Komentarz przed sesją 25.01.2016

Za nami sesja, która z perspektywy naszych poprzednich komentarzy, wypełniła założenia. Indeks WIG 20 po dotarciu do strefy wsparcia utworzonej w okolicach 2000 zatrzymał się a byki w dniu wczorajszym powróciły do ataku. Tym samym indeks zyskał na wartości 1.1% i zakończył dzień na poziomie 2013.

wig20

Na wykresie powstała wyraźna biała świeca, której małym mankamentem jest poziom otwarcia. Przez ten szczegół nie wyrysowała się formacja Objęcia. Myślę jednak, że to jest sprawa drugiego rzędu zwłaszcza jak spojrzy się na układy świec w dołku na poziomie 1710 czy później na dołku korekty w okolicach 1720. Najważniejszym jest fakt, iż strefa wsparcia zadziałała i teraz możemy oczekiwać na nowy szczyt i ewentualna kontynuację wzrostu do poziomów ok. 2150 czy nawet 2200. Gdyby jednak nowy szczyt nie powstał to kolejna próba niedźwiedzi do zbicia cen indeksu mogłaby doprowadzić Nas do poziomu ok. 1960. Jednak przewodnim scenariuszem jest re-test 2000 i dalszy ruch wzrostowy na nowe szczyty.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, otrzymaliśmy wczoraj super sygnał i to w pierwszych godzinach notowań. Była to wyśmienita okazja do zajęcia L i jedynego czego żałuję to tego że będąc w przychodni bez komputera nie mogłem na to zwrócić Wam uwagi. No ale myślę że skoro strefa na którą wskazywałem już wcześniej , została przetestowana takim Pin Barem to na pewno znaleźli się Ci którzy zajęli L. W końcu wypełniony został schemat poruszania się ceny w trendzie. Oczywiście nie jest jeszcze pora aby głosić zwycięstwo bo tu w pierwszym etapie musi dojść do wybicia poziomu 2034. Gdy ten poziom zostanie wybity to wyjście na nowe szczyty będzie tylko raczej kwestią czasu i to chyba niezbyt długiego. Wykresy z wyższych interwałów sugerują, że na tej fali wzrostowej, jeśli tylko się ona na pewno rozpoczęła, powinniśmy dojść w okolice co najmniej 2150-2200.

dax

Na DAX powstała co prawda biała świeca po wczorajszej sesji jednak cały czas znajdujemy się w strefie konsolidacji i z niepokojem czekamy na jej wybicie. Spójrzmy zatem na wykres intra kontraktów na na DAX.

daxfutureintra

Wczorajszy ruch wzrostowy doprowadził do testu przedostatniej strefy w górnej części dużej konsolidacji. Bez względu na to czy na tych poziomach dojdzie do jakiś bardziej lub mniej widocznych reakcji podażowych, myślę że układy geometryczne jakie zadziałały w ostatnich  w połączeniu ze strefami cenowymi powinny doprowadzić do próby wybicia całej konsolidacji. Jeśli tak się stanie to reakcji podaży można spodziewać się w okolicach 11730 a następnie 11850 . Zaznaczone na wykresie strefy zniesień geometrycznych pokrywają się w tych obszarach ze strefami cenowymi. Pamiętajmy jednak że w takim przypadku ewentualne reakcje podaży powinny być wykorzystywane do zajęcia pozycji na L bo w końcu taki mamy trend. No dobrze a co jeśli jednak cena nie wybije konsolidacji? Myślę, że odpowiedź jest prosta i tak do momentu ewentualnego wybicia 11400 w dół cały czas szukamy okazji na L no chyba że skalpujemy w typowym mini DayTr.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

38 Replies to “Komentarz przed sesją 25.01.2016

  1. Dlaczego szkoda? Tam był zysk a jeśli będzie wybicie to będą kolejne okazje na kilkaset pkt. zysku. Nigdy nie można żałować że się wyszło zbyt wcześnie czy że wybili SL a rynek potem poszedł w dobra stronę. To źle wpływa na stan emocjonalny i prowadzi do najgorszego czyli chęci rewanżu. Trzeba po prostu spokojnie spojrzeć na sytuację wyciągnąć wnioski na temat czy popełniło się jakiś błąd i spokojnie czekać na kolejną okazję. Nie ma DAX jest WIG 20. Jutro może być odwrotnie , ważne aby iść do przodu.

   1. Boli jeszcze jak trzeba oddać część zysków, bo okazuje się, że korekta przeradza się w trend spadkowy 🙁 Co Pan sądzi o takim podejściu: mamy sytuację np: jak na PKOBP czyli jest trend wzrostowy średniterminowy, a długoterminowo trend spadkowy. Mamy jednak akcje pko, które zmierzają do jakiegoś mocnego oporu. Czy mając już fajny zysk nie lepiej je sprzedać na tym poziomie i poczekać jak kurs zareaguje na taki opór i odkupić po ewentualnym wybicu i reteście.

    1. Ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od naszych charakterów i strategii. Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że jeśli chodzi o moje spekulacje to zawsze obserwuje co dzieje się na ważnym oporze (wsparciu) ale decyzję o zamknięciu podejmuję dopiero wówczas gdy z niższego interwału otrzymam sygnał zmiany trendu bo sama korekta ma prawo mieć miejsce i tyle. Jeśli na takim oporze / wsparciu pojawi się wyraźna formacja świecowa odwracająca trend w interwale podstawowym, która przetestowała strefę oporu a nie konkretny poziom to również zamykam . Jeśli rynek potem idzie dalej to tak jak napisałeś wybicie re-test i wsiadamy albo rynek ucieka i po prostu czekam na kolejną okazję. Jednak powtórzę, wiele zależy od nas samych od interwałów w jakich sie poruszamy czyli od tego czy jesteśmy graczem krótko, długo a może średnio- terminowym.

 1. To co mówi Darek jest świętą racją, nie ma co żałować. Właściwie gdyby nie Ty dawno bym zszedł na zawał, chodź czasami daleko nie brakuje. A włosów siwych w przeciągu roku dorobiłem się więcej niż przez całe moje 34 letnie życie. Cały czas się tego uczę i pewnie jeszcze trochę to będzie trwało, ale widzę postęp dość spory. I w kwestii wiedzy i spokoju. Dziękuję

  1. A dlaczego?
   Mamy podwójne dno z szyją na 2000, zasięg około 350-400pkt, a w tych okolicach wypada też kreska po dołkach z 2012, 2013 i 2015. Powinni tam dotrzeć prędzej niż później.

   1. Też tak biorę to pod uwagę a jedyne co to spodziewam się reakcji przy 2150-2200 i to może nawet takiej ponownie w okolicę 2000.

 2. Pani Darku, CCC odbiło się od ważnego poziomu na 2000 gdzie mieliśmy strefę wsparcia po szczytach i zgrupowanie 2 znisień fibo. Zaryzykował Pan z wejściem? Interesująca jest taż sytuacja na JSW, linia szyi RGR, którą wybiliśmy jest nadal utrzymana. Czy myśli Pan, że może jednak są to poziomy na których można zaryzykować zajęcia pozycji? Pisał Pan, że czeka Pan na kupno przy 50 zł, ale dopóki kurs nie wybije zdecydowanie wybitej górą linii szyi to można upatrywać się szansy na to, że ta korekta na JSW się skończyła.

  1. CCC już mnie nie interesuje. JSW jeśli z niższego interwału wyjdzie nad 70 a później cofnie ale nie wybije 63.45 to będę wówczas wchodził z ciasnym SL .

   1. Ja dzisiaj realizowałem zyski na PKOBP, BZWK – bo doszły do poziomów oporu i zwyczajnie wolę postać z boku aż gdzieś przy ewentualnym przebicu tych poziomów pojawi się okazja na kupno. Teraz interesującą spółką wydaje mi się PGNIG. Ostatnio mieliśmy korekta, powstała formacja przenikania na wsparciu, która została potwierdzona i czekam co dalej. Interesuje się Pan PGNIGIEM?

 3. Na Poland też wybite stopy. Początek roku nie najlepszy . Mówi się „miłe złego początki”ale jak były niemiłe to może będzie odwrotnie ; )
  Na ten rok mam bardzo duże plany inwestycyjne . Praktycznie cały rok jest już zaplanowany co do transakcji i szykuję się do mojego największego strzału, czy będzie złoty czy w kolano to czas pokaże.

  1. takie planowanie z góry całego roku nie wiedząc co pokaże rynek to wg mnie jest już teraz skazane na porazkę, niemniej życzę powodzenia

    1. Oczywiście, wiadomo na rok do przodu ale nie wiadomo na tydzień czy miesiąc? Seweryn teraz pojechałeś na maksa z tym stwierdzeniem. I to po ekstra wpadce na wszystkich rynkach na których grasz. Wpadka to nic złego i każdy je ma ale pisać takie bzdury to już raczej każdy tak nie ma.

     1. Ale przypomnij sobie po wyborach, a potem na początku grudnia, że ten ruch był wiadomy. To że nie wykorzystałem to inna sprawa i duży błąd . Ruch poszedł praktycznie bez żadnej korekty a tego się nie spodziewałem.

     2. Seweryn zawsze można coś zakładać i przewidywać, często można dobrze przewidywać ale jak sam to przeżyłeś trudno jest to czasami wykorzystać. I co najważniejsze można ogólnie przewidzieć że będzie to czy tamto ale jak to się wypełni i czy w ogóle się wypełni to już nie można przewidzieć. Więc nie ulega wątpliwości, że takie jednoznaczne stwierdzenie jakie przedstawiłeś jest wierutną bzdurą. I co z tego że WIG 20 idzie teraz najprawdopodobniej na 2600 kiedy nawet jeśli to zrobi to po drodze będzie miał korekty większe i mniejsze. Zapatrywanie się w założenie że będzie rósł doprowadzi każdego do wpadek.

 4. miedź jest włąsnie na poczwórnym szczycie i pod linią trendu spadkowego , warto obserwować bo wzrsot WIG 20 to praktycznie KGHM i Orlen który już został prez skarb panstwa skupiony i nikt normalny po 90 zł tego nie dotknie

  1. Z tym PKN to możesz się nieco zdziwić. A KGHM ? No cóż okolice 130 tak jak pisałem już jakiś czas temu a potem się zobaczy bo wybicie 130 to niemal pewne dojście w okolice 140 które to stanowi bardzo ważne wyzwanie w drodze na wyższe poziomy.

   1. Orlen wyżej nie pójdzie , KGHM wraca jak zwykle na 200 zł , widocznie ci co grają na miedzi wiedzą już że wybiją na dniach linie trendu ,

    mega hossa już się zaczęla , nie ma co czekać i trzeba kupować PKC bo rynek nie da już okazji wejścia tanio , widać papier skupiony na dołku , ktoś dobrze wiedział ze zlikwidują suwak pewnie koledzy morawieckiego i zarobią znów GRUbĄ kasę na info z pierwszej ręki od bbankiera morawieckiego , pewnie strzelił z ucha ARCE z BZWBK

    1. Widzę że kolejne imię sobie przypisałeś. Jeszcze nie tak dawno miała być bessa a teraz już krzyczysz hossa? Człowieku opanuj się, zrób coś z sobą. KGHM potajemnie skupywali? To dlaczego podałem Wam cenę wynikającą z wykresu gdzie należało kupować i podałem że poziom ok. 130 powinien być jak nic. To już prawie 100% od tego momentu.

  1. ze scaleniem 16:1 po drodze… czyli obecna cena to okolice 50gr, mam papiery tej spoółki i patrzę co tam wyprawiają… dzisiejsza akcja to kryminał…

 5. a na Mwig 40 to euforia w 5 tej fali , WIG 20 dopiero zaczął mega hosse i jest dopiero w 3 fali najmocniejszej , dopiero korekta po całym 5 falowym impulsie ale to pewnie dopiero przy 2250 pkt na wiosnę , teraz wysoki LOP pokazuje że MISIE pójda w sandałach bez GACI

 6. nie dotykać S bo ręce pourywa jak Sewerynowi , jest tylko jeden słuszny kierunek i nie ma co grać przeciwko bo rynek jest tak mocny jak nigdy , hossa PiSu się zaczęła

   1. YMHHHH wy wszyscy jak tracicie to małe zlecenia na korekty , jak dobry kierunek to FULL LEWAR, Dareczek też wieści hosse i wzrosty ale wybity na DAXie na stopach , standard , teraz już nie kupi bo nie możże uwierzyć co się zaczęło ,

    1. Tylko taki mały móżdżek jak Twój nie może uwierzyć co się zaczęło. Przecież miała być bessa , wzrosty były tylko korektą według Ciebie. Musisz chłopaczku jeszcze dużo ćwiczyć , uczyć się a co najważniejsze kontemplować i wyciszać swoje emocje. I najlepiej jakbyś robił to gdzie indziej a nie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *