280 nie jest żadną abstrakcją. Na tę chwilę inwestorzy nie mają nic co mogłoby dawać podstawy do spoglądania w górę ale wspomniane strefy wsparcia takie szanse mogą dać oczywiście trudno byłoby w ślepo działać tylko za sprawą pojawienia się indeksu na takiej strefie wsparcia. Teraz, zwłaszcza teraz rynek musi najpierw coś pokazać aby móc zacząć myśleć o ewentualnych wzrostach.

Na wykresie intra mamy już wyraźny trend spadkowy a wskazywany wczoraj poziom 2395 był idealnym miejscem do połączenia się pod niego. Rynek wybił ten poziom w dół , następnie zrobił re-test i wszedł w fazę silniejszej wyprzedaży. Zatem na obecną chwilę, w żadnym sposobie grania nie powinno nas ciągnąć w stronę L.

Na DAX cena wróciła w obszar konsolidacji a górny cień wczorajszej świecy będący re-testem wyższej strefy ograniczającej konsolidacje, daje wskazania, iż następnym krokiem będzie atak na strefę wsparcia przy poziomie ok. 12300. Wybicie tego dołka nie będzie zapewne dobrą sytuacją dla byków ponieważ otworzy się brama do nowych dołków w całym spadku jaki ma miejsce od 23.01.2018. Jeśli jednak cena nie wybije wspomnianej strefy to dalsza próba zmiany trendu w interwale dziennym z spadkowego na wzrostowy będzie możliwa.

Wykres intra kontraktów na DAX pokazuje że w ujęciu Dt cały czas obowiązuje S , krótka korekta jaka miała wczoraj miejsce od poziomu 12389 do 12512 zakończyła się idealnym układem na strefie do zajęcia S. W tej chwili najważniejszym jest przedział cenowy od 12280-12340 czyli rejon gdzie byki muszą zaatakować jeśli S nie ma zostać głównym dowodzącym w ujęciu swingowym, bo tu jeszcze panuje trend wzrostowy. Najbardziej sprzyjającą strefą do ewentualnego zatrzymania spadku i odwrócenia tendencji Dt a co za tym idzie do pojawienia się sygnału dla L w ujęciu swingowym jest strefa 12315-12340. Patrząc na układ świec w ruchu od 12512 widać że impuls nie jest raczej skończony i właśnie brakuje mu co najmniej jeszcze jednego zejścia w dół, które to zejście mogłoby się znaleźć w rejonie wskazanej strefy wsparcia.

 

 

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

33 Replies to “Komentarz przed sesją 01.03.2018

 1. Przez 300 pkt spadku tylko L. Kupować wsparcia. Teraz okazja do S. Nie ośmieszaj się. Darek zamiast w bloga zainwestuj w wiedzę. Będzie to Twoja najlepsza inwestycja.

  1. Poczytaj komentarze i nie pleć bzdur. Zainwestować w naukę zawsze można i trzeba. Najgorsze jednak jest to jak jakiś gościu próbuje wkładać w usta innych zupełnie nieprawdziwe rzeczy. Zastanów się najpierw nad tym co chcesz napisać czy nie jest to oszczerstwem wobec innych jak to teraz i potem dopiero pisz. No chyba że jedynym Twoim celem jest pisanie bzdur.

 2. Scenariusz na dziś wg mnie to zejście/otwarcie w okolicy 2345-2355 powrót do strefy 2375-2385 ( tam można by się wstrzelić w S ) i prawdopodobnie zakończenie świeczki dziennej górnym cieniem potwierdzającym wczorajsze wybicie wsparcia.

 3. Wczorajszy wzrost obrotów na spadku przy wyprzedanym rynku bie daje podstaw do prognozowania dalszej jazdy w dół bez chwilowego wzrostowego postoju.

 4. Rynek idzie jak przewidywałem,fale to nie ścisła nauka,to jest sztuka,a szczególnie psychologia tłumu.Moja projekcja fali 4 ci się nie podobała,a jaki kierunek widzisz teraz.
  Jak piszę to nie tak wygląda jak to odbieracie (bo tak się wyczuliście),to ujadacie jak sfora psów,a teraz macie za swoje ,zapewne spora część łapała L.
  Dax pięknie rysuje ,jak pisałem korekta złożona ……..a czy wystartuje jeszcze niżej teraz … wykres to powie.

 5. Jest na giełdzie pewien duży papier,który ma od pewnego czasu w d… wszelkie zawirowania i trzyma kurs niczym ostatnio mrozy..To Budimex. Czyżby miał intratne długoterminowe kontrakty na budowę określonego rodzaju pomników.

  1. Też zwróciłem uwagę na niego przy przeglądaniu wykresów. Tam jest bardzo ładna struktura i teraz potrzeba mi uderzenia w 190

 6. Ogólnie ujmując rynki jesteśmy w spadkowym oknie czasowym, które potrwa jeszcze kilka ładnych sesji. Jedyny powód dla wzrostów na rynkach to fakt, że mamy pierwszy dzień miesiąca. No i może ta głowa z ramionami w USA. Jak dla mnie mało.

 7. Panie Darku, odnośnie porównania spadków obecnie i w 2016 roku to jest moim zdaniem bardzo ryzykowne porównanie:
  inny zdecydowanie skład indeksu, tylko 7 a nie 9 lat wzrostów, interpretacja dla FW20 lepiej sprawdza się dla wykresu liniowego, a nie logarytmicznego!
  Powód? Ruch 1% z 2600 nie po myśli to 520 zł, natomiast przy poziomie indeksu 2000 – 400 zł. Nikt nie ustawia stopów w skali log. Z zamieszczonych tutaj analiz, jak ktoś wpisze coś o różnicach między świecowym, a liniowym to rzadkość. A przecież wychodzi już kombinacja 4 wykresów: od uwielbianych świec w log po linię na liniowym. Polecam szczególnie tę ostatnią – prostą jak konstrukcja cepa. Od razu wykres wygląda inaczej. Przypomnę, co pisałem wcześniej – dla mnie podstawą interpretacji impulsu spadkowego jest tutaj pierwsza, ogromna, dawno nie widziana i potwierdzona luka startu. Czekam na równie dużą pomiarową, a potem wyczerpania w ramach całego 2018 roku. Trafności dla pozycji większości tego bloga! Pozdrawiam.

 8. Pomogę wam ,jak wybije dno AKTUALNE na DAXE brać natychmiast L z krótkim stopem.
  Nie rozumiem po co koledze ta cała pisanina.

  1. BIBO, dno to już może być teraz albo tak przy poziomie 2250, moim zdaniem raczej nie mówimy o końcu hossy i zwale wig20 do 1800. Jest pewna granica takiej zwały, np. c/z w 2017 na wig20 doszła do 20….. to była przesada i dlatego mieliśmy potem korekty aż w końcu zwałę. Ale teraz c/z wig20 spadła do 10… zachód zacznie skup przy zbyt niskich wycenach tak czy siak. Ostatni raz tak niskie wyceny były w styczniu 2016 i to był dołek na wig20, wcześniej w 2012 (c/z wig20 wynosił około 8), a wcześniej w 2008 (c/z wynosił około 6, ale tylko przez chwilę bo od razu uruchomił się popyt). Kolejna sprawa to dolar – aby wig20 wrócił na poziomy z 2016 roku, to i pln/dolar musiałby też tam mniej więcej wrócić (czyli 4,3 pln za 1 usd, podczas gdy teraz mamy 3,4 pln za 1 usd….. ).

   1. Wiem ale nie chcę nikogo dyskwalifikować jeśli nie obraża. Ja naprawdę kilka jego wpisów usuwam każdego dnia.

 9. Ja rozliczam tylko fale,a one prawdę mówią,reszta szumu mnie nie interesuje,możecie snuć teorie spiskowe bez końca,DAX jeszcze jeden swing do dołu,nasz rynek też,potem będzie jakaś prawidłowość do większej korekty, lub coś więcej ale najpierw musi powstać rysunek….
  Jak macie sporo czasu to pierdołami się zajmujcie,mnie interesuje tylko wykres i prawidłowości falowe.

 10. Witam, w załączeniu D1 szkic o który pytał Carolll, czyli nasz rynek i aktualnie korekcyjna duża fala 1 lub a.

  http://bankfotek.pl/view/2112155

  Sytuacja dt.
  Na fw fala 3w5wa lub w1, powinna dotrzeć do 2310 ( po drodze w dół zakładam jeszcze walkę na 2340), tutaj na 2310 jest równość 1=5 i stąd małe odreagowanie w fali, nazwijmy ją 4. Koniec fali a lub 1 można szukać na 2250. Jestem poza rynkiem.

  Proszę Bibi nie komentuj moich wpisów, traktuj je jako pierdoły.

  Udanych zagrań, pzdr

  1. Cherry a jak to odnosisz do WIG gdyby to co masz na WIG 20 przełożyć na WIG to nie koniecznie musiałoby być to co wskazujesz czyli A CZY 1 w dół?

 11. Powiem tak ,miałem dosolić WAM,lecz jak stracisz kasę na tym …to może zrozumiesz gdzie jest błąd w oznaczeniu.

 12. Bibi prosiłem Cię o niekomentowanie moich wpisów. Pozwól w takim razie, że przedstawię Ci 3 figury na rysunku, proszę odpowiedz mi, które znaczenie fal jest prawidłowe, a które nie, licząc od lewej 1, 2 i 3 figura. Dziękuje za odpowiedź, nie pisz tylko, że to szum. Oczywiście możesz nie odpowiadać. Proszę także, bo może przegapiłem o Twoje znaczenie elliota dla daxa, może być z D1, ale jeśli jesteś w falach dobry to poproszę H1 lub niżej, Będę także zobowiązany jak wskażesz błąd w znaczeniu fal z D1 dla naszego rynku, dziękuje.

  http://bankfotek.pl/view/2112172

  Pzdr

 13. SP wieczorem, rzuciłem monetą i wskazało mi, że koniec spadków. Fale mówią wszystko, zdjąłem szum i widzę, że korekta dobiegła końca, a bynajmniej pkt, 2660, który pokazali to korekta fali 1w5 w ostatniej wzrostowej 5tce. Obecnie mamy poziom 2677, 50 minut do końca sesji i pytanie czy dzisiaj zakończą nad 2685, jeśli nie to czy kontrakty rano nie będą około 2700? Drugie pytanie czy jutro 2360 pokonają dynamicznie, luką, czy z gry:)

  Pozdrawiam

  Rano odpowiedź, pzdr

 14. 6,688 tu upatrywałbym zatrzymania spadków i próby budowy prawego ramienia RGR ( bo aż się prosi ) Wig 20 pewnie też na tym będzie miał okazjędo odreagowania .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *