Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 08.02.2019

Wczorajszy dzień zdominowany został przez „czerwień” i to zarówno na indeksie WIG 20 jak i DAX. Ten pierwszy stracił -1.78% a ten drugi nawet – 2.67%. Wielkość obrotów na warszawskim parkiecie była ponownie bardzo niska co w przypadku takiego spadku świadczy raczej o wycofaniu się popytu. Na wykresach powstały straszące świece a w oczy inwestorów zaglądnął strach.

Indeks WIG 20

Wczorajszy spadek zbliżył nas na bardzo bliską odległość od strefy wsparcia 2340-2350 będącej równocześnie ewentualną linią szyi formacji DT. Jej wybicie to możliwość szybkiej realizacji dalszego spadku w kierunku poziomu 2280 i domknięcia luki cenowej z 07.01. Zakładam, ze aby taki ruch został zrealizowany musimy wybić strefę wsparcia wyraźnie i oczywiście w cenach zamknięcia. W takim przypadku nie będzie również można wykluczyć całkowitego zakończenia wzrostu a już co najmniej znacznie większej korekty niż tylko do wspomnianej luki cenowej (pamiętamy o LOP). Jednak dopóki wspominana  na początku strefa wsparcia nie zostanie wybita dopóty cały czas możliwe są nowe szczyty a i wejście w większą korektę , dopóki nie wybije ona 2220 , nie przekreśla takich możliwości.

Na obecną chwilę , wykres intra pokazuje korektę spadkową która doszła do strefy wsparcia na której rynek wyraźnie zareagował. Sama reakcja to zbyt mało aby myśleć o końcu tego ruchu ale warto przyglądać się temu w jaki sposób cena będzie zmieniać się dzisiaj na sesji. Jakby nie było bez wybicia 2355 trudno jest mówić o swingowym zakończeniu trendu wzrostowego a skoro nie ma takich wstępnych sygnałów to nie powinno się wymazywać z swoich zapatrywań poszukiwania okazji do podjęcia L.

Indeks DAX

Na indeksie DAX doszło do jeszcze mocniejszej przeceny , która utworzyła dużą czarną świecę na wykresie dziennym. Nie można lekceważyć takiego spadku i trzeba brać pod uwagę, ze to co dobre dla byków mogło się już skończyć jednak zaznaczę, ze układ świec od samego dołka dał podstawy do tego aby móc mówić o wyrysowaniu się formacji Korony w wersji 2 , która to wersja jest znacznie mniej popularna od 1. W takich układach wybita linia sygnalna czyli poziom ostatniego potwierdzonego szczytu w spadku jest zazwyczaj testowana 2 razy i właśnie teraz coś takiego może mieć miejsce. Zatem dopóki ceny zamknięcia nie znajdą się wyraźniej pod wyznaczoną strefa wsparcia , przekreślanie dalszych wzrostów jest moim zdaniem błędnym podejściem. Również z wykresu intra kontraktów na DAX możemy wyciągnąć dość ciekawe wnioski.

Spadek jaki wczoraj miał miejsce wybił ostatni potwierdzony dołek i to jest ostrzeżeniem o możliwości zmiany trendu. Zatem jeśli cena zdoła ruszyć w górę i nie wybije szczytu a następnie ponownie spadnie to będziemy mieli już swingową zmianę trendu. I to jest jedna strona medalu. Natomiast druga jest taka jak oznaczyłem na wykresie czyli możliwość wykończenia przez wczorajszy spadek układu korekty nieregularnej. Powiem szczerze , ze ten scenariusz , mimo wszystko ma wysoka pozycję w mojej ocenie sytuacji. To oznacza, że w dalszym ciągu należę do tej strony mocy, która dalej widzi duże możliwości na nowy szczyt. Wynika to z tego że już kilka lat temu zakodowałem sobie , ze aby zarabiać trzeba wyciskać trend na maksa a aby wyciskać trend na maksa nie można szukać jego końca ale jego kontynuacji a koniec musi być wyraźnie pokazany przez sam wykres. W innym przypadku nie ma szans na dobre wyniki zwłaszcza wówczas kiedy nie uda się wsiąść do pociągu na początkowych stacjach.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

22 Replies to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 08.02.2019

 1. Panie Darku, pytanie techniczne.
  Sytuacja hipotetyczna. Na fw dochodzi do naruszenia cieniem poziomu 2354 ale zamknięcie świecy dziennej jest powyżej tego poziomu czyli ostatniego potw. dolka w ruchu wzrostowym. Czy to oznacza że dla rozpatrywania ruchu ceny w swingu od końca października mamy zmianę kierunku czy naruszenie cieniem należy traktować jedynie jako nieistotny dla swingu powrót testowy do strefy i nadal w grze jest od strony technicznej ruch do góry. Jakie są Pana doświadczenia w tym temacie. Z góry dziękuję za praktyczna lekcję analizy technicznej.

  1. Wybicie dołka nawet cieniem jest elementem , który każe brać już pod uwagę jego faktyczne wybicie. Jednak „brać pod uwagę” nie oznacza ze tak już jest. W naszym przypadku jest jeszcze jedna kwestia , mianowicie ostatni szczyt był na 2427 a poprzedni na 2429 zatem teraz nie było nowego szczytu a to daje możliwość wybicia 2355 w korekcie. Zatem to jest kolejny argument za tym aby taki przykład brać pod rozwagę ale nie traktować jako coś co już niemal na 90% się wydarzy. Oczywiście cały czas mam na myśli zmianę trendu , innymi słowy może to być korekta która po naruszeniu cieniem zajdzie dalej w dół a może to być nic nie znaczący epizod gdzie w kolejnych godzinach dojdzie do zmiany kierunku w Dt i będziemy cały czas w trendzie swingowym.

   1. Ok rozumiem. Ale nie daje mi spokoju to co napisał Pan na temat ostatniego szczytu. Dlaczego? Bo w ruchu swingowym zakładam zawsze że kluczowy jest dołek z którego ruch prowadzi do ustanowienia nowego szczytu. A skoro ostatni ruch na 2427 nie wybił poprzedniego to nadal kluczowy dla decyzji o zmianie zapatrywania kierunku ruchu jest dołek na 55. Nie rozumiem dlaczego brak nowego szczytu daje możliwość wybicia kluczowego dolka bez konsekwencji potencjalnego zakończenia swingu ? Dlaczego brak wybicia 29 zmienia ta fundamentalną dla mnie zasadę tego nie rozumiem.

 2. Max wczoraj zamieściłem dla Ciebie odpowiedź, ale chyba nie weszła. TP upatruje na 6800 jesli ktoś brał S w tym miejscu co ja to rozsądnie byłoby zamknąć pół pozycji , a drugą połowę kisic dalej przynajmniej do momentu , aż nie puknie Index dwa razy w to wsparcie i się wybroni .

     1. że ten ruch wzrostowy na dax-ie od dołka z grudnia 2018 jest tylko korektą w trendzie spadkowym … wrzucałem ostatnio wykres

     2. To powtarzam co tydzień na weekendowej ale trzeba patrzeć „szerzej” nie tylko na DAX i dostrzegać że sposób w jaki rośli nie musiał być tylko korektą w trendzie spadkowym. Jeśli tak było to teraz będzie wzrost jako korekta (na intra) i będzie już wiadomo.

 3. Nie powiedział bym …zaraz będzie zarobek,bo jest jedna z najsilniejszych formacji odwracających,powiem więcej jedyna najbardziej j skuteczna.Za momencik …

 4. Na tym UsdPln to Na prawdę potężna torpedy się szykuje , rzucamy monetą , w którą stronę.? Ja stawiam na silne umacnianie się PLN.

   1. 3,90 chyba realne mi dokładnie wychodzi 3,88 , ale jakos nie chce mi się wierzyć , że dorysuja do konca twoją figurę. Moim zdaniem przebicie 3, 90 bedzie zwiastunem bessy na giełdach .

 5. Oczywiście poziom na który wcześniej wskazywalem 3,88 musi być najpierw osiągnięty i to będzie chyba koniec szarży dolara.

 6. Przykro mi moi drodzy ,tak z ciekawości zerknąłem USDPLN,od poniedziałku mocny spadek,ostania szansa na zajęcie dobrej pozycji K o niskim ryzyku na wybicie.
  SILNA FORMACJA ODWRACAJĄCA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *