Popyt nie zwalnia. Komentarz przed sesją 26.01.2017

Wczorajsza sesja przyniosła oczekiwane od kilku dni wybicie w górę. Skala tego wybicia nie może zbytnio zaskakiwać chociażby ze względu na fakt jaka to ważna strefa wsparcia powstrzymała zapędy niedźwiedzi w trakcie ostatniej korekty. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 3.28% i zakończył dzień na poziomie 2079.

wig20

Zatrzymanie na strefie ok. 2000 spowodowało silna reakcję popytu, który wczoraj doprowadził do wybicia kolejnej strefy oporu, może o mniejszym znaczeniu technicznym ale jak widać na wykresie, strefa ta była respektowana czterokrotnie więc swoją siłę miała. Obecnie właśnie ta przebita strefa stanowi wsparcia dla ewentualnego cofnięcia indeksu. Po wczorajszej sesji można już stanowczo mówić o wybitym poziomie ok. 2000 a to pozwala zakładać, iż wybiliśmy linię szyi DB z zasięgiem na ok. 2350. Oczywiście aby schłodzić emocje warto mieć na uwadze fakt, że przed nami kolejne dwie bardzo istotne strefy w okolicy 2150 i następna tuż na poziomem 2200. Musimy również pamiętać, że wszystkie dotychczasowe korekty były bardzo płytkie i stosunkowo krótkie w czasie. Nie wykluczone zatem, że po dojściu do ok. 2200 rynek zechce jeszcze raz przetestować okolice 2000 zanim zrealizuje ruch do poziomów 2350-2400. Jednak dla inwestorów najważniejszym powinno być to co powtarzam już od dłuższego czasu. Mianowicie teraz nie liczą się opory ale tylko wsparcia a to oznacza, że korekty spadkowe należy wykorzystywać do kupowania. Każdy kto ostatnio działa inaczej po prostu traci. Tak na marginesie dodam, że patrząc na największe tuzy z WIG 20 dostrzegam u kilku potencjał do naprawdę mocnych wzrostów co według mnie powinno przełożyć się na podążanie indeksu w rejony o których już wspomniałem a dzisiaj nawet nie przekreśliłbym okolic 2600 ale o tym więcej w weekendowej.

fw20intra

Zapewne każdy kto wykorzystał sygnał wejścia w L na FW20 jaki powstał w wtorek rano, dzisiaj jest bardzo zadowolony. Kto tego nie uczynił powinien teraz obserwować rynek i ewentualnie spróbować wykorzystać korekty, jeśli się takowe pojawią. W tym pomocne będą zapewne dobrze wyznaczone strefy wsparcia. Teraz ciężko jest wskoczyć do rozpędzonego pociągu i nie warto ryzykować biorąc pod uwagę że w okolicach 2100, 2150 i 2200 znajdują się strefy oporu z wykresu dziennego na których to może dość do uaktywnienia podaży i powstania korekt spadkowych. Z drugiej strony warto o tych strefach oporu pamiętać bo ich wybicie i re-test mogą być dobrymi okazjami na L chociaż już raczej w ujęciu typowo „godzinowym” a nie dziennym chociaż odpowiednie prowadzenie takich pozycji może zaowocować czymś więcej niż 30-40 pkt.

dax

Na DAX, w dniu wczorajszym doszło do wybicia z konsolidacji trwającej kilka tygodni co niewątpliwie wspomagało nasz rynek. To wybicie spodziewane w komentarzach na tym blogu pokazało po raz kolejny, że brak głębszych korekt w trendzie nie jest powodem do zagrywania w przeciwnym kierunku licząc właśnie na powstanie takich. To odwieczny błąd, który wprowadza inwestorów do niechlubnej grupy 70% tych którzy nie zarabiają na inwestycjach. Po takim wybiciu ktoś może znowu liczyć na re-test konsolidacji i to nie jest grzech ale zagrywanie na cos takiego to już „grzech śmiertelny”. Poziom 11800 o którym wspominałem już wiele tygodni temu , został osiągnięty i kolejnym celem dla byków jest teraz ok. 12000 a osobiście , zgodnie z analizami średnio i długo terminowymi, jakie już kilka razy przedstawiałem w weekendowych , uważam że rynek DAX zmierza na nowy szczyt aby wykończyć całą dużą 5-kę wzrostową. Tak samo S&P najprawdopodobniej dąży do zameldowania się w okolicach 2500. Realizacja tych poziomów powinna również uzmysłowić inwestorom o jakich poziomach można myśleć na naszym WIG 20. Oczywiście na DAX obecne wsparcie to strefa w okolicach 11650.

daxfutureintra

Wyznaczone strefy oporu na wykresie intra kontraktów na DAX o których wspominałem wczoraj rano mają dalej swoje znaczenie. Tzn. pierwsza na 11730 okazała się zbyt słaba aby zatrzymać choć na chwilę jako opór ale przydała się już jako wsparcie. Druga jaka znajduje się w okolicach 11850 jest dopiero przed nami. Na powyższym wykresie oznaczyłem również strefy wsparcia, które mogą być pomocne przy dokonywaniu inwestycji w kierunku jedynie słusznym, choć raczej będą to transakcje o krótszym wymiarze czasowym bo ta w ujęciu dziennym już uciekła i  z kolejną chyba trzeba będzie się wstrzymać na jakiś czas? Jednak jeszcze raz przypomnę nawet wejście na wsparciach intra w silnym trendzie może przemienić nasza transakcję w wymiar dzienny i dać ponad przeciętne zyski oczywiście pod warunkiem odpowiedniego prowadzenia takiej transakcji i ciągłego pamiętania o tym z jakiego jednak interwału wchodziliśmy i pod jakie poziomy.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

37 Replies to “Popyt nie zwalnia. Komentarz przed sesją 26.01.2017

 1. EUFORIA koncząca hosse się zaczęła , nie będzie żadnych korekt i powotu dla spóżnialskich , Darek będzie obserwował wzrosty bez pozycji , cay czas teraz będzie ostrzegał przed kupnem a indels w 3 fali będzie rósł w PIONIE ,

  1. Na pewno nie bez pozycji 🙂 faktem jest że nie pisałem on-line bo nie byłem przed kompem ale zaznaczyłem w komentarzu porannym o wykorzystaniu sygnału o którym pisałem kilkukrotnie. Oczywiście nikt nie musi wierzyć ale to jest akurat dla mnie najmniej istotne. Bez pozycji to na DAX gdzie wybili mi SL i mógłbym powiedzieć że 60 pkt zysku w porównaniu z tym co „uciekło” jest dołujące ale z takimi problemami rozstałem się już wiele lat temu. Rynek daje okazje niemal każdego dnia, jak nie tu to tam. 🙂

 2. dzień dobry…musżę się pochwalić ,ze GŁÓWNIE PRZEZ ANALIZE A RACZEJ ODPOWIEDZ PANA DARKA….ZAROBIŁAM NA PARZE USD/PLN…..jednak fakt doświadczenie ..to Pan ma…zycze serdecznie dalej takich „strzałów”

  1. przecież ty wypisywałaś o dolarze po 5 czy tam 6zł i że zaraz sie zacznie po nowym roku, a tu nagle na shortach sie zarobiło, ewcia lepiej jakiś obiad ugotuj…

   1. i dalej tak mysle…ale korekty chyba MOGĄ być…czyz nie..?a jeśli chodzi o obiad to ugotuj sobie chinska bo na to Cie stać…

   1. A to następny któremu brakuje kultury? Czy obrażał Cię ktoś? Twój komentarz zamieściłem tylko dlatego aby napisać Tobie, że powinieneś zachowywać się inaczej i nie pisać takich tekstów zwłaszcza, że nie wiemy czy Ty czasami nie zbankrutowałeś już na giełdzie kilka razy albo stale dokładasz do tego interesu. I nie myśl, że staje jakoś nadzwyczajnie w obronie osoby, która mi podziękowała za analizę bo nie o to tu chodzi tylko jak widzę takie wypociny to mi się odechciewa pisać. Całe szczęście, że większość jest inna i nie wypisuje tylko po to aby kogoś obrazić , ośmieszyć czy coś podobnego. Z takimi tekstami powinieneś zwrócić się do Qby i razem z nim stworzyć sobie bloga na którym będziecie właśnie takie teksty pisać. Na pewno znajdziecie popleczników i może na tej bazie zarobicie pieniądze.

 3. Hohohoooo co ja widze.. 2400, 2600??? przypominam że trzymam pozycję zajętą na 1730 o czym tutaj napisałem w komentarzu, ale te poziomy to totalna abstrakcja 🙂

  1. kj pisze:
   21 listopada 2016 o 09:22

   W20 L 1730 target około 2000 na święta koniec grudnia.
   Odpowiedz

   kj pisze:
   21 listopada 2016 o 09:56

   Plan: zamknięcie dziś: 1735, wtorek: 1755, środa: 1770. piątek: 1800. koniec miesiąca: 1830.

   1. Dlaczego wtedy akurat? Btw. pod koniec marca ma coś być wiadomo, czy UK zostaje w Unii, może spekulujesz, że to wydarzenie ma mieć wpływ na zwrot trendu?

 4. Teraz wszyscy mają L-ki, a nikt nie pisał jak wchodził dlatego darujcie sobie Panowie . Im wyżej tym więcej marzycieli.

  1. nawet pan Darek stoi bez pozycji bo prognozował ale nie zajął pozycji i wyleciał na stopie

   a pani Ewa cay czas w komtrze do wzrostów pisała a teraz zarobiła na Darka doradzaniu , śmiech na sali ,

   a jeszcze pan Darek pisze że ktoś kilka razy zbankrutował na giełdzie ciekawe jak można z bankruta jeszcze coś zainwestować może jakiś wpis pan Darek poczyni jak można coś kupić jak się zbankrutowało ,

   w Parkiecie słowo hossa odmieniają przez wszystkie przypadki , chyba zauważyli że pani Ewa zmieniła zdanie ,

   tak czy owak w USA widać 5 tą fale od 2008 roku więc ta hossa u nich potrwa maxymalnie do wiosny

   1. Bez pozycji na DAX to po pierwsze. Można zbankrutować, następnie z innego źródła pozyskać pieniądze i na nowo zbankrutować chyba nie jest to trudne do zrozumienia? To po drugie. Po trzecie, jeśli ktoś widzi że jeszcze w USA hossa trwa i sądzę że S&P podejdzie w okolice 2500 to dlaczego u nas nie mamy jeszcze rosnąć również? W dwa miesiące można zrobić chyba 200-300 pkt? Po czwarte, kiedyś musi nastąpić spadek tylko czy na naszym rynku będzie to bessa na nowe minima czy może jednak korekta? Może głęboka (choć gdy rozpoczęły się wzrosty w 2009 to głębokiej nie było). Na tę chwilę zakładam że 2300-2350 osiągniemy w przeciągu trwania obecnej serii kontraktów. Jak padnie wyraźnie 2000 to zmienię swoje zapatrywania. Jednak w grze kieruję się tym co pokazuje wykres a nie zapatrywaniami. I tak na marginesie, każdy kto nie wierzy w dalsze wzrosty niech sobie przypomni jak wygląda wykres WIG czy WIG20 w ujęciu miesięcznym i co się wydarzyło wcześniej o czym pisałem w styczniu 2016 a następnie kilka tygodni temu przypominałem w weekendowej kiedy większość udzielających się na tym forum w żadne wzrosty większe nie wierzyła i mnie strofowała za takie wskazania.

    1. A to że mamy:
     dużą białą po luce (trzeciej na WIG)
     na dużym obrocie
     po dłuższym już okresie wzrostów
     przy sporym wykupieniu przy wszystkich już interwałach no może poza miesięcznym)

     to nie powinno się zapalić światło czerwone?
     Zwykle pan zwracał uwagę na takie rzeczy skąd teraz takie „zadzieranie” głowy do góry: 2200-2600?

     1. Co najwyżej pomarańczowe. Dopóki główne strefy wsparcia są nie naruszone dopóty nie patrze na sygnalizację świetlną. Takimi sposobami traci się możliwość dużych zysków kiedy właśnie trafi się w dobry trend. Ostrożność powinna być zawsze ale nie strach. Już od dobrych kilkunastu miesięcy posługuję się w swoich analizach (w inwestycjach również) strefami wsparć i oporów. Skoro rynek wybił kolejną strefę oporu to patrzę gdzie jest kolejna i tyle. Jak przebije strefę wsparcia to będę patrzył gdzie jest kolejna strefa wsparcia. Teraz dochodzi jeszcze jednak sprawa która zazwyczaj kuleje i to mocno u przeważającej większości drobnych graczy a na którą od czasu do czasu zwracam uwagę na blogu. Mianowicie gramy w jakimś tam interwale ale raz na jakiś czas należy ogarnąć i to dokładnie interwały wyższe. Jeśli ktoś to zadanie wykonał to powinien dostrzec, że obecnie to już nie tylko wykres dzienny , nie tylko tygodniowy ale i miesięczny również są po stronie byków. Nie oznacza to, że wzrosty , wzrosty i tylko wzrosty ale musi dawać do myślenia i w świetle stref o których pisałem daje podstawy aby patrzeć na te chociażby 2300- 2400 a będąc pozytywnie nastawionym można delikatnie napomknąć o 2600. Trudno jest chyba ignorować wybicie z Podwójnego dołka i re-testu linii szyi tej formacji? Jak zostanie pokonana przy cofnięciu to trzeba będzie zrewidować swoje spojrzenie.

   2. jako ,ze wezwał Pan moje imie to powiem ze pisałam tylko o usd/pln a nie o hossie na giełdzie,ale Pan tego nie raczy dostrzec..co wskazuje na jakiś dziwny niepojęty szowinizm…i niech Pan poszuka odp.Pana Darka na zapytanie o kurs usd/pln…w komentarzach

 5. W wielu postach na tym forum pojawiały się zarzuty, że Darek jak i inni gracze nie informują o swoich realnych dokonaniach. Od momentu gdy zaczęły się pojawiać tego rodzaju zwierzenia ich autorzy stają się przedmiotem kąśliwych uwag. Bardzo mi się to nie podoba i świadczy o braku klasy co poniektórych mądrali, którzy w ten sposób się sztucznie dowartościowują. A tak w ogóle to tak długo wygrzanego rynku na naszej, i nie tylko, giełdzie nie było bodaj od połowy lat 90. Więc trudno mieć pretensje do tych, którzy zajmowali w ostatnich dniach krótkie pozycje.

  1. Nie wykluczam tego aczkolwiek mam ostrożny stosunek do falowego analizowania. Jednak oczywiście trochę się nim posługuje i PGE jak cała branża energetyczna (o czym pisałem jakiś czas temu) moim zdaniem skończyła cały duży impuls w dół i teraz gotowa jest co najmniej na korektę tego impulsu. W PGE dzisiejsze wybicie 11 zł jeśli okaże się skuteczne i równocześnie pokona 11.1 będzie zarazem wybiciem możliwej formacji ORGR z zasięgiem ponad 2 zł i ważnej strefy przez co otwarta zostałaby droga w okolice 14 zł. Oczywiście po drodze są inne zapory ale wybicie 11.10 oznacza pokonanie szczytu ostatniej korekty co pozwala właśnie na takie założenia jak podałem na początku.

 6. Ja widzę 2600 na wykresie WIG 20, najprostsze patrzenie , i twierdzę że GRUBAS nie da wejśc na żadnych dużych korektach ,

  panie Lingwista , skoro pani Ewa od 2 miesiecy widziała tylko spadki a teraz dziękuję panu Darkowi że zarobiła na jego doradzaniu a nie swoim widzeniu rynku to wiem ze jak większośc jest bez pozycji albo na dużej stracie ,

  przeszliśmy 2000 , jesteśmy w 3 fali 1 fali hossy , tutaj granie S albo czekanie na duże korekty bo rynek jest wygrzany to biadolenie tych co nie zarabiaja , w 3 fali rynek będzie wygrzany bo to najmocniejsza fala , o własnie ENEA 10% PGE 6% i tak teraz będzie wyglądało kupowanie bo trend się zmienił po wybiciu 2000 pkt ,

  1. Panie Roman. Mogę się założyć, że Twój staż giełdowy nie jest imponujący, a skromniutka naiwna wiedza jest tego następstwem.

  2. i o to chodzi byś w amoku kupował i brał kredyt na akcje pod zastaw domu, ja dziś na tych białych pałach na maxach prawie pozamykałem enegetyczne kontrakty akcyjne

  1. no i pinbar na nieco większym obrocie niż zwykle.. po naruszeniu 50% całych spadków.. 2600 jeszcze zaczeka troche, pójdą chyba na retest 2k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *