Komentarz po sesji 29.07.2014

Na dwie sesje przed końcem miesiąca rynek „zdecydował się na małą obniżkę cen indeksu. WIG20 stracił dzisiaj -0.37% i zamknął się na poziomie 2391. To oznacza, że dalej znajdujemy się w strefie ograniczonej poziomami 2380 i 2410 co oznaczałoby, że ……

[fumpBegin]

chcąc zachować „tradycję” nie powinienem zamęczać czytelników jakąś analizą bo ta w dalszym ciągu nie ulega zmianie od kilkunastu sesji. Jednak czuje się w takiej sytuacji nieswojo tak jakbym Was zaniedbywał więc wstawię wykres dzienny i intra kontraktów i do tego drugiego napiszę jednak kilka słów.

wig20 Tu może tylko jedno zdanie. Po dokładnym przyjrzeniu się wykresowi możemy mówić, iż od kilku dni mamy do czynienia z formacją inside bar opartą na „dużej” białej świecy z 22.07. Dzisiaj prawie doszło do wybicia ale jeszcze trochę zabrakło. Jeśli to wybicie się zmaterializuje to znacznie zwiększy się prawdopodobieństwo wyjścia dołem z wspomnianej wcześniej strefy.

fw20intraNa wykresie intra widać wybicie z trójkąta w jakim poruszaliśmy się przez kilka ostatnich sesji. Po wybiciu mieliśmy ruch powrotny po którym zniżka była kontynuowana. W tej chwili pozostało niewiele miejsca do linii która łączy kilka lokalnych dołków. Cały wzrost od 10.07 określiłbym mianem korekty „abc” tak to na obecną chwilę wygląda. Oczywiście samo „c” może być na końcu trójkąta jednak zakładam, że sam trójkąt był już początkiem nowego impulsu spadkowego. W tym miejscu chciałbym jednak zaznaczyć, że przedstawiony układ może się diametralnie zmienić jeśli spadek zostanie powstrzymany na niebieskiej linii a następnie zostanie wygenerowany ruch wzrostowy wychodzący na nowe szczyty co jest możliwe (w końcu inside bar na dziennym WIG20 nie został wybity).

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13 Replies to “Komentarz po sesji 29.07.2014

 1. Witam.
  Panie Darku czy nie uważa pan, że fakt iż w OFE pozostanie mniej niż 10% ubezpieczonych, musi spowodować bardzo silną przecenę u nas ze względu na to iż fundusze muszą przekazać do ZUS środki osób, które do ZUS wracają. A nie przekażą przecież do ZUS akcji, które posiadają w swoich portfelach, tylko będą je musieli w krótkim czasie sprzedać by przekazać gotówkę?

  1. To tak nie jest. Nawet aktywa tych co przejdą teraz całkowicie do ZUS pozostaną w OFE. Dopiero na 10 lat przed przejściem na emeryturę OFE zacznie proporcjonalnie przekazywać środki do ZUS. Tak samo będzie się działo z kasą tych co zostaną w OFE. Czyli inaczej, sprzedaż przez OFE aktywów akcyjnych będzie odbywała się systematycznie ale tylko w jakimś małym procencie , spieniężać będą tylko akcje tych którzy wchodzą w okres 10 lat do emerytury i będą to robiły proporcjonalnie do czasu jaki został.

 2. Przy okazji. Czy ktoś wie do kiedy OFE mają przekazać do ZUS środki tych członków którzy zdecydowali się wrócić do ZUS?

  1. OFE żadnych pieniędzy nie przekaże , co miało już przekazało , teraz po prostu zamiast 800 mln miesięcznie dostaną 80 mln i do tego maja 90% w akcjach i dojdzie efekt suwaka czyli tym co do emerytury zostanie 10 lat będą sprzedawać i do ZUSu wpłacac , ale prawdą jest że najwięcej właśnie ci mają na kontach ,

   tak czy siak non stop podaż akcji będzie , widac to po wig 250 , mało tego obecny limit ustawowy w akcjach OFE to minimum 75 % w akcjach polskich , za 3 lata limit zejdzie do 15 % a akcjach polskich i 30 % w akcjach za granicą i tu może być problem bo OFE obecnie kupuje tylko za granicą

 3. Wydaje mi się, że jednak OFE muszą przekazać źrodki osób, jakie z nich zrezygnują, nie jest tak, jak pisze Darek, aktywa tych osób zostaną w OFE. Ale mogę się mylić, nie interesowałem sie tym zbytnio. Wyprzedaży bym się nie spodziewał, gdyż OFE już od miesięcy to robią widząc ile osób przechodzi do ZUS, obecnie z każdego ruchu w górę/dół wyceny funduszy notuja ok 30-60% więc szacuję, że tyle mają akcji, czyli chyba ustawowe minimum i już nie mają czego sprzedawać.

  1. nie wiem po co się wypowiadasz nie mając bladego pojęcia , nie dość że nie wiesz że OFE zostaną z całą kwotą teraz to jeszcze nie wiesz że OFE publikują co miesiąc raporty i mają na obecną chwilę średnio 88% w akcjach

 4. i wypłaszają jak pisałem nawet mogą znowu do 2280 -2300 retest ale to już dobre poziomy na kupno pod mocne wybicie. Pozdrówko

  1. Koala_W a potrafisz czasami napisać coś innego? Tę kwestię powtarzasz już kolejny raz. Samo wybicie o którym ciągle piszesz jest tak „pewne” jak to że 30.08 będzie padał deszcz od samego rana do wieczora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *