Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 22.01.2019

Gdyby nie przerwa z poprzedniego tygodnia w porannych komentarzach, to dzisiaj nie pisałbym nic a to za sprawą wolnego w USA i przez to bardzo niskich obrotach na sesji poniedziałkowej. Świece powstały ale w takich dniach trzeba zachować ogromny margines do tego co wykres do nas mówi.

Indeks WIG 20

Świeca jaka powstał po wczorajszej sesji jest na tę chwile jedynie re-testem wybitego szczytu z 5.12.2018. W przypadku potwierdzenia spadku, powinniśmy się liczyć z możliwością korekty wzrostu od 2227. Trzeba też jeszcze pamiętać , iż z perspektywy szerszej czasowo czyli wykresu tygodniowego, jesteśmy w trendzie spadkowym i nie można przekreślić tego, iż powstał szczyt korekty w tym interwale co mogłoby przynieść spadek znacznie większy niż wspominana korekta ostatniego swingu. Jednak tak jak wspominałem na początku, obroty wskazują, że najlepiej z ocen sytuacji zaczekać do wyników dzisiejszej sesji.

Na wykresie intra mamy ORGR z minimalnym teoretycznym zasięgiem około 25 pkt. Zatem na obecną chwilę strefy w okolicach 2342 i kolejna 2330 stanowi miejsca , które mogą posłużyć do szukania wejścia w pozycję L. Zmiana spojrzenia nastąpiłaby w  momencie wybicia 2315.

Indeks DAX

Na DAX mamy również korektę w postaci małej świeczki w kolorze czarnym. Jest to element , który może wskazywać na chęć re-testu wybitej strefy oporu ale warto wziąć pod uwagę to, że jeżeli nie będzie takowego cofnięcia lub powstanie cień , który przetestuje strefę to ewentualne wybicie maksimum dnia z piątku powinno być wyraźne i silne. W tej chwili podstawowe założenie to właśnie dalszy wzrost w kierunku 11550. Zatem zejście do strefy może okazać się dobrą okazją do kupna oczywiście tylko w krótkim terminie bo tu cały czas, dopóki nie zostanie wybity poziom 11690 mamy trend spadkowy z wyższych interwałów.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy teraz korektę , która po dojściu do strefy wsparcia miała reakcję wzrostową , jednak atak popytu jaki na niej nastąpił nie był na tyle odpowiedni aby uznać , że korekt dobiegła końca. Powstała tam formacja Objęcia hossy jednak jej rozmiar nie był elementem zachęcającym do podniesienia rękawicy w postaci L. Zatem wydaje się , że spadek będzie jeszcze kontynuowany. Przy takim założeniu zwróciłbym uwagę na poziomy w okolicy 11085 i niżej na ok. 11040 oraz 10980. Na obecną chwilę są to poziomy , które mają warunki do zatrzymania spadku oraz powrotu do głównego trendu jakim na tym interwale jest oczywiście trend wzrostowy. Odejście od takiej oceny trendu będzie można „wprowadzić” po wybiciu poziomu ok. 10814. Jednak takiego spadku spodziewałbym się co najwyżej po wcześniejszym nieudanym ruchu na nowy szczyt.

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2 Replies to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 22.01.2019

  1. Darek zacytuje jeszcze raz Twój wpis ” No i tu widzisz masz słabe pojęcie o moim graniu i chyba tez o tym jak porusza się cena w trendzie. Nie wiem dlaczego takie zdziwienie u Ciebie że mogę „łapać dołek”? Jakbyś nie wiedział czym innym jest łapanie dołka w trendzie spadkowym a czym innym braniem sygnału na dołku korekty a taki nad wyraz dobry był po drugiej godzinie notowań czwartkowych. Pzypuszczam że Twój osąd ma związek z tym że w żaden sposób nie analizujesz wielowymiarowo w czasie tylko patrzysz na samo intra. Gdyby było inaczej to musiałbyś widzieć silną formację odwracającą trend z wykresu tygodniowego , która powstała na idealnej strefie wsparcia i w dodatku została potwierdzona. A gdybyś to widział i zszedł na dzienny to tez , pod warunkiem że zajmujesz się tym profesjonalnie, nie łapał byś szczytów bo po prostu szkoda „paluszków”. ” piszesz o silnej formacji odwracającej trend z tygodniowego dalej napisałeś ” A gdybyś to widział i zszedł na dzienny to tez ” rozumiem że jeśli zszedł bym na dzienny to też bym dostrzegł formację odwracającą trend z dziennego i tu moja odpowiedz że nie mogłeś tej formacji widzieć 17 o poranku , ale 19 kiedy pisałeś odpowiedz już ją widziałeś Darek i stąd ten wpis że na dziennym też , dalsza część mojego wpisu odnosi się krytyki ” Pzypuszczam że Twój osąd ma związek z tym że w żaden sposób nie analizujesz wielowymiarowo w czasie tylko patrzysz na samo intra. ” wyżej napisałeś że wchodziłeś po drugiej godzinie a druga godzina to co nie intra. Darek uwierz mi analizuje ala pozycje zajmuje z intra stąd dalsza część mojego wpisu opisującego dość dokładnie ciekawy fragment wykresu i sposób wejścia w pozycje a dokładnie na jakie wskazania zwracać uwagę i krok po kroku czytać wykres , może nie do końca zrozumiały dla wszystkich jeśli ktoś jest dociekliwy to otworze wykres i sobie przeanalizuje te kilka świec z tym co opisałem . ” Co do trendu , silnego trendu na H1 chyba nie masz wątpliwości. ” Darek no widzisz jak bardzo odmiennie postrzegamy wykres TY piszesz o silnym trendzie na H1 ja szukam i biorę S , w ordynarny sposób krytykujesz mój wpis o wejściu prowokując nieprzyjemne wpisy , teraz sam oceń czy było warto tym bardziej patrząc z perspektywy jak teraz wygląda wykres DAXa , a „paluszki” mają się dobrze

    1. Jeśli uważasz moje odpowiedzi za „ordynarne” to sorry ale w żaden sposób nie chciałem aby takie one były i mimo wszystko uważam że takie nie są . Skoro zatem tak je odbierasz to nie będę więcej odpowiadał aby Cię nie urazić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *