Komentarz przed sesją 18.01.2017

Na warszawskim parkiecie „cisz przed burzą”? Wczoraj indeks WIG 20 stracił na wartości -0.49% i zakończył dzień na poziomie 2015. Takie zachowanie indeksu sprawia, że na tym rynku możemy cały czas mówić o trwającej korekcie, która powinna być tzw. re-testem wybitego poziomu 2000.

wig20

Czarna świeca jaka powstała po wczorajszym dniu, przybliża Nas do strefy wsparcia będącej w obszarze 1990-2000. Trzeba powiedzieć sobie szczerze, że takie „zejście” i pomyślny re-test byłoby chyba najlepszym rozwiązaniem dla byków. Na tę chwilę trend w dalszym ciągu jest wzrostowy i niezagrożony a sytuacja mogłaby ulec zmianie gdyby cena indeksu zeszła pod poziom 1870. Obecnie nie możemy wykluczyć powstania jakieś nieco większej korekty ale ten wariant można będzie rozpatrywać dopiero po ewentualnym wybiciu strefy w okolicach 1970. Do tych poziomów rynek byka jest całkowicie bezpieczny.

fw20intra

Na wykresie intra, dojście do strefy oporu na poziomie przedostatniego szczytu doprowadziło do zmiany kierunku na spadkowy. Innymi słowy powstaje korona na spadki. Jednak nie do końca musi ona zadziałać tak jak chciałyby tego niedźwiedzie. Dlaczego? Uważam że wzrost do strefy na poziomie ok. 2035 miał charakter impulsu i przy okazji pokonał ostatni szczyt korekty w ruchu spadkowym. Obecnie spadające ceny tworzą postać korekty prostej i jeśli tak miałoby być to w przypadku dalszego zejścia w dół zwróciłbym szczególną uwagę na strefę w okolicach 2010. To jest idealne miejsce aby powstał układ Korony w Koronie na wzrosty. Cały czas przypominam, że od momentu rozpoczęcia konsolidacji do momentu powstania dołka na poziomie ok. 2002, układ ten przypomina korektę nieregularną. Zatem ruch wzrostowy w postaci impulsu i obecny spadek jako korekta to wskazanie na dość szybkie pojawienie się kolejnego impulsu wzrostowego z dużym prawdopodobieństwem wybicia nowych szczytów.

dax

Na DAX w dniu wczorajszym powstała ciekawa biała świeca z wyraźną reakcją na strefę wsparcia. Pin Bar wskazuje, ze rynek powinien podążać na północ w kierunku nowego szczytu. Oczywiście jak to z formacjami świecowymi bywa potrzebujemy potwierdzenia bądź zanegowania i możemy mieć nadzieję że takie wskazanie będzie po dzisiejszej sesji.

daxfutureintra

Kontrakty na DAX naruszyły strefę wybitą w górę w dniu 2.01 i zdołały pikiem zejść do strefy na poziomie ok. 11430-11450. Tym samym stało się to co było mocno prawdopodobne od początku roku , mianowicie re-test wybitej strefy oporu w dniu w którym nie działały giełdy w USA i Londynie. Chciałoby się powiedzieć, że teraz rynek ten ma już wolną drogę w kierunku nowych szczytów i powiem szczerze, że właśnie taki scenariusz jest dla mnie podstawowy. Oczywiście po drodze widzimy mniejsze strefy oporu ale to nie te strefy są najważniejsze w trendzie wzrostowym ale strefy wsparcia. Zatem ewentualne cofnięcie ceny będzie korektą a sytuacja mogłaby się zmienić dopiero po wybiciu wczorajszego minimum i dalej wybiciu strefy na ok. 11400.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *