Silny ruch na horyzoncie.Komentarz przed sesją 09.02.2017

Podczas wczorajszej sesji indeks WIG 20 ponownie w nieznacznym stopniu stracił na wartości. Sam spadek, niemal „niewidoczny” wyniósł -0.14% i tym samym zakończył dzień na poziomie 2084. Wyraźny brak chęci inwestorów do konkretniejszych działań sprawia, iż w świetle dotychczasowych wyników coraz bardziej …..

…. uprawdopodabnia się silniejszy ruch w kierunku północnym stanowiący wybicie nowego szczytu.

wig20

Po wybiciu z formacji chorągiewki, mamy druga sesję podczas której indeks wyrysowuje małą czarną szpulkę wyraźnie wskazującą z jednej strony brak zdecydowania ale z drugiej strony obronę górnego ograniczenia formacji. Powstaje zatem szansa, że jeszcze podczas jednej z ostatnich dwóch sesji tego tygodnia dojdzie do silniejszego ruchu i powinien to być raczej ruch w kierunku północnym. Oczywiście za sprawą trendu jaki dominuje już od listopada 2016. Wsparcia w dalszym ciągu takie same a jak wiemy dopóki one nie są wybite dopóty nie powinno się rozpatrywać możliwości zmiany trendu.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 po wtorkowej ZCCh wczoraj powstała formacja Inside Bar na wewnętrznej strefie wsparcia konsolidacji. Wydaje się zatem, że instrument ten powinien zmierzać obecnie w przestrzeń 2095-2100, której wybicie oznaczałoby najprawdopodobniej dalszy wzrost na nowe szczyty a zatrzymanie w tej strefie mogłoby przynieść nam spadek do dolnego ograniczenia kanału cenowego czy nawet jeszcze trochę niżej czyli do strefy wsparcia w okolicach 2045. Innymi słowy tworząca się konsolidacja o szerokości ok. 50 pkt przyniesie zapewne wybicie, pytanie kiedy? i w jaką stronę? Tu jednak należy brać większą możliwość wybicia w górę bo jakby nie było trend jest łatwiej kontynuować niż go zmieniać.

dax

Na rynku DAX, można powiedzieć iż nie zaszła żadna zmiana sytuacji w układzie dziennym zatem bez zwłoki przejdę do wykresu intra kontraktów na ten indeks.

daxfutureintra

Wczorajszy dzień sprowadził najpierw cenę do strefy o jakiej pisałem wczoraj czyli poziomu 88.6% zniesienia wzrostu wybijającego „małe OB”. Na wsparciu tym powstała wyraźna formacją Objęcia Hossy i rynek ruszył ponownie w górę. W takiej sytuacji spodziewać się można ruchu testującego większe OB a wyraźna strefa oporu jaka stoi po drodze do takiego poziomu nie powinna przyczynić się do niczego większego niż korekty ostatniego wzrostu.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

37 Replies to “Silny ruch na horyzoncie.Komentarz przed sesją 09.02.2017

 1. Ten ruch to chyba jeszcze nie dzisiaj panie Darku. Byki znowu zapewne zatrzyma linia kanału. No, ale to się wnet okaże, czy skutecznie.
  Ładnie odbija ENEGRA od dotkniętej wczoraj linii trendu.

 2. Gratulacje za ORLEN panie Darku. Od weekendowej jest już sporo wyżej.
  Gibon, no są wyżej, ale czy utrzymają? Jak na razie wybili te 2108 i u mnie doszli w punkt do 261,8% pierwszej fali, jaka miała miejsce na ostatnim dołku, więc jeszcze bym się tak nie cieszył, ale fakt, że rosną ładnie i jeżeli utrzymają poziom, to wchodzę.

   1. Cały czas SL bezpieczeństwa mam na 70.5 jak wybiją nowy szczyt pójdzie na ok. 80 a tak na prawdę to mnie interesuje poruszanie się na niższym interwale (1H) w perspektywie dziennej i dlatego zamykanie większości inwestycji odbywa się u mnie z ręki. Sl jest tylko zaworem bezpieczeństwa aby żadna „kraksa” nie odebrała mi całego zysku.

    1. A nie zamierza Pan już dzisiaj zamknąć inwestycji, po tak wysokim wzroście? Możliwa jest spora korekta tego wzrostu. Fakt, na chwilę obecną jedynym oporem, który widzę jest poziom poprzedniego szczytu na dziennym.

     1. Dla mnie takie postępowanie mija się z celem jeśli chce się maksymalizować zysk z inwestycji. Kto powiedział, że po 5% nie będzie kolejnych 5%? A jeśli faktycznie będzie to koniec to rynek wskaże to i dlatego śledzę inwestycję w ujęciu interwału 1H. Trzeba pamiętać, że ostatni spadek był typową korektą prostą „abc” i nie wyobrażam sobie oczekiwać w takim wypadku na nowy szczyt. Oczywiście zawsze może coś ulec zmianie ale od tego jest dla mnie niższy wymiar czasowy.

     2. Trochę kiepskie zamknięcie na orlenie Panie Darku, czy jest już powód do obawy?

     3. Ja tak nie uważam. Zamknięcie poniżej 85 na 1h da pierwsze obawy o dalsze wzrosty.

  1. Jakbym wiedział dokąd dojdzie to byłbym czarodziejem. Pisałem wielokrotnie że ten ruch nie powinien zakończyć się przed osiągnięciem jednej z trzech stref oporu. Mianowicie okolice 2150, 2200 a może nawet 2300. Na tę chwilę mamy kolejny nowy szczyt. Patrząc na tygodniowy jest możliwość iż właśnie w obszarze strefy na ok. 2150 zakończy się impuls, który moim zdaniem jest falą 3 w 3 bądź 3 w c. Czyli jeśli tak się stanie to możliwa jest korekta nieco głębsza np. ponownie w okolice 2000 i znowu w górę. Oczywiście to jest przewidywanie a trzeba rozważać to co wykres pokazuje czyli systematycznie po każdej sesji wyciągać kolejne wnioski.

  1. Seweryn generalizujesz i mam nieodparte wrażenie że wszystkie Twoje komentarze z ostatnich kilku tygodni, odnoszące się najczęściej do tego jaki to krach czeka rynki akcji (niestety nigdy nie precyzujesz, czy wszystkie czy np. tylko USA czy może polski) pochodzi z pewnego niezadowolenia tym że mimo szybko wszedłeś w wzrosty to równie szybko wyszedłeś a rynki dalej bez Ciebie rosną i karcą Cie po każdej próbie stawania im na przeciw swoimi S. USA są najprawdopodobniej w ostatnim impulsie wzrostowym długoterminowym ale i tu nawet brakuje jeszcze moim zdaniem euforii. Oczywiście rozpoczęcie większych spadków za oceanem najprawdopodobniej spowoduje że większość rynków będzie spadać tylko czy na pewno przez okres całych spadków będzie towarzyszył im np. spadek u nas? Tego nie byłbym taki pewien. I najważniejsze, kiedy to będzie miało miejsce? Bez określenia tego czasu takie komentarze mogą tylko w niedoświadczonych głowach inwestorów wzbudzać strach przed kupowaniem „bo będzie krach”.

  2. jako ..leszcz lub leszczyna jak mnie określił nijaki ktoś….mam wrazenie ,ze ten rok będzie dla akcji bardzo rozczarowujący….zobaczymy kto będzie leszczem…USA da impuls eksplozji na miare 29 roku…czekam sobie spokojnie raz po raz wchodząc na shorty…Brexit wygrałam…mam czas

 3. Nie pisałem nic o krachu , bo krachu nie przewiduję choć wielu będzie tak to nazywać. Bessa ogólnoświatowa to właściwe określenie. Ciągle Darek pijesz że za szybko wyszedłem. To prawda za szybko . Mimo że w takie poziomy celowałem to nie mam w zwyczaju gonić pociągu i wskakiwać bez korekt. Poszło beze mnie trudno , zresztą bez Ciebie chyba też. Moje nastawienie pochodzi jeszcze z grudnia kiedy wchodziłem w L jako w ostatni ruch do góry, który zresztą miał być bardzo agresywny i mocny ale żeby zupełnie bez korekt to rzeczywiście się nie spodziewałem(ale tak właśnie wygląda euforia) Prawdopodobieństwo oceniam na ponad 85% Nie mówię że natychmiast ale czasu jest coraz mniej. No chyba, że rynek mnie zaskoczy i zrobi zupełnie coś innego : )

  1. O nic innego mi nie chodzi jak tylko o to że Twoje wczesne wyjście z pozycji L i kilkukrotne próby S powodują że o niczym innym nie piszesz jak tylko o tym że kiedyś tam będzie mocno spadać. To jest właśnie efekt tego że duży ruch obszedł się bez Ciebie. Nic w tym złego, że ktoś się nie załapał czy coś podobnego ale własnie najczęściej jest taka reakcja jak teraz u Ciebie od kilku tygodni. Zobacz sobie co pisałeś jak byłeś na L.

   1. Darek nie mam zamiaru przekonywać Ciebie i 60% innych byków , że giełdy nie rosną wiecznie bo prawdopodobnie i tak to się nie uda . Takie jest moje zdanie Darek i nie ma co się bać tylko trzeba grać według własnych wykresów bo nikt nie jest nieomylny, a rynek lubi zaskakiwać o czym mieliśmy okazję nie raz się przekonać.

    1. Nie rozumiem dlaczego do tak wierutnej bzdury miałbyś mnie przekonywać. Bez Ciebie każdy rozsądnie myślący to wie. To jednak nie zmienia kwestii że trend jest nadal rosnący to czy będzie korekta czy odwrócenie trendu pokażą tylko i wyłącznie wykresy a nie Twoja czy kogoś innego wyrocznia.

  2. O krachu to ja piszę że niedługo wam powiem kiedy sie zacznie 🙂 Jesteśmy na 42 km i 095 metrze. Jak ktoś śledzi moje wpisy to wie o co chodzi 🙂

  1. Nie interesowałem się tym na tę chwilę. Jeśli już to korzystałem z normalnych CDF na akcje z dźwignią.

  2. Kupując akcje posiadasz jakiś tam udział w firmie , natomiast akcje syntetyczne to prawdopodobnie wytwór mający charakter jedynie spekulacyjny.

 4. Pisałem w listopadzie, popierał w grudniu i styczniu wzrosty nic się nie zmieniło ale mile widziani dawcy esek bo mi pozwalają zarobić. Koniec wzrostów widzę końcem marca/ kwiecień.

  1. eskowicze to jakieś tam dodatkowe paliwo dla hossy, więc są potrzebni
   wzrosty do wyborów na zachodzie tak się składa że to okolice maja, jest znane powiedzenie giełdowe co do maja…

 5. Witam Panie Darku,

  Jakiś czas temu analizował Pan spółkę EKOEXPORT. Czy nadal widzi Pan ją prowzrostowo?

  Pozdrawiam
  Artur

  1. Moim zdaniem jest duże prawdopodobieństwo z zastrzeżeniem, że teraz może być zjazd do poziomu ok. 12 zł jeśli patrzeć na nią średnio terminowo czyli z wykresów tygodniowych , a jeśli ktoś kieruje się wykresem dziennym to dzisiaj padł sygnał kupna z SL poniżej 14.50

   1. Panie Darku – pytam edukacyjnie – apropos Ekoexportu napisał Pan, że padł dzisiaj sygnał L. Czy może Pan go pokazać ?
    Pytam bo ja widzę trójkąt z którego nie nastąpiło jeszcze wybicie.
    Uczę się i chcę to zrozumieć..

    1. Mała pomyłka sygnał padł dzień wcześniej. Odpowiadając spojrzałem na swoje wykresy gdzie jeszcze nie było wczorajszego dnia. Sygnałem było wybicie Pin bara , który po raz kolejny pokazał silne wsparcie w rejonie 14.5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *