Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 24.01.2019

Wczorajsza sesja zakończyła się bezapelacyjnym „zwycięstwem” indeksu WIG 20 nad indeksem DAX. Ten pierwszy wzrósł przy skokowo większym obrocie do poziomu 2407 co daje 2.03% natomiast indeks DAX stracił -0.17%. Czy taka rozbieżność oznacza totalne rozjechanie się ostatniego kierunku?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 powstała duża biała świeca z delikatnym górnym cieniem. Najważniejszym efektem takiego wzrostu jest wybicie szczytu ustanowionego w sierpniu. Tak jak wspomniałem w wstępie, dokonało się to przy skokowo większym obrocie co zwiększ prawdziwość tego wybicia i daje wskazania na kontynuację wzrostów. Oczywiście trzeba brać pod uwagę możliwość jakieś korekty ale dopóki pod strefą wsparcia nie pokaże się wyraźne zamknięcie dnia dopóty w grę wchodzi tylko drobna korekta. Przypomnę może jeszcze to co zamieściłem na blogu jakiś czas temu a więc wielkie skupisko geometrii na poziomie ok. 2435. Zatem możliwym jest dotarcie do takiego poziomu i dopiero wówczas wygenerowanie korekty. Jednak czy tak to własnie będzie to już nie można powiedzieć bez „szklanej kuli”. Najbardziej oczekiwane w moim wydaniu, poziomy dla wzrostu w średnim terminie, są stałym czytelnikom znane i dają jeszcze ciekawą przestrzeń dla byków.

O wykresie intra kontraktów na WIG 20 nie ma co zbyt wiele pisać. Tu silny wzrost wykonał bardzo ciekawy zakres a pojawienie się ostrzeżenia przed korektą zmobilizowało mnie do zamknięcia pozycji Dt. Nie jestem skłonny aby powiedzieć, iż teraz na pewno będzie miała miejsce korekta ale faktycznie prawdopodobieństwo jakieś realizacji zysku z L na pewno znacząco wzrosło. W małej skali czasowej , taka ewentualna korekta mogłaby zejść do poziomów ok. 2395 – 2400, w przypadku większej realizacji zysku w rejony 2380-2385. Zejście do tych niższych okolic byłoby dobrą okazją do poszukania ponownego L. W tej chwili „bezpieczeństwo” trendu wzrostowego jest dość spore bo tak naprawdę dopiero wybicie rejonów 2350 mogłoby oznaczać kłopoty dla niego. W przypadku słabej korekty i dalszego kontynuowania wzrostów kolejnego oporu można spodziewać się w wspominanych wcześniej okolicach 2435 a poziom ok. 2470 to kolejny docelowy dla silnego trendu wzrostowego w tym interwale.

Indeks DAX

Odpowiadając na postawione w wstępie pytanie powiem że mimo spadku indeksu DAX , widać wyraźnie, ze nie jest to zmiana kierunku a jedynie testowanie strefy wsparcia. Cały czas można oczekiwać dalszego wzrostu tego indeksu w kierunku 11500 choć na drodze stoi jeszcze jedna luka cenowa  z poziomem ok. 10330. Pamiętajmy, ze na tym indeksie tak naprawdę to mamy trend wzrostowy tylko w ujęciu intra. Na dziennym jak i na wyższych interwałach cały czas znajdujemy się w korekcie trendu spadkowego. Zatem każdy ważniejszy opór z dziennego trzeba traktować dość poważnie. „Traktować poważnie” nie oznacza szukać od razu sygnału do S zwłaszcza, że na wykresie tygodniowym mamy silne sygnały świadczące o możliwości zmiany trendu w tych wyższych interwałach.

Odbicie jakie miało miejsce na wykresie intra kontraktów na DAX po wczorajszym otwarciu notowań nie zdołało wybić strefy oporu na ok. 11130 i cena tego instrumentu odpadła ponownie w dół dochodząc po raz drugi do najistotniejszej obecnie strefy wsparcia z wyższego interwału. Zainicjowane w końcowej fazie sesji odbicie stwarza możliwość „budowania” formacji cenowej DB. Wspomaga to linia trendu a także powstanie dwóch dołków na poziomie OB. Zakładam zatem że jeśli cena nie wybije zdecydowanie poziomu dołków , to będziemy mieli okazje do L np. po wybiciu strefy na 11130 i re-teście. No chyba, że kierujemy się jeszcze niższymi interwałami bo w takim wypadku wybicie 11080 będzie już wstępnym sygnałem świadczącym o możliwości powrotu do wzrostów. Główne założenie to wzrost na nowe szczyty.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

15 Replies to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 24.01.2019

 1. USD/PLN – i SL wzięte i sporo tego tam było 🙂
  https://bankfotek.pl/view/2131508
  Ja oczywiście jako heretyk ich nie miałem i jeszcze skorzystałem i otworzyłem dodatkową pozycje.
  Dzisiaj dużo danych i konferencja ECB, będzie bujało, nie zdziwię się jak rozgrywający zrobi to jeszcze raz.

  1. Mam obawy związane z wykresem 1H , jeśli za 7 minut nic wielkiego się nie zmieni to najprawdopodobniej wybija maks i pójdą dalej w górę. Max a na co brałeś S? Możesz coś więcej powiedzieć? Czy tylko na strefę ? Nic innego nie mogę dojrzeć.

    1. Jest to możliwe aczkolwiek patrząc na wykres całościowo i na poszczególne świeczki z 1h bardziej prawdopodobnym wydaje się dojście do ok. 11160 albo ok. 11200.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *