Komentarz przed sesją 24.01.2017

Tydzień rozpoczęliśmy od spadków indeksu WIG 20 na poziomie -0.73%. Tym samym zamknięcie, które wypadło na poziomie 1991, sprowadziło indeks w dolna część strefy wsparcia, która powinna uaktywnić popyt. Niestety wczorajsza sesja a właściwie jej obraz na wykresie nie pokazuje tego.

wig20

Czarna świeca z zamknięciem na samym minimum to nie najlepszy obraz dla byków. Oczywiście nie zmienia to faktu, iż w dalszym ciągu możemy jedynie mówić o korekcie we wzrostach i dalej na rynku mamy trend wzrostowy w tym wymiarze czasowym bez oznak jego zmiany. Inwestorom nie pozostaje nic innego jak czekać na dalszy rozwój wypadków. Wiemy że jest to bardzo istotna strefa z punktu AT i jej znaczenie dla dalszych wzrostów jeszcze nie zostało zniesione. Mimo dojścia do jej dolnej granicy w taki a nie inny sposób wydaje mi się, że jakaś reakcja mimo wszystko powinna nastąpić.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów, obecny spadek zrealizował zasięg największej dotychczasowej korekty w trendzie wzrostowym i tym samym doszedł do strefy wsparcia w okolicach 1990. Na obecną chwilę mamy już wybity dołek ostatniej korekty przed szczytem oraz wczorajszy jeszcze niższy dołek. To są pierwsze symptomy możliwości zmiany trendu w tym interwale ale tak to zawsze bywa nawet wówczas kiedy mamy do czynienia tylko z korektą prostą. Zatem istotnym będzie czy w obecnych okolicach nastąpi reakcja i jeśli tak się stanie to do jakich poziomów wyniesie ona cenę. Jeśli miałaby nastąpić zmiana trendu to rynek nie powinien zawędrować wyżej niż 2034. A co jeśli nie będzie reakcji popytowej albo reakcja będzie na tyle słaba że wspomniany poziom nie zostanie osiągnięty? Wybicie rejonów 1990 to wybicie strefy, linii trendu a w efekcie duże prawdopodobieństwo dojścia do kolejnej strefy na poziomie ok. 1955-1960.

dax

Na DAX dziennym bez zmian. Dalej wieje nudą i cena utrzymuje się w konsolidacji, która trwa już ponad 3 tygodnie. Każdy zapewne zdaje sobie sprawę, że im dłużej mamy do czynienia z konsolidacją tym większego ruchu możemy się spodziewać po jej wybiciu. Problemem jest wskazanie kierunku w którym to wybicie nastąpi. Tu możemy założyć, że dotychczasowy trend miał kierunek wzrostowy więc statystycznie bliżej do wybicia górą ale jeśli cena wybije poziom 11400 to nie będzie warto się upierać.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX, dopóki nie zostanie wybity poziom 11430 należałoby również sądzić, iż wybicie z całej konsolidacji nastąpi górą. W tej chwili po osiągnięciu poziomu 11425 w dniu 17.01 rynek wykonał wzrost wybijający OB i doszedł tuż nad poziom szczytu korekty wzrostowej. Cały wzrost był reakcją na formację harmoniczną. Obecnie od 19.01 mamy ruch spadkowy, który zszedł idealnie do poziomu 61.8 gdzie nastąpiło odbicie. Niestety to odbicie nie zdołało wybić OB i tym samym teoretycznie powinniśmy oczekiwać nowego minimum. Sytuacja uległaby zmianie gdyby wczorajsze odbicie od mimo wszystko nieco wyższego dołka zdołało pokonać poziom 11606. Wówczas powstałaby realna możliwość utworzenia pełnej ORGR z zasięgiem około 200 pkt czyli w okolice 11840 i wyjściem z dużej konsolidacji górą. Czekamy zatem na rozwój wypadków będąc świadomym przewagi strony popytowej.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

8 Replies to “Komentarz przed sesją 24.01.2017

 1. Pan zaczepił zniesienia na FW20H na tym drugim dołku w okolicy 1900 wiekszość daje na poziom 1923, a czemu na ten pierwszy w okolicy 1880 ?
  A w ogóle to chyba powinno się wyjść ze zniesieniami od 1722 bo to cały ruch poszedł stamtąd?

  1. Zaczepiłem w tym miejscu bo według mojej oceny tam zaczyna się kolejny impuls wzrostowy (dwa czerwone prostokąty to albo korekta pędząca 1:1 albo ten pierwszy jest 4 falą w pierwszym impulsie a ten drugi jest korektą po całym pierwszym impulsie). Oczywiście z 1722 też można poprowadzić jako od całości ale w obecnej sytuacji przy tak małych korektach prowadzących i takim układzie fal wydaje mi się że to jeszcze nie ten moment aby szukać ewentualnego konca całego dużego impulsu bo według mnie jeszcze się nie skończył.

 2. Na jaw wybilismy linie szyii EGR ale ta strefa po wybiciu nie sprawdziła się jako wsparcie i chyba lecimy na nowe minima. Jak Pan widzi sytuację na JSW?

 3. Duży porfel wg mnie zajęty jest na krótko ze średnią plus minus 2020-25 (tak na oko z wykresu) – 20-30 pkt zarobek to trochę mało raczej gdzieś między 1970-1920 wypakowanie i ewentualny powrót do trendu.

  Faktycznie cen zareagowała na poziomie 14,6% całego ruchu wzrostowego z 1641,85 na 2044,59 ale to raptem 10 pkt odbicia na ta chwilę.

  W stanach nawet jeszcze nie drgnęło w dół a my już mamy prawie 3 proc odejścia od szczytu intra.
  Chyba że na WIG dywergencję na D1 będą chcieć robić no to wracamy nad 2000 na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *